Jump to content

Laptop Aşırı Isınma Ve Kapanma Sorunu

efkan_37
 Share

Recommended Posts

mrb arkadaşlar toshiba satellite L500 1UU serisi bir laptop var elimde oyun vs oynarken kendini kapatıyor artık bilgisayar bulunduğum yerde teknik servis yok ve termal macun ve termal pad yapılması gerekiyor bende cesaret edemiyorum laptop içini açmayı o işlemleri yapmayı önerilerinz nedir iyi bir teknik servis bu işi yapan var mı veya içini kendim açıp temal macun çekmelimiyim ? görüşleriniz için tşkler.

not: aslında pc min sökülme ve temizleme videosu da var ama cesaret edemiyorum :(  

Bu videolar biz kendimiz yapalım diye varlar. Hiç mi el yatkınlığı yok mübarek, acele etmeden yavaş yavaş yapabilirsin bence. 

Dikkat ettiysen adam beyaz eldiven giymiş. Sende işe başlamadan önce gidip bir toprağa dokun STATİK elektiriğini at. Birde hangi vidaları nereden çıkardın not al toplaması rahat olsun. 

• Like 1

15 dakika önce, yasak_ask yazdı:

Bu videolar biz kendimiz yapalım diye varlar. Hiç mi el yatkınlığı yok mübarek, acele etmeden yavaş yavaş yapabilirsin bence. 

Dikkat ettiysen adam beyaz eldiven giymiş. Sende işe başlamadan önce gidip bir toprağa dokun STATİK elektiriğini at. Birde hangi vidaları nereden çıkardın not al toplaması rahat olsun. 

Eldiven konusunda fikir için tşkler hiç aklıma gelmedi mesela statik elektrik konusu :)  yaw hadi söktüm diyelimde asıl sonra toparlama işi beni biraz korkutuyor tam aturmasa jaklar vs sıkıntı yaratırmı elektiriği verince vs ama dediğim gibi iş başa da düşüyor bulunduğum yerde yok malesef böyle bir hizmet veren yer :)  teyemmüm edip işe başla diyorsun görüşün için saol .

birde şu videoda termal pad koyuyor ama termal pad baktım piyasada yok gibi termel pad konan yere termal macun olmuyor mu acaba ?

Edited by efkan_37

31 dakika önce, efkan_37 yazdı:

Eldiven konusunda fikir için tşkler hiç aklıma gelmedi mesela statik elektrik konusu :)  yaw hadi söktüm diyelimde asıl sonra toparlama işi beni biraz korkutuyor tam aturmasa jaklar vs sıkıntı yaratırmı elektiriği verince vs ama dediğim gibi iş başa da düşüyor bulunduğum yerde yok malesef böyle bir hizmet veren yer :)  teyemmüm edip işe başla diyorsun görüşün için saol .

birde şu videoda termal pad koyuyor ama termal pad baktım piyasada yok gibi termel pad konan yere termal macun olmuyor mu acaba ?

pad olan yere macun sürersen bilgisayarın ısısı dahada fazla artabilir ve işlemcide kullandığın macunun kaliteside önemli pad temin etme soruna gelince piyasada bulabilirsin ama bilgisayarcılara sorarsan yok derler doğal olarak, bilgisayarcılara toptan teknik malz. satan yerlerde bulabilirsin yada nette iyice araştırabilirsin örn.

Please register to see this content.

6 dakika önce, byhabit yazdı:

pad olan yere macun sürersen bilgisayarın ısısı dahada fazla artabilir ve işlemcide kullandığın macunun kaliteside önemli pad temin etme soruna gelince piyasada bulabilirsin ama bilgisayarcılara sorarsan yok derler doğal olarak, bilgisayarcılara toptan teknik malz. satan yerlerde bulabilirsin yada nette iyice araştırabilirsin örn.

Please register to see this content.

Yorumun için tşk birde ilk videoda termal pad koymuyor sadece termal macun çekiyor benim anakart yapısı nasıl bilmiyorum açmadığım için içini iki videoda anakart yapıları farklı herhalde yani bende sadece termal macun çeksem sadece faydası olur gene değil mi termal pad kullanmasam ?

termal pad alırsakta yurtiçi bir firma bulmak lazım araştırıyım onu ben bir.

Edited by efkan_37

onu yapan adam göstermelik yapmış zaten onda soğutucunun üzerinde pad vardı aynı padi dokunmadan kullanmış ilgili çip in ısısı normal ise o yüzden değiştirmemiştir.

yani padler çok kurumamışsa tekrar kullanabilirsin değiştirmek zorunda değilsin ( padin olduğu çip de ısı sorunu yaşıyorsan değiştirmen gerekebilir ) bakır yüzeyde kararma oksitlenme varsa zımparalıyabilirsin.

ben normalde bakır soğutucunun üzerinide temizler ve padleri iyi görünmüyorsa sökerim bakırın üzerinde çiplerin üzerine gelen kısmı oksitlenmiş ise su zımparası yani en ince zımpara ile hafiften temizleyip macun olan yere yeterli miktarda macun pad olan yere ise gerekli kalite ve kalınlıkta pad koyarım hiçte sorun yaşamam.

bu arada söyliim ne kadar çok macun koyarsam okadar iyi soğutur ne kadar kalın pad koyarsam o kadar iyi soğutur hurafeleri yanlışdır bilgi kirliliğidir.

28 dakika önce, byhabit yazdı:

onu yapan adam göstermelik yapmış zaten onda soğutucunun üzerinde pad vardı aynı padi dokunmadan kullanmış ilgili çip in ısısı normal ise o yüzden değiştirmemiştir.

yani padler çok kurumamışsa tekrar kullanabilirsin değiştirmek zorunda değilsin ( padin olduğu çip de ısı sorunu yaşıyorsan değiştirmen gerekebilir ) bakır yüzeyde kararma oksitlenme varsa zımparalıyabilirsin.

ben normalde bakır soğutucunun üzerinide temizler ve padleri iyi görünmüyorsa sökerim bakırın üzerinde çiplerin üzerine gelen kısmı oksitlenmiş ise su zımparası yani en ince zımpara ile hafiften temizleyip macun olan yere yeterli miktarda macun pad olan yere ise gerekli kalite ve kalınlıkta pad koyarım hiçte sorun yaşamam.

bu arada söyliim ne kadar çok macun koyarsam okadar iyi soğutur ne kadar kalın pad koyarsam o kadar iyi soğutur hurafeleri yanlışdır bilgi kirliliğidir.

bu pad için 1cm kalınlık olanlar yeterli sanırım diğer kalınlıklar sorun çıkartır diyorlar senin hurafe dediğin bu olsa gerek? 1.5-2 cm olanlarıda var çünkü ama genelde notebook da 1cm kullanılıyor gördüğüm kadarıyla yorumlar için tşk bu arada bu sürdüğümüz macunun ömrü ne kadar yani bu işlemi uyguladıktan sonra  ne sıklıkla tekrarlamak gerek? elimde pad yok ama 6 senelik pc pad ne durumda onuda bilmiyorum :) açınca bakacaz ama sen termal macun da yerli diorsan ısı düşüşü için macun uygulamayı düşünüyorum sadece.

arkadasim simdi sana söyle anlatim ortalama kaliteli sogutma istersen bir internet sitesinden 15 20 tl lik 15 gr 10 gr lik macun alirsin ve esit sekilde arkadaslarimizin  dedigi gibi hava baloncuklari yapmadan yaparsin daha sonra kapatirsin bu sana aldigin macuna göre fiyat gösterir 

ama bunu bir teknik servis  yada bizim gibi ögrenci adamlara da yaptirsan sana en asagi 35 40 tl masraf ile döner yani anlicagin bu video larda abimin dedigi gibi bizler icin var korkma sök dagit yap yapamazsan da ugras yoksa hep hazir a hep kolay a kacarsin buda sana pahaliya kacar ve herkezin isciligi de iyi olmaz 8 gb rem olan bir pc tamire gidince bozuk bir rem ile degistine sait oldum kendi pc di cok eskiden 2007 2008 yillarinda   

not terminal macun uygulama suresi ortalama 6 ay ile 12 ay benim kararimca eger deyistirmezsen bazi macunlar odun sertligine bile dayaniyor :D yani isiyi iletmez oluyor 

Edited by firtina_limani

aşırı ısınmanın işlemciyle ilgisi yok fan ile soğutma peteklerinin arasına toz yapışması sonucu hava geçiremediği için ısınıyor elin yatkınsa birde söktüğün parçaları unutmadan yerine takabilirsen fanı temizleyebilirsin lakin tavsiye etmiyorum çünki ben dostlarımın pcleri söküp bu fanları temizliyorum kendimden biliyorum sökmesi kolay takması unutkanlık götürmüyor tavsiyem bir pc tamircine temizletmen nede olsa tecrübe!