Jump to content

Lenovo Z580 çöktü Kurtaramıyorum...

atlasgold
 Share

Recommended Posts

değerli ustalar elimde WİN8.1 SGL kurulu LENOVO Z580 çökmüş durmda

içindeki disk WD 500 GPT olarak görünüyor..

bios ayarlarından usb de yüklü isoyu boot ettiremiyorum..

öncelik sırasına FLASH disk alıp kaydediyorum fakat 

kaydetmiyor...direk altta eklediğim resimdeki görüntü geliyor..

bu konuda yardım rica ediyorum teşekkürler..

29082016064.jpg

• Cyph3r changed the title to Lenovo Z580 çöktü Kurtaramıyorum...

Usb de yüklü iso'nu farklı bir bilgisayarda deneyip boot sıkıntısı olup olmadığına bak bence... Antin kuntin usb hazırlama programlarıyla her zaman sorun yaşamışımdır ben... Onun için Microsoft'un programını kullanırım çoğunlukla...

Ayrıca biosa girmeye gerek kalmadan usb takılı halde bilgisayar yeniden başlarken F12 tuşuna basınca boot menu gelmesi lazım... bazı lenovo modellerinde F tuşları ters çalışıyor... sende de öyleyse Fn+F12 basmalısın...

17 dakika önce, Cyph3r yazdı:

Usb de yüklü iso'nu farklı bir bilgisayarda deneyip boot sıkıntısı olup olmadığına bak bence... Antin kuntin usb hazırlama programlarıyla her zaman sorun yaşamışımdır ben... Onun için Microsoft'un programını kullanırım çoğunlukla...

Ayrıca biosa girmeye gerek kalmadan usb takılı halde bilgisayar yeniden başlarken F12 tuşuna basınca boot menu gelmesi lazım... bazı lenovo modellerinde F tuşları ters çalışıyor... sende de öyleyse Fn+F12 basmalısın...

hocam; iligine teşekkürler ancak power tuşunu yanında NOVO tuşu ile gelen küçük menü var

1.NORMAL STARTUP

2.BIOS SETUP

3.BOOT MENU

4.SYSTEM RECOVERY

bunları her birini denedim.çözemedim,ayrıca HDD içinde gizli bölüm hariç 300mb olan ön yüklemeye format attım 

ordaki hatalar engel oluyor diye yine olmadı. gizli bölmede oluşan sorun yüzünden boot etmiyor sanırım tahminim sadece..

10 dakika önce, borz_50 yazdı:

aynı durumla bende karşılaştım..usb yi fat32 şeklinde boot ettim rufusla ve öyle gördü biosta usbyi..tabi sonra kurulumda harddiski komple biçimlendirdim..

ustam; ben ms sayfasından direk iso dosyasını usb içine yükledim, yine  de rufus ile denerim..

teşekkürler..

hemen bakıyorum hocam teşşekürler..

7 dakika önce, YAGMURADAM yazdı:

Microsoft aşağıdaki linkte bir çözüm yolu sunmuş. Bir dene derim. Saygılarımla

Please register to see this content.

hocam , usb den ön yükleme yapmıyor dvd den fark olur mu teşekkürler..

Ne farkeder. Her ikisi de aynı işi yapacak. USB flash bellekten boot etmemesi ilginç. Bende de Lenovo Z580 var. Ama frredos olarak aldım. Bugüne kadar USB den boot etmediğini görmedim. Unutmadan işin bittiğinde hemen ya aomei backupper veya acronis kurup sistem yedeği al. Saygılarımla

maelesef RUFUS ile de USB den yükleyemedim.

başka MBR HDD taktığımda sorunsuz UEFI kapatığımda yüklüyor..

bu durumda ne yaparım bilemiyorum ; siz değerli ustalarun yardımlarına

ihityacım var.

teşekkürler..

17 saat önce, YAGMURADAM yazdı:

Ne farkeder. Her ikisi de aynı işi yapacak. USB flash bellekten boot etmemesi ilginç. Bende de Lenovo Z580 var. Ama frredos olarak aldım. Bugüne kadar USB den boot etmediğini görmedim. Unutmadan işin bittiğinde hemen ya aomei backupper veya acronis kurup sistem yedeği al. Saygılarımla

Z500 kullanıyorum. Harddiskindeki bilgilerini farklı bir yere al. Bios tan Uefi yi legacy yap kaydet ve çık. Bilgisayarı usb bellekten boot ettir ve diski komple silip mbr olarak partition oluştur. Bu şekilde sorun olacağını sanmıyorum ki ben Uefi + gpt ikilisini kullanmıyorum , ihtiyaç duymuyorum. 

Ayrıca iso dosyasını herhangi bir programla yazdırmak için uğraşmana gerek yok. Ben sadece iso içeriğini flash diske kopyalıyorum bu şekilde boot ediyor cihaz. Windows 7-8-10 da bu şekilde kullanılabiliyor. 

12 saat önce, forjest yazdı:

Bilgisayar kapalıyken ilgili resimdeki tuşa basın,çıkan size ait sürücünüzü (usbdisk'inizi) seçip boot'a geçin kolay gelsin. :)

Please register to see this content.

Ustam onu denedim fakat direk biosa geciyor yada resimdeki ekran geliyor

12 saat önce, gangstarap yazdı:

Garantisi varsa oraya yolla,yoksa harddiskinde lazım şeyler varsa başka windows kurulu hdd'yi tak lazım olan bilgilerini al, çıkardığın harddiski windows 7 ile boot menüden tüm bölümleri sil,onu kur.

Ustam garanti bitmis durumda bilglileri aldim baska pc ye uzerinden

11 saat önce, yasak_ask yazdı:

Z500 kullanıyorum. Harddiskindeki bilgilerini farklı bir yere al. Bios tan Uefi yi legacy yap kaydet ve çık. Bilgisayarı usb bellekten boot ettir ve diski komple silip mbr olarak partition oluştur. Bu şekilde sorun olacağını sanmıyorum ki ben Uefi + gpt ikilisini kullanmıyorum , ihtiyaç duymuyorum.

Ayrıca iso dosyasını herhangi bir programla yazdırmak için uğraşmana gerek yok. Ben sadece iso içeriğini flash diske kopyalıyorum bu şekilde boot ediyor cihaz. Windows 7-8-10 da bu şekilde kullanılabiliyor.

Ustam bilgilerimi yedekledim mini partition tool ile hirren ile baska pc de inceledim GBT ve tek parca gorunuyor

malesef sorun zaten biostan boot ettirememis olmak ancak baska MBR disk taktim sorun yukleme yapilabiliyor

hatta UEFI USB disk hazirladim onu da yukelemde baska HDD  ile yukluyor.

herpnize ilginiz icin cok tesekkur ediyorum

saygilarimla