Jump to content

ağdaki bilgisayarların download hızını kısıtlama?

teo boz

Recommended Posts

İnşallah konuyu doğru yere açmışımdır. Arkadaşlar ağımda bulunan bilgisayarların internet kullanma hızlarını kısıtlayabilirmiyiz bu teknik olarak mümkün mü ? Yani ağımda aynı modemden interneti kullanan a-b-c- bilgisayarlarına mesela a bilgisayarına 60 kb/s b bilgisayarına 40kb/s c bilgisayarına 70 kb/s download sınırı koyabilir miyim ... teşekkürler

internet hattını proxy server üzerinden geçirerek kullanıcılara bandwidth kısıtlaması getirebilirsin ama her bir kullanıcı için ayrı ayrı ayarlama yapman biraz zor. eğer illa kullanıcıların interneti sömürmelerine dur diyecem dersen maliyeti en düşük ve en stabil yöntemi aşağıdaki gibi önerebilirim.

ben de kısa bir süre evvel onder kardeş sayesinde öğrendim bunları işyerinde tüm kullanıcılar artık interneti kardeşçe paylaşabiliyor.

eğer elinde eski bir bilgisayar mevcutsa mesela (pentium 2 mmx 64mb ram 2-10 gb hdd ve iki adet ethernet kartı olan bir bilgisayar)bu bilgisayara ipcop proxy serverı (ipcop.org 1.4.16 sürümünü sitesinden indir bir cdye yazdır ve tamamen bootable olan bu cdden) kur. advproxy.net adresinden de advanced proxy eklentisini indir ve kur. bu kurulum işlemi biraz teferruatlı ama zor değil. tüm bu işlemler bittikten sonra ethernet kartlarından birine adsl modeminden gelen hattı diğerinede ağında bulunan diğer bilgisayarların bağlı olduğu swich hub artık herneyse ondan gelen hattı bağlıyorsun. ipcop proxy servere web arayüzden bağlanıp advanced proxy ayarlarından bandwitdh kısıtlamasını yapıyorsun.(download throttling den limit per host on green ayarını ayarlayarak istidiğini elde edersin ama ağa bağlı herkesin download hızı aynı olur)

ipcop sistemine başka başka eklentiler de var bunlarla senin istediğin gibi bireysel anlamda kısıtlama yapabiliyor ama ayarlaması uzmanlık gerektirir

yazdıklarım biraz üstün körü oldu ama biraz aydınlatabildimse ne mutlu.

bilgi için ipcop.org ve advproxy.net sitesini incele.

kolay gelsin.

Bazı modem ayarlarında bu seçenek mevcut. Bunun dışında bilgisayarınızı landa ana makina haline getirmeden ağda paylaşımı kısmak bildiğim kadarı ile mümkün değil.

4 port zyxel prestige 600 ve üzeri serilerinde mevcut

tek port ve usb modemlerde bu olmaz zaten tek kullanımlık icatlar

proxy kullandırabilirsin kendi makinen üzerinden ama buda senin internet performansını süründürür

son bi secenek daha iki ethernet takarsın kendi makinene ikisi arasında köprü oluşturup ağa kendi makinenden dağıtırsın ki sürekli açık kalması demek bu program yardımı ile kısabilirsin

4 port zyxel prestige 600 ve üzeri serilerinde mevcut

tek port ve usb modemlerde bu olmaz zaten tek kullanımlık icatlar

proxy kullandırabilirsin kendi makinen üzerinden ama buda senin internet performansını süründürür

son bi secenek daha iki ethernet takarsın kendi makinene ikisi arasında köprü oluşturup ağa kendi makinenden dağıtırsın ki sürekli açık kalması demek bu program yardımı ile kısabilirsin

abim bende var 4 port zyxel eğer mümkünse nasıl yapıldığını açıklarmısın,internetimi verdiğim komşum düzgün kullanıyor,sadece o kullansa 4 gb bize hayli hayli yetiyor,ama çocukları şeytan gibi paso müzik indiriyorlar,enson gidip yetki kısıtlaması yaptım,limewire progrmaını kaldırdım,şimdi program kuramıyorlar ama yinde internetten bişiler indiip duruyorlar.eğer çözümünü biliyorsan çok makbule geçer

• 2 years yıl...
abim bende var 4 port zyxel eğer mümkünse nasıl yapıldığını açıklarmısın,internetimi verdiğim komşum düzgün kullanıyor,sadece o kullansa 4 gb bize hayli hayli yetiyor,ama çocukları şeytan gibi paso müzik indiriyorlar,enson gidip yetki kısıtlaması yaptım,limewire progrmaını kaldırdım,şimdi program kuramıyorlar ama yinde internetten bişiler indiip duruyorlar.eğer çözümünü biliyorsan çok makbule geçer

aynı sorun bendede olmuştu 1 gün gecesi 1gb veri indirmiş komşunun oğlu hemen iptal ettim.. ya sınırsız yapalım ya da yetmiyor dedim.. anlatılanlar kafamı karıştırdı..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...