Jump to content

Sizce Xp mi yoksa Vista mı?

xfighter9

Recommended Posts

bende yenı aldıydım pc yı alalı ta 2 hafta oldu ve dayanamadım bır setup baslatıyosun uyarı gelıor dosya atarken yok zamanı hesaplıomus ta

ben de 2 gun once xp ye gectım yeter artık dedım

arkadasımızın dedıgı gıbı ''Windows en ıyısını yapana dek en kotusu VİSTA''

ben de xp xp xp dıyorum

• Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Arkadaşlar çok zorladım vista vista diye ama anladım ki huzur XPde.Ama şuda bir gerçek ki Directx10 desteği bir harikaydı.Şimdi vistayı sadece oyunlar için yine kurmayı planlıyorum.Ama bekliyorum bir gün buralardan bir arkadaş aynı XPde olduğu gibi modifiyeli hızlandırılmış,hafifletilmiş ve sağlam çalışan bir vista yapacak.

Ve o gün ağzım kulaklarımda vistayı kuracağım.O zamana kadar Xp.

Saygılar...

Bir teknik servis elamanı olarak diyebilirim ki,Şu an malum süreci yaşıyoruz.Aynı 98 den xp ye geçişler gibi 1 2 seneye kadar herkes vistaya geçer.Zaten bu yönde bir diretme söz konusu yeni notebookların hepsi vista ile geliyor.Herkes vistayı xp yede dönüştüreyemiyor.(Driver sorunalrı ve yuklemedeki sata driver eksikleri yuzunden)Bunun yanında yaz başında microsoft lisanslı xp satışını bitiriyor.

Şu an için malum sorunları ile vista ya geçmek emek isteyen bir uğraş.Ama yakında bir service pack gelecektir.

Yanlız 98 den sonra xp gerçekten bir ivne kazandırmıştı microsoft a usb aygıtlara verdiği destek olsun driver ları tanıma konusunda ağ hizmetleri gibi bir çok yeni özellikler söylenebilir.Ama vista tam bir hayal kırıklığı benim adıma longhorn la başlayan vista macerasında microsoft resmen çuvalladı.

Direct -x 10 dışında hadi görseliğide sayalım ek birşey getirmedi bence.Xp yi süsleyip piyasaya sürmüşler bence.Birde buna her yaptığın işleme onay isteme durumu varki hasta ediyor beni.Geçen nette biri yazmıştı media player ile bir şarkı açmak için 6 kere tık yapıyorsun :mellow:

Vista, win 98 ile XP arasındaki gibi bir geçiş süreci.

Konfigurasyonum,

P4 3.01GHZ CPU,

512MB A Data DDR400 RAM

Geforce FX5500 256MB ekran kartı

80GB IDE HDD

ASUS p4p800 i848 anakart.

Sana şunu söyleyeyim;

XP de sistem boştayken görev yöneticisine bakyorum, ortalama 18 işlem çalıştırıyor.ki ben gereksiz olanları da sonlandırıyorum.Arka planda hiçbir hizmet vs çalıştımamaya özen gösteririm.İşlem sayısı 14 e düşüyor ve %1 ya var ya yok CPU ve bellek kullanımı.

Mevcut konfigurasyonum ile XP de performans konusunda problem hiç yaşamıyorum.

TNC Vista lite kullanıyorum.Yine sistem boştayken baktığımda yaklaşık 30 işlem çalışıyor.Bunda da titiz davranıp gereksiz hizmetleri devre dışı bırakıp sonlandırıyorum ve hiçbir uygulama arka planda çalışmıyor. 24 işleme iniyor.XP de %1 iken ortalama CPU kullanımı, Vista da %4 ün altına inmiyor.%4-8-11-24-35 arası sürekli CPU kullanımı değişiyor.

Haliyle XP ye göre performans kaybı var ama gülü seven dikenine katlanır misali severek kullanıyorum Vista yı.Görsel açıdan süper bence ve XP de kullandığım uygulamaları bunda da rahatlıkla kullanabiliyorum, driver vs sorunu yaşamadım.Sistemi yükledim, güncellemelerini yaptım.Sürücüleri hep internetten yükledim.Vista ya uyumlu olarak otomatik güncelliyor ve bulup yüklüyor.

Hangisini kullanacağın sana kalmış..

Makina ile neler yaptığın önemli..Ne amaçlı kullanacaksın?Bir de konfigurasyon önemli.

Makinayı uzun süreli kullanıorsan ve birçok işlemlerle, programlarla vs uğraşıyorsan XP Pro SP2 öneririm..TNCXP çalışması çok başarılı.Önce bir bunu yükle bir süre kullan..

Bir süre sonra da, TNCVista lite veya DVD versiyonu Ultimate 32bit olanı kur ve dene.Bu şekilde bak, hangisinde rahat kullanım hissediyorsan, sana hangisi daha uygunsa onu yükleyip devam edersin.

vista ultimate 32 bit kurmustuk gecenlerde bi abiye bilg. ozellikleri ; 2gb RAM amd 5000 x64 x2 gibi bişi blacvk edition işlemci overclocklu 3.32 ile çalışıyo.... ekran kartı asus 512 mb gaming series o da overclocklu 1920 mb kullanılabilir bellek falan filan filan....

1 hafta vista kullandı ve bıktı... aynı zamanda ben de...

bi dosya kopyalıycaz bi ekran cıkıoyo bak bu tehlikeli olabilir tamam diyoz bi dhah cıkıyo bak thlikeli olabilir demiştim cinsinden bi dahah tamam diyoz bak bu son uyarım filan ohoooooo xpde şimdiye kurmustuk..

bi de xp de 10 sn kopyalıyo vista hesaplama filan 1 dk. oluyo bu mu şimdi ii işletim sistemi.

yaw arkadaslar kendimizi kandırmayalım gorselliğe bi lafım yok adamlar yapmış ama o anlattığım abiyi bi kenara bırakalım senin benim makinelerle bu işletim isistemi olmaz..

gorsellik vista

performans xp

bence tabiiki elbette performans...

saygılarmla...

• 1 yıl yıl...

fzkdevil' e son derece katılıyorum benim pc 2 gb ram 320gb hdd vista nın kasması normal ama müzik öğretmenim 2.600 e ASUS laptop aldı 4 gb ram 440 hdd yine kasıo yine kasıo ... hdd yi bölmeye çalışırken format attık yanlışlıkla ona rağmen kasıo geç açılıyo vista yı tercih etmemşu an vista var ama xp kurcam az sonra ..

Denedim olmadı ..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...