Jump to content

$oem$ Dağıtım Klasörü Ve Videolu Anlatımı

Recommended Posts

$OEM$ Dağıtım Klasörü Nedir ve Nasıl Kullanılabilir? Şimdi de $OEM$ klasörünün işlevi üzerinde duralım.

Bu klasöre yerleştirdiğiniz tüm dosyalar (Yazılımlar ve sürücüler vb.) kurulum sırasında Windows' un bulunduğu bölmeye otomatik olarak kopyalanacaktır. Bu dosyalar sabit diske kopyalandıktan sonra, düzenlediğiniz batch komutu ile çağrılabilir ve sisteme kurulabilir. Bu dosyaların nerede kurulacağını yanıtlamak için %systemdrive% dizini kullanabilirsiniz. Bu dizin sistem tarafından otomatik olarak Windows' un kurulduğu ''Yerel Disk'' olarak algılanır. Örneğin; Windows D:\ bölmesine kuruluyorsa, bu komutu %systemdrive% olarak vermek yeterlidir. Bir başka deyişle Windows, bu komutun, Windows' un kurulacağı disk olduğunu otomatik olarak algılayacaktır.

Sabit diske kopyalanan dosyaların neden doğrudan CD yardımı ile sisteme kurulamadığını merak etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni her sistemin CDROM sürücü adını farklı şekilde belirliyor olmasındandır. Örneğin, "%CDROM%" komutu her sistemde farklı olarak algılanacağından, sistemin CDROM sürücüleri bulmasıda imkansız hale gelecektir.

$OEM$ Dağıtım Klasörü

oemfolderstructurepc2.png

Sizinde gördüğünüz gibi, Windows XP CD' de I386 ve $OEM$ klasörü aynı yerde bulunurlar. $OEM$ içerisinde yeralan $1 klasörü işlev olarak içerisinde barındırığı tüm dosyayı C:\ Yerel Disk içerisine kopyalar.(Windows' un kurulacağı disk) Aşağıda bu uygulamanın nasıl çalıştığı hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Aşağıda bulunan sıralama;

C:\XPCD\$OEM$\$1\Install\

Windows XP CD' de (X:\ CD-ROM sürücü adı),

X:\$OEM$\$1\Install\

Windows Kurulum esnasında ise \$OEM$\$1\Install içeriği yerel diske kopyalanacaktır. Kopyalanacağı Klasör: :\Install klasörüdür.

Proje boyunca,

"start /wait %systemdrive%\install\MSN\msnmsgs.msi /qb" gibi komutlar ile karşılaşacaksınız. Yukarıdaki komut C:\install\MSN\ klasör için kullanılmıştır.

$ -Klasörü içeriği ise sabit disk içerisindeki WİNDOWS klasörüne kopyalanacaktır. Bu klasöre Windows sistemin doğrudan kullanabileceği dosyalar eklenilebilir. Örneğin yeni bir Windows XP teması eklemek için $ içerisine Resources ve Themes klasörünü oluşturun( C:\WINDOWS\Resources\Themes) ve kurulmasını istediğiniz tema dosyalarını buraya yerleştirin. Windows KUR, bu dosyaları otomatik olarak sistem içerisine kopyalayacaktır.

Aşağıda yer alan komutlarda yukarıdakiler gibi kullanılır.

$Docs - Documents and Settings

$Progs - Program Files

$ - Windows Folder

$1 - Bir sabit disk içerisinde Windows' un kurulduğu bölmedir.

COPY or XCOPY batch komutları ile dilediğiniz klasörleri sabit diskinize kopyalabilirsiniz.

Bu kadar bilgiden sonra şimdi videomuzun linkinide verelim:

http://www.mediafire.com/download.php?uc1jt4x8s8z6g9i
http://www.4shared.com/file/204201126/21bfc76b/_OEM__Klasoru_Anlatimi_by_Blac.html[/CODE]

Sayın Blackman ewt çok guzel anlatmışız gayet açık olmuş ama benim Aklıma Takılan bişey var . şimdi biz oem klasorunun katılımsız programlarımızı koyduk bat dosyamızı da hazırladık heşeyi tamamladıktan sonra başka yapılacak bişey kalmıyormu yani kendisi otamatik olarak bat dosyasını gorup çalıştıracak.. bizim herhangi bir yol gostermemize falan gerek kalmıyomu? yardımlarınız için teşekkürler

• 1 ay sonra...

register ın verdiği doğrudur orada bulabilirsiniz.Ayrıca temanın theme dosyasından da bu cursorları ayarlayabilirsiniz.

edit: sene07 evet sana katılıyorum videolu anlatım artırılamalı ama ezbercilikte o oranla azaltılmalı.Bazı arkadaşlar var herşeye video istiyor böyle yaparsak ezbercilik olur bu videolarda anlatılanın mantığını kavramaya çalışın.Konuyu özel olsada genelleştirmeye çalıştırın.

register ın verdiği doğrudur orada bulabilirsiniz.Ayrıca temanın theme dosyasından da bu cursorları ayarlayabilirsiniz.

edit: sene07 evet sana katılıyorum videolu anlatım artırılamalı ama ezbercilikte o oranla azaltılmalı.Bazı arkadaşlar var herşeye video istiyor böyle yaparsak ezbercilik olur bu videolarda anlatılanın mantığını kavramaya çalışın.Konuyu özel olsada genelleştirmeye çalıştırın.

Şunu biraz daha açsanız.nasıl ve ne yapacağımızı.tamda herşey hazır artık cd yazdırabilirim derken önce çok güzel cursorlar buldum sonra senin videodaki cursor klasörü.Aslında bunun için yeni bi konu açarsanız daha güzel olur.

:mellow: :mellow: :clapping:

valla öyle herşeye konu açmak olmaz şimdi cursorlara açarız yarın sounds lara açarız nereye kadar değil mi bunun için biz "Katılımsız Kurulumla İlgili Temel Sorunlar" bölümünü kullanıyoruz. Orada bi anlatım yaparım az sonra biraz bekleyin.

• 7 ay sonra...

Selam arkadaşlar

Peki ben Sık kullanılanlar klasörüne bir iki kısayol atacam.Bunun için Administrator klasörünün altındaki Sık kullanılanlar klasörüne göndermem gerekecek.

$Doc- klasörünün altında nasıl bir klasör açmalıyım ki XP kurulduktan sonra sık kullanılanlar hazır gelsin.

$Doc-%userprofil% denedim olmadı

$Doc-Administrator denedim o da olmadı

klasör ismi yanlış bir kere.$docs olacak.Ayrıca All Users profilini kullanarak deneyin (Yani $docs\All users)

ama all users da her bilgisayarda all users kalmayabilir.

Örneğin, Windows kurulu bir bölüme format atmadan ikinci bir windows kurarsanız yeni all usersin adı All Users.Windows klasör adı olarak değişir.

bu nedenle bat dosyasını kullanmanızı öneririm

copy /y falanca %USERPROFILE%\ nereyeyse artık(desktop mu olur belgelerim mi olur...)

yeterli tabii ki.bat olayı detay sadece.akılalmaz yollarla xpler kurduğum :) için veriyorum bunları.

Bir seferinde 8 MB'lık bir C Sürücüsü açılıp NTLDR vb. dosyaları oraya, windows,documents vb. filan da d'ye kopyalanmıştı.PC'de Başka windows olmamasına rağmen :) bunu bile yaşamış birisi olarak,bu tür detayları kaçırmamaya çalışıyorum :)

cevaplaarınız için teşekkür ederim,

$doc/isim olarak denedim ,Katılısız ayarlarında ismi X olarak ayarladım ve $doc/isim/Sık kullanılanlar diye OEM klasörüne yerleştirdim.Sanal makinada XP yi kurduğumda Documents and Settings klasörü içinde bir adet X klasörü açtı,ki onun içinde koyduğum kısayollar mevcuttu,ancak bi de X.user adlı bir klasör oluşturd,ki IE nin sık kullanılanlar olarak gördüğü burası,yani yine olmadı.

bi daha sfx olarak denyeyim bari,blackman12 kodu vermiş şimdi gördüm.

teşekkürler

• 1 ay sonra...

Masaüstüne bir açıklama klasörü nasıl ekleriz. Format sonrası masaüstünde bir klasör oluşsun istiyorum. Bunu nasıl uygulayabilirim?

Şimdiden teşekkür ederim.

$Oem$\$Docs\Kullanıcı adı\Desktop\ dizilerini oluşturup buraya atabilirsin ama daha mantıklısı bencebir sfx hazırla dosyaları program filesa atsın kısayolu masaüstüne ve bunu da cmdline veya runonce tan çalıştır böylece kullanıcının yanlışlıkla dosyayı silme ihtimalini ortadan kaldırırsın...

• 2 hafta sonra ...
$Oem$\$Docs\Kullanıcı adı\Desktop\ dizilerini oluşturup buraya atabilirsin ama daha mantıklısı bencebir sfx hazırla dosyaları program filesa atsın kısayolu masaüstüne ve bunu da cmdline veya runonce tan çalıştır böylece kullanıcının yanlışlıkla dosyayı silme ihtimalini ortadan kaldırırsın...

blackman abi, sfx hazırla dosyaları program filesa atsın kısayolu masaüstüne ve bunu da cmdline veya runonce tan çalıştır böylece kullanıcının yanlışlıkla dosyayı silme ihtimalini ortadan kaldırırsın. acaba bana hazır olarak anlayabileceğim şekilde bir örnekle içeriği gönderebilirmisin!!

$1 - bunu açtım klasör içine koydum "c" ye atması için yerel disk c ye hiç bişey gelmedi benim istetiğim klasörler :dribble:

bi yerde hata mı =? yaptım :S

$$OEM$$-$1-INSTAL adında vs klasör oluşturduğun zamn c ye INSTAL adında vs sen ne yazdıysan o klasör içerisinde c' ye atar

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...