Jump to content

Bilgisayarınızı Yavaşlatan 5 Program

YAGMURADAM

Recommended Posts

Bilgisayarınızı Yavaşlatan 5 Program

Bilgisayarınızı can çekiştiren 5 program yapılan anket neticesinde belirlendi.

Hantal programlar. İngilizce'de bu tür programlara "Elephantware" adı veriliyor. Adından da anlaşılabileceği gibi bu programlar yepyeni bilgisayarınızın size yavaş, çok yavaş, aşırı yavaş çalışıyor gibi görünmesine neden oluyorlar ve o kadar para verip en son model işlemcili bir bilgisayar aldığınızda "hiçbir değişiklik görmüyorum, yandı, gitti paralar" gibi düşüncelere kapılmanıza yol açıyorlar.

Zaman zaman çalışırken "ekranın donmasına" neden oluyorlar. Sistem kaynaklarını inanılmaz bir savurganlıkla harcıyorlar. İki de bir ekrana daha yeni, daha güncel ve daha hantal yeni bir versiyonun çıktığına dair uyarı kutuları görüntülüyorlar. Peki bu uygulamalarla hayatımızı karartmaya devam etmek zorunda mıyız?

Download.com'un anket sonuçlarına göre suçlu 5 program belirlendi;

Acrobat Reader

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen PDF formatının geliştiricisi olan bu program tek bir işe yarıyor: PDF görüntülemek. Ve bunu da sistemi son derece zorlayarak yapıyor. Neredeyse iki ayda bir yeni bir versiyon çıkarıp sisteme kurmanız gerektiği konusunda uyarılar görüntülüyor. Zaman zaman sorunlu olarak yüklenen veya hiç yüklenmeyen eklentileri yüzünden sistemi kilitleyebiliyor. Tüm bunlar, alt tarafı bir sayfalık bir belge görüntülemek için!

iTunes

Apple'a sormak gerekli. Alt tarafı tüm görevi medya yönetimi ve çalması olan bir uygulamayı bu kadar hantal yapan şey nedir? Gün geçtikçe daha da karmaşıklaşıyor, yüklemesi uzun sürüyor, görüntüsü çirkinleşiyor ve bellekte aşırı yer işgal ediyor. Güzel, dört dörtlük bir alternatifi de yok işin kötüsü.

Real Player

Real Player doğru adımları atmış olsaydı YouTube kadar popüler bir sistem olabilirdi. Onun yerine elimize herkesin nefret ettiği, sistemine yüklemek bile istemediği bir medya formatını destekleyen oynatıcı kaldı. Sürekli olarak ekranda uyarı kutuları görüntülemesi, size Rhapsody ve SuperPass satmaya çalışması da Real Player'ı kullanıcıların uzak durması gereken bir program haline getiriyor.

Internet Explorer

Tüm zamanların en büyük kavgasına hoş geldiniz. Hangi tarayıcı? Internet Explorer mı? Yoksa alternatifleri mi? IE 7.0 kesinlikle IE 6.0 sürümüne göre daha iyi, ancak bu bile programın itici yönlerini gizlemeye yetmiyor. Kavga devam edecek gibi görünüyor ama en azından eğer IE'den bıktıysanız Firefox kullanmayı deneyebilirsiniz.

Microsoft Outlook

Acaba Microsoft'un 2008'li yıllara geldiğimizden haberi var mı? Hem GMail hem de Yahoo Mail Microsoft'un en gözde e-posta uygulamasından daha hızlı çalışıyorlar hem de daha faza özellik içeriyorlar. Özellikle günümüzün en önemli derdi olan spam filtreleme konusunda da zayıf bir grafik çizen Outlook işyerinde kullanım aşamasında da gerek organizasyon gerekse zaman yönetimi konusunda kullanıcıların başına derde sokup duruyor. Oysa amacı onlara yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştırmak.

Yine Microsoft ürünü olan Outlook Express ya da Vista ile beraber gelen Windows Mail kullanarak problemlerinizin çoğunu çözebilirsiniz.

Kaynak: CHIP

Not:Konuyu nereye açacağımı bir türlü kestiremedim.Sonunda burada kara kıldım.Yanlış yerde anlayışınza sığınıyorum

Acrobat Reader

Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen PDF formatının geliştiricisi olan bu program tek bir işe yarıyor: PDF görüntülemek. Ve bunu da sistemi son derece zorlayarak yapıyor. Neredeyse iki ayda bir yeni bir versiyon çıkarıp sisteme kurmanız gerektiği konusunda uyarılar görüntülüyor. Zaman zaman sorunlu olarak yüklenen veya hiç yüklenmeyen eklentileri yüzünden sistemi kilitleyebiliyor. Tüm bunlar, alt tarafı bir sayfalık bir belge görüntülemek için!

Halbuki alternatifleri olduğu halde bir sürü yer işgal eden bu proğramı kullanıyorum ve şuandan itibaren de derhal kaldırıp, FineReader ya da tavsiye edilen diğer proğramı kuruyorum, zaten FineReader yüklü durumda...

iTunes

Apple'a sormak gerekli. Alt tarafı tüm görevi medya yönetimi ve çalması olan bir uygulamayı bu kadar hantal yapan şey nedir? Gün geçtikçe daha da karmaşıklaşıyor, yüklemesi uzun sürüyor, görüntüsü çirkinleşiyor ve bellekte aşırı yer işgal ediyor. Güzel, dört dörtlük bir alternatifi de yok işin kötüsü.

Ne işe yaradığını bilmediğimden kullanmıyorum.

Real Player

Real Player doğru adımları atmış olsaydı YouTube kadar popüler bir sistem olabilirdi. Onun yerine elimize herkesin nefret ettiği, sistemine yüklemek bile istemediği bir medya formatını destekleyen oynatıcı kaldı. Sürekli olarak ekranda uyarı kutuları görüntülemesi, size Rhapsody ve SuperPass satmaya çalışması da Real Player'ı kullanıcıların uzak durması gereken bir program haline getiriyor.

Bir ara cep telefonu ile çektiğim görüntüleri sadece bu proğramın görüntülediğini (3GPP destekli) tespit ettiğimden kurmuştum, hala da kurulu. Hemen kaldırıyorum bilgisayardan...

Internet Explorer

Tüm zamanların en büyük kavgasına hoş geldiniz. Hangi tarayıcı? Internet Explorer mı? Yoksa alternatifleri mi? IE 7.0 kesinlikle IE 6.0 sürümüne göre daha iyi, ancak bu bile programın itici yönlerini gizlemeye yetmiyor. Kavga devam edecek gibi görünüyor ama en azından eğer IE'den bıktıysanız Firefox kullanmayı deneyebilirsiniz.

İşletim sisteminin Microsoft olması dolayısıyla mecburen kurulu geliyor, tercihen mozilla kullanıyorum, bunu Windows bileşenlerini ekle kaldır'dan kaldırırsak sorun çözülür mü?

Microsoft Outlook

Acaba Microsoft'un 2008'li yıllara geldiğimizden haberi var mı? Hem GMail hem de Yahoo Mail Microsoft'un en gözde e-posta uygulamasından daha hızlı çalışıyorlar hem de daha faza özellik içeriyorlar. Özellikle günümüzün en önemli derdi olan spam filtreleme konusunda da zayıf bir grafik çizen Outlook işyerinde kullanım aşamasında da gerek organizasyon gerekse zaman yönetimi konusunda kullanıcıların başına derde sokup duruyor. Oysa amacı onlara yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştırmak.

Bu proğram da microsoft ofisle burlukte kurulan e-posta destekleyici, ofisle birlikte mecburen kuruluyor, ancak benim işimi cep telefonumun kayıtlarını senkronize ettiğimde outlook'un içine atmasından dolayı görüyor, kullanmaya devam edeceğim

Bende bunların hepsi yüklü! Ee ama mecburum! Hadi arkadaşların tavsiyesi üzerine Foxit Reader'ı kurdum. Gerisini nasıl halledecez? Yokmu bunların alternatif programları?

Edit: Aslında MSN ve Kaspersky'da çok kasıyor ama bunların alternatifleri yok gibi.

1-acrobat yerine foxit kullanıyorum..hemde kurulumsuz versiyonu..pc nin bir yerinde öylece duruyor

ama pdf leri çok hızlı açıyor.

2-itunes kullanmıyorum.. ipod u olanlar galiba kullanmak zorunda kalıyor..

media player olarak winamp ve gom player kullanıyorum..(windowsun kendi media playerini siliyorum)

3-real playeri hiç kurmuyorum bile..

ihtiyaç duyanlar oluyorsa k lite kodec pack i kurup içindeki media player classici kullanabilir diye düşünüyorum.

açamadığı dosya olmuyor pek..

4-ie yerine firefox kullanıyorum uzun süredir zaten..

5-outlok a ihtiyaç duymuyorum .. ama ihtiyacım olsa herhalde mozilla thunderbird kullanırdım.. :D

Aslında MSN ve Kaspersky'da çok kasıyor ama bunların alternatifleri yok gibi.

kasperky den vazgeçtim .. güvenli olabilir ama ben sistemimi sadece güvenli olsun diye almadımki..

nod32 2.7+pc tools firewall (free) kullanıyorum hiç güvenlik sıkıntısı çekmedim (sürekli warez sitelerine girdiğim halde).. üstelik 2 si birden kaspersky nin yarısı kadar kasmıyor..(doğru ayarlarla... )

msn e yapabildiğim tek şey otomatik açılmasını engellek.. en azından pc nin açılışını geciktiremiyor böylece.. :D:glare:

aynen adobe yerine foxit, itunes mecburi ama eminim onun da alternatifleri vardır, realplayer yerine bs player yada codec pack hatta ve hatta vlc player, ie yerine firefox veya opera, outlooku office kurulumdan kaldırarark thunderbird, kaspersky yerine nod 32 kullanabilirsiniz. MSN ise mecburen mecburen mecburiyetten :glare:

iTunes zaten RealPlayer'la ßirlikte kuruluyor ßildiğim kadarıyla. 2side işe yaramaz .rm uzantılarını izlemek için kurarım genelde eğer işime gelmessede rm converter kurup çeviririm hiç sevmediğim 2proqram denileßilir

Internet Explorer 6, 7'den daha iyi bende.

Reader ise pek kitap okumadiğim için xD iLqiLenmiorm xD

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...