Jump to content

Zam Dalgası Geliyor

casira

Recommended Posts

Video, fotoğraf kamerası, kozmetik ve beyaz eşyaya yüzde 20 özel tüketim zammı geliyor. Maliye'nin yaptığı düzenleme 1 Temmuz'da fiyatlara yansıyacak.

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı özel tüketim vergisi (ÖTV) düzenlemesi elektronik eşyadan kozmetiğe kadar birçok ürüne yüzde 20 zam getirecek.

1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek düzenleme ile beyaz eşya, elektronik eşya, dijital ve video kameralar, kozmetik, değerli taşlar gibi ürünlere yüzde 20 oranında zam yapılacak. Daha önce bu kapsamda bulunmayan dijital kameralar da son dakika değişikliği bu sepete dahil edildi.

Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, söz konusu yasaya eklenen düzenlemeyle ÖTV'nin dört sayılı listesinde değişikliğe gidildiğini ve dijital kameralara 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere vergi getirildiğini bildirdi. Yeni düzenleme ile beyaz eşya, elektronik eşya, kozmetik ürünleri ve tabancanın da aralarında bulunduğu listeye, daha önce bu kapsamda olmayan dijital kameralar da eklendi. Değişikliğe göre, 1 Temmuz'dan itibaren parfümler, kıymetli taşlar, televizyon kameraları ve görüntü kaydedici kameraların yanı sıra hareket kaydedici cihazlardan aynı oranda ÖTV alınacak.

kaynak: mynet

Siyaset yasak ama bu kadarında pes yani temel yaşam malzemelerine her gün zam ve üstelik %50 nin üstüne zam yapıyorsun bide utanmadan enflasyon % 6 diyorsun adalet yok bitmiş ... "Recep ivediğin dediği gibi bu mesajı dinleyen tüm yetkililerin Allah bin...........Versin" :)

Bu zam olayı Türkiye'de bir kısır döngü gibi petrole zam gelir ona bağlı diğer şeylere enson da çalışanlara ama aynı oranda değil sonuçta hep bu zamlardan etkilenen gariban kesim yani zengin gene zengin alıştık artık bu bir türkiye gerçeği

Siyaset yasak ama bu kadarında pes yani temel yaşam malzemelerine her gün zam ve üstelik %50 nin üstüne zam yapıyorsun bide utanmadan enflasyon % 6 diyorsun adalet yok bitmiş ... "Recep ivediğin dediği gibi bu mesajı dinleyen tüm yetkililerin Allah bin...........Versin" :)

Siyaset amaçlı yazmadım sadece üyelerin yorumlarını merak ediyorum ülkemiz için neler yapılabilir bu ülkenin gelişmesi için ne projeler yapılabilir bunları merak ediyorum.Eğer siyaset olup yanlış anlaşılmalara sebep olacaksa kaldırayım.

Biz sesimizi çıkartmadığımız müddetçe bu zamların sonu bitmez arkadaş biz millet olarak bi kere vur ensesine al lokmasını gibi birşeyiz ya gerçekten herşey sineye çekiliyor ve baştakiler de bunun farkında daha ne kadar bu millete kemer sıktırırız hesabı ile gidiyor bu!

bilip bilmeden konuşmamak lazım

avrupa bile yükselen petrol fiyatları yüzünden son 20 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor

dünyada resesyon var(işsizlik ve enflasyonun aynı anda yaşanması) muhakkak hükümetin politikalarının yanlışlığı da var mesela yaklaşan krizi önceden farkedip tarım sektörüne gerekli desteği sağlayıp yaşanan küresel ısınma ile birlikte bu resesyonu kendi lehimize çevirebilirdik tabii ki dile kolay bi ifade bu çünkü en az 3 yıl önceden bütün hazırlıkları tamamlanmış projeler olmalıydı maalesef ülkemiz değil dünyanın bi çok ülkesinde bu şekilde projeler üretmek mümkün değildir çünkü globalleşen ekonomi yüzünden ülkeler makro ekonomik dalgalanmaları önceden kestirememekte ve önünde duramamaktadır.

beyaz eşyaya vergi zammı yapılması çok mantıklıdır çünkü hane halklarının yıl içerisinde yaptığı en önemli harcama kalemlerinden birisidir, bütçe açığının ve dış borcun yaşandığı dönemler hükümetler maliye politikası aracı olarak vergi politikaları uygularlar ve bu uygulanan politika (harcamaları) daraltıcı maliye politikasıdır, bu sayede kalkınmakta olan ülkelerin en büyük sıkıntısı olan efektif tasarrufların artırılmasına çalışılır yani halk aşırı harcama yapmasın tasarrufa yönelsin yapılan tasarruflarla belli bir mali güç elde edilip mali piyasaların derinliğe kavuşması sağlanarak sıcak paraya bağımlı olmaktan kurtulunsun ve hatta katma değeri yüksek sektörlere kanalize edilip (vergi istisnası uygulanarak) kalıcı kalkınmanın önü açılsın.

o yüzden sırf devlet para için vergi artırıp azaltır şeklindeki 1929da toprağa gömülmüş klasik iktisat anlayışından sıyrılıp maliye ve para politikalarının ekonomik istikrar ve kalkınmanın araçları olduğunu (olabileceğini) görmek buna göre yorum yapmakta fayda var maiye bakanımızı Türkiye'nin maliyesinde söz sahibi en önemli 2 kurumundan birisi olan Hesap Uzmanlığı kökenli olduğunu hatırlatmakta da fayda görüyorum...

maaşlara zam yapıldı diyelim bizim milletin %80 i telefonun modelini yeniler:)

bütçe açığı daha da artar belirli bir refah seviyesine ulaşana kadar yapılan bütün zamlar sizi hedeften uzaklaştırır aslında bu kadar basit değil mesele yani tek kalemde açıklayamazsınız maaşa zam yapılırsa zarardır maaşlar düşük tutulursa herşey düzelir diye.

ayrıca bilgi yanlışını düzeltmekte fayda var temmuz döneminde maaşlar en az %8 zamlı alınacak.

burada önemli olan nihai amaç harcamaların kısılıması dışa bağımlılığın azaltılması ve tasarruf düzeyinin yükseltilmesidir, yoksa ezbere herşeye zam var maaşa zam yok şeklinde ifadeler çok yüzeysel kalır.

maaşlara zam yapıldı diyelim bizim milletin %80 i telefonun modelini yeniler:)

bütçe açığı daha da artar belirli bir refah seviyesine ulaşana kadar yapılan bütün zamlar sizi hedeften uzaklaştırır aslında bu kadar basit değil mesele yani tek kalemde açıklayamazsınız maaşa zam yapılırsa zarardır maaşlar düşük tutulursa herşey düzelir diye.

ayrıca bilgi yanlışını düzeltmekte fayda var temmuz döneminde maaşlar en az %8 zamlı alınacak.

burada önemli olan nihai amaç harcamaların kısılıması dışa bağımlılığın azaltılması ve tasarruf düzeyinin yükseltilmesidir, yoksa ezbere herşeye zam var maaşa zam yok şeklinde ifadeler çok yüzeysel kalır.

abi o kadar ayrıntıyı bilmediğim için öle bi misal veriyim dedim. Haklısın söylediklerinde..

Yakında 2. ayağı kullanmakta özele giricek tek ayak üstünde bekliceğiz.

Çok yakın zamandada herkesin kafaya maske geçirilip oksijen sayacı takılcak günde 1000 soluktan sonrası özele giricek...

AMA BU BİZE MUSTAHAKTIR KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ.

BUGÜN ÇOĞU OKULUN MÜDÜRÜ DİN ÖĞRETMENLERİ OLMUŞ.

HACILAR HOCALARIN ALTINDA GRAND SHAROKE ARABALAR. İNANIN GEÇEN CAMİNİN İMAMI ANLATIYORDU.

AĞIZDAN ÇIKAN CÜMLE ŞU: GEÇEN HOCALARLA Bİ TOPLANDIK GRAND SHOROKE ARABALAR İİ Bİ .... GİBİ ANLATIYOR. ZAMANLA İNSANLAR BAŞKASININ MALINA ZARAR VERİR HALE GELİCEK. NEYSE ÇOK UZATTIM BEYLER...

BEN SOĞUDUM BU ÜLKEDEN...

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

Arkadaşlar avrupanın en büyük 2. beyaz eşya üreticisi olan bir firmanın Türkiye temsilciliğinde pazarlama departmanında çalışıyorum, fiyat listelerinin tasarımı ve basımı bize bağlı.... daha önce enerji sınıfı düşük olan C sınıfı D sınıfı vss olan cihazlar için gündeme geldi ve askıya alındı... şu anda bize tebliğ edilen herhangi bişey yok.. böle bişi olsa tüm listeleri yenilememiz gerekir. ve önceden tebliğ edilirdi.

bilip bilmeden konuşmamak lazım

avrupa bile yükselen petrol fiyatları yüzünden son 20 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor

dünyada resesyon var(işsizlik ve enflasyonun aynı anda yaşanması) muhakkak hükümetin politikalarının yanlışlığı da var mesela yaklaşan krizi önceden farkedip tarım sektörüne gerekli desteği sağlayıp yaşanan küresel ısınma ile birlikte bu resesyonu kendi lehimize çevirebilirdik tabii ki dile kolay bi ifade bu çünkü en az 3 yıl önceden bütün hazırlıkları tamamlanmış projeler olmalıydı maalesef ülkemiz değil dünyanın bi çok ülkesinde bu şekilde projeler üretmek mümkün değildir çünkü globalleşen ekonomi yüzünden ülkeler makro ekonomik dalgalanmaları önceden kestirememekte ve önünde duramamaktadır.

beyaz eşyaya vergi zammı yapılması çok mantıklıdır çünkü hane halklarının yıl içerisinde yaptığı en önemli harcama kalemlerinden birisidir, bütçe açığının ve dış borcun yaşandığı dönemler hükümetler maliye politikası aracı olarak vergi politikaları uygularlar ve bu uygulanan politika (harcamaları) daraltıcı maliye politikasıdır, bu sayede kalkınmakta olan ülkelerin en büyük sıkıntısı olan efektif tasarrufların artırılmasına çalışılır yani halk aşırı harcama yapmasın tasarrufa yönelsin yapılan tasarruflarla belli bir mali güç elde edilip mali piyasaların derinliğe kavuşması sağlanarak sıcak paraya bağımlı olmaktan kurtulunsun ve hatta katma değeri yüksek sektörlere kanalize edilip (vergi istisnası uygulanarak) kalıcı kalkınmanın önü açılsın.

o yüzden sırf devlet para için vergi artırıp azaltır şeklindeki 1929da toprağa gömülmüş klasik iktisat anlayışından sıyrılıp maliye ve para politikalarının ekonomik istikrar ve kalkınmanın araçları olduğunu (olabileceğini) görmek buna göre yorum yapmakta fayda var maiye bakanımızı Türkiye'nin maliyesinde söz sahibi en önemli 2 kurumundan birisi olan Hesap Uzmanlığı kökenli olduğunu hatırlatmakta da fayda görüyorum...

HAAA HAAA HAAAAAAA KOMİKSİN KOMİK....

SANA ÇOK GÜZEL Bİ ÖRNEK VERİM ÜLKENİN 8MİLYONU YEŞİL KARTLI BU DA DEMEK OLUYORKİ HER AİLEDE 4 KİŞİ VAR SAYIM YAPARSAN 32MİLYON KİŞİ YEŞİL KART HİZMETLERİNDEN FAYDALANIYOR.

GİT DOĞUDA FABRİKA AÇTA BAKALIM ÇALIŞAN İŞÇİ BULABİLECEKMİSİN. ZATEN DEVLET 500LİRA VERİYOR BU DA DOĞUDA AZ PARA DEĞİL...

AYRICA MAHSÜL EKMEYEN ÇİFTÇİYEDE EKMEMESİ İÇİN ZATEN PARA VERİLİYOR

AVRUPA BU HALDEYKEN BİZ KALKINABİLSEYDİK DIŞ BORCU BİTİRİRDİK...

AÇTA BİRAZ SAVAŞ POLİTİKALARINI OKU...

2.DÜNYA SAVAŞINDA BİZ SAVAŞA GİRMEDİK AMA TAKIR TAKIR ÜRÜN EKİP BİÇTİK VE ÜRÜNLERİ SATTIK... BORÇLARIMIZI ÖDEDİK NEYSE YAA KİME NE ANLATIYORUM

DURMAK YOK YOLA DEVAM

büyük yazılmasının amacı vurgulanmak istemesi:D

AegeaN BluE >>> icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi gönderirken klavyenizin 3090qz6.jpg tuşunun kapalı olmasına özen gösteriniz.

Uyarı seviyeniz arttırılmıştır.

Arkadaşlar, biraz sakin olun. Kim ne yaptıysa yaptı. Böyle konuşarak, tamam artık bu ülke adam olmaz diyerek işi çözebilecek miyiz? Ben de bu mantığı anlamam. Senin ideolojine ters düşen birisi ise illa kötülemek mi lazım?

Bunların hepsi, özellikle tarımın bitişi, AB kriterleri yüzünden. AB bize diyor ki: Ülken açık pazar olacak. Bunun için de ben ne dersem yapacaksın. Daha 2 gün önce de öyle demedi mi zaten? Ülkeni izlerim dedi Avrupa'nın ağabeyleri..

Böyle saçma saçma tartışmalara devam edelim. Bakarsınız, gavurun teki gelir, düzeltiverir sistemi kökten.

Vergi, tabi ki devletin ana gelir kaynaklarındandır. Fakat bu kaynak nedense hep çalışanın sırtına yükleniyor. Kimsenin vergi kaçıranlara yaptırım uygulamaya niyeti yok gibi. Neden?

Vergi kaçıranlara af çıkarmakla, küresel ısınmayı, artan petrol fiyatlarını sebep göstermekle insanların temel gıda ihtiyaçlarına gelen zamlar açıklanamaz, açıklanmamalıdır. Enerji diyorsanız, nerede güneş enerjisini etkin kullanabilecek tesisler? Nerede rüzgar çiftlikleri? Enerji darboğazında çözümü yenilenebilir enerji kaynaklarında aramak gereklidir. Bugün bakıyoruz, ülkenin en çok kullandığı enerji kaynağı doğalgaz. Bizim üretimimiz yetiyor mu bu talebe? Yetmiyorsa öz kaynalarımızla neler yapılabilir? Bunları sormak gerek.

Vergi, tabi ki devletin ana gelir kaynaklarındandır. Fakat bu kaynak nedense hep çalışanın sırtına yükleniyor. Kimsenin vergi kaçıranlara yaptırım uygulamaya niyeti yok gibi. Neden?

Vergi kaçıranlara af çıkarmakla, küresel ısınmayı, artan petrol fiyatlarını sebep göstermekle insanların temel gıda ihtiyaçlarına gelen zamlar açıklanamaz, açıklanmamalıdır. Enerji diyorsanız, nerede güneş enerjisini etkin kullanabilecek tesisler? Nerede rüzgar çiftlikleri? Enerji darboğazında çözümü yenilenebilir enerji kaynaklarında aramak gereklidir. Bugün bakıyoruz, ülkenin en çok kullandığı enerji kaynağı doğalgaz. Bizim üretimimiz yetiyor mu bu talebe? Yetmiyorsa öz kaynalarımızla neler yapılabilir? Bunları sormak gerek.

Haklısın. Elektriği bile doğalgaz ile üretiyoruz. Daha ne olsun? :good:

HAAA HAAA HAAAAAAA KOMİKSİN KOMİK....

SANA ÇOK GÜZEL Bİ ÖRNEK VERİM ÜLKENİN 8MİLYONU YEŞİL KARTLI BU DA DEMEK OLUYORKİ HER AİLEDE 4 KİŞİ VAR SAYIM YAPARSAN 32MİLYON KİŞİ YEŞİL KART HİZMETLERİNDEN FAYDALANIYOR.

GİT DOĞUDA FABRİKA AÇTA BAKALIM ÇALIŞAN İŞÇİ BULABİLECEKMİSİN. ZATEN DEVLET 500LİRA VERİYOR BU DA DOĞUDA AZ PARA DEĞİL...

AYRICA MAHSÜL EKMEYEN ÇİFTÇİYEDE EKMEMESİ İÇİN ZATEN PARA VERİLİYOR

AVRUPA BU HALDEYKEN BİZ KALKINABİLSEYDİK DIŞ BORCU BİTİRİRDİK...

AÇTA BİRAZ SAVAŞ POLİTİKALARINI OKU...

2.DÜNYA SAVAŞINDA BİZ SAVAŞA GİRMEDİK AMA TAKIR TAKIR ÜRÜN EKİP BİÇTİK VE ÜRÜNLERİ SATTIK... BORÇLARIMIZI ÖDEDİK NEYSE YAA KİME NE ANLATIYORUM

DURMAK YOK YOLA DEVAM

büyük yazılmasının amacı vurgulanmak istemesi:D

AegeaN BluE >>> icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi gönderirken klavyenizin 3090qz6.jpg tuşunun kapalı olmasına özen gösteriniz.

Uyarı seviyeniz arttırılmıştır.

ne demek istediğinizi anlamadım ukalalaşmaya veya terbiyesizleşmeye gerek yok bildiğin varsa anlatırsın yoksa susarsın, ben ekonomi hakkında bilmem gerekenleri biliyorum ama madem savaş ekonomisi dediniz bi kaynak verebilir misiniz? bir yazar? bir makale? akademik bir yazı?

benimle polemiğe girmenize gerek yok ben ekonomi anlatıyorum siyaset değil ben de hoşnut değilim cebimdeki paranın azalmasından ama sapla samanı da birbirine karıştırmıyorum

Arkadaşlar, biraz sakin olun. Kim ne yaptıysa yaptı. Böyle konuşarak, tamam artık bu ülke adam olmaz diyerek işi çözebilecek miyiz? Ben de bu mantığı anlamam. Senin ideolojine ters düşen birisi ise illa kötülemek mi lazım?

Bunların hepsi, özellikle tarımın bitişi, AB kriterleri yüzünden. AB bize diyor ki: Ülken açık pazar olacak. Bunun için de ben ne dersem yapacaksın. Daha 2 gün önce de öyle demedi mi zaten? Ülkeni izlerim dedi Avrupa'nın ağabeyleri..

Böyle saçma saçma tartışmalara devam edelim. Bakarsınız, gavurun teki gelir, düzeltiverir sistemi kökten.

avrupa birliğine girmeye biz çalışıyoruz bunun farkında mıyız:)

ondan sonra da ne karışıyorlar diyoruz tezat olmuyor mu biraz?

ab destekçisi değilim ama ab kriterlerini destekliyor ve savunuyorum...

avrupa birliğine girmeye biz çalışıyoruz bunun farkında mıyız:)

ondan sonra da ne karışıyorlar diyoruz tezat olmuyor mu biraz?

ab destekçisi değilim ama ab kriterlerini destekliyor ve savunuyorum...

:good: Haklısın. Girmesek olmaz mı? :p

slm arkadaslar.kim ne derse desin bu milet bir gun gelir bunlarinda hesabini sorar zaten memleketi satanlar satti gariban daha fakirlesti zen gin ise 2 kat zengin oldu. ama milettinde sabri kalmadi.zaten tarimi oldurduler.onun yani sira ozellestire ozellestire satiyorlar yabanci dis guclere devleti. ne denirki herkez cikarina geldigi gibi davraniyo bu ulkede allah gribanlarin haline yardim etsin( bu yorumu sadece distan gozledigim kadariyla yazdim.) ve yazilarinizi hepsini okudum bazi arkadaslar olaylari cok iyi algilamis bazilarimiz ise hale haayal aleminde yuzuyorlar :good: uyanin arkadaslar su ulkeye artik at gozlugu ile bakmayin.cikarin su gozlukleride su memleketin hline birde oyle bakin neler oluyor.saygilarimla.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...