Jump to content

Vdsl2 Aldatmacası!

delpatino

Recommended Posts

Vayy anasını bu memlekette amma çok ajan varmış :lol:)) ne güzel herkes herşeyi takır takır biliyor yahuu helal olsun valla :) en gizli bilgilere bile ulaşıyolar ingiliz usa :))

Şimdi birşey yazardım ama :) ceza yeriz... Düne kadar elinizde bilgisayar yoktu 56k nedir bilmiyodunuz buldunuz adsl 4096 vs şimdi artistlik yapıyonuz :) kazıkmış falanmış filanmış :) beğenmiyosanız kullanmayın kardeşim kim diyor size kullanın diye... Yapın bi grev hepiniz iptal ettirin hakkınızı öyle arayın :) Burda yaygara yaparak değil... Gidin dilekçe verin varsa kanıtınız dava açın hakkınızı arayın bakalım :) Öyle sağdan solma dolma haberlerle yaygara yapıyonuz...

Şimdi 10 milyon dediğiniz kullanıcı sayısı tamamen yanlış. 5 milyonu 2008in başında daha yeni geçti. Zaten amaçda artması ve bu artışla beraber alt yapılarında yenilenmesi yada yeni yapılar eklenmesi. 2007 yılı telekomun "kırsal alan dönüşüm projesi" yılıydı ve başarılı oldular. Yurt dışı çıkışını arttırdılar ve bu yılın sonuna kadar 300Gbps'yi bulacak deniliyor.

33Gbps/1.000.000= 256Kb/1024= 32KB dan 157Gbps/10.000.000= 157Kpbs/1024 =15,33 KB

bu hesabı nasıl yaptığınızı anlamasamda tamamen yanlış anlayacağınız, hem kişi sayısı hemde internet hızını 157kbps olarak göstermeniz ve bölüm oranları. Ayrıca bu her kullanıcının aynı anda girdiği yurt dışı bağlantı oranıdır ki bu oran youtube gibi görsel siteler tarafından zorlanır sadece. Ayrıca sınırlı internet bağlantısı uygulaması hala devam etmektedir ve bu üyeler 1 milyonu geçmektedir. Sınırlı bağlantılarda maksimum indirme oranını saatlere böldüğümüzde bu yurt dışı çıkışını zorlamamaktadır. Sizin mantığınızla yurt içi hatları (ki msnden öte interneti kullanmayanların sayısı oldukça fazla) kimse kullanmayacak herkes aynı anda yüksek hızla yurt dışından dosya aktarımı yapacak ve internet kilitlenecek hızı düşecek. Bu durum sadece kablonette olabilir. Yoğunluğa göre belli yavaşlama olabilir ama bunun asıl sebebi sitenin yoğunluğu ve verdiği bandwithdir.

Gelelim 256, 1024den daha iyiydi mantığınıza. Ya kullanmadınız 256 yada unuttunuz kullandığınız dönemleri. Biz evde iki makina aynı anda doğru düzgün dolanamaz download yapamazdık 256 ile. 1024 ile kafe işletirdik 10 makina bağlardık ve sorun olmazdı. Alın size kıyas.

Öncelikle yaptığım hesapta anlaşımayacak bir şey yok.

Gpbs = 1milyar bit / saniye

Kpbs = bin bit / saniye

8 bit 1 byte, 1024 byte 1 KB , 1024 KB 1 MB, 1024 MB 1GB.

Genellikle MB için bu böyle ufak b ile yazaılırsada sadece bit olarak hesaplanıyor ve genellikle 1024 yerine 1000 li katlar baz alınıyor.

sizin heabınıza göre 157 Kb olması imkansız değilmi o zaman yoğun kullanım saatlerinde alınan verin miktarının saniyede 25 KB (hatta bazen 12-15 arasına bile düştüğü oluyor) a düştüğü zamanlarda siz hiç internet girmediniz.hızındanda geçtim benim 256 Kb lik bağlantım şu anki 1024 den hızlıdan kastım yanıt verme süreleriydi. Sadece bant genişiliği hız değildir. sunucudan cevap alma sürenizde hız için en büyük etkenlerdendir. ben 256 lık bağlantı sahibiyken interneti açtığımda sunuculardan cevap alma sürem çok kısa iken şimdilerde bu süre o zamana kıyasla 4-5 kat yavaş. gelelim 1 milyon kotalı kullanıcıya. tamam 1 milyonu kotalı ve bunlar gece gündüz kullanmıyorlar. peki bağlantı hızı 2 ve 4 Mb olan kullanıcılara. benim yaptığım hesap ortalama kullanıcı başına düşen bant genişliği idi. peki bilgisayarını hiç kapatmayan kullanıcılar sürekli download yapanlar ne olacak. kullanıcıların en az %5 i bu durumda ve bunların %70 ine yakını 4 Mb kullanıyor. bu mantığa göre kullanıcıların en az %18 ine denk düşen bağlantı devamlı kullanım halinde. mesai saatlerinde ve özellikle akşam saatlerinde msn, skype gibi programlarla görüşme yapıldığında internet hızının özellikle istanbul ve ankara dışındaki illerde ne kadar yavaşladığını test ettinizmi. Siz iki makineden 256 Kb le hızlı bağlanamdığınızı iddia ettiğiniz zamanlarda biz 3 makineyle gayet rahat internette geziniyorduk. dediğim gibi zaten sürekli internetten download yapan kişiler internet bağlantısının minimum 50-75 Gbps sini devamı kullanım halindeler. buna diğer kullanıcılar eklendiğinde iş çileden çıkmış bir hal alıyor. ben gecenin 4 ünde bile internette rahatça dolaşamıyorum. bumudur hız artışı.

2005 te 256 Kpbs ile isohunt gibi adresleri yazmamla ekranın karşıma gelmesi arasında 2-3 saniye geçiyordu. şuanda 1024 Kpbs ile bu süre 5-10 saniyeyi buluyor. ve hatta çoğunda sayfa görüntülenemiyor. birtek bu sitelerdede değil yurtiçi yada avrupa kaynaklı olmayan sitelerde bağlantı çok yavaş. telekom abonelere hatları sattı ama altyapıyı hiçte bu talebi karşılayacak düzeye getirmedi. eğer inanmıyorsanız adsl hıztesti yapan sitelerde test edin farklı ülkelere göre bant genişliğimizin ne seviyede olduğunu görün özellikle avrupa dışında pek bir işe yaramıyor bu bant genişliği. birde tutmuş sanki hali hazırdaki abonelere yeterince bant genişliği sağlamış gibi 16-32 Mbps lik Vdsl getiriyorlarki millet hem para versin hemde rezil olsun diye. Sadece kulanıcıların %1 i bile 32Mbps alsa şu anki kotalı kullanıcıların 32 katı bant genişliği bu kullanıclara gidecek. Peki şu andaki bant genişliği bile yeterince rezaletken %1 lik bir satışla bile %30 artacak bant genişliği ihtiyacı nereden karşılanacak.

Bu arada bu telekom severliğiniz nereden geliyor açıklık getirirseniz sevinirim.

Bu telekom severliği değil bu hakkı adaleti hakkın sahibine adaletin sahibine teslim etmek. Bunun cevabını da ayrıca verdim iletileri takip edin. Ben size 10 milyon kullanıcı yönünden yaptığınız hesap için yanlış dedim. Kalkıp bit byte arasında ki farkı anlatmışsınız ama nafile. Ayrıca benim interneti nerede kullandığımı nereden biliyorsunuz? Ben Edirne'de internet kullandım 6 yıl. Aynı zamanda İstanbul'da da faal bağlantım vardı. Yani hem düşük bağlantı verilen Edirne'de hemde yüksek kapasiteli İstanbul'da internet kullandım. Bununla beraber sürekli emule, ondan önce kazaa, ondan önce de netscape'den müzik indiriyordum. Ben interneti 1996'de ÇYDD'de kullanmaya başladım. O zamandan beri'de belli aralıklarla kullanmışımdır. Yani gelişimi yaşayan biriyim, sadece duyumla yada hesapla irdeleyen biri değilim.

Bant genişliği en önemli olgudur internet hızında. Sizin sürücüyle ping süreleri kıyaslamanız sürücünün yani bağlanmak istediğiniz internet sitesinin size verdiği cevaplada ilgilidir. Unutmayın ki İnternet kullanımı sadece Türkiye'de artmadı, yurt dışında da arttı. Bu sebeple sitelerin cevap verme süreleri azaldı. Sizin gönderdiğiniz pingden çok daha yavaş yanıt gelmeye başladı youtube gibi sitelerden. Süreci en güzel değerlendiren site olarak youtubeyi verirsek, 1 yıl içinde kullanıcı sayısının ne kadar hızla ve kat be kat arttığını düşünün. Youtube googlenin eline geçmeden önce sürünüyordu bağlantı konusunda bunu da unutmayın.

anlayacağınız benim telekomu savunduğum yok, benim anlatmak istediğim biraz da gelişimi yapılanmayı görün. Biz fax modemle bağlanmaya çalışırken Avrupa ülkelerinin bir çoğu, uzakdoğu ülkeleri, Rusya, Amerika, Kanada vs. ADSL2 ile bağlanıyordu. İsveç telefon hattıyla ücretsiz 2mbit bağlantı veriyor. Bunları düşünerek söyleyeceğim, bizim de gelişmemize engel olunamayacağı ve bu gelişmenin en çok telekoma yarayacağıdır. Adamlar İtalia Telecom ile ortak ve dünya pazarında iyi bir yere sahip.

Türkiye olarak interntle adam akıllı 1998 civarı tanıştık. Dünya interneti 1990dan beri faal olarak kullanıcıya sunmakta. Biraz gelişmelere açık olalım ve bekleyelim. Yıl sonunda dedikleri gibi tüm hizmetlerde sorunsuzluk boyutuna gelmezlerse o zaman eleştirelim. Şimdi çok ağır yüklenmek bence çok ama çok yersiz.

Benim eleştirim sadece telekomun iyileştirilmesini istemem yönünde.

Ben gece gündüz download yapan biriyim.

Bu yüzdende internetle günün en az 18 saati muhattabım, 24 saat download yapan makinem var ama tabi 24 saat başında değilim.

internetteki en ufak sorunu direk olarak gözlemleyebiliyorum ve söylemek istediğim artan kullanıcı sayısı ve ihtiyaca göre verilen hizmetin hem pahalı hemde yetersiz oluşuydu. Telekom bizlerden faturaları tahsil etmek için sarfettiğinin yarısı kadar gayreti interneti geliştirimeye sarfetmiş olsa şu an çok daha kaliteli internet bağlantılarını çok daha uygun fiyatlarla kullanabilirdik. Bu hiç bir şey yapmadığı anlamına gelmiyor ama aldığı paranında hakkını vermiş değil. Zaten engelleye engelleye girecek site bırakmadılar. Birde üstüne zaten yetersiz olan internet bağlantımızın iyice yavaşlaması gelince çileden çıktım. Yoksa size karşı bir tavrım yoktur olmazda. Sürçü lisan ettiysek affola.

56k fax modemlerle 300-500 milyon aylık fatura ödüyorduk .. örneğin bir oyun indirmek istediğimde ( en fazla 100 mb lık oyun ) günlerce bilgisayar açık kalırdı. ( paket almak gerekiyordu şuanki aylık adsl parasına :dribble: )

şimdi ise 1 mb 49 ytl oyunun inmeside en fazla 15 dk.

itiraz eden arkadaşlar herhalde 56k modemle internete bağlanmadılar, ki en yüksek veride 33 kb idi.

eskiye nazaran kıyasladığımızda şuan çok hızlı ve çok ucuz

elbette eksiklikler olacak sevmediğimiz noktalar olacak ama yiğidi öldür hakkını yeme.

servise gittiğimizde ücret tahsil edeceğimiz zaman söylenen bir söz

NE YAPTIN Kİ HEPSİ İKİ TIK TIK bu kadar basit görmeyin telekoma olan düşmanlığınız sizi yanıltmasın.

bu ülkede bundan birkaç yıl öncesine kadar araba almak lüks derecesinde idi bir televizyon aldığınızda 12 aylık maaşını veriyordunuz şimdi ise daha güzeli bir aylık maaş parası .

itiraz ederken şöyle biraz geriye bakında ondan sonra eleştirin..

.

Bu telekom cok fena bir hal aldı bu konuda acılan her konu sayfalarca uzuyor ve sadece moral bozuyor telekom görmüyormu acılan bu konuları ben telekomakafamgirsin diye acılan site gördüm en iyisi taşınıp gitmek Türkiye'den artık yaşanıcak bir hal kalmadı elin adamları rahat içinde yaşarken bizim ödediğimiz faturalara bak 1megabit sınırsız internet 45ytl amerikada tam olarak bilmiyorm ama galiba 56 megabit limitsiz internet 15$ zaten bu limit kota olayları birtek türkiyede var cok arastırdım bu konuyu telekom vatandaşı süründürmeyi seviyor . Tamam Türküz şanlıyız ama acıkcası cokda teknolojide ilerlemiş bir ülke değiliz matbaa bile kac yıl gec gelmiş :s ki internetten bahsediyoruz çoğu büyüklerimiz (amcalarımızdan bahsediyorum) internetin değerini bilmiyor bu yüzden bi ilerleme gereği duymuyor benim ailem bile kapatalım ne b**ka yarıyorki diyor . Başkanımız mesela biliyormudur internetin cok pahalı oldugunu (başbakan googleye nasıl girildiği hakkında bile bi fikri olmadıgını tahmin ediyorum) artık dur denmesi gerekdiğine inanıyorum (sizler gibi)

telekom o hızda veri iletişimini sağlayabilmesi için bir uyduya daha ihtiyaç duvar

japonya sadece bu işler için 16 uydu kullanıyor.

telekomun 1 tane uydusu dahi yok

bu arada telekomun %51 satılmış durumdadır

Türk Telekom satılmamıştır..

%55 i 21 yıl kullanım hakkıyla kiralanmıştır..

şartlar arasında mevcut altyapının iyileştirilmesi de vardır..

1-2 ay sonra gönderilecek uyduda da telekomun kullanımn hakkı var, önceki uydularda da..

öte yandan TT'nin kira bedeli o sıralarda diğer telekomların satış ve/veya kiralanmasına oranla daha iyi bir ücret karşılığı kiralanmıştır..

bizi ilgilendiren hususa gelince bu sayede telekom devlet tekelinden çıktı.. bugün pek yaygın olmasa smile gibi ttnet alternatifleri oluştu..

ve fiyatlar.. hız kat be kat arttı..

hız artmadı diyenlere hodri meydan.. hala 56k mevcut.. bi kullanın bakalım.. değil tnc'ye google a girebiliyor musunuz görelim..

bir aklıselim de arada ajan şeklinde bir laf sallamış.. hocam kusura bakmayın ama @BrightBlade'in dediği gibi öyle klavye başında bilmeden sallamakla olmuyor.. hiçbir şey yoksa google var.. arada bi arama yapın.. rahatlatır aydınlatır..

kendi namıma..

Allah telekomu kiraya verenden de alandan da razı olsun.. yoksa yüksek ihtimal şuan evimde kullandığım neti kullanamaycaktım.. devlet tekelinde olduğu zamandaki gibi fahiş fiyatlara hizmet alabilecektim.. üstelik daha yavaşını.. böyle güzel..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...