Jump to content

Neden Pardus Olmasın Ki?

BeNefSE

Recommended Posts

hatırlarsanız bir dönem google işletim sistemi çıkartıyor diye bir yaygara bkopartılmıştı ama sonraldardan anlaşıldıki google da linx geliştirerek bir sistem hazırlamış ozamanlar MS a yeni bir rakip çıkıor diye çok sevinnmiştim fakat sonradan alnaşıldıki google da linuxu geliştirerek bir sistem hazırlamış.

kolay değil yeniden bir işletim sistemi yaratmak.. ( bu yüzden pardusu da tam anlamıyla benimseyemiyorum. sonuçta temeli bizim değil. taportası kaplaması bizim olsa nolur.. diyorum içimden kendimi üzüyorum. )

söylemek istediklerim yanlış anlaşılmasın. microsoftun tonla lisansını almış birisi olarak MS ten nefret eden bir insanım ama daha iyi bir alternatif bulamadım henüz. linuxu kullandım (pardus) gerçekten güzel fakat henüz tam anlamıyla hazır değil. ( örneğin bir işlemde hata alcağınız zaman iletişim kutusu geldikten biraz sonra uyarı sesi geliyor senktonazison sorunu var ve boştayken 1 gb lik ramin % 88 ini kulanıyordu şaşırdım )

keşke birileri bir işletim sistemi yaratmakla uğraşsa yada linuxu bile geliştirecek olsalar her türlü desteğim onlarla olacaktır.

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

yinede iyi değilmi daha yeni başlıyoruz buda güzel şimdiden karamsallığa düşmek baştan kaybettiğimiz anlamına geliyor zaten

birde artık bir çok donanim firması linux destek veriyor skystar2 tv kartımı bile buldum ve windows programlarını bile linuxta çalıştırabiliyor

Please register to see this content.
linux tv kartları ile bir şeyler var

04 Nisan 2007'de Yazdığım ufak bir makâle aklıma geldi ve paylaşmak istedim.

Redhat mı ? freebsd mi ? debian mı ? Suse mi ? slackware mı ? Ferdora mı ? şimdi hangisi iyi bende şöyle bir fikir;

Birinci bilmen gereken linux'un bi işletim sistemi değil, bir çekirdek olduğu.

redhat, slackware, suse vs gibi firmalar bu çekirdeği ve diğer GNU (

Please register to see this content.
) 'nun ve diğer bir sürü başka kaynağın sağladığı ücretsiz yazılımları kullanarak işletim sistemleri yapıyorlar ve neredeyse hepsi aynı tabanı kullandığı için arada ufak nüanslar oluyor(yanında gelen ek yazılımlar vs). ve sonuçta insanlar zaman içinde bir kaç farklı dağıtım kullanarak ihtiyaçlarına hangi dağıtımın daha uygun olduğuna kendileri karar veriyor.

mesela fedora core 3, 4cd iken slackware 10, 2cd. bu demek değil ki fedora muhteşem, bütün programlar onda zaten mevcut veya slackware ne kadar dandik, azıcık programla geliyor. şöyle de bakabilirsin ki 4cd yi indirmek 2cd'yi indirmekten iki kat fazla sürüyor. e belki o diğer 2cd'deki eklere ihtiyacın yok?

her dağıtımın kendine göre ilkeleri, kendine biçtiği misyonu vesairesi var.

mesela slackware hala iddia ile kurulumu grafik ortama aktarmıyor ve text based devam ediyor. yani diğer dağıtımlar süslü püslü grafik ortamlarda milletin gözüne hitap ederken adamlar bunu sallamıyor. "Keep It Simple and Stupid" (basit ve aptal olarak tut) diye açıklıyorlar :)

Şu anda nerede ise tüm üniversite bilgi işlem merkezlerinin yanı sıra, NASA, IBM, HP, Boeing, HSBC, CityBank, SonyEricsson, Nokia, Siemens, Samsung, General Motors, Hyundai, Oracle, EToys gibi çok büyük kuruluşlar Linux kullanmakta ve bir şekilde özgür yazılımlara destek olmaktadırlar.

Size tavsiyem öyle o mu bu mu diye çok düşünmeden bi tanesini kurman ve artık neyi ne kadar öğrenmek istiyorsan uğraşman. yoksa bi sürü dağıtım kurup pek birşey öğrenmeyebilirsin :)

KArdeş sen burdakileri yazılımcılar sandın heralde :)

Hepimiz sıradan ev kullanıcılarıyız sadece Xp üzreinde küçük oynamalar yapıyoruz o kadar..

O deiğini gelişmiş programcılar yapabilir..

Kardeş sende bizi hiç bişeyden anlamayan klasik kuıllanıcılar sandın galiba..

Genelleme yapman yanlış.. Bazı konularda uzman olanlar var..

Herkes senin gibi değil yani. Millet çalışıyo :ok:

arkadaşlar bende internete gireceğim zamanlar pardus kullanan adobe ürünlerine (Flash-Photoshop vb) ihtiyaç duyduğum zamanlar XP kullanan biriyim. pardusun daha çok yol alması gerektiğini biliyorum ama uzun yolları yürümek ilk adımlarla başlar gelecekten umutluyum ve şu haberi paylaşmak istedim.

Windows Vista'nın dertlerinden bıkan IBM, kendi yazılım paketini üç büyük Linux dağıtımına uygun hale getirdi. Linux yüklü IBM'ler ne zaman gelecek?

Yıllardır Linux ve açık kaynaklı teknolojilere destek veren IBM, son olarak Windows Vista'nın şirket bilgisayarlarında pek kabul görmemesinden bıkıp Lotus Foundations yazılım paketini Ubuntu, Red Hat ve Novell SUSE Linux ile uyumlu hale getirdi. Lotus Notes, Symphony ve Sametime uygulamalarını içeren paket, bundan böyle IBM'in Linux işletim sistemi yüklü bilgisayarlar üretmesine imkan tanıyacak. Linux yüklü bilgisayarların çıkış tarihi olarak ise 2009 yılı öngörülüyor.

kaynak SDN

Oo 1998 ilk linux ile tanışmıştım, grafik olayları tam iyi değildi ve otomatik olarak çalışmıyordu. Hey gidi günler, Mandrake 5.2 miydi neydi. O günden buyana ne windows nede linux'tan vazgeçebiliyorum, ve 2005'ten beri bir linux sunucusu kullanıyorum evde, hiç kapatmadım ve hiç çökmedi, 2005'ten bu yana windowsu tam 27 kez formatlamışım :) Herneyse, linux üzerinden RedHat ve Suse eğitimi aldım, 3000 Yakın pipe dahil komutlarının 500'ünü ezbeledim, Doruk Fişek, Barış Metin, Görkem Çetin (her kitabını okudum), Richart L. Peterson (Şuanda hala kullanırım yazdığı ve imzaladığı kitabı :) ile arkadaş oldum, Her yıl Ankarada Linux Şenliklerini katılırım, Linux dağıtır öğretir, sunucu kurar vs. Ama asıl aşkımın grafik ve tasarım olduğunu öğrendikten sonra linux'u sadece sunucu olarak kullanıyorum ve ihmal etmek zorunda kalıyorum :) ...

Şuanda Suse 10 Kullanıyorum ve Bütün adobe yazılımlarını sorunsuz çalıştırdım. Hatta enson crysis'i bile oynadım. Ha bu arada Adobe'lerin hepsi lisanslı :)

• 5 hafta sonra ...

Yaw bence boş konuşmalarla vakit geçiriyorsunuz.

1-Pardus düzenlemek sandığınız kadar kolay değil.

2-İnsanların kulnmaya alıştığı birçok program ve oynamaya alıştığı birçok oyun pardusta çalışmıyor.

3-Pardus kullanmak bayağı bilgisayar bilgisi gerektiriyor.

Ama yanlış anlaşılmak istemem tabiiki kendi işletim sistemimizi kullanmamız güzel olur fakat çok zor görünüyor.

Bence doğru söylüyorsun düzenlemek lazım bir TÜRK olarak kendi değerlerimizi geliştirmemiz lazım. Ama pardus linux'un yan dalı olduğu için ve ne yazıkk ki çoğu insanlarımız windows kullandığı için biraz zor gibi geliyor örneğin bilgisayarda oynadığız bir oyunu (cs , pes) gibi pardus'te oynayabilirmisiniz? veya msn'in ta kendisini kurabilirmisiniz? Bence değiştirme derken ilk önce windows gibi ancak windowstan tek farkı olarak ücretsiz olması daha iyi olur diye düşünüyorum

şöyle söyleyeyim ÇÜ bilgisayar mühendisliği bölümünde okkuyan bir abim vardı eline 650 küsür saysalık sadece bilgsayar dili içeren bi kitapla geldi abi bu ne dedim bu beim ödev dedi fazla açıklamadı sünde 2 saat 3 -4 hafta çalıştı pc de yazdı ve sonucta orataya ms dosta calısan 1-2 mb lık telefon defteri ortaya :D

yanlış anlaşılmasın olay bukadar kolay değil yani adamlar bilgisayar dili ile yazıyorlar yapamayız demem ama işi bilenlere brakıp kendi alanımızda profesyonelleşmek daha mantıklı bence günlük gidip geldiğimiz işten bahsediyorum.

ayrıca directx gibi microsoftun sırlarını çözüp aynı temel kodlar olmaan yeni bir sistem eklenmeliki linuxa ozaman xp vista hikaye olur neden? çünki microsoft oyun ve bazı temel sistemlerin ana ihtiyacını karsılıyor çünki kendi tekelinde

• 1 yıl yıl...
Kardeş sende bizi hiç bişeyden anlamayan klasik kuıllanıcılar sandın galiba..

Genelleme yapman yanlış.. Bazı konularda uzman olanlar var..

Herkes senin gibi değil yani. Millet çalışıyo :ok:

Söylediğim sözün arkasındayım.Windows üzerinde forumun geneli oldukça bilgiye sahip.Fakat yıllardır Tnctr kullanıcısı ve Linux kullancısı olarak linux üzeinde uzman bilgiler paylaşan arkadaşlarla karşılaşmadım.Kaldıki Linux çekirdeği üzerinden bir dağıtım yapmak bir EKİP gerektirir.

Ama böyle bir girişimde bulunup beni yalancı çıkarırsanız buna hiç üzülmem aksine çok da sevinir ve bilgim dahilince destek de veririm.

• 3 ay sonra...

pardusu xp nin aynısı gibi yapacak arkadaş yokmu görsellik olarak başlat bilgisayarım denetim masası

gibi isimleri bile çok farklı ing kısaltılmışı mesele pisi var aklıma hemen kedi geliyor

bunu xp gibi değiştirilse en azından yada tübitak çılara bir rica etsek herkes pardusa geçer eminim

aslında pardus kullanılabilir ama kurulumu ilk kullanıcılar için zor.karışık geldi bana hangi paketi nerden nasıl kuracağımı bilemedim.hardiskim bozuldu.yazılımı zor sildim.evet belki daha önce deneseydim kolay gelebilirdi ama ilk kurulumda zorluklarla karşılaşmam gözümü korkuttu diyebilirim.xp dende sıkıldım.tema eklenip hep aynı şeyler piyasaya çıkarılıyor.sanırım epey bir süre mikrosoftta kalacam gibi.

kurulumu bana xpden daha kolay geldi ama görsellik yok kullandığım programları yüklryemedim

windows gibi tıkla kur yok paket yöneticisi açacamda öyle birşey yükleyecem vine vardı

windows programlarını kullanmak için onu bile kuramadım sonra kaldırdım

kurulumu bana xpden daha kolay geldi ama görsellik yok kullandığım programları yüklryemedim

windows gibi tıkla kur yok paket yöneticisi açacamda öyle birşey yükleyecem vine vardı

windows programlarını kullanmak için onu bile kuramadım sonra kaldırdım

evet kurulumu sorun değil bence de kolay zaten kullanıcıların sıkıntısı da bundan sonra balıyr.Programlar ve oyunlarda sıkıntı oluşturuyor çalışmıyorlar...

aslinda biz xp biliyoruz tubitaktaki çocuklar linux u peki

pardusun içine niye xp monte etmeyelim

veya xp içine neden pardus koymayalım

amaç linux daki ve xp deki parogramlari tek bir işletim sisiteminde sorunsuz çaliştirmak

böyle bir şeyi sorunsuz şekilde yapıp adina turko2008 diyebiliriz

hayatta hiç bişey imkansiz degildir

Dediğine %100 katılıyorum.

Bende öyle hayaller kuruyordum bende. Aslında GNU yu öğrenmek lazım ve ayrıca kavramak gerekiyor.

yau aglar bencede katılıyorum geliştirmemiz lasım bu sistemi sonuc olarak turk malı pardus ta gelistirmek isteyenlere destek veriyor zaten bence bu konu soyle acılmaıydı pardus gelitirmeye destek vermek isteyen arkadaslar ozgurluk icin sitesinin atolye bolumunu ziyaret edebilrler diye bende pardus 2011 i bekliyorum 58 gunu kaldı ve buyuk bi heycanla bekliyorum suan bende pardus 2009.2 geronticus eremita kurulu ve driverlarım oyunlarım(cs,pes,gta,vs) oyunlarımı wine, ile gayet rahat oynaybiliyorum sadece ne istedigimizi bilelim arkadaslar degilmi

Görüntü bakımıyla mükemmel bir sistem. Xp'yi o kadar modifiye etmemize karşın Pardus hazır olarak daha üstün bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Bunları geçtim zaten Türk çalışması. Gerçi 0'dan Linux'un kendisi stabil olarak değiştirebilecek kişi sayısı az ama Tübitak'taki programcılar yapmış. Bence bizim yapmamız gereken bu yapıtlarına destek olmak. Elimizden gelebilecek olanlar aynı xp'ye yaptığımız gibi görsellik ve program üretmek olabilir. Kendi adıma yapamıyorum ama eğitimleri var. Destek olmak isteyenler zorlanmadan yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

pardusmu??kurdum 1 saat zor dayandım...bence tek kelimeyle iğrenç

Tabi ki herkes düşüncesinde özgürdür beğenip beğenmemekte serbesttir ama düşüncene katılmadığımı ifade etmek istiyorum.İnsanın alışkanlıklarından vazgeçeilmesi kolay değildir.Bir zamanlar firefox u hatta kaspersky ı bile iğrenç buluyodum ama şua n vazgeçilmezim bunlar.İnsan hayatında herşey değişir ve inan senin hayatında da çok şey zamanla değişmiştir.Bir gün sende alışırsın belki de pardusun bağımlısı olursun bunu yaz bir köşeye......

Ama bence zor olsada pardus için değer.Hem microsoft'a ayırdığımız zamanı Pardus'a ayırsak inanın çok süper bir işletim sistemi ortaya çıkar bence....

bende pardus kullanıyorum bence guzel desteklenmesı lazım ama ne ayzıkkı cocuklar ve gencler bızımle aynı fıkırde degıl o yuzden onu daaha ıyı tanıtmak lazım en oenmlısı ucretsız olması bosuna yurt dısına paarmız gıtmesın

Evet..Gerçekten pardus'u geliştirmek istersek bunu yapabiliriz.Xp,vista,7 modifiye edenler nerden öğrendiler.Anadan doğma bilmiyorlardı elbette.Araştırarak öğrendiler.Eminimki burda bi ekip kurup pardus yetkililerine her türlü yardıma açık olduğumuzu belirtsek ve karşılığında istediğimiz sadece pardusu nasıl geliştirmeyi öğrenmek olsa eminimki kabul edeceklerdir.Ve pardus beklenmedik bir hızla yükselecek ve inanılmaz yayılacaktır.Bu normalde büyük yatırım gerektiren bir iş fakat biz gönülllü olarak yaparsak Eminim ki En büyük yapılabilecek yatırımdan 10 kat güçlü bir sistem olur.Ve Bu sadece Pardus'a değil TNCTR'ye çok büyük bir katkı sağlar.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...