Jump to content

Virtualbox Ile Sanal Pc Oluşturma.

Ggeforce
 Share

Recommended Posts

Öncelikle virtual box nedir ne işe yarar onu öğrenelim.

Virtualbox aynı anda birden fazla işletim sistemini çalıştırmaya yarar. Mesala Xp kullanıyorsunuz ama Linuxude merak ediyorsunuz burada virtualbox denemek için çok güzel olanak sağlıyor. Xp nin içinde başka bir program varmış gibi açıp bir yandanda Linux de gezinebiliyorsunuz. Veya yaptığınız işletim sistemlerini denemek için pc mize format atmaktan kurtarıyor. Yada katılımsız bir program yaptınız denemek için bazen pc bulmak zor olabiliyor, burada sanal pc büyük kolaylık sağlıyor.

Sistem gereksinimi olarak 256 mb üstü ram tavsiye ediliyor.

Şimdi sanal bir pc oluşturmaya geçelim. Aşşağıda resimlerle detaylı olarak gösterdim

VirtualBox programının son sürümünü buradan katılımsız olarak indirebilirsiniz.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=48865[/CODE]

24702544ja8.jpg

27760378vw0.jpg

[color=#000080][b]Burada eğer kuracağımız işletim sistemi yoksa other seçeneğini değiştirmeyip devam edebilirsiniz. Pardus vs kurabilirsiniz. [/b][/color]

58329955ex5.jpg

[color=#000080][b]Eğer 1 gb ramıniz varsa 300 ile 500 arası bir değer girmenizi tavsiye ederim.Böylece ne sanal pc nede kendi sisteminiz yorulmuş olur.[/b][/color]

90870087ba5.jpg

[color=#000080][b]Burada eğer önceden oluşturduğunuz bir .vdi uzantılı kalıp dosyanız varsa onuda seçebilirsiniz. Ama biz yeni oluşturacağımız için yeniyi seçmek zorundayız.[/b][/color]

2nu4wl.jpg

jtrsdy.jpg

[color=#000080][b]Burada dinamik olarak genişleyen kalıbı seçmenizi öneririm. Mesala 5 gb lik bir sabit disk yaptınız bu sisteminizi kurduktan kurduktan sonra 2 gb olarak genişler (kurduğunuz sistemin kurulduktan sonra ne kadar yer kapladığına bağlı tabi.)Programları vs. kurduğunuzda 3-4 gb diye kademeli olarak artar.

Fakat Sabit boyutlu kalıbı seçerseniz, 5 gb lik bir sabit disk oluşturduysanız bu direk 5 gb olarak boyutlandırılacak sonradan herhangi bir genişleme olmayacaktır.

Oluşturduğumuz sabit diski C:\Documents and Settings\Kullanıcı adı\.VirtualBox\VDI Klasöründe bulabilirsiniz. [/b][/color]

idxchf.jpg

k3mxaa.jpg

1zgwab9.jpg

1zqqye0.jpg

24xq2v7.jpg

[color=#000080][b]Sisteminizi kurduğunuzu varsayarak 2 sistem arasında veri alış verişinin nasıl olduğuna gelelim. İlk önce aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi aygıtlar sekmesinden misafir eklentilerini yükleye tıklıyoruz. Karşımıza çıkan pencerede ileri diyerek yüklemeyi yapıp bitiriyoruz. Değişikliklerin etkin olması için sanal pc mizi yeniden başlatıyoruz. [/b][/color]

ncglmv.jpg

[color=#000080][b]Misafir eklentilerini yüklemek bize nasıl bi yarar sağlar derseniz. Şöyle sıralayım

1-Mouseyle sanal pc mize geçtiğimiz zaman Mouse sanal pc de kalır bunu ctrl tuşuyla çıkartmak zorunda kalırız. Fakat misafir eklentilerini yüklediğimiz zaman hiçbir zorluk çekmeden sanal pc ye rahatlıkla geçiş yapabiliriz.

2- Pencere boyutunu istediğimiz gibi ayarlayabiliriz.

3-Dosya paylaşımı yapabiliriz.

4-Sanal pc mizin sesini etkinleştirebiliriz.

5-Eksik olan tüm sürücülerimiz yüklenmiş olur. (Ses, eternet vs.)

6-Cd\dvd sürücümüzü etkin yapabiliriz.

Gelelim sanal pc ye nasıl klasör paylaştıracağımıza.

[/b][/color]

somvc0.jpg

[color=#000080][b]Aygıtlar sekmesinden paylaşılan dizinlere tıklıyoruz. Karşımıza küçük bir pencere açılcak. Bu pencerede 3 nolu yere tıklayıp karşımıza çıkan penceredeki 4 nolu yere tıklıyarak paylaştıracağımız klasörü veya diskimizi seçiyoruz. Ben “ D “ diskimi seçtim mesala. Seçtikten sonra tamam diyerek çıkıyoruz.

[/b][/color]

2mwzatk.jpg

dnccc3.jpg

x1yv6t.jpg

f4dx0y.jpg

[color=#000080][b]Not: Virtualbox da bahsi geçen host tuşu sağ taraftaki ctrl tuşudur.

Kısayollar:

Host+F => Tam ekran yapabilirsiniz. Tam ekrandan çıkmaz içinde aynı tuşu kullanabilirsiniz.

Host+R=> Sisteminizi yeniden başlatır.

Anlatımın herşeyi bana aittir ve TNCTR.com adına yaptım. Umarım faydalı bir konu olur. Herzaman gereklilere taşınırsa yerinde olur sanırım.

Saygılarımla..[/b][/color][/center]

Edited by Ggeforce

• Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Ggeforce Eline sağlık kardeşim güzel olmuş artık bu konu sabitlenirse iyi olur sanal pc oluşturma hakkında sayfa sayfa dolaşıp çözüm aramazlar

Bilmeyenler yeni kuracaklar yada sorunlu çalıştıranlar bu konuda çözüme ulaşmış olurlar.

Saygılar

• 2 ay sonra...

Herşeyi Kurdum Çalıştırdım ama 2 sorunum var..

1.cisi Programın Dil Seceneklerinde Türkçe Dili bulamadım

2.cisi XP işletim Sistemini kurmuştum Çalıştırdım sanal pc yi çalıştırdık dan sonra mouseyi sanal pc ye alıyor mouseyi sanal pc den CIKARAMıyorum ?

Host Tuşuna basarak Cıkaraınız diyor yani ctrl tuşuna basarak ama olmuyor acil yardım.

2.cisi XP işletim Sistemini kurmuştum Çalıştırdım sanal pc yi çalıştırdık dan sonra mouseyi sanal pc ye alıyor mouseyi sanal pc den CIKARAMıyorum ?

Host Tuşuna basarak Cıkaraınız diyor yani ctrl tuşuna basarak ama olmuyor acil yardım.

Ben programı kendi sitesinden indirdim. Çift tıklayınca otomatik Türkçe kuruluma geçiyor.

Fareyi serbest bırakmak için sağ ctrl tuşunu kullanacaksın. ;)

teşekkürler yaptım ama türkçe konusunda hala sorunum var <_<

Sendeki Virtualbox'u program ekle/kaldır'dan sil. Aşağıdaki adresten indireceğin kurulum dosyasıyla kurulumunu yap. Ben aynı dosyayla Türkçe kurulum yapıyorum.

Please register to see this content.

Edited by Macintosh

Verdiğim konudaki linkten katılımsız olarak indirirseniz son sürümünü türkçe olur. Muhtemelen sizde eski sürüm kurulu olduğundan ingilizce. Yeni sürümünde gelmişti türkçe desteği.

Mouse nin içeride kalmasının nedenini ve nasıl çözeceğinizi anlatmıştım. Onları uygularsanız sorununuz çözülecektir. Tam okursanız hepsini yazmıştım.

• 2 hafta sonra ...

ctrl+alt tuslarından sanırsam

• 2 hafta sonra ...
Ben Sanal bilgisayarı kurdum denedim süper saol ama ufak bir sorunum var Ağ Sürücülerine bağlan diyerek sanal pc den kendi pc me dosya transferi yapıcam ama Sağ Tık Kopyala Yapıştır Secenekleri Aktiv değil nasıl yapabilirim?

Paylaşımı yaptınızmı sanal pc de bilgisayarıma girince paylaşılmış olan diski görüyomusunuz? Hatanın ekran görüntüsünü koyarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Sistem gereksinimi olarak 256 mb üstü ram tavsiye ediliyor.

Şimdi sanal bir pc oluşturmaya geçelim. Aşşağıda resimlerle detaylı olarak gösterdim

VirtualBox programının son sürümünü buradan katılımsız olarak indirebilirsiniz.

demişsin ordaki ing. programın Türkçesi tabi???

Linkini verdiğim konunun altında 1.6.4 sürümünü yayımlamıştım. Bu sürümümü kurdunuz? Bu sürümde hemen kurulduktan sonra türkçe geliyor hiç bir ayar yapmadan.

http://rapidshare.com/files/136373975/VirtualBox_1.6.4_Ggeforce.exe[/CODE]

Arkadaş misafir eklentilerini yükle basıyorum hiç bişey olmuyo. 1-2 değişik sürümünü daha indirdim aynı. Hiç bir işlem yapmıyor. Bu kurulum olmadan dosya paylaşılamadığından hiçbirşey yapamıyorum. Bu aşamayı nasıl geçeceğim yardımını bekliyorum

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...