Jump to content

Pc Her Açılışta Biosa Giriyor

bkrydn68
 Share

Recommended Posts

Herkese iyi akşamlar.Bilgisayara SSD taktırdım.Her şey çok normal gidiyordu.Bir program yükledim yeniden başlatınca başlamadı onarılıyor diye uyarı verdi.Format atmak zorunda kaldım. Bu sefer dosyalar yüklenip yeniden başlatınca biosa girdi. Bilgisayarıma sordum secure bootu enable ise disable yap dedi.Sistem kuruldu fakat bu kez de her defasında ilk açılışta biosa giriyor ve F10 a basmayınca açılmıyor.Biraz uzun oldu  ama sebep ne olabilir lütfen yardım edin

bkrydn68, 14 dakika önce yazdı:

Herkese iyi akşamlar.Bilgisayara SSD taktırdım.Her şey çok normal gidiyordu.Bir program yükledim yeniden başlatınca başlamadı onarılıyor diye uyarı verdi.Format atmak zorunda kaldım. Bu sefer dosyalar yüklenip yeniden başlatınca biosa girdi. Bilgisayarıma sordum secure bootu enable ise disable yap dedi.Sistem kuruldu fakat bu kez de her defasında ilk açılışta biosa giriyor ve F10 a basmayınca açılmıyor.Biraz uzun oldu  ama sebep ne olabilir lütfen yardım edin

Donanım özellikleriniz,kurduğunuz sistem ve hangi yönergeleri izleyerek işlemler yaptığınız hakkında herhangi bir detay vermemişsiniz onun için.Burada yaşanılan soruna ilişkin olarak sistemin kuruluş ve donanımsal özellikleri uyumluluk kriterleri dışında tahminlerle,sorunlara kesin olmamakla birlikte,muhtemel tahmine dayalı olarak çözüm veya bilgiler ekleyebileceğiz ancak..

Muhtemel tahminler:

1. Bios boot önceliklerine bakmak olurdu 1.sıraya yeni takılan ssd/hdd diski alırım geri kalanını kapalı şekilde ayarlarım.
  2. SSD diskin takıldığı kablonun veya bağlantıya ait farklı sıralama şekli varsa 1.2.3 vb. sıralamada değişiklik yapardım
  3. Cihazda  dvd disk vb.donanımlar takılıysa eğer,kullanmadıklarımda dahil olarak kapatırım.
  4. Bios ayarlarını sıfırlayarak deneme.
  5. Bios pili ne durumda inceleme gerekebilir bitme durumlarında malumdurki bios'a geçiş,klavye'den manuel açılış gereksinimi duyar.
  6. Üstteki durumlar çare değilse zayıf ihtimal tabii aralarından biri olma durumu var kanımca,buna rağmen yinede  sistemin sürücülerini tamamen en güncellerini yükleyerek deneme yapma yoluna gitmeyi denerim.Chipset,ekran kartı vd. gibi.
  7. Herşey tamam yine olmuyorsa eğer,Elinizdeki sistemi farklı bir sistemle deneyerek,bios yapılandırmalarını evvelinde sağlıklı işlemler için kapalı olması gerekli veya açık olması gerekli ayarları derleyerek bios'ta bu mevcut ayarlara göz atarak yaparak: örneğin:  (uefi için secure boot: disable  /  PXE: Disable / usb protect boot: disable / Usbhdd boot: Enable) vb. farklılıklar olabilir taktir edilirki,herkezin anakart ve donanım özellikleri nihayetinde aynı olmuyor bilindiği üzere.
  8. Yeni bir sistemle kuruluma başlanacaksa eğer,Bios varsayılan ayarlarda yapılandırmalı,Kurulu sistem tamamen silinerek! "ssd/hdd" diski ham olarak biçimlendirip tek parça disk üzerine yeni sistemi boot etme yöntemi ile kurulum yapmaya çalışın.Live çalışan WinPE vb.metodlar izlenerek bu işlemler günümüzde artık hızlı şekilde yapılabilmekte.

Hızlı onarım kestirmeden işi halletme düşünceleri: Windows'u usbdisk'ten başlatıp sisteminizi boot ederek onarma özelliğini "entegre dart / Diagnostics Recovery Toolset" varsa onun üzerinden onarma vs.,üstte belirttiğim bios_yapılandırmalardan herhangi birinde aksaklık var düzeltip deneme inceleme göz atma boot yönergeleri,power settings,protect security koruma ayarları engelleri açıksa kapatarak deneme yanılma yolları deneyerekte uzun işlem sürecinden bir an evvel kurtulmak sistemi sağlıklı çalışır vaziyete getirmekte elbette mümkün olabilir.

İşletim sistemi indirme: Forum içerisinde işletim sistemlerini bulmanız mümkün aralarında güncel ve üstadlarımızın yaptığı harika çalışmalarda mevcut.

Belirttiğim gibi yazdıklarım sadece tahminlerden yola çıkarak muhtemel çözümlerden ibarettir gözden kaçan yada donanım bios ayarlarındaki en ufak detay bile işleri bozmada etki rol oynamaktadır hepimizin bildiği üzere aklıma şimdilik bunlar geldi kolay gelsin saygılarımla. :) 

• Thanks 1

coder_falcon, Bir saat önce yazdı:

Klavyende tuş  takılmş olabilir klavyeni cikar calstrmayı dene aynı sorun oluyorsa, biosdan   ilk basda  hd sonra cd dvd sonrada flopy disk secenegini secip  f10 basarak kaydetip tekrar sistemi baslatn duzelmesi gerek  yine olmaz ise eğer masaustu bilgisayar kullanyorsanz  anakart uzerinde mavi  veya beyaz  yesil  jamperler var cikartp  tak yerine tekrar bilgisayarı yeniden baslat sorun duzeleclecekdir. Kolay gele 

Biosta böyle bir seçenek çıkmıyor üstadım