Jump to content

Lenovo ideapad 520 15ik Dvd/rw Yerine Hdd Takıldığında Wifi Sorunu

ÇILGIN_06
 Share

Recommended Posts

cayro, Bir saat önce yazdı:

Profilinizde elektronikçi yazıyor buna güvenerek söylüyorum eğer wifi adaptörü ayrı bir besleme kaynağı (telefon şarjı gibi) ile deneyebiliyorsanız sorunu daha çabuk anlarsınız.

Herkese Hayırlı Bayramlar Evet Elektronikçiyim.

Sistemin eski ve yeni Güç Sarfiyatını Açıklayalım

HDD çalışma için 5volt 1Amper

DVD/RW çalışma için 5Volt  0.5Amper

Orjinal Sistem HDD+DVD/RW = 1.5Amper

Ancak DWD/RW kullanmadığım için onu hesap dışı bırakıyorum ve Orjinal sistem akımını 1 Amper Olarak Alıyorum.

SSD çalışma için 5Volt  0.5Amper

SSD+HDD çalışması için 5volt 1.5Amper

Laptop'un Eskisine Göre  Artan Akım Sarfiyatı 0.5Amper.

SSD+HDD'li Sistem İle USB portlarından ve USB-C den 5Volt Gerilimde Düşme Olmadan Aynı Anda Toplam 4Amper Akım çekebiliyorum. (Usb=1A + Usb=1A + USB-C=2A)

5Volt Gerilimde Düşme Olmadan Olgusunu Bilmeyenler için açıyım.;

Akım Yetmediğinde kaynağın voltajı düşmeye başlar, (Kalitesiz güç kaynaklarında direk çıkış yok olur yada kaynak bozulur) .

İdeal güç kaynaklarında akımı fazla çekmeye çalıştıkça gerilim düşmeye başlar buda şu demek oluyor Kaynağın Gücü (Watt) Sabittir.

Formülü => Güç=Akım * Gerilim  

Artık 5Volt Yetersiz yada Adaptör Yetersiz Olgularını Lütfen Geçelim.

Edited by ÇILGIN_06
  • Like 1

Onboard Wifi Alıcı çalışmamazlık Yapmıyor Çekiş Kalitesinde Düşme Oluyor.

USB'den Takılan SADECE Wifi Alıcılarda Aynı Sorunu Gözlemledim.

USB'den Takılan Diğer Cihazların Hepsi Sorunsuz Çalışıyor.

Örnek Verirsek; USB-C Portunda  Usb Hub var üstünde 2 Tane Flash  ve Mouse Alıcısı Var

USB Portlarının Birinde 1TB Diğerinde 2TB Taşınabilir Bağlı ve sorunsuz çalışıyor.

Normal Çalışırkenki Wifi Görüntüsü

2020-05-24_13h38_30.jpg.47f301a6a166e85066a5cc7a1113fd6c.jpg

Düzgün Çalışmadığını Düşündüğümdeki Görüntü.

2020-05-24_13h30_54.jpg.a6688475acfbf1cb28c6d50f638bf9a0.jpg

Please register to see this content.

(3. sata to dvd kızak içinden hdd'yi söküp boş kızağı laptop yuvasına yerleştirincede wifi ve usb wifi sorunsuz çalışıyor )

Daha önce de yukarda ki yazdığınıza istinaden söyledim. Tekrar söylüyorum. Dvd/Rw boşta iken öyle bir akım çekmez. (Bekleme modu kadar)  Yalnız taktığınız Hdd boşta bile akım çeker.  Usb portları  akım sınırlamalıdır bunu da unutmayın.

Herşeyi orjinal hale getirip Dvd/Rw ye bir dvd koyup ve yazdırın. (Hdd den bir kopyalama yapın büyük boyutlu) . Yani özetle sistemi maximum güce yaklaştırın. Bu sırada da wifi durumunuzu bir kontrol edin

Not: Bir de gücü hesapladım sorun yok gibi anlayışa girmeyin. Unutmayın ki teoride olanla pratikte olan her zaman aynı olmaz. Birçok kayıp söz konusu bakır kaybından tutunda, ısı, elektronik devre ekipmanları gücleri artı toleranslarına  kadar. Deneyleyin tavsiyem.

• Like 1

cayro, 40 dakika önce yazdı:

Herşeyi orjinal hale getirip Dvd/Rw ye bir dvd koyup ve yazdırın. (Hdd den bir kopyalama yapın büyük boyutlu) . Yani özetle sistemi maximum güce yaklaştırın. Bu sırada da wifi durumunuzu bir kontrol edin

Gönlün kalmasın diye uzun arayışlarım sonrası evde boş bir dvd buldum HDD ve Kızağını çıkardım DVD/RW yi yerine taktım takılı hiçbir taşınabilir diskide sökmedim ve  4.7gb dvd yi yazdırdım  Yazım esnasında Onboard Wifi alıcı ve usb wifi alıcı süper çekiyor du. 

Bence wifi alıcıdaki çekim gücü düşüşü Donanımsal yada güç kaynağı odaklı sorunlar değil. Öyle olsaydı tüm gün boyunca aklıma gelen her olguyu denediğimde fark ederdim.

Aldığım izlenim (düşüncem)

DWD/RW soketinde kendi bağlıyken sorun olmuyor o sokete (7+6 13pin slimline sata) SSD yada HDD takıldığında Haberleşme Protokolünde değişiklikler oluyor ve sistem etkileniyor. Ana kart tasarımı ile ilgili bir sınırlandırma yada çakışma olabilir. Servise yaptığım tüm başvurularıma incelenip dönülecektir dediler 1 aydır dönen olmadı

ÇILGIN_06, 56 dakika önce yazdı:

Gönlün kalmasın diye uzun arayışlarım sonrası evde boş bir dvd buldum HDD ve Kızağını çıkardım DVD/RW yi yerine taktım takılı hiçbir taşınabilir diskide sökmedim ve  4.7gb dvd yi yazdırdım  Yazım esnasında Onboard Wifi alıcı ve usb wifi alıcı süper çekiyor du. 

Bence wifi alıcıdaki çekim gücü düşüşü Donanımsal yada güç kaynağı odaklı sorunlar değil. Öyle olsaydı tüm gün boyunca aklıma gelen her olguyu denediğimde fark ederdim.

DWD/RW soketinde kendi bağlıyken sorun olmuyor o sokete (7+6 13pin slimline sata) SSD yada HDD takıldığında Haberleşme Protokolünde değişiklikler oluyor ve sistem etkileniyor. Ana kart tasarımı ile ilgili bir sınırlandırma yada çakışma olabilir. Servise yaptığım tüm başvurularıma incelenip dönülecektir dediler 1 aydır dönen olmadı

Kısaca söylemek istediğim aslında deneme yanılma yöntemiyle daha hızlı çözüm bulabilirsiniz. Bios güncellemeniz varmı bir kontrol edin.

Biraz bakınınca şöyle bir video buldum. Benim wifi kartımda bu seçenekler yok eğer sizde varsa deneyebilirsiniz.

ÇILGIN_06, 2 saat önce yazdı:

antenler ile ilgli bir problem gibi görünüyor anteni takmayı unuttuğum zaman da aynı sorun oluyor çekim alanı daralıyor.  artık merak konusu oldu benim içinde umarım en kısa sürede çözüm buluruz ?

• Haha 1

cayro, 6 saat önce yazdı:

Konuyu araştırmam esnasında ilk seyrettiğim viedo oydu Malesef  bendede öyle bir ayar yok.

Videoyu seyrettikten sonra Bir umut özelliklerdeki tüm ayarları değiştirip denemiştim amma velakin sonuç değişmemişti.

cayro, 6 saat önce yazdı:

Bios güncellemeniz varmı bir kontrol edin.

Konu ilk sayfasında yazıyor.

otuken, 6 saat önce yazdı:

Lenovo bilgisayarlarda saçma sapan arızalar olmazsa olmaz! Bende de var bir tane; wifi ikide bir kaybolur. O sebeple USB wifi adaptörle yola devam...

USB WİFİ Alıcı düzgün çalışsa bende öyle devam edeceğim.

Bu gidişle Sorunu çözemezsem USB =>HDD olacak benim tercihimde.

Dostum wifi modülün dibine taktığın hddyi ssd ile yer değiştirip denemeni istiyorum. Aklıma  mekanik hdd içerisindeki manyetik etki geldi her nekadar hdd dışında izolasyon olsada wifi sinyalini kesmeye yetecek kadar manyetik etki yaratıyor seninkilerde dip dibe olduğu için problemin yüksek oranda bundan kaynaklanıyor gibi. Çok basit sadece mekanik hdd ile ssd yi yer değiştir baktınki ssd de manyetik olayı olmadığından sorun düzeldiyse. Öylede devam edebilirsin veyahut illa cdrom yerine mekanik takacam dersen wifi modülün etrafına alüminyum yapışkanlı folyo ile yalıtım yaparsın ama tavsiye etmem.

Senkron2, 13 saat önce yazdı:

Dostum wifi modülün dibine taktığın hddyi ssd ile yer değiştirip denemeni istiyorum. Aklıma  mekanik hdd içerisindeki manyetik etki geldi her nekadar hdd dışında izolasyon olsada wifi sinyalini kesmeye yetecek kadar manyetik etki yaratıyor seninkilerde dip dibe olduğu için problemin yüksek oranda bundan kaynaklanıyor gibi. Çok basit sadece mekanik hdd ile ssd yi yer değiştir baktınki ssd de manyetik olayı olmadığından sorun düzeldiyse. Öylede devam edebilirsin veyahut illa cdrom yerine mekanik takacam dersen wifi modülün etrafına alüminyum yapışkanlı folyo ile yalıtım yaparsın ama tavsiye etmem.

Onboard wifi alıcı için Mantıklı bir yaklaşım ancak Kasa dışından takılan usb wifi alıcılarda çekim gücü düşüyordu. Dvd sağ tarafta usb soketleri sol tarafta.

Denediğim olgular arasında senin önerinde vardı ancak durum değişmemişti. Hatta sadece DVD/RW kısmına SSD yada HDD taktım orjinal sata soketini boş bıraktım sonuç aynı oldu. O 7+6 13pin sokete ssd yada hdd takınca olanlar oluyor.

Lenovo forum sitesindeki yetkili  soruma cevap olarak kullandığınız 1TB HDD donanımınız ile uyumlu değildir yazmış.

Cevaptan hiçbirşey anlamadım. Kendi kullandıkları harddiske donanım ile uyumlu değildir diyorlar.

ÇILGIN_06, 7 saat önce yazdı:

Lenovo forum sitesindeki yetkili  soruma cevap olarak kullandığınız 1TB HDD donanımınız ile uyumlu değildir yazmış.

Cevaptan hiçbirşey anlamadım. Kendi kullandıkları harddiske donanım ile uyumlu değildir diyorlar.

öyle olsa ssd ile çalışması lazımdı

• 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

Topiği tekrar okumaya üşendim. Bu konuya değinildiyse kusura bakmayın. ☺️ 

Bir keresinde başıma ilginç bir olay gelmişti. O da Lenovo İdepad idi. Müşteri, touchpadın düzgün çalışmadığı şikayetiyle getirdi. Sürücüleri sildim yeniden kurdum olmadı. İş formata kadar gitti ama sorun düzelmedi. Bir elektronikçi arkadaşıma götürdüm. Orada normal çalıştığını söylediler. Gerçekten de öyleydi. Ne olabilir diye düşünürken, tek farklı olay, onlar kendi adaptörlerini kullanmıştı. Biz de laptopun adaptörünü denediğimizde sorunun adaptörden olduğunu gördük. 

Bu konuyu da es geçmeyin; farklı bir adaptör de deneyin.

• 2 hafta sonra ...
otuken, 22.06.2020 - 13:54 yazdı:

Topiği tekrar okumaya üşendim. Bu konuya değinildiyse kusura bakmayın. ☺️ 

Bir keresinde başıma ilginç bir olay gelmişti. O da Lenovo İdepad idi. Müşteri, touchpadın düzgün çalışmadığı şikayetiyle getirdi. Sürücüleri sildim yeniden kurdum olmadı. İş formata kadar gitti ama sorun düzelmedi. Bir elektronikçi arkadaşıma götürdüm. Orada normal çalıştığını söylediler. Gerçekten de öyleydi. Ne olabilir diye düşünürken, tek farklı olay, onlar kendi adaptörlerini kullanmıştı. Biz de laptopun adaptörünü denediğimizde sorunun adaptörden olduğunu gördük. 

Bu konuyu da es geçmeyin; farklı bir adaptör de deneyin.

Adaptörü değiştirmeden elektronik yük, osikaskop ve multimetre ile test şansınız vardır.  Teknik olarak test yaptığımda adaptörün üstünde yazan akım ve voltaj değerlerini verdiğini gördüm ayrıca çıkış dalgalanmasıda 200mV dan az.

Kısaca adaptör üstüne düşen görevi fazlasıyla yapıyor.