Jump to content

Linux Lite 5.0

34ero
 Share

Recommended Posts

Ekran-goruntusu_2020-06-02_20-01-07.png

Genel kullanım için iyi bir distro. Sistemdeki bütün donanımları otomatik tanıdı. Steam üzerinden CSGO yükleyip test ettim. Ortalama 350 FPS veriyor. Aynı ayarlarda Windows 10 sürümünde 375-400 FPS veriyor.

Diğer linux distrolarına göre oldukça yüksek :)

Karşılaştığım sorunlar:

Herhangi açık bir pencereyi görev çubuğuna küçültmek için penceredeki küçült simgesine tıklamak gerekiyor. Görev çubuğundaki simgesinden küçültmek için farenin tekerlek (orta) düğmesine basmak gerekiyor.

VLC media player diğer distrolarda olduğu gibi bu distroda da sorunlu çalışıyor. Bir kere açıldıktan sonra bir daha medya açmıyor. Zaten SMPlayer kullandığım için sıkıntı değil :)

Sistemim:

Asrock B450 Pro4 + Ryzen 5 3600 + Sapphire RX 5500 XT 8 GB + 16 GB Ram + 256 GB M2 SSD

• Like 2
  • Thanks 1

MehmetYildiz, 2 saat önce yazdı:

Please register to see this content.

Genel kullanım için iyi bir distro. Sistemdeki bütün donanımları otomatik tanıdı. Steam üzerinden CSGO yükleyip test ettim. Ortalama 350 FPS veriyor. Aynı ayarlarda Windows 10 sürümünde 375-400 FPS veriyor.

Diğer linux distrolarına göre oldukça yüksek :)

Karşılaştığım sorunlar:

Herhangi açık bir pencereyi görev çubuğuna küçültmek için penceredeki küçült simgesine tıklamak gerekiyor. Görev çubuğundaki simgesinden küçültmek için farenin tekerlek (orta) düğmesine basmak gerekiyor.

VLC media player diğer distrolarda olduğu gibi bu distroda da sorunlu çalışıyor. Bir kere açıldıktan sonra bir daha medya açmıyor. Zaten SMPlayer kullandığım için sıkıntı değil :)

Sistemim:

Asrock B450 Pro4 + Ryzen 5 3600 + Sapphire RX 5500 XT 8 GB + 16 GB Ram + 256 GB M2 SSD

• Linux lite'ın eski sürümlerini hatırlıyorum gerçektende hakkını veren bir sistem yani işe yaramayan hiçbirşey yok sistemde vb. bir çok dağıtımlara göre seri ve hızlı çalışmakta bu konuda hakkını vermem gerekli.
  • VLC Player,Thunar vb. sorunlar yapılandırmalarla veya Türkçe dil kurulumdan kaynaklı olması muhtemel. .config içerisinde evvelin'den kalma  ayar dosyaları varsa eğer (geliştiricilerin bıraktığı ve ingilizce olarak) o ayarları aradığından vlc player açmamış olabilir. Ekleyeceğim işlem sistemdeki tüm ayarları sıfırlar genellikle kendim olası bir sorunda buradan yedeklerimi alıp farklı bir dizinde saklarım. Sonradan ayarlarla ilgili gelişmeler olursa sorun vb. Yine aynı yedek .config dosyasını atarım Ev dizini içerisine üzerine yazılsınmı diye sorduğundan hepsine evet diyerek copy/past edip çıkarım.
  • Ev dizini içerisine girip,klavye kombinasyonu "Ctrl + h" yaparak gizli dosyaları göster yoluyla. Ev dizini içerisindeki beliren > .config <dosyasını tamamen silmek ya da,içerisinde çalışmayan uygulamaların ayar dosyalarını orn: chrome,opera,libreoffice,vlc  vb. gibi Silerek  tekrar'dan uygulamayı sıfırdan yapılandırabiliyoruz.
  • Eğer işler yolunda giderse uygulamalar vb. işlemler Ev dizini içerisindeki .config dizinini olduğu gibi farklı bir dizine yedeklemek iyi olacaktır. Yedek işlemleri için, timeshift uygulamasını ayrıca öneririm "non-stop" sürekli backup yedekleme,anlık,günlük ve haftalık vb. ayarlarla sistemin bir yedeğini yapılandırılacak şekilde alarakta, Linux sistemleri üzerinde yedekleme geri yükleme işlemlerini yapabilmekteyiz bunuda bu vesileyler ekleyeyim dedim. 
  • >> Diğer işe yarar olarakda ,  Linux videolu anlatımları mevcut yararlı olabilecek bir şey olabilir aralarında videoların incelemenizi tavsiye ederim bende bildiklerimi videoda anlatarak sonradan lazım olduğunda kendimde bazen izliyorum ara ara.

Saygılarımla. :) 

• Like 2

• 4 hafta sonra ...
kacaksevgilim, 1 saat önce yazdı:

asus eeepc mini notebook bu sistemi kurdum. Ancak ses alamıyorum(kulaklık takınca ses geliyor)

birde sistemin uygulama mağazası yok mu?

Son sürümü denemedim ancak Başlat menüsü veya sistem altında distronun kendine has,software center yazılım merkezi olması gerekli.Bulamazsaniz sürüme ait tanıtım videosu izlemek yeterli.Farkli yazilim merkezleride kurulabilir örn gnome-sofware manager veya synaptics uygulamaları vs.

sudo apt-get install synaptics

Ses simgesi özelliklerinden kulaklık ve hoparlör ayarlarindan kaynaklı olabilir dışa ses verme seçenekleri aktif edilirse sorun duzelir daha evvel ubuntuda yaşamıştım audio analog out vb.ayarlari seçince düzelmişti biraz kurcalamak gerekli çözülür ses geliyorsa sorun yoktur ayarlar dışında.ubuntu forumu ses ayarları sorunları için ziyaret edilebilir benzer soruna ilişkin çözümler linuxlite da da,etkili olacaktır.

• Like 1

• 9 ay sonra...

Linux Lite 5.4 Final Multilanguage + Türkçe

Linux Lite’in 5.4 sürümü, Jerry Bezencon tarafından duyuruldu.Aynı zamanda, güncellenmiş bir simge teması ve yeni duvar kağıtları gibi bazı görsel iyileştirmeler sağlayan yeni sürümün, yardım kılavuzuna yapılan güncellemeleri de içeren mütevazı bir sürüm olduğu belirtiliyor. Güncellenmiş bir Papirus simge teması ve yeni duvar kağıtlarıyla gelen sürüm; hedef kitle için bir dizi hata düzeltmesi ve geliştirme içeriyor. 5.4.0-70 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sürüm; LXDE masaüstü ortamıyla geliyor ve Firefox 87.0, Thunderbird 78.7.1, LibreOffice 6.4.6.2, VLC 3.0.9.2, Gimp 2.10.18, Base 20.04.2 gibi pek çok güncel paket içeriyor.

Alıntı

Kaynak: 

Please register to see this content.

xlinux.lite_.png.pagespeed.ic.1dMGyAp8p9.png

Update: 6 Nisan 2021

• Like 5