Jump to content

Xp Kurulumundan Sonra Program çalıştırmak ...

Recommended Posts

Öncelikle başlığı "XP Kurulumundan sonra program çalıştırmak" olarak değiştirirsen sevinirim.

AIO dosyası cd'nin AIO dizininde atıyorum.

$OEM$ Klasöründe bir cmdlines.txt dosyası oluştur (yoksa)

İçine:

[commands]
"runonceex.cmd"[/CODE]

yaz.

Eğer dosya varsa en altına "runonceex.cmd" yazman yeterli.

Daha sonra aynı klasörde runonceex.cmd oluştur. İçine

[CODE]@Echo Off

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST %%i:\Win51ip.sp3 SET CDROM=%%i:

SET KEY=HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx

REG ADD %KEY% /V TITLE /D "Kurulum Sonrası Görevler" /f

REG ADD %KEY%\000 /VE /D "AIO Çalıştırılıyor" /f
REG ADD %KEY%\000 /V 1 /D "%CDROM%\AIO\AIOADI.exe"[/CODE]

yaz.Bu kadar.

morning bu anlattığın WPI çalıştırmaya benziyor..AIO çalıştırmayı bende denemiştim ama masaüstü gelmeden çalışıyor.Benim istediğim masaüstü gelecek programlar vs açılacak bir süre sonra bu AIO çalışacak.Çok şey mi istedim bilmiyorum ama mümkün müdür?

O zaman da runonceex yerine run metodunu kullanırsın.

@Echo Off

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST %%i:\Win51ip.sp3 SET CDROM=%%i:

SET KEY=HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

REG ADD %KEY% /V AIO /D "%CDROM%\aio\calistir.bat" /f[/CODE]

Calistir.bat içeriği aşağıdaki gibi olabilir.

(İçeriği aynen kopyalayabilirsin.Sorun olmaz.)

[CODE]:: Pencereyi gizleyiver
cwnd.exe /hide @
:: komut gözükmez
@echo off
:: 10 saniye bekleyelim ki masaüstü yüklensin,her şey hazır olsun.
sleep 10
:: AIO'muzu açalım.
start /wait AIO.exe
:: AIO Bittikten sonra ise pisliği temizleyelim ki her açılışta gelmesin.
REG DELETE %KEY% /V AIO /f[/CODE]

cwnd.exeyi ve sleep.exeyi indirip cdde aio klasörüne atacaksın.

[CODE]http://cid-c5938e893f9ede9e.skydrive.live.com/self.aspx/%c3%96ylesine%20dosyalar/cWnd.exe
http://cid-c5938e893f9ede9e.skydrive.live.com/self.aspx/%c3%96ylesine%20dosyalar/sleep.exe[/CODE]

Altan'ım süpersin...Bilmediğin birşey yok maşallah..Şimdi ben bu bat dosyasını,Cwnd.exe dosyasını ve sleep.exe dosyasını tek sfx yapıp çıkartsam ve sonrasında bat dosyasını çalıştırsam olur mu?

Birde o sleep 10 yerine 15 yazsamda olur mu?Verdiğin exe ile bir ilgisi yok demi?

sleep.exe'yi nerde kullanacağız onu anlamadım.Yoksa SFX ile çıkarttıktan sonra bat dosyasını çalıştırıyoruz ya.. o zaman otomatik görecek mi sleep.exe dosyasının nerde olduğunu?Bu saniyeyi istediğimiz kadar değiştiriyoruz ya onun için sleep.exe üzerinde herhangi bir düzenleme yapmaya çalışmayacağız değil mi?.

He birde:

REG ADD %KEY% /V AIO /D "%CDROM%\aio\calistir.bat" /f

burda senin calistir.bat dediğini ben bat dosyasını,Cwnd.exe dosyasını ve sleep.exe dosyasını tek sfx yaptım(Geçici klasöre açılacak) ya onun için oraya :

REG ADD %KEY% /V AIO /D "%CDROM%\AIO\RUNAIO.exe"

yazsam olur demi?Yani katılımsız bir paket olduğu için sonuna /f koymama gerek varmıdır?

sleep.exe'yi nerde kullanacağız onu anlamadım.Yoksa SFX ile çıkarttıktan sonra bat dosyasını çalıştırıyoruz ya.. o zaman otomatik görecek mi sleep.exe dosyasının nerde olduğunu?Bu saniyeyi istediğimiz kadar değiştiriyoruz ya onun için sleep.exe üzerinde herhangi bir düzenleme yapmaya çalışmayacağız değil mi?.

Bak sen demişsin ki:

Benim istediğim masaüstü gelecek programlar vs açılacak bir süre sonra bu AIO çalışacak

Sleep.exe masaüstünün tam olarak gelmesini,yüklenmesini beklemesi için.

Görev çubuğuyla aynı anda aioyu görme diye.

Bir de

Bu saniyeyi istediğimiz kadar değiştiriyoruz ya onun için sleep.exe üzerinde herhangi bir düzenleme yapmaya çalışmayacağız değil mi?

E dedim ya kullanımı sleep.exe saniye şeklinde diye :D Daha ne düzenlemesi yapacaksın :)

yazsam olur demi?Yani katılımsız bir paket olduğu için sonuna /f koymama gerek varmıdır?
tabii ki olur aslında koymana gerek yok da olası bir girdi varsa daha önceden onun üzerine yazıyor.Yani olsun zararı yok :)

sleep.exe üzerinden hiç bir değişiklik yapmayacaksın...AIO'n sleep.exe cwnd.exe (veya türevleri rc.exe veya cmdow.exe de olabilir) ve komut dosyan aynı klasörde olacak komut dosyanda ilk olarak cwnd.exe yi çalıştıracaksın.Sonra sleep.exe ile bilgisayarının kendine gelmesine yetecek kadar süre vereceksin daha sonra da aio dosyanı başlatacaksın (tabi sonda runonce la başlattıysan runonce girdisini sileceksin) örnek:

cmdow.exe @ /hid
start /wait sleep.exe 15
start /wait aiomunexesininadi.exe
REG DELETE "HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run" /V AIO /f[/CODE]

Tabi guirunonce altından çalıştırdıysan (yani nliteın bir kez çalıştır kısmından çalıştırdıysan son komuta ihtiyacın kalmayacak)

Çözümü burada paylaşalım...İstediğine göre bir çözüm ürettim.Aslında daha farklı da olabilirdi...

cWnd /hide @
ping -n 25 localhost
for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\WIN51IP.SP3 set CDROM=%%i:
start /wait %CDROM%\AIO\Ultimatefe.exe[/CODE]

Komut dosyamız bu.Cwnd.exeyle sfx yapıp oem le system32ye attırıp guirunoncetan çalıştırdı ve olay bitti.

Aslında benim önerim geride kalan sfxi de sildirmekti ama gerek olmadığını söyledi...

Sevgili Blackman'e ilgilendiği için teşekkür ederim.Bu verdiği komutla daha kısayoldan çalışmasını sağladık.SFX'i silme işlemini de anladım ama tekrar AIO'mu açıp düzenlemeye üşendiğim için böyle kullanmak istedim.Zaten system32 içine atacak kim görecek ki o dosyayı orda :D

• 2 ay sonra...
O zaman da runonceex yerine run metodunu kullanırsın.

@Echo Off

Calistir.bat içeriği aşağıdaki gibi olabilir.

(İçeriği aynen kopyalayabilirsin.Sorun olmaz.)

[CODE]:: Pencereyi gizleyiver
cwnd.exe /hide @
:: komut gözükmez
@echo off
:: 10 saniye bekleyelim ki masaüstü yüklensin,her şey hazır olsun.
sleep 10
:: AIO'muzu açalım.
start /wait AIO.exe
:: AIO Bittikten sonra ise pisliği temizleyelim ki her açılışta gelmesin.
REG DELETE %KEY% /V AIO /f[/CODE]

cwnd.exeyi ve sleep.exeyi indirip cdde aio klasörüne atacaksın.

[CODE]http://cid-c5938e893f9ede9e.skydrive.live.com/self.aspx/%c3%96ylesine%20dosyalar/cWnd.exe
http://cid-c5938e893f9ede9e.skydrive.live.com/self.aspx/%c3%96ylesine%20dosyalar/sleep.exe[/CODE]

sormak istediğim bi kaç şey var daha açıklayıcı olsun diye

1-O zaman da runonceex yerine run metodunu kullanırsın demişsin run metoduyla kastettiğin ne yani

[CODE]@Echo Off

bu dosyanın uzantısı ne olacak..

2-aıo dizinini cd nin hangi kısmında oluşturacagız..ve içerisinde hangi dosyalar bulunması lazım..

1. run metodu derken bildiğimiz windows program çalıştırması yani.yukarıda runonceex.cmd yap diye söylemiştim.ama runonceex.cmd yazman şart değil.bat da yazabilir,istediğin adı verebilirsin.

2. O da senin AMS bilgine kalmış...

bir yol:

bence masaustu geldikten sonra calıştırmak istiyorsanız bu programı başlangıç menüsün atınız. Zira başlangıc menusu masaustı geldikten sonra calışır ve en son başlangıcta calıştırılan yerdir. Bir bat dosyasıyla programı calıştırıp işi bitince başlangıc bolumnden bat dosyası yardımıyla sildirebilirsiniz. Buda bir fikir zaten yardımcı exe sleep falan kullanmanıza gerek kalmaz

1. run metodu derken bildiğimiz windows program çalıştırması yani.yukarıda runonceex.cmd yap diye söylemiştim.ama runonceex.cmd yazman şart değil.bat da yazabilir,istediğin adı verebilirsin.

2. O da senin AMS bilgine kalmış...

hocam sormak istediğim şey yanlış anşalışıldı sanırım asıl sormak istediğim şey çalıştır.bat dosyaysını çalıştırmak için olusturulan run dosyasının ismi ve uzantısı ne olması lazım diye sormustum..yani bu kısmın..

@Echo Off

REG ADD %KEY% /V AIO /D "%CDROM%\aio\calistir.bat" /f

bunu yazdıgım dosyanın adı ve uzantısı ne olacak?..

ikinci sormak istediğimse olusturdugumuz aıo yu cd de nereye atacagız aıo diye bir klasör oluşturup onun içene mi koyacagız ve sonra oluşturdugumuz aıo klasorü nerde olması lazım..

bunlar acıkca belli değil daha acık anlatırsanız çok sevinirim..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...