Jump to content

Xp Kurulumda Uygulama Çalıştırmak(Video,oyun,pro.)

morning
 Share

Recommended Posts

Xp kurulurken video oynatabilmek için öncelikle Videoyu/Slaytı otomatikman tam ekran olarak oynatacak bir program olmalı.

Meida player classic parametrelerle otomatikman oynatabiliyor.

Bunu $OEM$\$$ klasörüne at.Tabii video da yanında olacak.

Daha sonra i386 klasöründeki winnt.sif'te [Guiunattended] satırını bul.

Altına

DetachedProgram="%WINDIR%\Programınadı.exe"
Arguments="Buraya parametreler gelecek"[/CODE]

yaz.Bu kdar basit.MPC için örnek:

[CODE]DetachedProgram="%WINDIR%\Mpc.exe"
Arguments="videonunadı.wmv /fullscreen"[/CODE]

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Morning, bu yöntemin çalıştığına emin misin? Ben pek ihtimal vermiyorum. Şu yani:

DetachedProgram="%WINDIR%\Mpc.exe"

Arguments="videonunadı.wmv /fullscreen"

Sistemde yüklü codec gerekir wmv olması gerek. Hatta .gif olursa(mpc ile) en güzeli. 1-2 mb'lık gif'ler ile harikalar yaratılabilir.

Bahsettiğim bunlar bir yana daha önce Mfsn'de slideshow.hta ve bat dosyası ile .jpg ve .gif dosyalarını slayt yapabileceğimizi söyleyen biri vardı ki nedense hemen hemen hiç kimse bunu bile yapamamıştı. Ben de her yolu denedim... Olmadı. Windows ortamında çalışıyor(.Gifleri nedense berbat gösterse de, ayrıca swf hiç olmuyor denemeyin .hta ile) Corporate sürümler ile slayt gösterimi yapılamıyormuş bir de, ne alaka ise? Yani karman çorman, sonuç ve çözümü olmayan bir başlık idi. Senin bahsettiğin Mpc player vs bahseden vardı ama denediğini ve olmadığını söylüyordu. Bizzat denedin mi acaba ona göre ben de deneyebilirim. Çünkü olacağını hiç zannetmiyorum.

Aklımda deneyecek başka tek yöntem kaldı onu da zaman bulursam deneyeceğim bakalım.. exe uzantılı video ile olabilir. Driver yüklemesinden sonra sesli bile çaldırılabilir.

Morning, bu yöntemin çalıştığına emin misin? Ben pek ihtimal vermiyorum. Şu yani:

DetachedProgram="%WINDIR%\Mpc.exe"

Arguments="videonunadı.wmv /fullscreen"

Sistemde yüklü codec gerekir wmv olması gerek. Hatta .gif olursa(mpc ile) en güzeli. 1-2 mb'lık gif'ler ile harikalar yaratılabilir.

Bahsettiğim bunlar bir yana daha önce Mfsn'de slideshow.hta ve bat dosyası ile .jpg ve .gif dosyalarını slayt yapabileceğimizi söyleyen biri vardı ki nedense hemen hemen hiç kimse bunu bile yapamamıştı. Ben de her yolu denedim... Olmadı. Windows ortamında çalışıyor(.Gifleri nedense berbat gösterse de, ayrıca swf hiç olmuyor denemeyin .hta ile) Corporate sürümler ile slayt gösterimi yapılamıyormuş bir de, ne alaka ise? Yani karman çorman, sonuç ve çözümü olmayan bir başlık idi. Senin bahsettiğin Mpc player vs bahseden vardı ama denediğini ve olmadığını söylüyordu. Bizzat denedin mi acaba ona göre ben de deneyebilirim. Çünkü olacağını hiç zannetmiyorum.

Aklımda deneyecek başka tek yöntem kaldı onu da zaman bulursam deneyeceğim bakalım.. exe uzantılı video ile olabilir. Driver yüklemesinden sonra sesli bile çaldırılabilir.

Abi denemedim ben.MSFN'de buldum belki işe yarar düşüncesiyle koydum.Ama ondan önce codec yüklettirebilirsek neden olmasın diye düşünüyorum.Ya da codec gerektirmeden oynatılabilen videolar var.Ne bileyim video olması şart değil tabii bir flash hazırlar onu oynatırsın flash player ile.Flash daha mantıklı.

Zaman buldum, denedim ve oldu. Oyunlarda vs kullanılan Bink videoyu bilirsiniz. Birçok formatı(gif dahil) önce bik'e, sonra exe formatına dönüştürebiliyoruz. Exe direk oynatılabiliyor video ve player gömülü tek dosya. Tam 39. dakikada değil de 2 dakika kadar geçtikten sonra oynamaya başlıyor, full screen. Her türlü ayar yapılabiliyor. (Bilmiyorum neden hemen veya birkaç saniyede başlamadığını, 2 buçuk dakika kadar açılmadı sonra açıldı) Rad tools programın adı, freeware. Flash programları ile hazırladığınız video veya benim tercihim kaliteli gif'ler güzel çevriliyor ve hiç kasmıyor oynatılırken. Sanalda denedim, sonuç başarılı. 39. dakikadan birkaç dakika sonra, driver yüklenirken veya yüklendikten sonra çalıştığı için ses alma imkanınız bile var. Sadece exe'yi $$ altına atıp DetachedProgram="%WINDIR%\binkvideo.exe" eklemeniz yeterli. Ben swf oynatabilmeyi isterdim hatta flash oyunlar falan oynanabilir mi :)

Diğer yöntemleri de bekliyorum. En azından bu yöntem çalıştı. 1024x768 gif'i >bik>exe yapınca dosya boyutu 2 katına falan çıkıyor ayarları ile oynadım bayağı. Ekrana uzatıyor kendini çözünürlüğe göre. (2 mb ise 4 mb oldu hiç sorun değil) Tam ekran oynuyor sorun çıkarmadan bu hoşuma gitti.

Buradan inidrebilirsiniz;

Please register to see this content.

Tabi öncelikle güzel bir video ya da önerim Gif hazırlamanız.

Edited by baris_seven

Yani Bu Şekilde Yapıldığına Göre Flash Oyunlarda Neden Olmasın Forumda Kurulum sırasında winnt.sif guiunattended başlığı altına eklediği kod ile pinball ve soliter filan çalıştıran arkadaşlar vardı bizde bitane portable explorer yaparız(visual basicde filan yapabilirim sanırım ) yada mozilla filan portable yaparız sonra bir bat dosyası şu flash oyunu şu exe ile birlikte aç deriz ve winnt.sif altına şu batı çalıştır deriz o da explorer için de flash oyunu çalıştırır ve flash oyun oynatır hatta bir kaç flash oyun ile bi index hazırlarız (kraloyundaki gibi)ordan seçip istediğini oynar? Yapabilirmiyiz Acaba???????????

Edited by *TOYGAR*

Blackman12'nin bahsettiği tek başına exe(veya portable gibi yapılabilir hafif bi player) olarak çalışan, standalone(tek başına) çalışan bir video oynatıcıdan bahsediyorum. Ben deneyebilirim ancak yoruldum artık bugün..

İşe yarayabilecek linkler:

(portable yapılabilir ancak benim yaptığım swf de çok işlemci tüketiyor nedense çözünürlüğü düşürsem de. Aynı swf yi gif olarak kaydedip bik>exe yapınca çok işlemci dostu... Amaç oyun ise swf şart ama tüm işlemciyi kullanıyor nedense kurulumu çok yavaşlatır gibi bu)

(denemedim)

Edited by baris_seven

Aslında forumda dolaşırken bulduğum bu program her sorunu çözebilir ama ne denli işe yarıyor ona bakmak lazım:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=77013&hl=[/CODE]

Program videoları exe ye dönüştürüyor eğer exeye dönüştürdüğünde gereken codeci de gömüyorsa (yani her koşulda çalışcak hala getiriyorsa dediğiniz işlem bu programla çocuk oyuncağı)

Aslında forumda dolaşırken bulduğum bu program her sorunu çözebilir ama ne denli işe yarıyor ona bakmak lazım:

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=77013&hl=[/CODE]

Program videoları exe ye dönüştürüyor eğer exeye dönüştürdüğünde gereken codeci de gömüyorsa (yani her koşulda çalışcak hala getiriyorsa dediğiniz işlem bu programla çocuk oyuncağı)

linkteki açıklamaya göre her pc de çalışır yazılmış yani codeği de içine gömüyormuş çünkü ilk önce bir player başlıyormuş ardındanda video player gerekli codecleri barındırıyor olsa gerek.

Zaman buldum, denedim ve oldu. Oyunlarda vs kullanılan Bink videoyu bilirsiniz. Birçok formatı(gif dahil) önce bik'e, sonra exe formatına dönüştürebiliyoruz. Exe direk oynatılabiliyor video ve player gömülü tek dosya. Tam 39. dakikada değil de 2 dakika kadar geçtikten sonra oynamaya başlıyor, full screen. Her türlü ayar yapılabiliyor. (Bilmiyorum neden hemen veya birkaç saniyede başlamadığını, 2 buçuk dakika kadar açılmadı sonra açıldı) Rad tools programın adı, freeware. Flash programları ile hazırladığınız video veya benim tercihim kaliteli gif'ler güzel çevriliyor ve hiç kasmıyor oynatılırken. Sanalda denedim, sonuç başarılı. 39. dakikadan birkaç dakika sonra, driver yüklenirken veya yüklendikten sonra çalıştığı için ses alma imkanınız bile var. Sadece exe'yi $$ altına atıp DetachedProgram="%WINDIR%\binkvideo.exe" eklemeniz yeterli. Ben swf oynatabilmeyi isterdim hatta flash oyunlar falan oynanabilir mi :lol:

Diğer yöntemleri de bekliyorum. En azından bu yöntem çalıştı. 1024x768 gif'i >bik>exe yapınca dosya boyutu 2 katına falan çıkıyor ayarları ile oynadım bayağı. Ekrana uzatıyor kendini çözünürlüğe göre. (2 mb ise 4 mb oldu hiç sorun değil) Tam ekran oynuyor sorun çıkarmadan bu hoşuma gitti.

Buradan inidrebilirsiniz;

Tabi öncelikle güzel bir video ya da önerim Gif hazırlamanız.

Burada video>exe yapan programı vermiştim. Rad tool. Bunu mutlaka deneyin. Fazlasıyla iyi alanında zaten. Hiç kasmıyor, sorunsuz, denendi kurulumda da.

Oyunlardan hatırlarsınız işte o araç zaten;

bink.jpg

Çok da kaliteli çevirdi kendi içerisinde ayar da yapılabiliyor. Swftext ile oluşturduğum gif'leri bile harika video yaptı(exe).

Ancak Swf vs yediremedim video değil flash oynatabilmek sıradaki mesele. Bir player ya da çevirebilecek bir yol yok mudur?

[slm arkadaşım emeklerine sağlık ben sadece okuyor ama birşey anlamıyorum :) :)

benim gibi o pc bilgisi olanlarda faydalanabilirmi ne işe yarar bu linkler bir anlasam :mellow::mellow:

saatlerce formu inceliyorum ama bişey anlamıyorum bir kesperksky yükleyim dedim ama bulamadım :):) öğrenmenin yolunuda öğretin bari şimdiden teşekkürler :pardon::pardon::):)

Blackman12, video vb dosyaları gömülü exe'ye radgametool ile dönüştürülebiliyor zaten. Kalite, kaynak tüketimi vs.. oldukça iyi. O programı kullanmamızın ne gibi bir avantajı olabilir? Video, gif vesaire zaten Rad ile oluyor. Swf'yi yapabiliyor mu yoksa?

Toygar arkadaşım swf'yi videoya falan dönüştürürsek bir anlamı kalmaz ki işlevini kaybeder flash.. Video yoksa her türlü oluyor rad ile. FlashPlayer lazım bize.

Arkadaşlar olayı biraz abarttım.Öyle ki MiniXP'deki başlat menüsünü buna uyarladım ve ortaya (menü olarak) güzel bir şey çıktı.Fakat üzerinde biraz daha çalışmamız lazım.Bazı seçenekler çalışmıyor,bazıları çok geç açılıyor vs.

Çok güzel avantajları var.İstediğinizde kapatabiliyorsunuz,kurulumda saat de açılıyor, böylece kurulum süresini hesaplayabilirsiniz.Tüm pencerelerin üstünde,oyun oynayabiliyorsunuz, yapılan işlemleri görebiliyorsunuz,iki tıkla

görev yöneticiyi görebiliyorsunuz, vs.

351a6p3.png

axcqds.png

Edited by morning