Jump to content

Bu Menzil Genişletici Nin ömrü Ne Kadardır

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

https://ty.gl/vugx5wvt

Bu tplink r 200  menzil genişletici yi aldığım 5 yıl olmuştur. Wifi için oturma odasında sürekli prizde duruyor. 2.4 ve 5 ghz istasyonu var. Modem benim odamda vdsl2  TD-W9970 TR. Modem kablo ile tam hızı veriyor . 50 mb.  Fakat r200 hız tutarlı çekim vermiyor telefonda. 32 mb görüyor 5ghz de ama tutarlı değil. Ayrıca son zamanda modemide görmez oldu. Çok sıfırladım ama yine aynı sorunlar..  En sonunda r200 ü prizden çıkardım. Modern ide sıfırladım. Şimdi sadece modemin wifi sini kullanıyorum. Hız az ama çok daha tutarlı.

Bu menzil genişleticilerin ömrü 5 yılmı? Düzelmezmi? Ben aldığımda 85 TL idi şu an 195 TL olmuş.

Edited by abdulhey_

K1nq12, 5 dakika önce yazdı:

adaptörü 12 volt ise...

9 voltluk adaptör ile daha uzun süre kullanabilirsiniz...

Tek parça halinde linkte görüldüğü gibi. harici adaptörü yok.?  ayrıca bozulmuşsa işe yararmı? Elektronik cihazların ömrü ortalama aralıksız 7 yıl diye biliyorum sürekli prizde durunca ömrü bitmiş olabilirmi acaba?

Bu tür elektronik ürünlerde ömür diye bir şey olmaz. Ömür boyu kullanır, arızalanınca da tamir ettirilir ya da yenisiyle değiştirme yoluna gidilir. Ömür dediğin şey lamba gibi led vb. ürünlerde olur. Ürün kaç voltluk ise o voltajda kullanman gerekir. 9 volt ile çalışan ürün olsaydı 9 volt adaptörle verirlerdi. 12 volt yerine 9 volt kullanıldığında da kararlılık olmaz zaten. Nitekim sizin ürününüz adaptörlü değil direk şebekeden yani 220 volttan çalışıyor. Sizin probleminize gelince de; üründe bir arıza var demek ki. İçerisindeki kondansatörler kurumuş olabilir veya soğuk lehim de olabilir. Açıp bakmak gerekir.

• Like 4

24 saat sürekli çalışan cihazlarda...

ısınma sonucu yıpranmalar olur...

çalışma voltajını bir miktar düşürmekle...

hem ısınma sorunu çözülür...

hemde yükü hafifler...

bir miktar menzil düşsede...

uzun ömür isteklerine cevap verebilir...

diye düşünüyorum...

Ben ASUS' un bir ürününü kullanıyorum. Sanırım 7-8 yıl olmuştur. Hala çalışıyor. Tabiki her zaman aynı seviye de olmuyor. Örnek; Kapılar kapalı olduğun da seviye düşüyor. Ev de çok fazla hava akımı olduğun da farklılaşıyor. Bazen Iphone marka telefonlar da aşırı geç bağlanma gibi sorunlar çıkarıyor...

deli_petro06, 33 dakika önce yazdı:

Ben ASUS' un bir ürününü kullanıyorum. Sanırım 7-8 yıl olmuştur. Hala çalışıyor. Tabiki her zaman aynı seviye de olmuyor. Örnek; Kapılar kapalı olduğun da seviye düşüyor. Ev de çok fazla hava akımı olduğun da farklılaşıyor. Bazen Iphone marka telefonlar da aşırı geç bağlanma gibi sorunlar çıkarıyor...

Kapıların belli bir dB kaybı olduğu gibi duvarların da dB kaybına sebebiyet vermesi var.  İnternette bu tür bilgileri bulabilirsiniz.

K1nq12, 58 dakika önce yazdı:

24 saat sürekli çalışan cihazlarda...

ısınma sonucu yıpranmalar olur...

çalışma voltajını bir miktar düşürmekle...

hem ısınma sorunu çözülür...

hemde yükü hafifler...

bir miktar menzil düşsede...

uzun ömür isteklerine cevap verebilir...

diye düşünüyorum...

Çalışma voltajı adı üstünde çalışma voltajıdır. Elektronik malzemeler ısınır. Bilhassa direnç, yarı iletken gibi komponentler. Yarı iletkenlerin (transistör, ujt, fet, mosfet vb.) bir çalışma voltajı vardır. Isınmasın diye voltaj düşürülmez, soğutucu malzemelerle soğutmaya çalışılır. Bunun için transistörler eğer güç transistörüyse soğusun diye alüminyum soğutucuya bağlanır. Her şeyden öncesi de ortam soğuklu da önemlidir. Bilgi işlem merkezi gibi cihaz salonlarının 18-19 derecede çalışması tavsiye edilir. Bu nedenle klima ile soğutma sağlanır ve ortamın nemsiz ve tozsuz olması da istenir. 

yadas, 2 saat önce yazdı:

Tamire vermeden önce yazılımını güncellemeyi deneyin belki yazılımda bir sıkıntı olmuştur. Linkten bilgi öğrenebilirsiniz.

Please register to see this content.

Bir bakayımda, son resetten sonra şu anda yine gitti. Sadece power ve modemin wifi ışığı yanıyor extender ın üzerinde. Ve telefonda modeminkini kullanıyorum. 

Peki o zaman modeminkini nasıl veriyor extender,  arızalı ise..?

yadas, 6 saat önce yazdı:

Tamire vermeden önce yazılımını güncellemeyi deneyin belki yazılımda bir sıkıntı olmuştur. Linkten bilgi öğrenebilirsiniz.

iki güncelleme vardı  sırayla ikisinde yaptım. yalnız yedek te aldım ilk üzerindeki gelen v1 2015 yedeğinin üzerine son güncellemenin yedeğini yazdı idm. :) aslında nuaralandırıyordu ona güvendim fakat 3 bin i ilkinin üstüne yazdı ve ilk yedek kayboldu (sanırım)  yani geri almak istersem factory default var ama ilk firmvareye 2015 e dönermi benim bilgime göre firmware dönmüyor cihaz ayarları dönüyor.. doğrusu bumu?  neyse o yedek bacup kısmı.

Bunun dışında yarın oturma odasına takınca daha net belli olacak ama hız tutarlılığı hala düzelmedi gibi. yalnız gerek extenderın gerekse telefonda istasyonların bağlanma hızı arttı gibi.  ha birde extender ra ait 2.4 de sönüyordu şimdilik oda sönmüyor. ama uzun kullanımda değişebilir. Aslında en belirgin hata bu galiba.

2016 firmware sinin hızı daha iyi gibiydi. neyse onun yedeği var. yarın dediğim gibi extender olması gereken yere gidince daha net belli olacak. sağolun.

Birde 5 ghz istasyonu statusta disconnet görülüyor ama en hızlı telefonda o idi ve hemen çıkıyordu istasyon olarak o yok şimdi Ama kayıtlı extender ayarında.

Edited by abdulhey_

radyofon, Bir saat önce yazdı:

Resetleyince factory default değerlerine döner, firmware en son ne ise o olur. 

Yani firmware hiçbir şekilde 2015 firmware sine dönmezmi?

--Telefonlarda dönüyor. Ama 2015 in yedeğinin üzerine idm yanlışlıkla 2017 yi yazdı.  2015 in  firmware sini nerden bulucam?

Edited by abdulhey_

5ghz kayboldu. Telefonda yok yani istasyon olarak. 2.4 ghz ve modemin wifi si var yani extender ın üzerindeki wifi simgesi ile bağlantılı olan o sanki 5ghz in yerine geçti aslında en az çeken olması gerekirken full çekiyor 33mb görüyor hemde tutarlı biçimde 2.4 olanda 30 mb görüp 20 ye doğru duruyor.

Galiba güncelleme işe yaradı. Isınma daha az hızlar tutarlı ve yeterli.

• Like 1

abdulhey_, 5 saat önce yazdı:

Yani firmware hiçbir şekilde 2015 firmware sine dönmezmi?

--Telefonlarda dönüyor. Ama 2015 in yedeğinin üzerine idm yanlışlıkla 2017 yi yazdı.  2015 in  firmware sini nerden bulucam?

dönmez

• Like 1

radyofon, 16.06.2020 - 17:45 yazdı:

Kapıların belli bir dB kaybı olduğu gibi duvarların da dB kaybına sebebiyet vermesi var.  İnternette bu tür bilgileri bulabilirsiniz.

Çalışma voltajı adı üstünde çalışma voltajıdır. Elektronik malzemeler ısınır. Bilhassa direnç, yarı iletken gibi komponentler. Yarı iletkenlerin (transistör, ujt, fet, mosfet vb.) bir çalışma voltajı vardır. Isınmasın diye voltaj düşürülmez, soğutucu malzemelerle soğutmaya çalışılır. Bunun için transistörler eğer güç transistörüyse soğusun diye alüminyum soğutucuya bağlanır. Her şeyden öncesi de ortam soğuklu da önemlidir. Bilgi işlem merkezi gibi cihaz salonlarının 18-19 derecede çalışması tavsiye edilir. Bu nedenle klima ile soğutma sağlanır ve ortamın nemsiz ve tozsuz olması da istenir. 

imalatçı firmalar 220 volt ile çalışan ürünlerinin kataloglarında bu ürünlerin 90-270 volt arasında başarıyla çalışacağını iddia ederler...

her ürünün bir çalışma grafiği vardır,  bu grafikte sabit bir voltaj söz konusu değildir...

oyuncular nasıl işlemciye overclock yapıyorsa, işlemci bunu kaldırıyorsa, firma buna razı ise...

ben de bunun tersi olarak uzun ömür için voltaj düşürdüm...

ve olumlu sonuçlar aldım...

Aşağıdaki linkte de  tplinkten bağımsız açık kaynak kodlu farklı bir yazılım mevcut, isterseniz deneyebilirsiniz ancak sorun olursa tekrar tplink yazılımına döner mi bilemiyorum. O yüzden deneyip denememek tamamen size kalmış.

yadas, 2 saat önce yazdı:

Aşağıdaki linkte de  tplinkten bağımsız açık kaynak kodlu farklı bir yazılım mevcut, isterseniz deneyebilirsiniz ancak sorun olursa tekrar tplink yazılımına döner mi bilemiyorum. O yüzden deneyip denememek tamamen size kalmış.

Teşekkür ederim . Benim için bu en son denecek şey olabilir. 

K1nq12, 13 saat önce yazdı:

imalatçı firmalar 220 volt ile çalışan ürünlerinin kataloglarında bu ürünlerin 90-270 volt arasında başarıyla çalışacağını iddia ederler...

her ürünün bir çalışma grafiği vardır,  bu grafikte sabit bir voltaj söz konusu değildir...

oyuncular nasıl işlemciye overclock yapıyorsa, işlemci bunu kaldırıyorsa, firma buna razı ise...

ben de bunun tersi olarak uzun ömür için voltaj düşürdüm...

ve olumlu sonuçlar aldım...

Madem ki öyle diyorsunuz siz bu şekilde uygulayabilirsiniz.  Uzun uzun bu konuları tartışmaya gerek yok. 90-270 V dediğiniz kavram da AC için geçerlidir ve 220 V'luk  bir ürün 90V'da çalışması işi genelde cihaz değil parça bazında geçerlidir.  Her ne kadar olsa da tavsiye edilen değer 220 volttur. O değerlerde devamlı değil anlık anlarda çalışması içindir. AC ile DC arasında çok fark var. Orada anlatılmak istenen olay başka. Neredeyse 35 yıllık elektronik mühendisiyim ve mühendisliğim boyunca kendi işim yanı sıra babamın dükkanında  televizyon, video ve kamera ile çeşitli elektronik cihazlar tamir ettim. Anlattığınız bu durum benim meslekte öğrendiklerime ters. Çalışmaz değil çalışır ama istenen kalitede olmaz. Bir öğünde yarım ekmek yiyen adamın ekmeğini azaltırsanız doyar mı? diyorum ve bu konuyu benim açımdan burada kapatıyorum. önemli olan stabl çalışmadır. Yani kararlı çalışmasıdır. Bakış açılarımız farklı, tartışmaya gerek yok. Bu konuyu takipten çıkıyorum.

Yıllar önce bir eczacı müşterim, sıcak yaz gününde internet kopmalarından dolayı modeme buz kalıbı sararak soğuttuğunu görmüştüm ve soğutunca kesintinin olmadığını söylemişti. Isınmadan dolayı (sanırım) adaptör çıkışlarındaki kondansatörler şişiyor ve işlevini düzgün yerine getiremiyorlar. Değiştirince düzeliyor birçok problem...

otuken, 3 saat önce yazdı:

Yıllar önce bir eczacı müşterim, sıcak yaz gününde internet kopmalarından dolayı modeme buz kalıbı sararak soğuttuğunu görmüştüm ve soğutunca kesintinin olmadığını söylemişti. Isınmadan dolayı (sanırım) adaptör çıkışlarındaki kondansatörler şişiyor ve işlevini düzgün yerine getiremiyorlar. Değiştirince düzeliyor birçok problem...

Güncellemeden sonra extenderdeki kopma ortadan kalktı. yalnız hız dalgalanması biraz azalsada devam ediyor. 5 ghz istasyon artık yok extenderin üzerindeki iki istasyon yanıyor biri wifi simgesi olan diğeride 2.4 ghz lik olan. ilginçtir direkt modemin istasyonu extender tarafından yükseltiliyor ve en çok hız onda oluyor oysa en az olması gerekir mantıken. 2.4 ghz lik istasyonda  20 mb ile 30 mb arasında dalgalanıyor. ısınma sanki biraz daha az.