Jump to content

Yerel Diski Parola Ile Koruma Konusu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Daha önce nasıl yaptığımı hatırlamıyorum  kesin olarak ama örneğin ilk sistemi windows 10 olarak kurdum ( uefi Enterprise) kurulum aşamasında Yönetici olarak isim de oluştu zaten birde daha sonradan parola atayıp ikinci bir sistemide D ye kurdum uefi pro edication orada da aynı şekilde kurulum aşamasında verdiğim isim yönetici oldu.  Fakat oraya parola atamadım.  Oradan yani D yerel diskinden C ye ulaşmak istediğimde parola ekranı çıkıyordu diye hatırlıyorum, öyle değilmi?  Şimdi denediğimde ise hiç parola sormuyor direkt C ye herşeyine ulaşıyor.  Dediğim gibi D hesabının - hatta stabdart hesap ataypta denedim olmadı- C ye ulaşmak için C ye atadığım parolayı sorması için ne yapmam gerekiyor? Diğer deyişle uLaşamaması için yani..? 

Ayrıca birde diğer Harddisk te iki sistemsiz Depo birimi var oralardada aynı şekilde aynı parolayla açılması için bir yol yöntem varmı? Ayrıca bu depo birimleri C de J , K  isimlerinde D de ise  E ve F isimlerinde,  Bu birimleri bahsettitğim gibi veya Bitlocker ile şifrelesem Örneğin D sisteminden giriş yaptığımda sorun teşkil edermi? Etmemesi için ne, nasıl yapmalıyım?

Sanırım Komut satırıyla Sistem başlangıcında karıştırmamak için bcdedit ile windows ismini değiştirirken bir yanlışlık yapmışım. Çünkü tecrübe ile öğrendimki orada sıralama çok basit görünsede tek bir şeyi yanlış yaparsan ya kaydolmuyor başarılı oldu deyip yada böyle sorun oluyor.  işletim sisteminin id numarası yerine current i kopyala yapıştır yapmıştım yeni ikinci windows 10 için isim değiştirme başarılı oldu ama D hem birinci sıraya geçmiş hemde recovery niteliği kazanmış C de ikinci sıraya geçmiş ve stratup repair niteliği kazanmış.

İşte bu yüzden C ye parola atasamda tüm yönetici hakları D ye geçtiğinden  D bölümünde iken parola C yi korumuyor ve C üzerinde her şeyi yapabiliyorum diye düşünüyorum. büyük ihtimal D ye parola koysam sonra C den D ye müdehale etsem izin vermeyecektir.

Bunun sistem korumasındaki varsayılanla alakası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü olay KOmut satırı ile windows ismi değiştirirken meydana geldi diye düşünüyorum. ve Çünkü varsayılanı şimdi değiştirsem bile sadece açılış sırası değişecek nitelik sırası değişmeyecek.

iyide ben bu yanlışı nasıl geri alacağım? Yani yeniden C nasıl birinci sıraya gelecek ve recovery niteliği kazanacak.?  isim değişimi yaparken currenti kopyala yapıştır yaptım oysa id numarasını yazmam gerekirdi diye düşünüyorum.

Edited by abdulhey_

@abdulhey_ Merhabalar abdulhey bu gibi işlemler için bitlocker kullanıldığı belirtilmekte,ilgili diskleri şifreleme yaptıysan eğer, diğer sistem üzerinden d diskinden > c'ye  giriş yapılmaması gerekli. Giriş yapılıyorsa eğer farklı bir sorun olsa gerek alternatif yöntemleri deneyebilirsin belki sürücü gizleme,bitlocker alternatifi TrueCrypt programı vb. daha evvel şifrelemeyle ilgili işlem yapmış biri değilim. Ancak, farklı sistemlerle linux Winpe vb. live sistemlerle giriş yapıldığında live olarak çalışan sistemlerde görülebilir diskler yinede.

ikinci kurulu sistemin yetkilendirme ayarlarıyla alakalı kısıtlamalar yapılabilirse eğer,dosya dizin ve disklere ulaşım engellenebilirde. Bayağı çetrefilli işler bunlar  yinede, 3 party disk şifrelemelerle alakalı, uygulama kullanarak sonuç elde edilebilir denemek gerekli. Bazı yerlerde okuduğum kadarıyla şifleme işlemleri format sonraları, dosyaları açılamaz hale getirebiliyormuş böyle bir durumda söz konusu dikkat etmekte yarar var işlemler yaparken yedek almak gerekli. :) 

• Like 1

forjest, 17 dakika önce yazdı:

@abdulhey_ Merhabalar abdulhey bu gibi işlemler için bitlocker kullanıldığı belirtilmekte,ilgili diskleri şifreleme yaptıysan eğer, diğer sistem üzerinden d diskinden > c'ye  giriş yapılmaması gerekli. Giriş yapılıyorsa eğer farklı bir sorun olsa gerek alternatif yöntemleri deneyebilirsin belki sürücü gizleme,bitlocker alternatifi TrueCrypt programı vb. daha evvel şifrelemeyle ilgili işlem yapmış biri değilim. Ancak, farklı sistemlerle linux Winpe vb. live sistemlerle giriş yapıldığında live olarak çalışan sistemlerde görülebilir diskler yinede.

ikinci kurulu sistemin yetkilendirme ayarlarıyla alakalı kısıtlamalar yapılabilirse eğer,dosya dizin ve disklere ulaşım engellenebilirde. Bayağı çetrefilli işler bunlar  yinede, 3 party disk şifrelemelerle alakalı, uygulama kullanarak sonuç elde edilebilir denemek gerekli. Bazı yerlerde okuduğum kadarıyla şifleme işlemleri format sonraları, dosyaları açılamaz hale getirebiliyormuş böyle bir durumda söz konusu dikkat etmekte yarar var işlemler yaparken yedek almak gerekli. :) 

En güzeli benim dediğim şekil benim için.  Çünkü basit ve kullanışlı.  Yapacağın tek şey C ye parola koymak.  Amaç ise bir konuk bilgisayarı kullanmak istediğinde C ye yani kendi sistemime ulaşamasın D ye kurduğum sistemde istediğini yapabilsin.  Daha önceden ki yanlış hatırladığımı sanmıyorum böyle oluyordu. Ama D deki sistem Windows 7 olabilir. Şu anda C de uefi Enterprise D de uefi Pro Edication kurulu ikiside Windows 10  ama işte C ye parola koysamda D den C ye direkt girebiliyorum. Daha önce ise aynı durumda C nin parolasını soruyordu.

3.parti yazılım en iyisi Diskcryiptor.  Şu anda bilgisayarın ilk HDD i olan Toshiba HDD de depo yaptım orayı bu uygulama ile şifreledim. Fakat şifreleme ve sonradan şifreyi kaldırma 120 gb lık veri için 4 saat 10 dk sürdü. ! Ayrıca şifreyi kaldırmadan sadece programı kaldırıp  format atarsan bilgisayara o birim Raw oluyor. Yeniden programı kurup şifreyi yazdım ilgili birim sifreyi kabul edip açıldı  :)

Bitlocker da ise bölüm değiştirirken çıktığın bölümün şifresi ni yazmanı istiyor. (Yanıldığımı sanmıyorum?) O  zaman bu durumda kullanacak başka kişiye şifreyi söylemen gerekiyor o zaman sadece kendin kullandığında işe yarıyor. 🙂  Ama çabuk oluyor şifreleme süresi diğer 3. Parti yazılımlar a göre. 

Yetkilendirme ile bu işi nasıl yapabilirim o da biraz karışık seninde dediğin gibi.

Dediğim gibi daha önceden olduğu gibi C ye şifre koyma ile D den C ye ulaşılamasa en güzel i o idi. Ama şimdi neden olmuyor anlamadım.

Winpe, live gibi yöntemlerle şıfrenin etkisiz olması benim için dert değil. Çünkü  benim için buna tenezzül edecek bir psikopatım yok 😁  teşekkür ederim.

• Haha 1