Jump to content

1000 Tl Bütçeli Tablet Tavsiyesi...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba bugün sevdiğim kişilerden olan bir tanıdık 1000 Tl bütçeyle tablet yada ikinci el laptop hediye almak için fikir istedi. Ancak ben hayatım da laptop kullanmadığım, 1000 tl civarın da da ikinci el laptop bulunamayacağından dolayı tabletin mantıklı olduğunu söyledim. Babasına hediye alacakmış. Tabletle arıcılık hakkın da video atıp izlemek v.b işler yapacağını söylüyor. Bu konu da yardımcı olacak tanıdığı olmadığı için de bana sordu. Laptop gibi tablet konusun da da kendime güvenemiyorum. Laptop tavsiye edebilmek için kullanmak gerekli. Tablet konusun da da daha önce Asus Memopad 8 gibi berbat bir tablet tercihi yaptım. Diğerlerine göre daha iyi özelliklere sahipti ancak hayatım da gördüğüm en kötü tablet diyebilirim. Özet olarak 1000 tl civarların da takılmayacak, internetten video indirilebilecek ve mümkünse hafızası yüksek olacak bir tablet öneriniz var mıdır? Kısaca verilen paranın hakkını sonuna kadar verecek bir tablet öneriniz var mı?

SoNKraL_, 17 dakika önce yazdı:

Her Türlü Huawei derim kalite anlamında üzmez site yanıltmasın satıcı mediamarkttır  :)

Please register to see this content.

Bu tableti vatanbilgisayar da gördüm. Kendime alsam kesinlikle bunu tercih ederdim. Ama google servislerini desteklemiyor diye not düşmüşler. Benim için sorun değil ancak alacak kişi pek bilgi sahibi değil. Bu tablet konusun da tek takıldığım kısım bu...

deli_petro06, 20 saat önce yazdı:

Bu tableti vatanbilgisayar da gördüm. Kendime alsam kesinlikle bunu tercih ederdim. Ama google servislerini desteklemiyor diye not düşmüşler. Benim için sorun değil ancak alacak kişi pek bilgi sahibi değil. Bu tablet konusun da tek takıldığım kısım bu...

Hocam google servisleri olayı huaweide çözülmüş birşey google haritalar ve gmail uygulamasını illa uygulamasından kulanacam diye bir takıntınız yoksa appgalleryde bilinen uygulamaların %98'i türk üretimi uygulamaların %80'i geçmiş durumda banka uygulamaları hatta her türlü sosyal medya popüler bütün oyunlar tamamiyle bulunuyor.Google play'e ihtiyac duyulmaz bence sadece alışkanlık isteyen birşey hoş olmaması benim işime daha çok geliyor play services ciddi anlamda pil tüketimi olan uygulama hiç sevmiyorum açıkcası telefonumda google servislerinin sıkıntısız çalışacağını bilsem zorlada olsa kaldırırım.Evde 6 senelik 768 mb ramli 4 gb depolamalı çöp bi tablet vardı hediye olarak bi avmden vermişlerdi.Hİçbir işe yaramıyor  şuanda güncel androidi yok android atılmıyor markasız bomboş bi tablet çünkü pdf okumak için kullanıyor babam.Pili 10 dkda dolup 1 saatte boşalıyordu bende root attım üstüne bide supersuyla google play services dahi tabletteki bütün uygulamaları kaldırdım sistem uygulamaları dahil olmak üzere ayarlar/dosya yönetici/pdf okuyucu haricinde program kalmadı böyle olunca tabletin dolma süresi 35 dkya pil ömrü 4,5 saate uzadı.Özellikle play services kaldırımı sonrası tablet ciddi anlamda rahatladı wifisi bozuk olduğu için nete bağlanmıyor zaten.Fakat şuan reeder tarzı iş görüyor.Yani o yüzden gms olmaması benim işime gelir açıkcası şahsen kendim alacak olsam :)

hayır gönül istiyor lenovo m10 full hd plus 64 gb tablet alın hakkını vermiş olursun derdimde 2000 ₺ helio p22t işlemci için biraz fazla bana göre üstüne biraz konup s5e alınabilir snapdragon 670li :)

• Like 2

@SoNKraL_ Daha önce de yazdığım gibi, ben alacak olsam kesinlikle Huawei olanı alırdım. Google Play' in açıkçası benim için hiçbir önemi yok. Belki bir harita özelliğini tercih edebilirim. Ancak benden yardım isteyen kişi babasına hediye almak istiyormuş. Muhtemelen 70+ yaşlardadır. Herhangi bir uygulama v.s yüklemek isterse çevresinde de bu konu da yardımcı olacak birisi olacağını sanmıyorum. Sadece bu konu da google play' in önemi olabilir. Huawei' de fena marka değil. Genel olarak insanlar bu markadan övgüyle bahsediyorlar. Muhtemelen de bütçe düşükte olsa verilen paranın hakkını verebilecek bir tablet. Tavsiye ettiğiniz tableti öncelikli olarak tavsiye edeyim. Olası sorunları söyleyeyim. Artık kararı kendileri  verirler. Zaten Casper ve Huawei dışın da da pek tavsiye gelmedi. Ben de laptop, tablet gibi ürünler üzerine pek fazla ilgili değilim...

deli_petro06, 4 saat önce yazdı:

@SoNKraL_ Daha önce de yazdığım gibi, ben alacak olsam kesinlikle Huawei olanı alırdım. Google Play' in açıkçası benim için hiçbir önemi yok. Belki bir harita özelliğini tercih edebilirim. Ancak benden yardım isteyen kişi babasına hediye almak istiyormuş. Muhtemelen 70+ yaşlardadır. Herhangi bir uygulama v.s yüklemek isterse çevresinde de bu konu da yardımcı olacak birisi olacağını sanmıyorum. Sadece bu konu da google play' in önemi olabilir. Huawei' de fena marka değil. Genel olarak insanlar bu markadan övgüyle bahsediyorlar. Muhtemelen de bütçe düşükte olsa verilen paranın hakkını verebilecek bir tablet. Tavsiye ettiğiniz tableti öncelikli olarak tavsiye edeyim. Olası sorunları söyleyeyim. Artık kararı kendileri  verirler. Zaten Casper ve Huawei dışın da da pek tavsiye gelmedi. Ben de laptop, tablet gibi ürünler üzerine pek fazla ilgili değilim...

hocam tavsiye çok olurda bütçe düşük hani hocam ben tablet taraftarıda değilim illa büyük ekranlı birşey isteniyorsa tablet kadar telefon alınabilir mesela şu telefonda hem google servisleri var hemde kirin 970 gibi üst seviye işlemci var pil ömrüde baya uzun gidiyormuş boyutu 7 inç yaklaşık :)

• Like 1

@emre028 @SoNKraL_ @mustafakarasan Arkadaşlar tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Yarın bu üç tableti de söyleyeceğim. Üç tableti de araştırdım. Artıları neler eksileri neler anlatacağım. Samsung t290 sanırım diğerlerine göre bir adım önde. Yorumlar sahte değilse çok fazla sayı da bu tableti iş için kullandığını yazan yorumlar vardı. Çok yoğun şekilde kullanıp, performansından ve batarya süresinden memnun olduğunu söyleyen kişiler var. Artık hangisi bütçelerine uyarsa onu tercih ederler. Tekrar tekrar teşekkürler...

deli_petro06, 19 dakika önce yazdı:

@emre028 @SoNKraL_ @mustafakarasan Arkadaşlar tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum. Yarın bu üç tableti de söyleyeceğim. Üç tableti de araştırdım. Artıları neler eksileri neler anlatacağım. Samsung t290 sanırım diğerlerine göre bir adım önde. Yorumlar sahte değilse çok fazla sayı da bu tableti iş için kullandığını yazan yorumlar vardı. Çok yoğun şekilde kullanıp, performansından ve batarya süresinden memnun olduğunu söyleyen kişiler var. Artık hangisi bütçelerine uyarsa onu tercih ederler. Tekrar tekrar teşekkürler...

hocam t290 yorumlardan dolayı önde olabilir fakat benim önermememin bazı sebepleri var snapdragon 429 işlemcisi günümüz için vasat bir işlemci çekirdek sayısı ve hızı yetersiz + ekranı TFT yani kalitesiz bir ekran aynı durum casperdede var oda tft kullanıyor.T8 ise ips lcd daha iyi bir ekran ve mediatek helio p35 gibi güncel bir işlemci kullanıyor 8 çekirdekli ayrıca kıyaslama yaparsan t8 daha güncel teknolojiler barındırdığını ve 310 gram olarak diğer cihazlardan daha hafif olduğuda aşikar.Tabi gönül isterki matepad 5G olsun kirin 820 5Gli / 7250 mAh bataryalı çok daha ince bu cihazlardan 3 kat daha hızlı cihaz ama işte trye gelse en az 3k olacak :(

• Like 1

SoNKraL_, 8 saat önce yazdı:

hayır gönül istiyor lenovo m10 full hd plus 64 gb tablet alın hakkını vermiş olursun derdimde 2000 ₺ helio p22t işlemci için biraz fazla bana göre üstüne biraz konup s5e alınabilir snapdragon 670li :)

Simkart yok mu yeni modellerde ben mi göremiyorum

yoksa neden yok mobil bir cihazda, 2 gün önce merak ettim fiytlarabaktımn. meraktan

anlam veremedim bu kısmına

efe34, 12 saat önce yazdı:

Simkart yok mu yeni modellerde ben mi göremiyorum

yoksa neden yok mobil bir cihazda, 2 gün önce merak ettim fiytlarabaktımn. meraktan

anlam veremedim bu kısmına

Sim kartlı modeller LTE adıyla ayrı olarak satılıp normal modelden çok daha pahalı oluyor bu apple-samsung vb tüm tabletlerde mevcut

burdan görebilirsiniz :)

Edited by SoNKraL_
  • Thanks 1

SoNKraL_, 6 saat önce yazdı:

Sim kartlı modeller LTE adıyla ayrı olarak satılıp normal modelden çok daha pahalı oluyor bu apple-samsung vb tüm tabletlerde mevcut

burdan görebilirsiniz :)

image.png.b5d9f4afde3eb137e2a06fdc21809dc7.png

Apple sevmem ama karşıaştırma için bakacağım, yoksa sağlam bir işletim sistemleri var.

Apple macbook kurcaladım biraz, çok sağlam bir sistem, her şey açısından, Linux alyapısıylada bir ilintisi ardı galiba

Bir de yakınımın 2013 Late 27 inç makinanın 1 tb mekanik harddiskini: videolarlara bakarak SSD ye çevirdim, uçtu cihaz (+ ram)

Çıkan mekanik disk w10 yüklü bir makinada: 2013 yılındaki mekanik diskinde hızı çok yüksek.

Bir de Kaliteden taviz vermiyorlar kesinlikle

S.Jobs belgeselini izlmeiştim, ilk çıkan ürünlerinden biri, mühendisler, 256kb?/mb takalım : 512 olanı işlemci tarafından görülmez ve maliyet gereksiz artar demelerine  rağmen

512 olanı taktırıyorsebep açıklamıştı hatırlamıyorum ama: Tam amerikan halkına göre bir davranış :)

Özetle =: yukarıda eklenebilecek başka marka var mı @SoNKraL_ Üstad?

Teşekkürler

Edited by efe34

efe34, 1 saat önce yazdı:

image.png.b5d9f4afde3eb137e2a06fdc21809dc7.png

Apple sevmem ama karşıaştırma için bakacağım, yoksa sağlam bir işletim sistemleri var.

Apple macbook kurcaladım biraz, çok sağlam bir sistem, her şey açısından, Linux alyapısıylada bir ilintisi ardı galiba

Bir de yakınımın 2013 Late 27 inç makinanın 1 tb mekanik harddiskini: videolarlara bakarak SSD ye çevirdim, uçtu cihaz (+ ram)

Çıkan mekanik disk w10 yüklü bir makinada: 2013 yılındaki mekanik diskinde hızı çok yüksek.

Bir de Kaliteden taviz vermiyorlar kesinlikle

S.Jobs belgeselini izlmeiştim, ilk çıkan ürünlerinden biri, mühendisler, 256kb?/mb takalım : 512 olanı işlemci tarafından görülmez ve maliyet gereksiz artar demelerine  rağmen

512 olanı taktırıyorsebep açıklamıştı hatırlamıyorum ama: Tam amerikan halkına göre bir davranış :)

Özetle =: yukarıda eklenebilecek başka marka var mı @SoNKraL_ Üstad?

Teşekkürler

Ciddi bütçe yoksa Apple gereksiz israf samsungun düşük modelleride bekleneni vermiyor.Asusların trde satışı yok bildiğim kadarıyla.

• Like 1

SoNKraL_, Bir saat önce yazdı:

Ciddi bütçe yoksa Apple gereksiz israf samsungun düşük modelleride bekleneni vermiyor.Asusların trde satışı yok bildiğim kadarıyla.

Evet gereksiz , bahsettiğim Belgeseldeki gibi,

İsraf

Yazılımda da: Samsung&Huawei tartışılmaz zaten Lenovoyu bilmiyorum, yazılımda . donanımda iyiler bildiğim

Edited by efe34
  • Like 1

efe34, 15 saat önce yazdı:

Evet gereksiz , bahsettiğim Belgeseldeki gibi,

İsraf

Yazılımda da: Samsung&Huawei tartışılmaz zaten Lenovoyu bilmiyorum, yazılımda . donanımda iyiler bildiğim

Lenovo marka tablet kullandım ayrıca lenovo moto g5s plus telefon kullanıyorum :) Motorolanın şuanki hali hazırda moto g 5G plus  / g9 plus / Moto one 5G / Moto edge vb telefonlarınıda lenovo üretmiş durumda arayüzü çok akıcı ve güzel.Tabletlerininde güncel olduğu sürece üzeceğini sanmıyorum m10 FHD plus baya şık ve güzel bi tablet tabi sim olayını bilemicem.Yazılımda huawei tartışılmazda samsung için aynı şeyi söyleyemeyeceğim çok kapsamlı ve ağır bi arayüzü var one touchwiz arayüzüyle biraz toparlamış olsada hala daha çok stabilliğe daha az pil tüketimine daha çok sadeleştirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Şuan uygun fiyatlı tablet düşünsem (uygun fiyat dediğimde minimum bütçe 2000) Lenovo ile Huawei arasında gidip gelirdim.

Edited by SoNKraL_
  • Thanks 1

SoNKraL_, Bir saat önce yazdı:

Lenovo marka tablet kullandım ayrıca lenovo moto g5s plus telefon kullanıyorum :) Motorolanın şuanki hali hazırda moto g 5G plus  / g9 plus / Moto one 5G / Moto edge vb telefonlarınıda lenovo üretmiş durumda arayüzü çok akıcı ve güzel.Tabletlerininde güncel olduğu sürece üzeceğini sanmıyorum m10 FHD plus baya şık ve güzel bi tablet tabi sim olayını bilemicem.Yazılımda huawei tartışılmazda samsung için aynı şeyi söyleyemeyeceğim çok kapsamlı ve ağır bi arayüzü var one touchwiz arayüzüyle biraz toparlamış olsada hala daha çok stabilliğe daha az pil tüketimine daha çok sadeleştirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Şuan uygun fiyatlı tablet düşünsem (uygun fiyat dediğimde minimum bütçe 2000) Lenovo ile Huawei arasında gidip gelirdim.

Ben samsung Note serisi 8 a kadar hepsini kullandım, pili patlayan 7 yi atladım sadece hepsi çalışıyor şu an. Samsungtaki görüşüm, kendi tecrübem,

Şu an Oneplusun bir serisini kullanıyorum, note 9 ve sonrası fiyatlarda uçtukları için denemek istedim Oneplus veya Xiaomi Oneplusta karar kıldım 7pro 12/256 pro modeli o zaman 11- 13 bin tl olan note 10 ve iphone neyse modeli(hakim olmadığım bir konu karşılaştırmak doğru mu bilemedim) epey  . com a göre daha iyi idi özellikleri , onların yarı fiyatından daha ucuzdu, sorun yok telefonda ama Samsungun bazı özelliklerini farkettim, note 8 kurcalayınca, bazı extra  son kullanıcı olarak,

Anakart, laptop vs de, lenovo-Asus , Monsterdir sıralamam, (Tavsiye isteyen tanıdıklara)

Anakart da Asus-hem kalite hem satış sonrası destek, MSI merak ederdim, hep: onu denemek de kısmet oldu yakın zamanda , 2008 de üretilmiş 775 soket bir anakart hediye etti bir arkadaşım, xeon 771 işlemcinin modifiyesini takmak için , biosu modlamam gerektiğinde, 12 sene önce üretilen kartın BIOS arayüzden flaşlanabildiğini farkettim ve sorunsuz yaptı .

Bir markaya takılınca bırakamıyor bazı insanlar benim gibi, : )

Philips monitörü sizden öğrendim, onda da Samsung seçerdim hep, ve Philips aldım  açtığım konudaki son mesajda linki olan modeli, (önerinizden tek eksiğ IPS miydi onun olmaması)  ilk defa gözlerim rahatsız olmuyor,

Motorola 1995 lerde Amerikan halkının tamamına yakınının kullandığı cep telefonu markasıydı,

Edit. Samsung note serisi kalem özelliği kalitesi diğer markalarda o kadar başarılı değil bildiğim

2.  Tablet ihtiyacım yok,  meraktan girdim konuya,  güzel bilgiler.

Ama marka saplantısı ve pil az gidiyor diye akıllı telefonlara geçmekte direndiğim için uzun yıllar ve Nokianın çuvalladığını farketmediğim için,  Note serisi öncesi, yine samsungun kapaklı bir modelini kullandım uzun süre

teşekkürler iyi forumlar

Edited by efe34
  • Like 2

ABD, Huawei’in Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız

Trump hükümeti tarafından yoğun baskı uygulanan Huawei, şimdi de Türkiye'deki faaliyetleri nedeniyle ambargoya maruz kalabilir. ABD, Huawei'in Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız.
3 sa.
2,1b
64
27
2344
Yazar

Çinli teknoloji devi Huawei, ABD hükümeti tarafından yoğun baskıya maruz bırakılıyor. Trump hükümeti Huawei’in Google servislerini kullanmasını yasakladı. ABD’deki 5G ağında Huawei ekipmanları ve parçalarının kullanımı durduruldu.

Trump hükümeti, Çin Komünist Partisi hükümetinin Huawei ve ZTE gibi teknoloji firmalarına baskı yaparak ABD’li kişileri dinlediğini ve kişisel verilerini incelediğini iddia etmişti. Bu nedenle Çinli teknoloji firmalarına ambargo uygulanıyor. Bazı analistlerin iddiasına göre ise ABD’li firmalar, 5G yarışında Huawei'in epey gerisinde kaldı. ABD, bu nedenle Huawei'e ve diğer Çinli şirketlere ambargo uyguluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açıkladı

ABD, Huawei baskısı bir adım daha ileriye götürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Huawei’in ve diğer Çinli şirketlerin Türkiye’deki faaliyetlerinden rahatsız olduğunu belirtti. Türkiye’de özellikle de 5G ağ çalışmalarında yoğunluklu olarak Huawei ve ZTE ekipmanları kullanıyor. Ülkemizdeki cep telefonu satışlarında da Huawei önemli paya sahip.

ABD Dışişleri Başkanı Mike Pompeo, “Savunma ve iletişim ağlarımızın güvenliği olduğundan emin olmamız gerekiyor. Çinli telekomünikasyon şirklerinin Türkiye veya başka ülkelerde faaliyetlerini artırmasından sadece askeri ağlarımız veya güvenlik ağlarımız etkilenmeyecek. ABD'li diğer verilerimizi de korumamız gerekiyor.” dedi.

Pompeo: "Türkiye olumsuz etkilenecek"

Washington Examiner, konuyla ilgili haberinde ülkemiz ile Çin arasındaki ekonomik ilişkiye de vurgu yapıyor. Çin’in yeni ticaret yolu projesi olan “Bir Kuşak, Bir Yol” projesinin Türkiye’de nüfuz kurma amacı kullandığını belirtiyor. Haberde Foreign Policy’deki bir makaleye vurgu yapılarak 2016 ile 2019 yılları arasında 3 milyar dolar yatırım yapıldığı ve 2020 sonuna kadar bu rakamın 2 katına çıkarılmasının hedeflendiği belirtiliyor. ABD Dışişleri Başkanı Pompeo, Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik ilişkinin altını çizerek Türkiye’nin bundan olumsuz etkileneceğini söyledi. Pompeo'nun bu sözleri, ABD'nin Türkiye'ye ek yaptırımlar uygulayabileceği anlamına geliyor.

İletişimde yerlilik önemli

Türkiye, ABD ile Çin arasındaki teknoloji savaşında henüz bir taraf tutmuş değil. Türkiye’de herhangi bir baskı olmadan Çinli ve ABD’li cihazlar kullanılıyor. Operatörlerin ağ ekipmanı olarak hangi ülkeden ekipman tedarik edeceği konusunda baskı yapılmıyor. İki ülkenin Türkiye üzerindeki çıkarcı yaklaşımı, telekomünikasyon altyapımızda yerliliğe önem vermemiz gerektiğini gösteriyor. Türkiye, iletişimde veri güvenliği için 4.5G şebekesi için kullanılan ekipmanların ve yazılımların belirli oranda yerli olması şart koşulmuştu. Hatta yerli baz istasyonu ULAK, şu an da 1300 noktada faaliyet gösteriyor. Ancak 5G’ye geçişle birlikte şebekemizdeki yerlilik oranı düşecek. Operatörler 5G şebekesi için çoğunlukla Huawei’in ekipmanlarını kullanıyor. Huawei’in yanı sıra Ericcson, ZTE ve Nokia üretimi cihazlar kullanılırken ABD’li cihazların kullanım oranı epey düşük.