Jump to content

Güvenli Boot Sorunu Hakkında...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. İnternette çok araştırdım. Kesin net bir çözüm bulamadım. Sysrep yöntemiyle Win10 hazırlıyorum. Wim boyutu ister istemez 4 gb' ın üzerine çıkıyor. Bundan dolayı da Rufusta yazdırırken aşağıdaki görsel de olan Secure Boot devre dışı bırak uyarısı geliyor. 

Spoiler

Screenshot_1.jpg.968819622f1d5c1357fd76768378e3e9.jpg

Ancak netten 10 gb üzeri windows dosyaları indirip yazdırdığım da böyle bir hata almıyorum. Bu durumun bir çözümü yok mudur? Nette baktığım da bu tip bir cevap bulamadım. Güvenli Boot sorununu çözemediğim de bu sefer de aşağıdaki hatayı veriyor.

Spoiler

Screenshot_2.thumb.jpg.3df89dbad3b52a85ea201e28103a3442.jpg

Hata Çevirisi: bilgisayar beklenmedik şekilde yeniden başlatıldı veya beklenmeyen bir hatayla karşılaştı. Windows kurulumu devam edemiyor. Windows'u yüklemek için, bilgisayarı yeniden başlatmak için "Tamam" ı tıklayın ve ardından kurulumu yeniden başlatın

Bu hata da  sürekli kısır döngüye giriyor. Araştırdığım da bir reg kaydı ayarı çıkıyor. Konuyla alakalı reg kaydını sysrep işlemi sonlanmadan yapıp imaj alsam sorun düzelir mi? Aslında daha önce 4 gb' ı aşan imaj aldığım olmuştu. Ancak ne yazdırırken ne de yüklerken bu tip hatalarla karşılaşmıyordum. Sizler bu sorunları nasıl çözüyorsunuz? Sonuç olarak insanlara secure boot özelliğini devre dışı bırakın demek abes olur. Ya da kurulum da böyle bir hata alırsınız reg ayarı yapın demekte abes olur. Bu sorunları yaşamamak için ne gibi bir işlem yapmam gerekir?

Spoiler

Aldığım aşağıdaki hatanın çözümü olarak sunulmuş. Ben bu reg ayarını bu hatayı verme olasılığı olsa da olmasa da yapsam sıkıntı olur mu? Video da kurulum direkt olarak administrator hesabıyla açılıyor. Ancak ben hazırladığım kendi çalışmam da ister admin hesabıyla isterse yerel hesap açarak kurulmasını istiyorum. Video da görünce acaba yapılan reg kaydı mı administrator olarak açılmasını tetikliyor diye soru işareti oluştu. Wim dosya boyutum 4gb aşsa da aşmasa da güvenli boot özelliği aktif yada değilken sorunsuz şekilde yüklenmesi için bir çözüm var mıdır?

Edited by deli_petro06

Sorunuzla ilgili bildiklerimi paylaşayım.

UEFI üzerinde NTFS desteği normalde yok. FAT32 destekliyor. FAT32'nin 4 GB limiti olduğu için, 4 GB üstü dosya içeren bir imajı Rufus ile UEFI modda yazdırmak isterseniz UEFI:NTFS modunu kullanmanız gerekiyor. UEFI:NTFS ise UEFI üzerinde NTFS desteği sağlanmasına yarıyor. İmzalı bir dosya olmadığından da Secure Boot kapatılması gerekiyor. İnternet üzerinden indirdiğiniz 10 GB'lık Windowslarda muhtemelen SWM formatı kullanılmıştır, install.wim dosyası parçalara bölünmüştür. SWM olarak dosyaları bölmeyi denerseniz, olumlu bir sonuç alabilirsiniz.

• Like 1

@MrRush @TheRifleman cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Daha yüksek sıkıştırma için .esd sıkıştırmayı kullanıyordum. Önceden hiç .swm uzantısı kullanmamıştım. Araştırıp .swm sıkıştırma, bölme işlemleri hakkında bilgi edineyim. Sanırım ikinci hatayla alakalı da en alta eklediğim .reg kaydını sysrep işlemi bitmeden önce yaparsam, o sorun da çözülüyor. Yanlış anlamadıysam girilen değer 3 olduğun da modifiye bir sistem olduğunu gösteriyormuş. Tekrar teşekkürler. Secure boot özelliğinin sanırım .esd li bir çözümü yok. Önce .swm olarak parçalara bölüp ardından .esd olarak sıkıştırma yapılabiliyor mu onlara da bir bakayım...

Edited by deli_petro06

deli_petro06, 8 dakika önce yazdı:

@MrRush @TheRifleman cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Daha yüksek sıkıştırma için .esd sıkıştırmayı kullanıyordum. Önceden hiç .swm uzantısı kullanmamıştım. Araştırıp .swm sıkıştırma, bölme işlemleri hakkında bilgi edineyim. Sanırım ikinci hatayla alakalı da en alta eklediğim .reg kaydını sysrep işlemi bitmeden önce yaparsam, o sorun da çözülüyor. Yanlış anlamadıysam girilen değer 3 olduğun da modifiye bir sistem olduğunu gösteriyormuş. Tekrar teşekkürler. Secure boot özelliğinin sanırım .esd li bir çözümü yok. Önce .swm olarak parçalara bölüp ardından .esd olarak sıkıştırma yapılabiliyor mu onlara da bir bakayım...

Swm yapıp ardından esd olmaz.

Swm olarak kullanacaksın.

• Like 2