Jump to content

Sanal Bigisayarda Win10

AriREfLuD
 Share

Recommended Posts

Merhabalar, Win10 kullanıcısıyım, Bilgisayarıma virtualbox kurdum, onun içinede win10 yükledim. bilgisayarımdan sanal bilgisayara dosya yollamaya çalışıyorum ama olmuyor. Not: Virtualbox bilgisayarımın "C"sine kurulu, windows ise bilgisayarın"E" sine kurulu, bu arada qc6WJM.png yüklü.  bu arada sanal pc açıp Aygıtlar>Misafir eklentisi yapıyorum aldığım hata RYCs0F.png oluyor nedeni nedir? yardımcı olur musunuz?

Virtualbox bu tip konular da sıkıntılı bir yazılım. Normal de sanal pc' ye dosya yollamak istediğiniz de nereye kurulu olduğunun bir önemi yok. Dosya transferi yapıyorsanız, Vmware kullanmakta fayda var. Yine de yardımcı olur mu bilmiyorum. Aşağıya konuyla alakalı video ekliyorum. Vmware bu tür konular da çok daha iyidir...

Spoiler

VMWare üzerinden,sanal makineye,gerçek makineden dosya,disk vb. dizinleri bağlama.Kullandığım uygulama olduğundan ufak bir resimli içerik ekleyeyim dedim belki bilmeyenler için yararlı olabilir. Virtual box sanallaştırma programında da aşağı yukarı senaryo aynı şekilde çok fazla bir fark yok.

Spoiler

1- Sanal sistem kurulumu sonrası,Install VMWare Tools misafir eklentilerinin,otomatik olarak kurulmasının sağlanması,tıklandığında sanal windows açıkken otomatik olarak ekleyip yükleme başlayacaktır. Bu işlemler VirtualBox uygulaması içinde geçerlidir farketmez.

FqNir7

2- Sanal olarak kurulmuş windows işletim sistemine,gerçek makineden dizin,disk bağlantısı sağlama. Sistem kapalıyken evvelin'den alttaki işlemleri yapmak.

İzlenecek yol: Edit virtual machine settings - options - Shared Folders Always enable seçili - Add sekmesiyle ilgili dizin ve diskler gösterilir.

M9QmqN.gif

2- Sanal makineye geçildiğinde yani windows başlatıldığında ise,üstte bağlanan dizin,disk sürücü harfi neyse,ilgili ağ sürücüsüne bağlan yoluyla seçim yapılır.Her oturum açıldığında,bağlanan dizin ve diskler sanal sistem üzerinde belirir ve real sistemler <-> sanal sisteme_kullanım sağlar.

OOF6Y8.gif

Yararlı olabilecek dip notlar:

- Sanal sistemler kurulum sonrası,sonradan kullanılmak üzere,harici bir alana yedeklenerek,sonradan kurmaya gerek kalmadan,tekrar'dan bu yedekleri uygulama üzerinden göstererek kullanım sağlar. Bu sayede kurulum ve yapılandırma zaman tasarruflarınıda sağlamış olursunuz.

- Sanal sistemlerinizde bolca testler yapan vb. işlemlerle uğraşıyorsanız eğer,  tarzı,sistem değişimlerini engelleyen daha çok bildiğimiz,int. cafelerde kullanılan yöntem olan bu uygulamalardan herhangi birini kurarsanız eğer sisteminiz her yeniden başlatma sonrası tekrar'dan temiz ve ayarları aynı şekilde korunacağından,her yeni uygulama ve değişimlerden etkilenmeyecektir. Örneğin sorunlu bir program,denenen bir programın virüslü olup sanal sistemde de etkili olsa bile bir sonraki oturumunuzda sisteminiz,sorunsuz şekilde tekrar ilk yapılandırdığınız halinde açılacaktır.

- Üstteki yazdıklarım ve belirttiğim konular ve hususlar,emin olmadığınız dosya vb. içeriklerde riskli gördüğünüz durumlarda her daim şekilde kullanılabilecek yöntemlerdir. Dolayısıyla yapmanızda fayda olacağını düşünerek belirtmeye çalıştım aramızda her na kadar bu yöntemleri bilen ve kullananlar olsada (ben dahil),bilmeyenler için yararlı olacağı kanısındayım.

- VMware veya Virtualbox her iki sanallaştırma uygulamalarında da bu işlemler aynı şekilde yapılabilirler. VMware biraz daha yaygın veya daha az komplike diyelim minimal sorunları olan program olduğundan genel olarak diyelim, tercihlerin bu yönde olduğu görülmektedir.Bu tabiiki kişinin kullanımına göre değişiklikler gösterecektir seçim ve tercih meselesi  kendimde uzun yıllardır vmware uygulamasını kullanmaktayım. Gerek "windows,gerekse de,linux işletim sistemleri" üzerinde aktif olarak kullanırım. Uygulama vb. denemeler yaptığımda emin olmak için özelleştirmeler vb. işlemlerde oldukça etkili sanallaştırma programı hepimizin az çok bildiği üzere.

VMWare uygulamasını edinme: VMware player ücretsiz olarak kullanılabilmekte

Spoiler
Alıntı

VMWare player 16 Free

kaynak:

VMWare workstation'nın pro sürümleride mevcut katılımsız lite kurulum dileyen alttaki hazırladığım çalışmayı indirebilirler

VMware Workstation Pro 16.0.0 Build 16894299

Please register to see this content.
 237mb 7z şifresiz katılımsız

Sistem destekleri: Windows 64 Bit 10/8/7.

• Like 2
  • Thanks 1

deli_petro06, 03.10.2020 - 05:02 yazdı:

Virtualbox bu tip konular da sıkıntılı bir yazılım. Normal de sanal pc' ye dosya yollamak istediğiniz de nereye kurulu olduğunun bir önemi yok. Dosya transferi yapıyorsanız, Vmware kullanmakta fayda var. Yine de yardımcı olur mu bilmiyorum. Aşağıya konuyla alakalı video ekliyorum. Vmware bu tür konular da çok daha iyidir...

İçeriği Gizle

Hocam 1.20 se.eneğiseçince zaten hata alıyorum problem o.

AriREfLuD, 2 saat önce yazdı:

Hocam 1.20 se.eneğiseçince zaten hata alıyorum problem o.

• Cihazınızın Bios ayarlarında, "Virtualization Technology" ayarlarını kontrol edin açık değilse eğer, ornekle: Disable ise,Enable seçeneğiyle aktif konuma alın. Bu sanallaştırma teknolojisi fonksiyonları,eski sistemlerde genellikle bulunmaz,sanal işlemlerde bir çok engeller sorunlar yaratabilir. Sisteminizde bu özellik varsa eğer,kapalıdır büyük ihtimalle kontrol etmenizi öneririm. Normal şartlarda mesajınızdaki işlemi yapamıyor olmanız bundan kaynaklı olabilir eğer xtreme bir durum yoksa.
  • Herşey tamam üstteki bu sorunlar yoksa eğer,sıfır bir windows kurulumu yaparak işlemleri tekrarlamanızda  fayda var sistemsel bir problemden kaynaklıda oluyor olabilir bir ihtimal. | Kolay gelsin.
  • Like 1

Hocam öncelikle Virtualbox yerine Vmware Workstations uygulamasında da aynı hatayı alıyor musunuz orada da bir deneyin. Resimler de Windowslar kapalıyken yüklemeye çalışıyorsunuz gibi görüyorum. Sanal Windows 10 çalışır durumdayken Sanal Windows 10 ekranından bir kurmayı deneyin. Son olarakta şunu yazayım. Sanırım benzer bir hatayı yıllar önce almıştım. Eklentilerle alakalı sorun çıkarıyordu. Sebebi de benim bilgisayarım da CD/DVD okuyucu/yazıcı yok. Ondan dolayı yüklemiyordu. Vİrtualbox' un nereye kurulu olduğunun bir önemi olduğunu sanmıyorum. Daha önce farklı diskler de yüklüyken çok kullandım...

vmware çok karışık sürekli hatalar vs VBOX bu konuda çok iyi.Arkadaşlar alışkanlıktan sanırım yanlış anlamış olabilirler.

Gösterdiğin şeyle pek alakası yok ben eklenti yeri boşş.

Dünyanın şeyini yapmana gerek yok win10a gir ayarlar de paylaşılan klasör ksmına yer göster orada alışverişini yap.

image.png.0c6797f9fab5c1c96e5a909cf8c4dce2.png

ek olarak.; Paylaşılan pano ve sürükle bırak açık bırakırsan istediğin yerden dosya alıp verebilirsin. Yılardır kullanırım sorun yaşamadım.

Sürüm 5.2.44 kullanrım dostum.

Ama mutlaka VBOX misafir eklentisini Win10 içinde açıkken yükle.

image.png.1d53564be32ce9658a88c43178da0e6a.png

Edited by AdemYakups

Daha evvel hazırladığım  Oragle_Virtualbox Eklenti paketleri entegre şekilde kullanmak isteyenler alttaki linkten çekebilirler.

Alıntı

VirtualBox 6.1.12 Build 139181 With Extensionpack Dil: Türkçe

107mb Katılımsız kurulum.

Hocam Misafir eklentisini bahsettiğin Windows 10 çalışır durumdayken yüklemeyi dene. Kapalıyken sıkıntı çıkarabilir. Benim bildiğim sanal sistem çalışır durumdayken işlemi yapıyorsun ve Sanal işletim sistemine bu eklentiyi kuruyor. Daha önce işletim sistemi kapalıyken bu eklentinin kurulduğuna hiç şahit olmadım...

• 3 hafta sonra ...
forjest, 04.10.2020 - 17:36 yazdı:
  • Cihazınızın Bios ayarlarında, "Virtualization Technology" ayarlarını kontrol edin açık değilse eğer, ornekle: Disable ise,Enable seçeneğiyle aktif konuma alın. Bu sanallaştırma teknolojisi fonksiyonları,eski sistemlerde genellikle bulunmaz,sanal işlemlerde bir çok engeller sorunlar yaratabilir. Sisteminizde bu özellik varsa eğer,kapalıdır büyük ihtimalle kontrol etmenizi öneririm. Normal şartlarda mesajınızdaki işlemi yapamıyor olmanız bundan kaynaklı olabilir eğer xtreme bir durum yoksa.
  • Herşey tamam üstteki bu sorunlar yoksa eğer,sıfır bir windows kurulumu yaparak işlemleri tekrarlamanızda  fayda var sistemsel bir problemden kaynaklıda oluyor olabilir bir ihtimal. | Kolay gelsin.

Dediğiniz bios ayarını yapmadım sinirlendim VMmare workstation kurdum. uğraşmayı bıraktım.

Hocam hepsini denedim olmadı. :D sinirlenip VMmare workstation pro kurdum. Virtual gibi kolay kullanışlı değil ama zamanla keşfedecem inş.

Denemediğim bir tek bu kalmıştı.

• Oragle Virtual Box tamamen ücretsiz açık kaynak (opensource altında) geliştirilmekte herkesle paylaşılmaktadır ve sürekli yenilikler katarak sunucularında güncellemekteler yazılımlarını. Bu bakımdan da dünya genellinde kullanım olarak bakıldığında esasen en yaygın kullanılan sanallaştırma programlarının başında gelmektedir.
  • VMware workstation Pro ücretli olarak sunulmakta (Tüm özelliklerinden faydalanmak için) + olarak VMware Workstation Player is free for personal non-commercial use olarak ücretsiz şekilde dağıtılan kullanıma sunulan sınırlı kullanım sağlayan sürümü var.
  • İki program arasında değerlendirme yapıldığında Oragle V-Box daha mantıklı hem ücretsiz , hemde tüm platformlara destek vermekte tam manasıyla Windows,Linux,MacOSX ve Android sistemlerde de kullanılmaktadır. Bu bakımdan daha ayrıcalıklı ve kullanıcıya free ücretsiz kapsamda tam destek vermekte ve sürekli güncellenmekte + olan bir özellik.
  • VMware workstation Pro Lisans satın alınmadığı taktirde,free uygulamasıda bir yere kadar işlemler sürdürülebilir olur. Ne varki Pro sürümleri için katılımsız hazırladığımız uygulamalarla bir şekilde kullanmaya çalışmaktayız. Buradaki detay birazda programların kullanımına alışma durumu kullanışlılık bakımından ayrışma söz konusu yoksa temel mantıkları değişmez aynı şekilde işlemler yapılmakta komplike işlemler için. İyi bir makinede de zaten her işi yapmak mümkün kılınmakta bilindiği üzerede.
  • VMware uygulaması linux işletim sistemlerine destek vermediği yıllarda oragle virtual box'ı kullanıyordum,daha sonra, desteğinin çıkmasıyla değiştirelim deyip vmware'e geçtim ogün bugündür alışkanlıklardan bu uygulamayla işim olduğunda kullanmaktayım. Testler,re-pack katılımsız çalışmalar,şüpheli gelen uygulamaları inceleme virüs vb. durumlar risk varsa diye tespit bakımından vb. işlemler için. Bu işlemler için windows 10'nun (1903 + sonrasında gelen )  kendi özelliği sandbox'ta kullanılabilir > (
    ). Ayrıca Sandbox'ın harici uygulamalarıylada programlar kullanılabilmekte, mantığıda bilindiği üzere , sisteme herhangi bir zarar gelmeden uygulamaları bu yollarlada test edebilmek sistemlerde aynı şekilde. Bunun +'sı herhangi bir uygulama kullanmadan windows üzerinden işlemleri bu şekilde de (uygulama testleri kontrolleri,zararlıları tespit etme vb. işlemler) bakımından kullanışlı bir özellik.
  • Son olarak VMware eski sürümleri hariç ( v12 ) , + sonrası çıkan tüm yeni sürümler yeni donanımlarla ve 64 bit mimariye sahip işlemcili bilgisayarlara destek vermekte olduğunuda dahil etmek gerekli.Vbox'da aynı şekilde geliştirilen uygulamalar ve sistemlere destekler bios anakart işlemci mimarileriyle, aynı eksende yol izlediğinden,alışılagelen diğer uygulamalardan farklı bir kulvarda olmalarından kaynaklı olarak,donanımsal yeterlilik,cihaz desteği ve doğru yapılandırmalarda bu programları , ayrıca daha etkili kullanım için büyük rol oynamakta olduğuda aşikar... :)