Jump to content

Hoparlör Tavsiyesi

canpolat11

Recommended Posts

arkadaşım 2001 yılından beri elektronik devre yapıorum amhi diye bişe duymadım halk arasında anfi olarak geçer kitaplarda ise amplifier yada amplifikatör olarak geçer . insanları bu şekilde yanıltmayalım . daha sonra kapıştırmadan kastın sanırım yüksek ses evet doru senin söyledigin anfiler normal den yükses ses verebilir ama önemli olan frekansların netliğidir lm serisi anfi yapıp çivi çakıyomuş gibi bas alıcagına la serisinden bi anfi yapar temiz ses alırsın ve yarım saat sonrada başın ağrımaya başlamaz ... stk lar nasıl transistörle yapılıyo anlamadım lm serisinde anfiler kondansatörlemi yapılıyor yani anfi lerin temel elemanı transistördür zaten ve cok yüksek degerdeki stk devrelerinin dışardan transistör kullanmadığını biliyorum . la4742 için 28 watt demişin bu entegrenin dataset inde 4x45 watt olarak bir ibare geçiyor ben bu entegre ile pioneer anfi arasında kıyaslama yaptım özellikle la4742 de ufak hoparlör kullanırsan ortada bi anfinin olup olmadığı hakkında süpheye düşersin la4742 + pioneer anfi + 500 watt buffer ses kalitesi olarak pioneer in hiç bir üstünlügü yok buffer i çalıştırma dersek pioneer üstün ama aşırı derecede bir şey söz konusu deil .

özellikle ben stk lar ucuz ve düşük gerilimlerle çalışır demedim sadece ses kalitesi en iyi olan seriler dedim ve stk ların ses kalitesinin diğerlerinden daha iyi oldugunu söyleyen bi çok insan varken ve bir cok kaliteli firma ürettigi müzik sistemlerinde stk yı kullanıyorken hala seninle stk lm karşılaştırması yapmıycam ...

arkadasım datasheet e bak orda orda 45w max cıkış diyor yani 1khz de THD %10 da 45w verir yazılmış.

Sen hagi sistemde 1Khz dinliyorsun? Ayrıca senin dediğin woofer 500W max değerdir. Bende 2 tane 10" woofer kullanıyorum ustunde 1000w yazıyor ama 100w ı 10 - 300hz de yiyince yamulur frekans bandı diye birşey var 20hz-20khz thd%1 20w lık bir ampli (amphi _yabancı forumlardan alıştıgım için ole yazıyorum) 40W 1khz Thd %10 luk bir ampli ile eşdeger gibidir. ayrıca 45w 12v da 4 ohmda çıkarması kirşof a göre olanaksız dinlediğin cızırtıdan başka birşey olmaz. Ha birde butun ampli ler transistorle yapılmaz mosfet diye birşey duydun mu? Yuksek akımları daha cok mosfetle surerler yuksek gucu ampli rin açini aç bak cogunda mosfet vardır. Transistoru sadece surmek için kullanılırlar. Mosfet transistorden daha sonra icat edilmiş ve tr nin gelişmiş halidir ve yuksek akımlarda ( motor surmede vs..) kullanılır. Sen STK serisini kullan aynı fiyata kısa devre ısı korumalı bricok entegre var. Öenmli olan sesin yuksekliği değil kalitesidir. Ayrıca bunlar Class AB çalışır. İyi bir ses sisteminde alt frekanslarda D class kullanılır. Data sheetleri iyi oku frekans eğrilerine iyi bak hatta power idssipation lara da bak hemen bu 4*45w verio diip atlama. Onun vereceği gucden ne olur? 4*lm3886 kullan. 12vda ise tda1562q yu kullan data sheet ine bak 12v u simetri 12 ye cıkarrtır ve cıkısında 55w Thd %0.5 (Thd = ses bozumu) alırsın tertemiz ses.

bd48979.jpg

PIRANHA PRN-2100 SoundMaster™ KABLO KUMANDALI 2+1 MULTIMEDYA SPEAKER

http://www.hepsiburada.com/piranha-prn-2100-soundmaster-kablo-kumandali-21-multimedya-speaker/productDetails.aspx?categoryid=256&productid=bd48979[/CODE]

bu da güzelmiş ya.hem ekonomik,hem şık görünümlü.belkiişini görür

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...