Jump to content

Genel Sistem Optimizasyonu & Pürüzsüz Oyun Keyfi + Bonus

ByKayseriLi
 Share

Recommended Posts

MrRush, 1 dakika önce yazdı:

Eline sağlık. Kapsamlı bir Rehber olmuş. Devamını bekleriz.

Driver programını test ederim uygun zamanda. Bakım temizlik çin bende WiseCare kullanıyorum. 

Rica ederim hocam paylaşmak lazım böyle şeyleri. Bir çok insan bilmiyor bu ayarları. Forumlarda da araştırdım hiç böyle kapsamlı ve detaylı bir içerik bulamadım. Çoğunda standart temp klasörünü temizle ccleaner yükle vs gibi şeyler vardı. Driver programını 2 senedir kullanıyorum hiç sorun yaşamadım. Benim sistemim de mesela bulamadığım sürücüleri buluyorum bu program sayesinde. Güncel sürücüleri veriyor. Özellikle LAN sürücüsünün güncel sürümünü sadece buradan bulabiliyorum. Anakartımın sitesinde en son sürücü 2014 yılına ait :) Wice Care 10 numara bana hafif program. Fazlasına gerek yok zaten. 

Eline sağlık. Emek verilmiş bir konu. Konudaki bir kısım ayarları daha önce araştırıp, denemiştim. Cidden bazıları performans artışını hissettiriyor. Sysmain, Gizli Ram temizleyici, HPET... şu an aklıma gelen ve performansa büyük katkısı olan ayarlar diyebilirim. Özellikle gizli ram temizlemeyi görev zamanlayıcıya ekledikten sonra tarayıcıdaki görüntü de, bilgisayarım oyun oynamaya müsait olmasa da bazı oyunlarda test ettim. Eskiden oyun içerisinde ekran yırtılma olayı çok çok azaldı. Eklediğin ayarlardan yola çıkarak geliştirmekte fayda var...

• Like 1

karayell, 28 dakika önce yazdı:

emeginize saglik hocam

Yararlı olduysa ne mutlu bana hocam. Umarım işinizi görür. 

deli_petro06, 13 dakika önce yazdı:

Eline sağlık. Emek verilmiş bir konu. Konudaki bir kısım ayarları daha önce araştırıp, denemiştim. Cidden bazıları performans artışını hissettiriyor. Sysmain, Gizli Ram temizleyici, HPET... şu an aklıma gelen ve performansa büyük katkısı olan ayarlar diyebilirim. Özellikle gizli ram temizlemeyi görev zamanlayıcıya ekledikten sonra tarayıcıdaki görüntü de, bilgisayarım oyun oynamaya müsait olmasa da bazı oyunlarda test ettim. Eskiden oyun içerisinde ekran yırtılma olayı çok çok azaldı. Eklediğin ayarlardan yola çıkarak geliştirmekte fayda var...

Teşekkür ederim cevabın için. Aslında HPET ayarına falan da değinecektim ama vazgeçtim. Çünkü her sistem de aynı etkiyi göstermiyor. Araştırmalarım ve testlerime dayanarak söylüyorum. BIOS üzerinden HPET seçeneğini OFF yaptıktan sonra aygıt yöneticisinden de yüksek duyarlıklı olay süreölçerini de kapatınca iş bitiyor ama dediğim gibi çoğu sistem de ters etki yapıyor performans daha kötü oluyor bazı sistemler de ise çok işe yarıyor. Bir kaç gün için de RTSS ve Nvidia için gerekli bir sürü ayar ve bilgi paylaşacağım aynı bu konu gibi olacak. O ayarlar ile daha iyi oluyor oyun performansı. Özellikle ekran yırtılmalarını falan engelliyor. 

Doğrudur. Ben kendi pc' imde HPET kapatma konusunda hissedilir seviye de performans aldım. Yeğenimin ASUS marka Nvidia 1050 ekran kartlı laptopun da da iyi sonuçlar verdi. Denemekte fayda var. Denemeden de zaten hiçbir sonuç alınamıyor. Bu sıralar bu tip işlere çok fazla kafa yoruyorum. Denemelerim de kimi zaman kafadan uydurma şekilde ayarlar çıkardığım da oluyor. Bazı ayarlar deneme yapılıp paylaşılması, olumlu yada olumsuz yönlerinin ortaya çıkması önemli bir konu oluyor. Sonuçları netleştirmek için de forum da bu ayarları deneyen arkadaşların dönüşleri çok önemli. Örnek veriyorum, Windows son sürümlerinde Windows Defender' ın 2 servisinin çalışmasını zorunlu bırakıyor. Buna rağmen 2 servisi de Kayıt Defteri sayesinde kapatmıştım. Sonra yeğenimin laptopunda da aynı şeyi yaptığım da bazı dosya indirme sorunlarına yol açtığını gördüm. İkinci bir sorun da iso içeriğinden İnternet Explorer' ı silmiştim. Bazı oyunların İE silindiği için çalışmadığını gördüm. Kısaca umarım ayarları yapan arkadaşlar, sistemleri, aldıkları hataları yada olumlu dönüşleri, konu açanı kırmadan belirtmeleri performans konusunu geliştirir. Maalesef biz de sadece indirip, hiçbir geri dönüş yapmadan performanslı çalışma bekliyorlar...

• Like 1

deli_petro06, 1 dakika önce yazdı:

Doğrudur. Ben kendi pc' imde HPET kapatma konusunda hissedilir seviye de performans aldım. Yeğenimin ASUS marka Nvidia 1050 ekran kartlı laptopun da da iyi sonuçlar verdi. Denemekte fayda var. Denemeden de zaten hiçbir sonuç alınamıyor. Bu sıralar bu tip işlere çok fazla kafa yoruyorum. Denemelerim de kimi zaman kafadan uydurma şekilde ayarlar çıkardığım da oluyor. Bazı ayarlar deneme yapılıp paylaşılması, olumlu yada olumsuz yönlerinin ortaya çıkması önemli bir konu oluyor. Sonuçları netleştirmek için de forum da bu ayarları deneyen arkadaşların dönüşleri çok önemli. Örnek veriyorum, Windows son sürümlerinde Windows Defender' ın 2 servisinin çalışmasını zorunlu bırakıyor. Buna rağmen 2 servisi de Kayıt Defteri sayesinde kapatmıştım. Sonra yeğenimin laptopunda da aynı şeyi yaptığım da bazı dosya indirme sorunlarına yol açtığını gördüm. İkinci bir sorun da iso içeriğinden İnternet Explorer' ı silmiştim. Bazı oyunların İE silindiği için çalışmadığını gördüm. Kısaca umarım ayarları yapan arkadaşlar, sistemleri, aldıkları hataları yada olumlu dönüşleri, konu açanı kırmadan belirtmeleri performans konusunu geliştirir. Maalesef biz de sadece indirip, hiçbir geri dönüş yapmadan performanslı çalışma bekliyorlar...

Tabi ayarları uyguladıktan sonra geri dönüşler olursa güzel olur. Aslında bir konu daha varda onu da eklemedim yine çoğu sistem de işe yararken bazılarında işe yaramıyor diye. Mesela sistem saati değiştirme konusu da var. HPET ile doğrudan alakalı. CMD üzerinden de kod falan giriyorsunuz. Ben yine de paylaşayım isteyenler dener test eder. Tabi sende bak :) Aynı bilgileri konuya da gireyim bari.

İlk önce Aygıt Yöneticisinde ki Yüksek duyarlıklı olay süre ölçeri ve Programlanabilir kesme denetleyicisini devre dışı bırakıyoruz.

101adf64d7f5596aca6008ae3449f804.png.5f8d10b75d65a294ad545426cc97226a.png

Daha sonra CMD'den kod yazma işlemine başlıyoruz :)

Bunlar stok varsayılan değerler. Bir sorun olursa diye varsayılana çevirmek için ;) 

bcdedit /set useplatformclock true 
bcdedit /set disabledynamictick true
bcdedit /set tscsyncpolicy Legacy (veya bcdedit /set tscsyncpolicy enhanced )
bcdedit /set x2apicpolicy Disable
bcdedit /set uselegacyapicmode Yes

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Asıl CMD'den yazılması gereken kodlar ise bunlar. CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp her birini teker teker girip enter yapıp sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.

bcdedit /deletevalue useplatformclock
bcdedit /deletevalue disabledynamictick
bcdedit /deletevalue tscsyncpolicy
bcdedit /deletevalue x2apicpolicy
bcdedit /deletevalue uselegacyapicmode

Not:
1= HPET = 14.31818Mhz
2= LAPICs = 3.57955Mhz
3= TSC+LAPICs = 3.41806Mhz

Bir sorun olursa varsayılan kodları teker teker girip sistemi yeniden başlatırsın ;)

k5rs4n, 7 dakika önce yazdı:

regedit ayarları .reg yapıp halledebiliyoruz cmd komutları için .bat dosyası oluşturmak gibi. Yine  çok teşekkürler. Belki öğrenip ben yapar katkı sağlarım konuya.

Reg ayarları ile uğraşmayı pek sevmiyorum ben sistemin dengesi bozulabiliyor. Yukarı da CMD komutları ile sistem saati değiştirmekle ilgili bilgi verdim. CMD üzerinden kod yazıp ( Hepsini yazıp entere basmak lazım ) bitince sistemi resetleyince sistem daha kararlı oluyor.  Tabi bazı sistemler de pek işe yaramıyor ama genelde problem olmuyor hiç. 

Çok fazla sorunum yok w10 ltsb 1607 benimki.

wpd dışında pek ayar yapmıyorum denilebilir.

İlginçtir bahsettiğin ayarlar bende yapık.DPC 500us seviyesinde.

LTSB ve LTSC iki sürümü karşılaştırdım.

LTSB yine daha kararlı görünüyor. ve otomatik ayarları yapılmış.

Ekleme yukarıdaki bazı ayarları yaptım DPC latenci 500 den 1000e çıktı.

LTSB;

LTSC

Please register to see this content.

Edited by AdemYakups

AdemYakups, 06.12.2020 - 15:59 yazdı:

Çok fazla sorunum yok w10 ltsb 1607 benimki.

wpd dışında pek ayar yapmıyorum denilebilir.

İlginçtir bahsettiğin ayarlar bende yapık.DPC 500us seviyesinde.

LTSB ve LTSC iki sürümü karşılaştırdım.

LTSB yine daha kararlı görünüyor. ve otomatik ayarları yapılmış.

Ekleme yukarıdaki bazı ayarları yaptım DPC latenci 500 den 1000e çıktı.

LTSB;

LTSC

Please register to see this content.

Ayarları tam olarak yaptığınızdan emin misiniz? 1607 yani LTSB sürümü zaten düşük çıkıyor keşke ellemeseydiniz. LTSC'de ise zaten normal pek düşürülemiyor nedense bende denedim bir kaç kere. 

unsalicmez54, 17 saat önce yazdı:

Burdaki bütün ayarların yapıldığı bir hazır sistem var mı hocam? @ByKayseriLi

Şuan yok ama aklımda böyle bir çalışma var. Ama karar veremedim. Çünkü yeni çıkan Windows 10 sürümlerinde bu ayarları yaptığımız zaman ahım şahım bir düşüş olmuyor latency'de. Bu ayarları yapıp maksimum performans alacağımız sistem 1607 sürümü. İşe yaramaz demiyorum ama yeni çıkan sürümler de çok fazla düşmüyor nedense. Ama bakacağım bu konuya. Tabi sadece latency üzerinden bakmamak gerekiyor. Bu ayarları yapınca sistem uçuyor.

Edited by ByKayseriLi

ByKayseriLi, 2 saat önce yazdı:

Ayarları tam olarak yaptığınızdan emin misiniz? 1607 yani LTSB sürümü zaten düşük çıkıyor keşke ellemeseydiniz. LTSC'de ise zaten normal pek düşürülemiyor nedense bende denedim bir kaç kere. 

Wise care kullandım ilk defa normalde ince ayar yapmam çözüm programlarında ama bi deneyim dedim belkide ondan oldu.

• 2 hafta sonra ...
AdemYakups, 08.12.2020 - 11:19 yazdı:

Wise care kullandım ilk defa normalde ince ayar yapmam çözüm programlarında ama bi deneyim dedim belkide ondan oldu.

Bilemiyorum hocam. Bende Wise Care kullanıyorum uzun süredir bir sorun yaşamadım. Siz sistem iyileştirme sekmesinde ki ayarları mı uyguladınız?