Jump to content

Bir Dosyayı Her 30 Saniyede Bir Kapatıp Açma

hamdiboz

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Bir exel sayfasını her 30 saniyede bir kapatıp tekrar çalıştıracak bir kod yazabilir miyiz ?

Bunu autoit kullanarak mı oluşturabiliriz?

Size asıl yapmak istediğim işi şöyle izah edeyim. Birbiri ile ilişkili iki erxel çalışma sayfası elimde mevcut. Birisinde girilmiş olan değerler işleme sokuluyor ve diğerinde sonuçlar yazılıyor.

Ağ bağlantısı yardımı ile bir bilgisayarda düzenleme yaparken sonuçların yazdırıldığı exel sayfasını bir başka bilgisayardan projektör kullanarak duvara yansıtmak istiyorum. Tabi benim kullanacağım bilgisayarda verileri ben girdikçe bu veriler diğer bilgisayar ile projektöre yansısın istiyorum. Bunun için ben veri girip exel çalışmasını kaydettikçe yeni sonuçların diğer bilgisayarda da güncellenip ekrana yansımasını istiyorum.

Bunun için aklıma ikinci bilgisayarda sonuçların yazıldığı çalışma sayfasını belirli zaman aralıklarında otomatik kapatılıp tekrar açılma fikri geldi. Her 30 sn de bir sayfayı bu şekilde yenilemeyi düşündüm.

Şimdi bu işin daha kolay ya da uygulaması basit bir yöntemi mevcut mu ?

Eğer bir script yazılması gerek ise bu scripti autoit ile mi yazmalıyım. ?

senin bilgisayarın farklı bi odadamı olması gerekiyor.aynı odada olabilirmisiniz mesela..eğer aynı odada olursanız ikincil bi ekran oluşturup sunumu senin pc ile yapma şansın var..

Opt("WinWaitDelay",100)
Opt("WinTitleMatchMode",4)
Opt("WinDetectHiddenText",1)
Opt("MouseCoordMode",0)

Do
_func()
until 1=2

func _func()
WinActivate("başlık","içerik")
Send("{ALTDOWN}{F4}{ALTUP}")
Sleep(1000)
Send("{ENTER}")
sleep(30000)
ShellExecuteWait("dosyan.docx",,@ScriptDir)
EndFunc[/CODE]

En kaba şekliyle böyle olur ama tabiki dosyanın elmde olması lazım mesela until 1=2 yerine başka birşey koyularak döngünün durdurulması sağlanabilir vs.öylesine aklımdan yazdım

Blackman12 yardımın için teşekkür ederim. Verdiğin kodları uyguladığımda bilgisayar kapanıyor :)

Dosya kapanmıyor bunu nasıl aşabiliriz acaba ??

Arkadaşım, Send("{ALTDOWN}{F4}{ALTUP}") komutu masaüstünde çalışırsa bilgisayarı kapatır. WinActivate("başlık","içerik") yazan satırda "başlık" yazan yere Excel dosyan açıldığında gelen pencerenin başlık çubuğunda gelen metni yaz. Emin değilsen ,"içerik" kısmını yazmamanı öneririm. Yani ilk satır WinActivate("Yeni Microsoft Office Excel Çalışma Sayfası.xlsx - Microsoft Excel") gibi bişey olsun. Böylece ikinci satır bu pencereyi öne getirecek ve bu pencereyi kapatacaktır. Tabii ShellExecuteWait("dosyan.docx",,@ScriptDir) satırında da dosya adını doğru yazdığından emin ol ve script dosyası Excel dosyanın yanında olsun. Bi de böyle dene.

Not: ShellExecuteWait("dosya.xlsx",,@ScriptDir) satırı bende hata verdi nedense. AutoIt hakkında çok da fazla bilgim olmadığı için çözemedim. Yine @Blackman12'nin yanıtını beklesek iyi olucak.

Her iki yöntemle de denedim. Mustafa_x kardeşim bahsettiğin detayları da dikkate alarak yedinden denedim. İlgin için çok teşekkür ederim.

Fakat ;

Aşağıdaki klasör içerisinde bahsettiğiniz çalışmaları uyguluyorum. Ve Autoit ile yukarıdaki kodlarl oluşturmuş olduğum exe'yi çalıştırdığımda exel çalışma sayfası yerine klasör açılıp kapanıyor. Daha sonrasında da bende

Line -1:

Eror:Eror in expression

Şekline bir hata veriyor.

Klasör görüntüsü :

61867826.jpg

arkadaşım çalışmasını istediğin dosyanın şablonunu gönder bana hazır paketleyip gönderim...İçine dosyayı gömüp...

Bu arada mustafa_x hatanın sebebi kodu dediğim gibi kafadan yazdım orada 2 tırnağı unutmuşum

ShellExecute("dosya.xlsx", "", @ScriptDir)

olucak orası

@blackman12

Iki tirnaktan birsey olmaz forumdaki mesajlarini cok begeniyorum ... Usenmeyip her onune gelen seyi yaziyorsun.

Basarilarinin devamini dilerim ...

Saygilarimla onunde egiliyorum,

CCoder.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...