Jump to content

Bootable Flash Disk Oluşturucu V1.0

mustafa_x
 Share

Recommended Posts

Bu konuyu başlangıçta Active@ BootDisk Creator için açmıştım. Sonradan Active@ BootDisk Creator'ün yaptığı işi yapabilen ve imaj dosyası gerektirmeden çalışan bir uygulama hazırlama şansım oldu. (Mkbt.exe sağolsun.) Active@ BootDisk Creator ve ek .iso dosyası linklerini konudan sildim. (Ayrıca Active@ BootDisk Creator Windows 7'de çalışmıyordu, bellek taşması hatası verip kapanıyordu.)

Sonradan (4 Nisan 2011) "Bootable Flash Disk Oluşturucu" adlı bir HTML uygulaması hazırladım. O zamanlar sorun yoktu ama sonradan 4GB üzeri flash belleklerde dosya sisteminin (FAT (FAT32 değil)) sorun çıkardığını gördüm. Uygulama, Vista ve Windows 7 CD/DVD kurulumunu ya da direkt çalışan (live) dosyalarını flash diske önyüklenebilir (bootable) olarak yazdırabilmeye yarıyordu. Bu sayede USB'den başlatma desteği olan bilgisayarlarda (günümüzde tümü) CD/DVD kullanmadan Vista / Windows 7 / 8 / 8.1 kurabiliyorduk. (WinXP ve öncesi çekirdek mimarisi farklı olduğu için çalışmıyordu.)

Konunun buradan sonrasını hazırladığım uygulama artık çalışmadığı için sildim. Uygulamayı kendi bilgisayarımdan yayınladığım sitedeki dizinden (http://mstfx.no-ip.org/index.php?tamyol=Programlar/Kendi%20Yap%FDm%FDm%20Olanlar) de sildim. (Uygulamaya ait tek link bu dizinde(n) idi.) Artık önyüklenebilir flash disk oluşturucu olarak Rufus'u kullanıyorum. ( linkinde konusu var(mış).)

(Bu durumda bu konu silinebilir de. Konu öne çıkmasın diye yeni cevap (açıklama) da eklemedim zaten.)

Edited by mustafa_x

evet arkadaşlar aylardır forumlarda geziyodum flash diskten windows kurmak için ama hep karmaşık dos komutlarıyla dolu topicler vardı bu yöntemi mustafa x arkadaşımız açıkladıktan sonra denedim oldu ve çok şaşırdım bu kadar basit olamazdı ;) evet özellikle benim gibi windows 7 kullanan ve her sürümü çıktığında denemek isteyen arkadaşlar kaçırmasın derim dvd yaza yaza bi hal olmuştum :D

ilk başta denedim windows 7 imajını yazdrmadı ama sonra mustafa_x arkadaşımızın dediği gibi önce vista imajını yazdırdım sonra flash diski formatlamadan sadece içinde görürnen bütün bilgileri sildim deamon toolsla windows 7 imajını açtım içeriği olduğu gibi kopyalayıp flash diske yapıştırdım oldu

bence mustafa_x arkadaşın verdiği vista boot imajını yazdırdıktan sonra xp imajını deamon toolsla açıp aynen bütün içeriği kopyalauıp flash a yapıştırırsanız xp yide kurcaktır

adminlerden bu konuyu her zaman gereklilere taşımasını rica ediyorum

garanti veriyorum bu anlatım bu sitede ilk ben çoook gezdim hiç bi sitede rastlamadım

herşey için mustafa_x e tekrar teşekkürler

Gerçekten çok kolay bir program, eline sağlık. Bende indirdim, fakat şu hatayı aldım;

adszicj.jpg

bi hata yüzünden 2 kere ekledim, özür dilerim :(

dostum lock folder , folderlock gibi her hangi bi programla sürücüyü kilitlemiş olabilirmisin veya flash mı hafıza kartımı ney kullanıyosan yazmaya karşı korumalı olabilirmi ?

kilitleme programı falana yok, normal flash bellek. normalde dosya yazıp siliyorum, sorun yok.

Gerçekten çok kolay bir program, eline sağlık. Bende indirdim, fakat şu hatayı aldım;

adszicj.jpg

bi hata yüzünden 2 kere ekledim, özür dilerim :)

kilitleme programı falana yok, normal flash bellek. normalde dosya yazıp siliyorum, sorun yok.

Vista, üçüncü parti yazılımların diski formatlamasını engelleyebiliyo. Bu mesaj program diski formatlamaya çalışırken ortaya çıkmış olmalı.

(Varsa flash diskteki gerekli dosyalarını bi yere kopyaladıktan/taşıdıktan sonra) Bilgisayarım'ı açıp ordan diske format at, öyle dene. Benim de arada bi karşılaştığım bi durumdu bu, yazmayı unutmuşum.

Aynı şekilde bi arkadaşımın asuss ee pc si var (CD-DVD ROM YOK) elimdeki Xp yi bu laptoba kurmak istiyorum.Bu proğram işe yararmı yani Xp için.

Program, Vista'nın önyükleme kaydını kullandığı için muhtemelen işe yaramıycaktır. Ama yine de bi dene istersen. (Deniycek vaktim olmadığı için kendim deneyemiyorum.)

Vista, üçüncü parti yazılımların diski formatlamasını engelleyebiliyo. Bu mesaj program diski formatlamaya çalışırken ortaya çıkmış olmalı.

(Varsa flash diskteki gerekli dosyalarını bi yere kopyaladıktan/taşıdıktan sonra) Bilgisayarım'ı açıp ordan diske format at, öyle dene. Benim de arada bi karşılaştığım bi durumdu bu, yazmayı unutmuşum.

Program, Vista'nın önyükleme kaydını kullandığı için muhtemelen işe yaramıycaktır. Ama yine de bi dene istersen. (Deniycek vaktim olmadığı için kendim deneyemiyorum.)

XP kullanıyorum bende aynı hatayı aldım. güzel uygulama fakat kullanamadım.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, sorunu buldum. Ben belleği fat32 değil ntfs olarak kullanıyorum, hiç aklıma da gelmemişti bu. Fat32 ye çevirince sorun kalktı, sizi de yordum kusura bakmayın. Teşekkürler.

Fakat bu seferde sonradan hata vermeye başladı :clapping:

Edited by hunter87

arkadaşlar xp de bu yöntemle denendi ve çalıştı bilginize sunarım

ayrıca error locking drive hatası alanlar hp usb disk storage format adlı programla flash diski formatlayıp (ben ntfs olarak formatladım) sonra çıkarıp başka yuvaya taktım sorun çıkarmadan oldu

programı isteyenler

Please register to see this content.

adresinden ulaşabilir

not linki verilen program hp nin usb flash diski farklı formatlarda formatlamak için ücretsiz bir yazılımdır

sitede mevcut olabilir ayrıca premium olmayan bi hesaptan upload edildiği için 10 kişi indirdikten sonra silinir eğer gerekli görülürse indiren premiumlu arkadaşlardan biri tekrar upload etsin

• 2 hafta sonra ...

selam bana xp de c,d ve ya c-d birlikde olarak imajının alındıktan sonra active boot disk ile dvd ye imajını ekleme ve sıkıntı olduğunda nasıl geri yüklenebileceği konusunda yardım edebilir misiniz? şimdiden teşekkürler...

selam bana xp de c,d ve ya c-d birlikde olarak imajının alındıktan sonra active boot disk ile dvd ye imajını ekleme ve sıkıntı olduğunda nasıl geri yüklenebileceği konusunda yardım edebilir misiniz? şimdiden teşekkürler...

Arkadaşım, Active@ BootDisk Creator programı sadece .iso dosyalarını CD/DVD ya da flash diske yazdırmaya yarıyo. Herhangi bi diskin yedeğini alamıyo.

Harddisk vb. yedeği almak için bi dosya yedekleme programı kullan.

arkadaşlar xp de bu yöntemle denendi ve çalıştı bilginize sunarım

ayrıca error locking drive hatası alanlar hp usb disk storage format adlı programla flash diski formatlayıp (ben ntfs olarak formatladım) sonra çıkarıp başka yuvaya taktım sorun çıkarmadan oldu

programı isteyenler

adresinden ulaşabilir

not linki verilen program hp nin usb flash diski farklı formatlarda formatlamak için ücretsiz bir yazılımdır

sitede mevcut olabilir ayrıca premium olmayan bi hesaptan upload edildiği için 10 kişi indirdikten sonra silinir eğer gerekli görülürse indiren premiumlu arkadaşlardan biri tekrar upload etsin

Link kırık dostum :D

adım adım nasıl xp için anlatabilir misin?

mesala, nero ile;

1- c'nin iso imajını alıyoruz(neroda c tıkla yi "bilgisayarımdan " direrek seç-içine girmeden- iso imajını al)

2- o imajıda bu active boot creator ile dvd ye yazdırıyoruz,

3- bunula bilgisayarımız sıkıntı çektiğinde cd den gör diyerek bilgisayar açılır, ve active boot da oluşturduğumuz c nin yedeğini yüklemeye başlarız... bilmiyorum doğrumu , doğrusunu sen anlatırsan sevaba girersin bence, , ellerine sağlık şimdiden,

merakla açıklamanı bekliyorum.

met_evForumda msn, mail, adres, gerçek isim vs. bilgilerinizi paylaşmayınız.com

ben bilmediğimden giriş yaptım sadece,

gerisini sana bırakıyorum eksiksiz ve sağlam olarak açıklaman dileği ile;

Arkadaşım, Active@ BootDisk Creator programı sadece .iso dosyalarını CD/DVD ya da flash diske yazdırmaya yarıyo. Herhangi bi diskin yedeğini alamıyo.

Harddisk vb. yedeği almak için bi dosya yedekleme programı kullan.

indirenler sadece key verebilir mi

Name: BootDisk

Key: 0K34Y0-6PXX31-NB70H6-ZYDC0D

çağlayan arkadaş link kırık dedinde zaten rapid premium olmadığı için verdiğim link sadece 10 kez indirilebiliyor ama tekrar uplodad ettim işte link

Edited by mumak

dediklerinizi harfi harfien uyguladım ... fakat pc'mi usb'den başlatırken;

Boot file not found.

Press any key...

ile karşılaşıyorum ...

Not: elimde XP - Vista veya 7'nın imajı yok.... çok önce bu siteden indirdiğim bi cxp imajı var... acaba ondan kaynaklanıyor olabilirmi ?

olabilir dostum mustafax arkadaşımızın verdiği vista boot imajı ile bende yapamadım

onu diyosan ondan olmuyo benim yapabildiğim yöntem vistalite var bu sitede önce onu indir 700 mb civarı

sonra bu programla onu yaz sonra flasha gir içindeki herşeyi seçerek sil hangi sistemi kurmak istiyosan o sistemin iso dosyasını deamon toolsla aç içindeki herşeyi kopyala flashın içine yapıştır

ama iso yok cd var diyosan oda olur cd roma tak cd nin içine gir hepsini kopyala yapıştır aynı şekilde

ben power iso ile vistanın boot kaydını almayı denedim oda olmadı maalesef sadece bu yöntemi kullanabildim

ama yinede çok kullanışlı

ben bu cxp çıktı çıkalı onu kullanıyorum .. gayet kullanışlı çünkü ... şimdi cd-rom'da problem var.. cd görmüyor..

bendede cd imajı olarak saklıydı....

flash'ı takıp flash'ı ntfs olarak biçimliyorum (ama çıkartıp geri taktıpımda tekrar FAT32'ye dönüyor)

programdan vista boot'u kuruyorum üstüne ..

alcohol programı üzerindende cxp imajını yerleştirip içindekileri flash'a kopyalıyorum ...

sonuç: olmuyor.. :)

bi yerde hata falanmı yapıyorum .. ?

dostum şöyle özetliyim flash ı ntfs olarak formatlayın diye ben yazmıştım ama o bi hata alanlar için gerekliydi.

yani programı çalıştırdıktan sonra flashının fat32 olması normal çünkü programı çalıştırdığında create butonuna basınca programın ilk yaptığı iş flashı fat32 olarak formatlamak.

ve merak ettiğim şey flash a ilk önce vista imajını yazdırman gerekiyo bunu yaptınmı?

nedenide program vista imajı yazdırmak üzere programlanmış dire xp imajını programla flasha yazdıramazsın boş kalır flashın. vista imajını yazdırmamızın sebebi program vistanın boot kaydını kullanıyo sadece onu destekliyo . ve biz vistanın boot kaydını kullanarak diğer sistemleri kurabiliyoz