Jump to content

Kurulum Çözünürlüğünü Değiştirin (1024x768)

morning

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,kurulum çözünürlüğü eklentisi için herkes istek yapınca burda paylaşmayı uygun gördüm.

Eklentileri RVM Integrator ile ekliyorum,yapımcısı da RVM ile ekleyin demiş zaten.nLite ile EKLEMEYİN!

Eklenti ne yapar? : HIVESYS.INF dosyasındaki birkaç satırı değiştirir,böylece kurulum çözünürlüğünüzü büyüterek yazıların daha okunaklı görünmesini sağlar.

Eklentiyi verelim.

Kurulum çözünürlüğünü 1024x768'e ayarlama eklentisi:

http://zacam.ueuo.com/rvm/PatchAddon_HIVESYS_v13c.cab[/CODE]

Diğer çözünürlükler:

[CODE]http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-1280x1024.7z
http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-1280x800.7z
http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-1440x900.7z
http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-1600x1200.7z
http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-1680x1050.7z
http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-1920x1200.7z
http://zacam.ueuo.com/rvmprojects/PatchAddon_HIVESYS-2560x1600.7z[/CODE]

Not : Diğer çözünürlükleri kullanmanızı tavsiye etmem.Monitörünüzün desteklemediği bir çözünürlükse muhtemelen bütün kurulum boyunca boş boş siyah ekrana bakarsınız.Bence 1024x768 iyi.

800x600 bulamadım ama eklentinin entries.ini'sinde şöyle satırlar var.

Mesela:

"DefaultSettings.XResolution",0x00010001,1024
"DefaultSettings.YResolution",0x00010001,768|1[/CODE]

Bunu 800 ve 600 yaparsak olur diye düşünüyorum.

[CODE]"DefaultSettings.XResolution",0x00010001,800
"DefaultSettings.YResolution",0x00010001,600|1[/CODE]

gibi.Not defterinde aratıp değiştir ve entries.ini'yi tekrar rar olarak sıkıştır.

Bir dene bakalım olacak mı.

[b]

Düzeltme:

Dediğim satırları değiştirip bir eklenti hazırladım.Bunu dene bakalım.[/b]

[CODE]http://rapidshare.com/files/225484113/PatchAddon_HIVESYS_800x600_v13c.rar[/CODE]

Muhalefet olmak gibi olmasın ama, kurulum çözünürlüğünü değiştirmek bazı anakartlar için problem olabilir, bazı monitörler içinde problem olabilir, günümüzde halâ bırakın 1024x768'i 800x600 desteklemeyen anakartlar ve monitörler mevcut, belki çoğunda hata vermeyecektir ama bir kaç tanesi bu işlemi yapıp sonrasında ekran gelmiyor diye hatanın nerede olduğunu bulmaya çalışacaklardır. Windows Kur zaten kurulumda problem çıkarmayan en iyi çözünürlüğü otomatik olarak ayarlıyor.

Bir örnek daha vereyim, mesela modifiye XP'lerde regedit kaydı ile başlangıçta numlock açık yaptırmayın, biliyorsunuz notebook'larda numped yok, dolayısı ile başlangıçta takılır kalır sistem açılmaz, işte bunlar ufak tefek püf noktalar, modifiye sistem yapanlar bu küçük noktalara çok dikkat etmeli, yoksa yaptıkları sistemleri dağıttıklarında kendilerinde hata almazlar ama mutlaka birilerinde bu hatalar meydana çıkar...

Muhalefet olmak gibi olmasın ama, kurulum çözünürlüğünü değiştirmek bazı anakartlar için problem olabilir, bazı monitörler içinde problem olabilir, günümüzde halâ bırakın 1024x768'i 800x600 desteklemeyen anakartlar ve monitörler mevcut, belki çoğunda hata vermeyecektir ama bir kaç tanesi bu işlemi yapıp sonrasında ekran gelmiyor diye hatanın nerede olduğunu bulmaya çalışacaklardır. Windows Kur zaten kurulumda problem çıkarmayan en iyi çözünürlüğü otomatik olarak ayarlıyor.

Bir örnek daha vereyim, mesela modifiye XP'lerde regedit kaydı ile başlangıçta numlock açık yaptırmayın, biliyorsunuz notebook'larda numped yok, dolayısı ile başlangıçta takılır kalır sistem açılmaz, işte bunlar ufak tefek püf noktalar, modifiye sistem yapanlar bu küçük noktalara çok dikkat etmeli, yoksa yaptıkları sistemleri dağıttıklarında kendilerinde hata almazlar ama mutlaka birilerinde bu hatalar meydana çıkar...

800*600 desteklemeyen sisteme sahip birine xp kurmayada gerek yok herhalde. Win98 gayet güzel ******ürür o bilgisayarı. :rolleyes2: XP en iyi çözünürlüğü ayarlamıyor 640*480 standart çözünürlükte çalışıyor, bu da guirunonce ile başlatılan programlarda (WPI gibi) ekranı verimli olarak kullanmanızı engelliyor.

Numlock kaydını açmanın herhangi bir zararı yok , tüm notebooklarda bulunan Fnc + Num tuşlarıyla bir sefer kapattığınızda reg kaydı otomatik olarak değişiyor zaten. Ki kullanıcı bunu bilmiyorsa zaten rakam yazmak için neyi kullanacak ?

800*600 desteklemeyen sisteme sahip birine xp kurmayada gerek yok herhalde. Win98 gayet güzel ******ürür o bilgisayarı. :) XP en iyi çözünürlüğü ayarlamıyor 640*480 standart çözünürlükte çalışıyor, bu da guirunonce ile başlatılan programlarda (WPI gibi) ekranı verimli olarak kullanmanızı engelliyor.

Numlock kaydını açmanın herhangi bir zararı yok , tüm notebooklarda bulunan Fnc + Num tuşlarıyla bir sefer kapattığınızda reg kaydı otomatik olarak değişiyor zaten. Ki kullanıcı bunu bilmiyorsa zaten rakam yazmak için neyi kullanacak ?

800*600 desteklemeyen sisteme sahip birine xp kurmaya gerek yoksa light Xp yapmayada gerek yok, üç beş servis kapatıp 30-40 MB ram için sistemi kararsızlaştırmaya değmez diyebilirmisin ?

Modifiye bölümünde yapılmış sistemlerin konularını bir açıp bakın bakalım, bir dünya sorun, problem var, zahmet edip indiren ve kuran kişi bir problemle karşılaşıyor ve modifiyeyi yapan kişiye soruyor bu neden kaynaklanabilir diye, cevap vahim, 'üzgünüm ama benim bilgisayarımda normal çalışıyor, neden olduğunu bilmiyorum'.

Birde numlock açık olacak şekilde bir xp hazırlayıp numpadi olmayan bir dizüstü bilgisayara xp kurmanı öneririm, o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsin.

Benim ilk meajda yazdıklarım modifiye sistem yapan arkadaşları bilgilendirme amaçlı, dikkate alırlar yada almazlar o onların bileceği iş, ama bu durum yukarıda anlatılan problemleri yokmuş gibi davranmaya itmemeli.

Unutmadan şunuda yazayım, Linux'un Debian dağıtımı bile problem olabilir mantığı ile iki farklı kurulum arayüzüne sahiptir, text ve gui modu, bunun nedeni ise gui modların çok hassas olması ve bazı işlemcilerde gui modunda hata meydana gelmesidir, bunlar biraz teknik konular, daha anlatılacak çok şey var ama burada anlatmak yersiz, ne anlatmak istediğimi bu durumu bilenler çok iyi anlayacaklardır zaten.

Arkadaşlar bişey soracağım

1024*768 i destekleyen en düşün donanımlar hangileri mesela

15' monitor destekliyormu?

yada 32 mb tnt ekrankartı destekliyormu

tam içime sinmedide sorayım bilgi alayım dedim

800*600 desteklemeyen sisteme sahip birine xp kurmaya gerek yoksa light Xp yapmayada gerek yok, üç beş servis kapatıp 30-40 MB ram için sistemi kararsızlaştırmaya değmez diyebilirmisin ?

Modifiye bölümünde yapılmış sistemlerin konularını bir açıp bakın bakalım, bir dünya sorun, problem var, zahmet edip indiren ve kuran kişi bir problemle karşılaşıyor ve modifiyeyi yapan kişiye soruyor bu neden kaynaklanabilir diye, cevap vahim, 'üzgünüm ama benim bilgisayarımda normal çalışıyor, neden olduğunu bilmiyorum'.

Birde numlock açık olacak şekilde bir xp hazırlayıp numpadi olmayan bir dizüstü bilgisayara xp kurmanı öneririm, o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsin.

Benim ilk meajda yazdıklarım modifiye sistem yapan arkadaşları bilgilendirme amaçlı, dikkate alırlar yada almazlar o onların bileceği iş, ama bu durum yukarıda anlatılan problemleri yokmuş gibi davranmaya itmemeli.

Unutmadan şunuda yazayım, Linux'un Debian dağıtımı bile problem olabilir mantığı ile iki farklı kurulum arayüzüne sahiptir, text ve gui modu, bunun nedeni ise gui modların çok hassas olması ve bazı işlemcilerde gui modunda hata meydana gelmesidir, bunlar biraz teknik konular, daha anlatılacak çok şey var ama burada anlatmak yersiz, ne anlatmak istediğimi bu durumu bilenler çok iyi anlayacaklardır zaten.

3-5 servis kapatmanın sistemi kararsızlaştırdığını kim söyledi sana merak ettim ? 6 senedir; sistem geri yükleme , windows firewall, telnet, uzaktan kayıt defteri , windows saati ve uzaktan erişim servislerini kapatıyorum ama kararsızlaşma diye birşey denk gelmedi.

Yazdıklarımı üşenip okumadın galiba " tüm notebooklarda bulunan Fnc + Num tuşlarıyla " numpad dediğin olay zaten günümüzde satılan dizüstü bilgisayarların %90'ından fazlasında yok. Dizüstü bilgisayar kullanırken rakamları nasıl yazdığını açıklayabilirsen sevinirim.

Linux gibi donanım üreticilerinin birçoğunun sürücü çıkarmadığı , linux gönüllülerinin vs. uğraşıpta birşeyler yaptığı bir sistemle windows'u kıyaslamanda hayret verici.

Arkadaşlar bişey soracağım

1024*768 i destekleyen en düşün donanımlar hangileri mesela

15' monitor destekliyormu?

yada 32 mb tnt ekrankartı destekliyormu

tam içime sinmedide sorayım bilgi alayım dedim

15" ve yukarısı tüm monitörler 60hz 'de bile olsa 1024*768 destekler. 32mb tnt kartıda destekler.

Birinci olarak, Numlock tuşu, numpadi açmak içindir, numpedin ne olduğunu biliyormusun ? Çoğu dizüstü bilgisayarda masaüstü klavyelerde olan sağ taraftaki numara tuş topluluğu yoktur, sadece üstte vardır, numlock üstteki tuşlara etki etmemektedir, eğer siz bir klavyede olmayan numpad için sisteme voltaj verdirirseniz ne olur ? O sistem voltajı verdiği anda çakılır. Sen en iyisi numpadi olmayan bir dizüstüne numlock açılışta etkin şekilde kurulacak bir sistem modifiye et, o zaman ne demek istediğimi anlarsın. Ama eminim denemeyeceksin ve ısrarla kendi bildiğini yazacaksın buraya.

Windows Firewall servisini kapat ve Medal Of Honor Airbone diye bir oyun var, onu kurmaya çalış bakalım kurabilecekmisin ?

Ayrıca bazı eski 15 inç vestel monitörler ekran kartı ne kadar iyi olursa olsun, 1024X768 desteklemez.

Birinci olarak, Numlock tuşu, numpadi açmak içindir, numpedin ne olduğunu biliyormusun ? Çoğu dizüstü bilgisayarda masaüstü klavyelerde olan sağ taraftaki numara tuş topluluğu yoktur, sadece üstte vardır, numlock üstteki tuşlara etki etmemektedir, eğer siz bir klavyede olmayan numpad için sisteme voltaj verdirirseniz ne olur ? O sistem voltajı verdiği anda çakılır. Sen en iyisi numpadi olmayan bir dizüstüne numlock açılışta etkin şekilde kurulacak bir sistem modifiye et, o zaman ne demek istediğimi anlarsın. Ama eminim denemeyeceksin ve ısrarla kendi bildiğini yazacaksın buraya.

Windows Firewall servisini kapat ve Medal Of Honor Airbone diye bir oyun var, onu kurmaya çalış bakalım kurabilecekmisin ?

Ayrıca bazı eski 15 inç vestel monitörler ekran kartı ne kadar iyi olursa olsun, 1024X768 desteklemez.

Yazdıklarımı okumuyorsun diyorum , hala üstüne ikinci kez tekrar ettiğim halde aynı şeyleri tekrarlıyorsun. Birşey bilmiyorsan hiçbirşey yazma insanları yanıltma. Dizüstü bilgisayarların %90'ından fazlasında numpad yok diyorum hala aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsun. Numpad olmayan bilgisayarlarda numpad gibi rakam yazmak için ne yapmak gerektiğini bilmiyorsun herhalde soruma cevap vermedin. Senin için internette anlayacağın gibi bir resim bulabildim.

Altta yer alan resimde sol alt taraftaki fn yazılı tuş ile beraber F8 (markaya göre değişebilir) üzerindeki numpad şeklini içeren tuşa beraber basarsan U-I-O-J-K-L gibi tuşlar üzerlerinde mavi ile yazılı olan rakamları basmaya başlayarak numpad moduna geçer.

51976868.jpg

Numpadi olmayan dizüstüne voltaj veren hayalgücüne de hayran oldum. :) Numpadi olmayan yüzlerce dizüstüne sistem kurdum Üstteki anlatımda bahsettiğim tuşlar vasıtası ile numlock kapatabilir ve normal çalışmana devam edebilirsin.

Çok bilmişlik yapmayıp benim ne dediğimi anlamaya çalışsan ve dediğim gibi bir sistem yapıp denesen bu kadar laf kalabalığı yapmazdın ama asıl anlamamakta ısrar eden sensin.

Bir Fonksiyon tuşu tutturmuşsun anlamamakta ısrar ediyosun, ben numlock kilidinden bahsediyorum sen fonksiyon tuşundan, sen aşağıdaki kodu kurulumda import edilecek şekilde bir ayarla ve sağ tarafta numpedi olmayan bir dizüstüne yükle bakalım açılacakmı.

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard]
"InitialKeyboardIndicators"="2"[/CODE]

Birde aşağıdaki makalelere gözat, Türkçe anlatıyorum anlamıyosun, belki ingilizce daha iyi anlarsın...

[CODE]http://support.microsoft.com/kb/170903
http://www.experts-exchange.com/OS/Microsoft_Operating_Systems/Windows/XP/Q_23268685.html
http://unattended.msfn.org/unattended.xp/view/registry/15/
http://www.msfn.org/board/How-to-disable-numlock-POST-install-t117594.html[/CODE]

Birde numlock tuşunun neden başlangıçta kapalı geldiğini iyi düşün... (Onca microsoft çalışanının aklına gelmemişmi acaba, unutmuşlarmı başlangıçta numlock açmayı?)

Senin kadar okuduğunu anlamaktan uzak birini daha önce görmedim. O bahsettiğin reg ayarını git istediğin marka notebook üzerinde uygula arkasındanda 3. sefer yazdığım 2 tuşu kullan bak ne olduğuna sonra cevap yaz.

Daha fazla cevap yazmayacağım sana.

Ultimate 2008'de numlock'u açılışta aktif etmem dizüstü kullanan bazı kullanıcıları zor durumda bırakmıştı, hatırlıyorum. Hatta konuda da bununla ilgili mesajları bulabilirsiniz. Yanılmıyorsam regedit ayarı ile ve Fn+Numlock tuşlarına basılması ile sorunu çözmüştük.

Dizüstü bilgisayarım olmadığı için detayları bilemiyeceğim.

En iyisi num lock'u hiç açmamak, ne gerek var :)

Ayrıca laptop kullanıcı sayısı masaüstünü geçecek neredeyse, toplu kullanım alanları(kafe vs..) de olmasa.

Laptopum ile gayet mutluyum. Çok sessiz ve elektrik faturamı hiç şişirmiyor 7/24 açık olsa da, 2,5 senelik emektar.

Senin kadar okuduğunu anlamaktan uzak birini daha önce görmedim. O bahsettiğin reg ayarını git istediğin marka notebook üzerinde uygula arkasındanda 3. sefer yazdığım 2 tuşu kullan bak ne olduğuna sonra cevap yaz.

Daha fazla cevap yazmayacağım sana.

Microsoft Msdn network'e ve Technet'e girde ingilizce makaleler oku, biraz ufkun açılsın... Neccooy arkadaştanda bilgi al bu konuda, biraz birşeyler bahsetmiş...

Amacım burada bu işi yapan arkadaşlara nasihat vermek değil, tecrübe ile sabit, bu gibi püf noktaları önceden yaşamış biri olarak onların da yaşamaması için bilgilendirme yapmaktır. Uygularsın yada uygulamazsın, orası senin bileceğin iş, ama olan bir şeyi olmuyor diye inat etme sevgili kardeşim...

• 3 hafta sonra ...
Microsoft Msdn network'e ve Technet'e girde ingilizce makaleler oku, biraz ufkun açılsın... Neccooy arkadaştanda bilgi al bu konuda, biraz birşeyler bahsetmiş...

Amacım burada bu işi yapan arkadaşlara nasihat vermek değil, tecrübe ile sabit, bu gibi püf noktaları önceden yaşamış biri olarak onların da yaşamaması için bilgilendirme yapmaktır. Uygularsın yada uygulamazsın, orası senin bileceğin iş, ama olan bir şeyi olmuyor diye inat etme sevgili kardeşim...

arkadaşlar bir konuda takılıp kalmışsınız. Bence tartışmanın boyutu biraz farklı noktalara çekilmiş. Konunun başlığıyla tartıştıklarınızın ne alakası var sorarım size... Num lock u açmayla kurulum çözünürlüğü arasındaki ilişkiyi bana bi anlatın :)

Windows Xp yi çalıştırabilecek bir makine 1024x768 desteklemiyorsa zaten XP den verim alınmaz. Mantıken XP kurulmaz o sisteme. 800x600 çözünürlükte verim alınabilen işletim sistemi arkadaşlarında dediği gibi Windows 98 olmalı. Çünkü XP nin görsel efektleri olsun masaüstü simge boyutu olsun min 1024x 768 gerektiriyor. Fazla yüzeysel konuştum belki ama yaşadığım ve denediğim şeyler olduğu için görüşümü bildirmek istedim. Kolay gelsin ...

• 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...
Tabi var abi.10" şu küçük laptopcuklar var mesela =)

onlarda 1024*768 yapınca gördüklerimin hepsinde ekran aşağı doğru kaydırılacak şekilde genişliyordu. :)

En güzeli 800*600- 60 Hz kullanmaktır. Hiçbir monitörde problem yaşamazsınız.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...