Jump to content

Ssd'ye Sıkıştırma Işlemi Yapmak Zararlı Mıdır?

Dash
 Share

Recommended Posts

Ssd de alan acmak ıstıyorum temızlık yaptım sıkıstırma ıslemı zarar verır mı vermez mı bılmıyorum yardım edebılır mısınız 

compact /c /s /a /i /exe:lzx "C:\* komutu veya c ozellıkler dıskı sıkıstır  

Sürekli sıkıştırma işlemi yaparsan zarar verebilir. Ayrıca bazı arkadaşlar uzun süre kullanılmış windowslar da tam tersi etki yaptığını söyleyenler var. Ben son formatı attıktan sonra güzel bir temizlik yaptım ve ardından sıkıştırdım. Herhangi bir sorun yok. Ancak sizde olmayacağı anlamına gelmez. Aşağıya ekleyeceğim sıkıştırma kodu yine lzx sıkıştırma kodudur. Daha fazla sıkıştırıyor...

c:\windows\system32\compact.exe /c c:\*.* /s /i /exe:lzx

yönetici modunda cmd ile sıkıştırma yapabilirsin...

NOT: SSD dışında başka disk kullanıyorsan diğerini çıkarsan iyi olur. Ben 110 gb lık ssd ve 2,8 TB lık HDD' i birlikte kullanıyorum. Ve HDD' i bitlocker ile şifreledim. 2 Diskte takılıyken sıkıştıma yapınca, SSD ile birlikte HDD' i de sıkıştırmaya çalıştı. Sıkıştırma esnasında 2. disk olan HDD' te bölümlerden birisinin bitlocker' ı açıktı. Açık olana da 140 gb lık bir dosya oluştu. Sıkıştırma işlemi bitince de elle sildim. Kısaca SSD' ni sıkıştıracaksan ve benim gibi ek olarak HDD' te aynı anda çalışıyorsa HDD çalışmaması için kablolarını sök...

Edited by deli_petro06

ssdlerde sıkıştırma yapmamak en iyisi. Zaten hızlı bir yapı ne gerek var manyetik katı hal disk yapısına degilmi yani.

Sanıyorum hafifletilmiş lite sistemleri kurup kullanmak alan sorunu varsa en mantıklısı olacaktır.

Smartdefrag ssd kati hal birleştirme özelliğini,ssdler için bu fonksiyonda birleştirme yapılabilir veya ssd diske ait kendisine ait olan, optimizasyon aracını kullanmakta ayrıca faydalı olacaktir elbette.🙂

Ben ssd lerin açılış kapanış hızına olumsuz etki ettiğini görmedim. Benim pc im düşük özellikli olmasına rağmen 2,5 saniye de açılıyor. Ve yıllardır kullanıyorum. Oyun performansına da olumsuz bir etkisini görmedim. Sıkıştırdıktan sonra kendi sistemim de belli ayarlar yaptım ve 20 fps aldığım bir oyunda en düşük 70 fps alıyorum. Yani sıkıştırma bende sorun çıkarmadı. Ssd boyutu da 110 gb olduğu için 10-15 gb benim için çok değerli. Bende sorun çıkmadı ama başkasında çıkarır mı bilmem?

deli_petro06, 28 dakika önce yazdı:

Ben ssd lerin açılış kapanış hızına olumsuz etki ettiğini görmedim. Benim pc im düşük özellikli olmasına rağmen 2,5 saniye de açılıyor. Ve yıllardır kullanıyorum. Oyun performansına da olumsuz bir etkisini görmedim. Sıkıştırdıktan sonra kendi sistemim de belli ayarlar yaptım ve 20 fps aldığım bir oyunda en düşük 70 fps alıyorum. Yani sıkıştırma bende sorun çıkarmadı. Ssd boyutu da 110 gb olduğu için 10-15 gb benim için çok değerli. Bende sorun çıkmadı ama başkasında çıkarır mı bilmem?

Hocam şu ayarları paylaşta biz de yapalım ya. Veya bir sistem hazırlasan da bizde faydalansak. En son ki delite 2 sisteminde var mı bu bahsettiğin ayarlar? 

• Like 1

Merhabalar.2,5 saniye görünce dayanamadım bakayım dedim :) fps konusunda bir şey diyemem.20 fps'den 70 fps'e çıkmak görüntüden ödün vermek demektir diye düşünüyorum ama teknoloji bu alıp gidiyor binbir tane ayar var.bilmediğimiz illaki birşeyler vardır diye düşünüyorum.2,5 saniye'de sistemin açılması ise hibernate'ye bağlıyorum işin ucunu aslında.çünkü eski sistemden bahsediyorsunuz en fazla ssd taktığınızı farz etsem hadi en iyi ssd marka model taksanız anakartınızında sata6 desteği olsa en iyileri düşünsek hatta sadece windows 10 hiçbirşey yüklü olmamış lite'ın lite'sini yüklesek 2,5 saniye nasıl olur onu düşünüyorum.Çünkü ne olursa olsun herşeyin bir gecikme süresi var.Bios'un bile bir gecikme süresi var.Benim pc'de 130 tane program yüklü saatin orası devamlı aktif kullandığım programlar ile dolu çünkü anlık lazım olduğu anda hızlı açılsın diye aktifleştiriyorum onları.o halde bile 12-15 saniye arasında açılıyor şuanda en son yaptığım ince ayarlar ile.şayet hocam 2,5 saniye kesinlikle kaile alınmayacak bir rakam değil.2,5 saniyenin içinde virüs programı devamlı kullandığınız programlar netframeworkler falan filan hepsi dahilmi.yoksa saf windows boş hali ilemi 2,5 saniye.Bak bana heyecan yaptırdınız şimdi :) Elim ayağım birbirine girdi :) fps sorunum yok.saniye anlamında destek ve yorumlarınızı kulak göz burun boğazımla bekliyorum :) iyi akşamlar dilerim herkese.

@canhayelmert3 Ben en iyi ihtimali v.s bilmem. Pc 2,5 saniye içerisinde şifre ekranını görüyor. 2,5 saniye yada 70 fps' nin sıkıştırmayla alakası yok. Sadece sıkıştımanın bende herhangi bir olumsuz etki etmediğini belirtmek için örnekleri verdim. Ne görüntüden ödün verdim ne de başka birşeyden. Hazırda beklet özelliği deaktif. Bios açılış hızını da ayarlayabiliyorsun. Hatta konulardan birisinde de bios açılış süresini azaltmakla alakalı videoda ayar vardı. 

Pc Özelliklerim

İ3 3220 intel işlemci

Amd Hd 6570 ekran kartı

Asus h61-m pro ana kart

4 gb 1333 Mhz Kingston ram

Windows 10 19043.928

SSD' imin de üzerinde markası dahi yok. Ayar yaparken de regedit, gpedit.msc, msconfig, hizmetler v.s tüm hepsinde ayarlar yaptım. Sistem de tek sorun yaşıyorum. O da Adobe Premiere açılmıyor. Onunda sebebi AMD ekran kartıyla alakalı diye okudum. Kısaca ben sıkıştırmanın pc' yi olumsuz etkileceyecek bir yönünü görmedim. Diğer yazdıklarım sistemi etkilemediğine dair örnekler. Bahsedilen bios açılış süresi standart süreler. Bios açılış süresi ayarlanabiliyor. Bende açılışta çalışan ekstra şeyler sadece Nod32 ve AMD' nin kendi servisleri...

Edited by deli_petro06
  • Like 1

merhaba deli_petro06.zaten ben fps ve açılma hızını sıkıştırma ile alakalı demedim.sadece şahsi görüşümü bildirdim.fps değerleriniz ve açılış süreniz hakkındaki görüşüm illaki bilmediğimiz binbir çeşit ayarı vardır diye belirttim.Şayet sizde uygun görürseniz açılış hızı hakkındaki bilgilerinizi paylaşırsanız memnun oluruz.

Konu buraya geldiğinden bu yana yazıyorum. Yaptığım ayarları forumda zaten paylaşıyorum. Son yaptığım ayarlar da tek farklılık regedit, msconfig, gpedit.msc, hizmetler v.s hepsinde, herhangi bir ayar yapmışsam bunların hepsinden kapattım. Zaten birçok şeyi sistemden sildim. Windows deneyimlerim konusunu boşa açmadım. Birşey buldukça oraya ekliyorum. Deneyerek bulacaksınız...

deli_petro06, 2 dakika önce yazdı:

Konu buraya geldiğinden bu yana yazıyorum. Yaptığım ayarları forumda zaten paylaşıyorum. Son yaptığım ayarlar da tek farklılık regedit, msconfig, gpedit.msc, hizmetler v.s hepsinde, herhangi bir ayar yapmışsam bunların hepsinden kapattım. Zaten birçok şeyi sistemden sildim. Windows deneyimlerim konusunu boşa açmadım. Birşey buldukça oraya ekliyorum. Deneyerek bulacaksınız...

Sır mı bunlar hocam neden söylemiyorsunuz? 

deli_petro06, 8 dakika önce yazdı:

Herkesin kendine özel ayarı olacak aynen bu şekilde :) Kimisi yazıcı kullanırken kimisi (ben gibi) driverlarına kadar bile siliyorum. Bazıları bluetooth kullanırken ben uçuruyorum sistemdem. Bu sayede çok fazla şeyi ortadan kaldırıp sistemi hantal olmaktan ve boş dosyalardan kurtarmış oluyoruz :)

• Like 1

@KHEDIRA :) Hocam anlatamıyor muyum? Paylaştım zaten diye yazıyorum. Sır falan değil. Benim bu tip şeyleri saklamak gibi bir niyetim hiçbir zaman olmadı. Bulduğum tüm şeyleri paylaşıyorum. Bu ha deyince paylaşılacak birşey değil. Ben 200-300 saat bu tip ayarlarla alakalı ve sistem düzenlemeyle alakalı testler yaptım, paylaştım. Konulara bakacaksınız. Orada regedit ayarı veriyorsa, gpedit.msc de, hizmetler de v.s nerede aynı ayar varsa kapatacaksın. Neyini saklayayım? Ben de unuttuğum da konulardan bakıyorum...

Edited by deli_petro06