Jump to content

Matematik Sorusu

_SeMpHaTiC_

Recommended Posts

Arkadaşlar yıllardır hep vereceğim soru sorulur durur.Sorduğumuz insan ben bunu biliyorum der ama ne hikmetse cevap gelmez.Belki burada da daha önce verildi ama forumda böylesi birseyi bulmak zor olur diye yeni konu olarak açtım.Umarım verilmemiştir.

3 arkadaş bir lokantaya giderler.Güzelce yemekleri yer karınlarını doyururlar.Hesabı isterler ve 30 lira öderler ve giderler.Bu sırada kasiyer hesabı yanlışlıkla fazla aldığını ve aslında 25 lira alması gerektiğini anlar.Orada bulunan eleman ile 3 kişiye 5 lirayı gönderir.Eee tabii eleman hemen hesap yapar ve 3 kişi 5 lirayı bölüşemez en iyisi ben 2 lirayı cebe atayım da hepsine 1 er lira veririm der ve öylede yapar.

Pekala şimdi hesabı gözden geçirelim.Bu 3 arkadaşımız 10 ar lira verdiler ve sonradan 1 er lirada geri aldılar.Yani kişi başına 9 ar lira ödeme yaptılar.Toplamda 30 lira 9*3=27 ee 2 lirada çırak cebine attı eder 29 pekii 1 lira ne oldu?

Sadece aldatmaca... Konuya başka yönden girip kafa karıştırma...

3 kişi toplam ödeme 25TL...

Geri ödenen 3TL

Çırağın indiregangi 2TL :D

Toplarsan 30TL...

Bak soruyu başa şekilde sorayım...

Bu 3 kişi 9'ar TL ödeyip toplamda 27TL ödediler değil mi?

3TL geri aldılar.. Oldu mu sana 30TL...

Hadi bakalım çırağın indiregandi 2TL'si ne olacak şimdi?

Cevap : Olay tamamen en başından problemli.Bak... Asıl hesap 25TL... Çırak cebe attı 2TL geri ödenen 3TL toplam 30TL.Aslında hep 30TL ama soruyu sorma şekli değişince 1 ya da 2 TL fark ediyor :D Kısacası faizli bir soru bu :D

Bak soruyu başa şekilde sorayım...

Bu 3 kişi 9'ar TL ödeyip toplamda 27TL ödediler değil mi?

3TL geri aldılar.. Oldu mu sana 30TL...

Hadi bakalım çırağın indiregandi 2TL'si ne olacak şimdi?

Bak işte bu aldatmaca oldu neden cünkü 10 ar lira ödediler basta ödedikleri 9 değil.9 lira geri aldıkları ile ödedikleri meblağa.Muhasebeci ve bankacı arkadaşlara S.O.S çağrısında bulunuyorum :D

Soru hileli evet çünkü tolam paradan 3 sayı eskiltip tekrardan 2 arttırıyorsunuz haliyle 1 eksik çıkıyor.

Yani bu elelmanlar 30 lira ödedimi ödedi tamam sonradan 3 lira daha geri aldılarmı aldılar ozaman ödedikleri para 27 lira değilmi tamam herşey bu raya kadar gayet normal ancak iş ana paradan 3 çıkarıp tekrardan 2 arttırmaya gelince iş karışıyor.

yani bu hesaba 27+2 diye toplamış olursak biz hesap hatası yapmış oluruz 27 lira ve 2 lirayı indiren elemanın 2 lirasınıda 27 den çıkarmamız gerek toplamamız değil yani 27-2 25 sonuç ortada eğer toplamak istiyorsak 3+2+25=30 olması gerekir.

Daha açık nasıl anlatabilirim bilmiyorum yani elemanın verdiği 3 lirayı düşüyorsunuz ancak elemanın cebe indirdiği 2 lirayı mantıksızca çıkan sonuçla topluyorsunuz daha basit nasıl anlatabilirim bilmiyorum.

hesabı böyle yapmalıyız

30-3=27

28-2=25

veya 25+3=28

28+2=30

yani ya hep çıkarıcaz yada hep toplıcaz

yani 30-3=27

27+2=29 yaparsak mantık hatası yapmış oluruz.

Soru şu şekilde sorulmalıydı.

3 arkadaş bir lokantaya giderler.Güzelce yemekleri yer karınlarını doyururlar.Hesabı isterler ve 30 lira öderler ve giderler.Bu sırada kasiyer hesabı yanlışlıkla fazla aldığını ve aslında 25 lira alması gerektiğini anlar.Orada bulunan eleman ile 3 kişiye 5 lirayı gönderir.Eee tabii eleman hemen hesap yapar ve 3 kişi 5 lirayı bölüşemez en iyisi ben 2 lirayı cebe atayım da hepsine 1 er lira veririm der ve öylede yapar.

Pekala şimdi hesabı gözden geçirelim.Bu 3 arkadaşımız 10 ar lira verdiler ve sonradan 1 er lirada geri aldılar.Yani kişi başına 9 ar lira ödeme yaptılar.Toplamda 30 30-3=27 birde çırağın cebe attığı 2 27-2=25 27 yi 2 ile toplamanın bu hesapta mantığı yok :D sağlaması çırak 2 cebe attı 3 lirada geri verdi eder 5 25+5=30

Yanıltmalı soru ama hoşuma gitti. :D

adamlar küsüratlı da ödemiş olabilirler. yani ödenen miktarı tüm olarak alacağız. dolayısıyla hesap ta yanlışlık yoktur. zihinsel algılama sorunu:)

kesinlikle haklısın...

gercek hesap 25 tl olduguna göre üçününde eşit miktar da ödeme yapmadıgı kesindir. o yüzden de 3*9=27 gibi bir saglama yapamazsın.

Bak işte bu aldatmaca oldu neden cünkü 10 ar lira ödediler basta ödedikleri 9 değil.9 lira geri aldıkları ile ödedikleri meblağa.Muhasebeci ve bankacı arkadaşlara S.O.S çağrısında bulunuyorum :D

by muhasebeci anlatıyor iyi dinle semphatic

adam başı ödenen miktar 9 lira( 1 er liralarını geri aldılardı) bura önemli işte 10 lira değil

ne oldu 3*9 :27 lira

hesap 25 lira tuttumu

o zaman formul

adam başı cepten çıkamn miktar - yemek hesabı

ne oldu 27-25 : 2 lira fazla verilmiş oldu

bu 2 lirayıda by elemanda cebe attı (yani bahşiş gigi düşünebilirsin)

olay bu

O kadar uzun hesaba ne gerek var soruyu yazarken adam kendisi yanlış hesap yapmış sadece :). Ama size 2 çözüm yolu söylim

Sağlama Yolu 1:

Tamam adamların her biri 9 ar lira ödüyor orası doğru ama garsonun indiregandi yaptığı parada adamlardan birinin payı yok yani garson adamlardan birinden hiç para almamış oluyor ondan da bir lira alınca noldu etti sana 30 lira.

Sağlama Yolu 2:

adamlar 9 ar lira ödedi.çarp 3 le 27.Adam soruyu yazarken garsonun aldığı parayı üstüne eklemiş. Ama o para üstüne eklenmez.Çıkartılır kalansa yediklerinin parasıdır.Gönderilen para brüt 25 liranın üstüne eklenirse 30 lira elde edilir.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...