Jump to content

Klavye Ve Mouse çalışmıyor...

ysf_09

Recommended Posts

arkadaşlar ailemin evindeki bilgisayarın klavye ve faresi hiç bir şekilde tepki vermiyomuş... bu öğlene kadar sağlam olan klavye ve mouse bir kaç saat sonra kardeşim bilgisayarı açınca klavye ve farenin çalışmadıgını görmüş... ne yaptıysa başarılı olamamış... bağlantılarda bir problem yok herşey olması gerektiği gibi takılı... bilgisayar normal çalışıyor... ama nedense klavye ve mouse çalışmıyor... bir öneriniz varmı arkadaşlar birde ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama annem temizlik yapmış ama her gün yaptıgı temizlik masayı kasayı monitörü fazla sarsmadan silmiş... acaba buda neden olabilir mi... yoksa başka bir şey mi... bilgisayar normal masaüstü, klavye ve mouse ta normal pembe ve yeşil girişli, işletim sistemide xp... lütfen yardım edin arkadaşar...

Eğer mouse ve klavye ps2 ise bence girişlerini ters takmış olabilirler.Mouse yerine klavye klavyeye mouse tabii etkiler mi pek bilemiyorum sadece tahmin.

evet etkiler doğru tahmin etmişsin!

silerken eğer oralarıda kurcalamışlarsa büyük bir ihtimal ters takmışlardır!

arkadaşlar ilk mesajımda yazdıgım gibi mouse ve klavye girişlerinde sorun yok...

bennimde ilk aklıma gelen virüstü ve biosa girmeyi düşündüm hatta kısayoldan format atılarak kurtulur diye düşündüm ama klavye olmadan nasıl biosa girebilcez ki... :p

başka çözümü olan arkadaşlar bi zahmet çok az bir ihtimalde olsa yazsalar sevinirim...

Hem virüs hem bios nasıl alaka ki bu. Ayrıca klavye mousenin çalışmadığı ne malum. Belki bilgisayar windows açılınca kitleniyordur.

ya ne bileyim en azından pc açılışında mousenin ışıkları yanıyodu... şimdi ise hiç bir ışık yok... birde klavye kablosuzdu... onunda o verici kutusunda hep bir ışık sabit yanardı... o da yanmıyo... çalışsaydı pc başlangıcında her zaman yanan ışıklar neden yanmasın dimi...

dostum eğer bios a girebiliyosan muhtemelen virüstür.

yok arkadaşım klavye çalışmadıgı için ne biosa nede güvenli moda giremiyorum... aslına bana ikisininde aynı anda bozulması pek mantıklı gelmiyor... hatta hem mouse nin hemde klavyenin sağlam oldugunu düşünüyorum ama işte çalışmıyolar... pc kilitlenmesi bana çok mantıklı geldi... çünkü kardeşimin cep telefonun usb kablosu ile pc ye bağlanmayı denedik ama maalesef ne pc nede tel bir tepki verdi... yani telin usb kablosuda bir yanıt vermedi ne bileyim en azından sağ altta saatin yanında bir uyarı çıkardı yeni bir donanım bulundu diye ama ne yazık ki bu uyarıyıda vermedi... kısacası büyük ihtimalle pc kilitlendi ve mouse , klavye ve usb girişlerin çalışmasını engelliyor... bu şekilde yardımcı olabilcek yada en azında bir yol gösterecek arkadaşlar varsa ufak bir ihtimallde olsa paylaşırsa sevinirim...

aynı problem bendede oldu bu sorunu google de aradım yazmışlar bios mios ama power yazan doğru tespitdi başıma geldi ondan biliyorum :p

bende öyleydi deneme imkanı varsa gözardı etmesin diye yazdım kesin powersup dan demiyorum.

Çıkışı nedir bu klavye maus vericisinin USB mi PS/2 mi? USB ise başka bir usb girişi denenmiş mi?

yok mouse ve klavye girişleri normal girişli yani usb değil...

aynı problem bendede oldu bu sorunu google de aradım yazmışlar bios mios ama power yazan doğru tespitdi başıma geldi ondan biliyorum :p

bende öyleydi deneme imkanı varsa gözardı etmesin diye yazdım kesin powersup dan demiyorum.

peki arkadaşım biraz daha açabilir misin... yani power da ne yaptında düzeldi... biraz yardımcı olsan... köy evi oldugunda pc yi bilgisayarcıya ******ürmek bizin için çok zahmetli olacak... eger yapabilcek bir şeyse ne olur söylede bizi şu eziyetten kurtar...

Seninki böyle bir şey değil ama benim başıma gelen gibi olan varsa onlar için anlatayım ;

Ben bir gün Counter-Strike 1.6 oynuyordum oyuna kaptırmışım kendimi ve klavyeyi kablosunu ittirdiğimde klavye yere düşmüş :p Sonra bantla yapıştırdım olmuştu ama yine zorlandı ve yine olmadı sonra mouse çalışıyordu ama sonra klavye mouse'yide etkiledi ve mouse'de çalışmadım sonra arkadaşımın eski klavyesini aldım taktim mouse'da çalıştı klavyede sonra bende yeni klavyede aldım oldu bitti. Ben sorun 2'sinde sanıyordum ama değilmiş. Klavye mouse'yi etkilemiş.

Seninki böyle bir şey değil ama benim başıma gelen gibi olan varsa onlar için anlatayım ;

Ben bir gün Counter-Strike 1.6 oynuyordum oyuna kaptırmışım kendimi ve klavyeyi kablosunu ittirdiğimde klavye yere düşmüş :p Sonra bantla yapıştırdım olmuştu ama yine zorlandı ve yine olmadı sonra mouse çalışıyordu ama sonra klavye mouse'yide etkiledi ve mouse'de çalışmadım sonra arkadaşımın eski klavyesini aldım taktim mouse'da çalıştı klavyede sonra bende yeni klavyede aldım oldu bitti. Ben sorun 2'sinde sanıyordum ama değilmiş. Klavye mouse'yi etkilemiş.

sadece mouse yi takıp deneme yaptık ama oda olmadı... :)

yok mouse ve klavye girişleri normal girişli yani usb değil...

peki arkadaşım biraz daha açabilir misin... yani power da ne yaptında düzeldi... biraz yardımcı olsan... köy evi oldugunda pc yi bilgisayarcıya ******ürmek bizin için çok zahmetli olacak... eger yapabilcek bir şeyse ne olur söylede bizi şu eziyetten kurtar...

powersupı değişiyosun 15 20 dolar dan başlıyor fiyatları söküp takması kolay ama benim deneme şansım vardı denemeden alma poweri değişirsin sorun devam edebilir.

Hem virüs hem bios nasıl alaka ki bu. Ayrıca klavye mousenin çalışmadığı ne malum. Belki bilgisayar windows açılınca kitleniyordur.

Ne demek ne alaka ? Sende diyorsun windows açılınca kilitleniyordur diye. Windows açılmadan klavyeyi nerde test edebilir ?

O yüzden BIOS'a gir test et dedim. Alaka o yani :p

neyse arkadaşlar sanırım bizlerin yapabilceği bişey yok...en iyi bir bilgisayar tamircisine ******ürmek... yinede herkese teşekkür ederim...

Arkadaşım mause ve klavyeni başka bir bilgisayarda dene çalışıyorsa ps/2 girişlerin bozulmuştur veya klavye ve mausenin girişleri yani pinleride eğilmiş, kırılmış olabilir. Kolay gelsin...

Arkadaşım mause ve klavyeni başka bir bilgisayarda dene çalışıyorsa ps/2 girişlerin bozulmuştur veya klavye ve mausenin girişleri yani pinleride eğilmiş, kırılmış olabilir. Kolay gelsin...

evet belkide şimdiye çözmüştür arkadaş ama bu arkadaşın dediğine katılıyorum. çeken bilirmiş:) aynı şey bi gün arkadaşın pc de başımıza gelmişti. malesef baya pc deneyimim varken bile tamirciye 40 tl bayılmıştık ama gene çözülmemişti:) aslında ben görmüştüm sorunu ama işte bazan en ufak ayrıntılar yeterince uayrı vermeyebiliyor. sorun şu idi; biz yokken bir şekilde soketler sökülüp takılmıştı. ben bunu tahmin edip kontrol ettim soketleri sanki iki tel yapışık gibiydi ama ben orjinali öyle sandım:) onun için ona dikkat etmedim. sonradan bir sürü denemeden sonra arkadaş soketler takılırken tellerin yapışık takıldığını farketmi şve sorunun ana nedeni buymuş:) ve bende internette forumlara falan çok yazmıştım ve hiç bir yerde bulamadım çözümü:) bazan tek çare kendimiziz:)

Benimde aynı sorunum var acaba yardım edebilecek bir arkadaş var mı.

Format attım herşey normaldi hatta en son ghost bile aldım. Ghost aldıktan sonrada klavye ve mouse çalışıyordu. Sonra bilgisayar eve gitti geri geldi :rolleyes2: Geri gelince klavye ve mouse ( ps2 ) çalışmıyordu. Anakart Hewlett packet çok eski bir anakart. Anakarta clr cmos yapmayı başardım ve biosuna girdim klavye çalışıyordu. Biosu kurcaladım ama nasıl bir ayar yapabileceğim hakkında bir fikrim olmadığı için kaydedip çıktığımda işletim sistemi (xp) açılıyor ancak ne klavye nede mouse çalışmıyor. Kaydetip çıktım dediysem yanlış bir ayar yapıp çıkmadım sadece default yapıp çıktım. Bilgisayar ilk açılınca ışıkları yanıp sönüyor ancak klavyede hiçbir tuş çalışmıyor yani f2 yapıp biosa dahi giremiyorum. İşletim sistemi açılınca usb bir mouse takınca yeni donanım bulundu diyor, ancak onu tanıtacak bir güce malesef sahip değilim.

Gerçekten zor bir durum görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Sorununuz setup ayarları ile ilgili olabilir. USB klavyenizi taktıktan sonra biosa girin USB KEYBOARD SUPPORT = [ENABLED] seçeneğini bulun enabled yapın inşallah sorununuz çözülür.

NOT=Sorununuz devam ederse harici ps2 girişli klavavye ile deneyin.Kolay gelsin...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...