Jump to content

Bilge Adam Mı Fatih üniv Mi?

mavea

Recommended Posts

Tosun bence sen git bilge adama...

adamlarda her türlü uygulama eitim mevcut...

benim 2 arkadaş 6000 ytl karşılığı şu anda o eğitimi alıyorlar...network uzmanlığı...

ve bilge adam türkiyedeki hiç bir üniversitenin vermediği MİCROPSOFT sertifakısı variyorlar ...tabii ki yeterli olursan...

bence t.c nin üniversitesine giderek cok değerli vaktini harcama...

eğitimi , uygulaması , sınavları süper ve iş garantin var yani...

bi firmaya başvuruya git BİLGE ADAM dersin olay biter...

SENİN İÇİN EN HAYIRLISI NEYSE "O" OLUR İNŞAALLAH...

Arkadaşa sonuna kadar katılıyorum..

Arkadaşlar benim en az 10 tane bölüm bitiren arkadaşım var ve sadece 2 tanesi teknik serviste çalışıyor, diğerleri bilgisayar dışındaki işlerde veya hiç hiç çalışmıyor.. 2 yıllığı bitirince sadece teknik servis elemanımı olunuyor demişsiniz EVET bilgisayar üzerine teknik servis veya satış elemanı dışında hiçbi şey olunmuyo -babası zenginliklede alakası yok, arkadaşım ankarada oturuyor ve çalışıyor hafta sonu da bilge adama gidiyor ve gitmek içinde kredi çekti ve 10 ay sonrasın biter bitmez de bildiğim bi yazılım şirketine yazılımcı olarak işe başladı ve herşeyin başlangıcından 2 yıl sonrasında bilge adamın parasını (aslında bankadan çektiği kredi) ödemesi bitirmişti ve artık bi yazlımcı olarak çalışıyor, kaç 2 yıllık mezunu okulu bitirince hemen iş bulabiliyor (tanıdık torpil olmadan zayıf bi ihtimal)

üniversite ortamı, eğitimi vs geçin arkadaşlar herşeyin birazda sonrasına bakın -bilgisayar dünyasında diploma kadar sertifika konusur ve bilge adam sertifikası en başta gelenlerden.. bu yorumlar dışardan bi göz olarak değil işin içinde birisi olarka yazdım umarım dikkate de alınır..

ve bi hatırlatma bilgisayarda ne olduğun kadar ne yapabildiğine bakılır, 2 yıllığı bitirip hiç bi şey yapamamak yerine Bilge Adam sertifikası ile pro yazılımcı oalbilirsin ve yine söylüyorum 1 tanesini aldıktan sonra artık gelsin paralar ve o paraylada 3 tane alırsan -4 tane sertifika bilgisayar müh kadar değerli ve yapabilirliğin bilgisayar mühendislerinden çok daha iyi olcaktır ve aranan adam olursun..

Bende 2 yıllık Bilgisayar Teknolojileri ve Programcılığı okuyorum. Şu an okul 1. siyim 3,59 la.

Teknik Bilimler Bölüm Başkanımız : Su Ürünleri Mezunu

Delphi 6 -7 hocamız : Su ürünleri mezunu

Web Tasarımı Görsel Animasyon Dersi Hocamız : Su ürünleri mezunu

Entegre Ofis Dersi Hocamız : Ziraat Fakültesi Mezunu

Veri Tabanı Programlama Hocamız : Fizik Mezunu

C++ Dersi Hocamız : Lise Dengi Bilgisayar Öğretmeni (Hiç Yoktan İyidir ;) )

Vb 6,0 Dersi Hocamız : Fizik Mezunu

Micro İşlemciler Dersi Hocamız : Ziraat Mezunu

Anlıyorlarmı e işte. soru soramıyoruz doğru düzgün, çünkü cevap yok. :rolleyes: .

Photosop dersi vardı yemin ediyorum hoca görsel eğitim Cd sini projeksiyon cihazına yansıttı izletti. Flash 5'i açtık kapattık bitti :) . FrontPage'de küçük çocukların çizdiği resimler gibi web siteleri yapıyorduk.

Ben yanımda 40 gb lık eğitim seti taşıyorum film gibi hergün bi tane izliyoruz okuldan alıştık. ;):D

Sınıfımızda 15 kişiye yakın 35-50 yaş grubu arkadaşımız (amcalarımız) var. İki yıllık da durumlar böyle.

Devlet MYO'larında şu tür bir eğitim var bunu ben söyledim hoclarımız onayladı. "İşte şu proğram var, bu program var. Bu programları öğrenmek ve kullanmak size kalmış" dercesine bir eğitim ama git soğutmak gibi olmasın yinede git. Mümkünse öğrenci kapasitesi büyük bir okul olsun arkadaş çevrenden ileride mesleki olarak ortaklık yapabileceğin kişileri seçebilirsin.

Sertifikalarınıda okulunu bitirince alırsın.

Uzun oldu ama umarım yardımcı olabilmişimdir düşüncelerinin kesinleşmesinde.

Herkese mesajlarından dolayı çok teşekkür ederim :) Sanırım bu 2 sayfayı defalerca okuyacağım :download1: Her iki taraf da çok mantıklı anlatıyor ama kesin karar vermek çok zor olacak haliyle :sorry: Üniversite okumak ortamın artısı ile daha sıcak geliyor sanki :) Ama 2 sene daha okumak zorlaştırıyor seçimi :) Üni ye biraz daha yaklaştım sanırım :hım:

• 1 ay sonra...
Üni ile kursu bir tutmayınız. Üni okuyunuz, diploma sertifikadan üstündür. Diploma olmadan sertifikalar işe yaramaz.

Bunu günümüzde artık yanlış bir bilgi durumundadır. Ne kadar çok sertfikan varsa o kadar iyisin... :lazy:

Ayrıca arkadaşım bilge adama gidip 10.000 vericeğine Netron a gitmeni tavsiye ederim 4.000 verirsin daha iyi bir eğitimede sahiptir. Tabi bu fiyatların üzerinden zaman geçmiş durumda son durum nedir bilmiyorum.

dostum ilk olarak sunu söylemek isterim üni okursan da olur ama bilge adamada gidersende kariyerin acısısndan büyük bir avantaın olur ama tabikide kariyer yapayımdiyede gitme gerçekten anla ve bilge adam dan başarıyla ayrılacaksan oku:D ama yinede sen bilirisin.

Bunu günümüzde artık yanlış bir bilgi durumundadır. Ne kadar çok sertfikan varsa o kadar iyisin... :)

Ayrıca arkadaşım bilge adama gidip 10.000 vericeğine Netron a gitmeni tavsiye ederim 4.000 verirsin daha iyi bir eğitimede sahiptir. Tabi bu fiyatların üzerinden zaman geçmiş durumda son durum nedir bilmiyorum.

2 senelik ozel okula para yedirme derim. Sonucta ozel universite ve arkadas cevrende o seviyede ozel olacak. Derse katilmamalar, surekli biyerlere gitme biseyler yapma planlari vs vs. Adapte olabilirsen ne ala ama bu seferde okulla alakan pek fazla olmayacak. Egerki devlet universitesi olsaydi seciminde universite derdim kesinlikle ama su durumda bilge adama gitmen daha mantikli. Arkadas soylemis netron ada gidebilirsin diye. Egitim konusunda bilemem fakat netronda bu konuda iyi diyenler var. Bugun netron dan aradilar ve subemize bekliyoruz dediler. %50 oraninda indirim varmis fiyatlarda ve kurs suresi 1 yil. Tesekkur ettim kapattim 1 saat gecmeden aradan ayni bayan tekrar aradi :) Netronuda bir dusun derim..

Bunu günümüzde artık yanlış bir bilgi durumundadır. Ne kadar çok sertfikan varsa o kadar iyisin... :)

+6,000 daha veririm çoluk çocuktan ders almam, uzmanından alırım :)

Diploma olmadan sertifika bir işe yaramaz.Üniversiteye git diploma al sonra gider istediğin yerden sertifika alırsın.Şu sıralar iş imkanları kısıtlı ama elbet bulursun bir iş.Üniversiteye git sonra bilge adamamı gidersin netronamı gidersin nere gidersen git.

bilge adam diyebilmem için eğitmenlerin ile konusmak arastırmak laızm sonucta özel sektör etikete bakmaz ne bildiğine ne yaptıgına bakar.

ek olarak tabiki üniversite! ama iki yıllık değil. onun dısında uzaktan eğitimler var bu secenekleri de değerlendir ki yazılım sektör bu eğitimleri kabul ediyor. yıllıkta 2000$ falan sınavlara istanbul yada ankaraya gidiyorsun vesaire ek olarak sakarya üniversitesi bilgisayar mühendistliği karma eğitimi var onu da düşün birde 2 yıllık bir myo dana bir goldparner eğitim kurumu tabiki daha iyidir. ama "bilge adam" isminden ziyade sen eğitmenlerine ve bu adamların ne derece iyi eğitim verdiğine bak benta kayseriden kalkıp ankaraya eğitime gittim orada da bilge adam vardı ama eğitmenleri yeni acıldıgından mı bilmem iyi değildi. ben baska eğitmen için gitmiştim ve cokta memnun kaldım sıfır olarak girdim su anda eticaret sistemini rahatlıkla kodluyoum (sıfır derken .netnaıma sıfır yoksa programlama bilgim vardı)

ek olarak sertifika da bir işe yaramıyor

ben 2 ayrı üniversitede okuyarak 2 yıllık üni bitirdim bilg. tekn. ve programlama

ardından 6 ay microsoft gold parner eğitim kurumundan eğitim aldım. arından microsoftun 4 sınavına girerek mcp +MCTS (web + windows)+ MCPD(windows)

unvan ve sertifikalarını aldım ancak hala işsizim.!

bunun temel sebebi yetkinlik değil ortam kriz sanayı darda dolayısı ile kimse yatırım yapmıyor kaldı ki yazılım cözümleriolmadan da firmalar işlerini yürütüyor ama iyi ama kötü dolayısıile yazılım firmaları da dara giriyor yeni yazılım ekibi kurmuyorlar olanları cıkarmıyorlar cıkaracak durumdaki firmalar zaten belirli süre için az maaş vererek atlatmaya calısıyor.

su an işci arayan firmalar ya deneyimli eleman arıyor (+ iyi ingilizce + askerlik bitmiş)

ya da sırf reklamolsun diye kariyer firmalarına ilan veriyor.

kısaca bence su anın işsizlik sebebini iyi bilmek gerek. ha freelance olarak hala iş var ben iş alıyorum freelance.

birde yazılımın özellikle web sektöründe kötü bir hastalik mevcut Wordpress (wp olur joomla olur)kurup tema editleyen herkes kendini WEBMASTER! backlink kasmayı seo sanan title description meta girmeyi kurumsal seo sananlar var piyasada durum böyle ilginç bir hal almıs durumda adam 1000$ para harcıyor Google advertising proffesional oluyor diğer kendini seocu diye takdim eden ile anı işe basvuruyor pişkin pişkin ha alıyor ha alamıyor . alıyor kalitesizlik oluyor tüm sektör b-k atılıyor.

bunu yapması değil beni kızdıran adam sanki kucuk dağları kendi yaratmıs büyük dağların yapımında görev almıs edası ile hareket ediyor + birde güzel dediğim projelerin temaları da temlatemonster gibi firmalarıdan calıntı ya o da daha farklı bir ayıp.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...