Jump to content

Bilge Adam Mı Fatih üniv Mi?

mavea

Recommended Posts

Arkadaşlar 2 seçenek arasında kaldım burada da bilgisayarda uzman olan çok abim var onlardan öneri almak istiyorum :D

Şimdi ben öss ye de girdim inşallah barajı aşar isem fatih üni de 2 senelik bilgisayar bölümü okumak istiyorum. Ama aynı ölçünde olup olmadığını tam kavrayamadığım Bilge adam yazlılım uzmanlığı de diğer seçenek. Bilge adam ın eğitim süresi 10 ay Fatih üni nin ise 2 yıl. Sizce hangisi daha mantıklı? Eğitimleri ile ilgili bilgisi olan abilerimin önerilerini yaplaşmalarını istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler. :D

yalnız küçük bir düzeltme yapayım!

bilge adamın ki "bilgisayar mühendisliği değil bilgisayar uzmanlığıdır"

önceden mühendislik diye tanıtımlarını yapıyorlardı.ancak mühendisler odası buna karşı çıkınca düzelttiler!

bilginize...

bu arada sormak istiyorum,ne kadar ücret istedi bilge adam?

bir mahsuru yoksa söylermisin?

bencede ilk önce üniversite okusan daha iyi olur. Ben de seneye girecem inşallah öss ye. Ben de bilge adam istiyorum ama ilk önce tabi üniversite. Ben bahçeşehiri istiyorum. İnşallah olur. Olursa ilk önce üniversite sonra da hiç mola vermeden bilgeadam yolcusuyum. :D

Yorumlarınıza teşekkür ederim :D Aslında diploma çokta önemli değil zaten açık tan 3 sınıftayım. İnşallah seneye mezun oluyorum :D Asıl olan öğretim ve geçerlilik. Hangisinin eğitimi daha verimli olur ve geçerli olur :D

bilge adam en son ben konuştuğumda 8 bin tl istedi sonra nerden gelldiğini anlamadığım indirimlerle 6 bin tl ye indi bence üniversite oku arkadaşın dediği gibi hızlı tren mevzusu kurslar ayrıca microsoftun sertifika sınavlarını kazanırsan bişi olur bilge adamla sınavları ingilizce ve sınav başı 70$ dır ben üniversiteyi terk ettim o zamanlar maddi inkansızlıklardan ama inkanım olsa şimdi okurum bizimki hayal sen üniversite oku bence yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

ben bilgisayar mühendisliği 4 sınıf öğrencisiyim ve bi çok bilgisayar bölümü arkadaşım var, bilge adama sertifikalarından bir tanesi ile bile yazılımcı olarak iş bulabilirsin ama 2 yıkllığı bitirdikten sonra büyük bi ihtimalle teknik serviste çalışcaksın ve teknik servis için donanım bilginin olması yeterli ve bunu bilgisayar okumadan da öğrenebilirsin.. 1 sertifika ile yazılımcı işi bulabilirken çalışırken 3 tane daha sertifika alırsan bilgisayar mühendisi kadar kolay iş bulabilirsin ve kıdemin artar..

2 yıllık okuyarak zaman ve para kaybetmektense 10 ay hem bilgisayar üzerine çalışıp hem akıllı adama gidip sertifikadan sonradan da kıdem yükseltmeni öneririm..

Açıkcası bilgisayar mühendisliğini bitirdikten sonra bende gitmeyi düşünüyorum..

• Administrator
ben bilgisayar mühendisliği 4 sınıf öğrencisiyim ve bi çok bilgisayar bölümü arkadaşım var, bilge adama sertifikalarından bir tanesi ile bile yazılımcı olarak iş bulabilirsin ama 2 yıkllığı bitirdikten sonra büyük bi ihtimalle teknik serviste çalışcaksın ve teknik servis için donanım bilginin olması yeterli ve bunu bilgisayar okumadan da öğrenebilirsin.. 1 sertifika ile yazılımcı işi bulabilirken çalışırken 3 tane daha sertifika alırsan bilgisayar mühendisi kadar kolay iş bulabilirsin ve kıdemin artar..

2 yıllık okuyarak zaman ve para kaybetmektense 10 ay hem bilgisayar üzerine çalışıp hem akıllı adama gidip sertifikadan sonradan da kıdem yükseltmeni öneririm..

Açıkcası bilgisayar mühendisliğini bitirdikten sonra bende gitmeyi düşünüyorum..

2 yıllığı bitirmek demek teknik servis olmak demek değildir. Sertifika asıl kağıt parçasıdır. O sınavları ezberleyerek de geçebilirsin. Ama bir üniversite ortamı görmeden yaşaman hep bir eksiklik olacaktır. Tartışma konusu bile olmamalı bence.

uzmanlık ne demek?

mühendislik ne demek?

arada hem dünyanın parası var,hemde uçurum var!

herkes diploma diploma diye tutturmuş!

ne sertifikası?

tamam bilge adam prestijli bir yer ama hızlı tren örneğini göz önüne al ve hiç kafanı bulandırma bence!

Tosun bence sen git bilge adama...

adamlarda her türlü uygulama eitim mevcut...

benim 2 arkadaş 6000 ytl karşılığı şu anda o eğitimi alıyorlar...network uzmanlığı...

ve bilge adam türkiyedeki hiç bir üniversitenin vermediği MİCROPSOFT sertifakısı variyorlar ...tabii ki yeterli olursan...

bence t.c nin üniversitesine giderek cok değerli vaktini harcama...

eğitimi , uygulaması , sınavları süper ve iş garantin var yani...

bi firmaya başvuruya git BİLGE ADAM dersin olay biter...

SENİN İÇİN EN HAYIRLISI NEYSE "O" OLUR İNŞAALLAH...

• Administrator
Tosun bence sen git bilge adama...

adamlarda her türlü uygulama eitim mevcut...

benim 2 arkadaş 6000 ytl karşılığı şu anda o eğitimi alıyorlar...network uzmanlığı...

ve bilge adam türkiyedeki hiç bir üniversitenin vermediği MİCROPSOFT sertifakısı variyorlar ...tabii ki yeterli olursan...

eğitimi , uygulaması , sınavları süper ve iş garantin var yani...

bi firmaya başvuruya git BİLGE ADAM dersin olay biter...

SENİN İÇİN EN HAYIRLISI NEYSE "O" OLUR İNŞAALLAH...

Bir firmaya gidince BİLGE ADAM dersen bi tarafıyla gülerler adama. Sakıın denemeyin.

Fiyatlar Fatih üniv 2YIL: 10.000$ civarı Bilge adam da 7-8.000 tl civarı. Birisi 2 yıl birisi 10 ay. Üni okumak güzel ama 2 yıl okuması da var ;) Fatih üni de Bilge adam daki bilgilermi verilir acaba aynı ise 2 yıl sindire sindire okumak daha iyi olur zannediyorum. Her iki yön için yapılan yorumlarda çok mantıklı, seçim yapmak çok zor olacak :rolleyes: Herkese teşekkür ederim.

Universiteler ile Sertifika Kurslari arasindaki farklari oncelikle anlayalim.

Sertifika Kurslari: Belirli bir mufredat icerisinde belirli orneklerle konularin islenmesi. Mufredat disina cok fazla cikilmaz. Cok yetenekli ve yuksek egilimli degilsen is hayatinda da referans olarak ayni ornekleri kullanirsin.

Universiteler: Belirli bir mufredat yoktur. Referanslar uzerinden egitim verilmez. Sistem ve dusunce tarzi egitimi verilir. Problem cozumunde ve yaraticilikta beceri kazandilir. Cozume odakli dusunmeyi ogrenirsin. Her kaynak senin icin bir referanstir. Her kaynaktan kendi referansini uretme yetenegine sahipsindir.

Somut ornek:Is yerinizde 20mb lik bir dll dosyasi verdiler. Bunun icinden belirli metodlari .net projesinde kullanmanizi istediler.

Sertifika ogrencisi: 20mb lik dll dosyasini tamamen yukleyerek calistirir.

Universite ogrencisi: dll dosyasindan assembly metodlariyla isine yarayan metodlari ceker 30kb 50kb ile isini halleder.

Fark: Universite ogrencisi bir cok konuda "dusunce-cozum" egitimi aldigi icin farkli acilardan ve farkli kaynaklardan probleme yaklasabilir. Referansa ihtiyaci yoktur. Maksimum verim-minimum kaynak planini yaptiktan sonra cozume gider.

Üni ile kursu bir tutmayınız. Üni okuyunuz, diploma sertifikadan üstündür. Diploma olmadan sertifikalar işe yaramaz.

Sertifika olmadimi Diplomada pek işe yaramiyo be haci ;)

2 yıllık üni mezunuyum ben.Diploma Elimde İş yok.

Adamlar Uzman Ariyor.E bizdede uzmanlık belgeside yok.

Bence Arkadaşım her ikisinede git.

Üniversiteyi oku hayat tecrüben olur hem.

Sertifikayida Al.Maddi durumun iyise tabi.

Yorumlara şöyle bir baktım da Bilge Adam diyen olmuş.. Şöyle düşünelim, Bilge Adam'a gidecek bir kişi şu standartlara sahip olmalı ;

Baban zengin olacak çalışmayacaksın.

Bu işi hobi için yapıyor olacaksın.

Bu işi gelir için düşünmüyor olacaksın.

Yeniliklerden habersiz olacaksın.

vs vs..

Çünkü;

Baban zengin değilse, bu işi para için yapcaksan hiçbir yerde çalışamazsın. Özel şirkette çalışıyorum ben, bilerek söylüyorum.

Nerden mezun oldun ?

Bilge Adam kursuna gittim abi..

Kusura bakma da Ankara'da BilTek'te kurs veriyor ücretsiz.. Onu da söylesen bunu da söylesen fark etmez..

Üniversite ortamı tartışılmaz bir gerçek, üniversite okumayanların hayatlarında hep bir eksiklik olacaktır. Bu kesin.. Bölüm yıl fark etmez.. Eğer ailenizin yanında da değilseniz süper o zaman..

Üniversite'de araştırmayı öğrendiğinden yeniliğe açık olacaksın.

Tıpkı nero'nun açık ortam cd leri gibi oluyor bu iş..

Kurs sana öğretip seni bir anlamda kapatıyor. Kurs'a gidenlerin çoğu yeni teknolojiyi araştırmazlar. Bildiklerini de geliştirmeden bildiği gibi kullanır..

Ama üniversitede araştırdığından dolayı yeniliklere daha da açık olursun.

Yeniliğe gerek var mı ?

Yazılım alanında her gün yeni bişey çıkıyor..

5 yıl önce insanlara şu tanımları yapamazdın;

xaml, xap, .. vs vs..

Ama şu an işimizi kolaylaştıran süper teknolojiler..

Lafı biras uzattım ama bence üniv..

Ama saydığım şartlar varsa sende o zaman kurs.. (baban zenginse..vs vs.. )

Yahu bizim okulda 2 yıllık bilgisayar bölümünde okuyan kuzenime sadece girdiği seminerlerle bir sürü sertifika aldı. Üniversitede sadece eğlenmek ya da bitsin gitsin diye girip okursanız, elinizde ki diploma ve aklınızda çarpık bilgilerle kalıp durursunuz. İş bulmak ise tamamen bir muamma. 2 yıllık ya da abuk sertifika sahiplerini bırakın, 4 yıllık Bil Müh. bile doğru düzgün iş bulamıyor!

Bu nasıl bir bölücülük! T.C.'nin ünilerinde boşa vakit kaybetmeymiş! Ne sanıyorsunuz kendinizi! 20 gül ileti gönderemeyeceksiniz! Ayıp be, saygı duyun biraz yaşadığınız ülkeye!

Microsoft sertifikasını ünilerde alabiliyorsunuz ayrıca! Seminerleri takip edin, geliştirme kurslarını gidin yeter. Binlerce dolar harcamanıza gerek yok!

Bence üniversite okuduktan sonrada eğer kişi kendini geliştiremezse pek bi işe yaramaz. Sektörde bilgili ve en önemlisi dürüst olduktan sonra bunlarıda diplomaya döktünmü gerisi gelir diye düşünüyorum. Diplomanın ayrı bi ağırlğı olur. Üniversiteye öncelik ver diyenlerdenim, ondan sonra kendinizi geliştirmek için kursalara seminerlere gidersiniz. Bige adam için çok iyi diyenlerde var rezalet diyenlerde var. Hangi yoldan gidersen hayırlısı diyelim ;)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...