Jump to content

Ntlite Hakkında Bir Sorum Olacak ?

canhayelmert3
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.Ntlite hakkında 2 sorum olacak.Bilen varsa bilgi verirse çok memnun olurum.

1.Soru : Ntlite'a windows imajını yükledikten sonra hiçbir ayar yapmadığımı düşünün tek yaptığım bir adet mesela saate saniye ekle regedit ayarı diyelim.bunu ekleyip iso olarak geri alıp boş bir diske(mekanik) kurulum yaptığımda ortalama 50dk falan sürüyor formatın bitmesi.mekanik diskte normal bir el değmemiş bir iso 25-30dk'da biter 15-20dk sırf bir tane regedit kaydı yapsın diye bekliyorum.normalmi yoksa benmi yanlış yerden regedit ayarını ekliyorum.ama başka yer yok ekleyecek. ?

2.Soru : aslında ilk soru ile tek farkı sadece bat dosyası ekliyorum.bat dosyası içeriği ise sadece reg kaydının bata dönmüş hali.ilk sorudaki regleri eklemeyip bu seferde sadece bat dosyası ekliyorum ve içinde sadece saate saniye ekle reg kaydı var diyelim.yine kurulum ortalama 15-20 dk uzuyor.Allah vermiye katılımsız ofis kursam 1 ay bekleyeceğim herhalde.

Varmıdır bu sorunu aşabileceğim bir yöntem arkadaşlar.Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Merhaba, böyle bir sorun yok bende. (Premium-orjinal kullanıyorum)

Kayıt defterinden kaydı ekledikten sonra da aynı kurulum hızına sahip oluyorum. Kayıt defterine eklediğinizde zaten kurulum sonrası değil en başından itibaren o registery kaydı sisteme gömülü halde oluyor.

Sistemi kur, istediğin ayarı yap ve ayarların registry kayıtlarını vb şeylerini topla sonrasında toplu halde içine aktarıp kurulum yap.

• Like 1

Ntlite' deki reg kaydı ekleme kısmının çok işlevsel olduğunu düşünmüyorum. Bazen aşırı basit dosyalar da bile sorun çıkarabiliyor. Çok basit reg dosyalarının kısır döngüye neden olduğuna şahit oldum. Winreducer' de reg ekleme kısmında kullanılan iso içeriğiyle uyumlu olup olmadığını kontrol edebiliyorsun. Ancak Ntlite' de bildiğim kadarıyla böyle bir seçenek yok. Ben genelde ntlite den ekleyeceğim reg kayıtlarını, üzerinde çalıştığım sistemi vmware' de kurup reg kaydı içeriğine bakarak kendim kayıt defterini düzenleyip reg yedeği alıyorum. Ve onları ntlite de kullanıyorum. 

Bazen çok basit bir reg dosyası bile saçma sapan hatalara neden olabiliyor. Uyumluluğunu kontrol etmeni tavsiye ederim...

• Like 1

merhaba KiNGHaZe.ben free versiyon kullanıyorum. şimdi şöyle bir durum var.ayarladığım tüm reg kayıtlarını bir araya getirip bat dosyası haline getirdim.bat dosyasınıda reg dosyasına geri döndüremiyoruz maalesef.ondan dolayı elimdeki tüm kayıtları bat olarak gömmek zorunda kalıyorum ntllite üzerinden.sadece 1 bat dosyasında (9 tane daha bat var) 774 satır reg kaydı var.hani hepsini uğraşıp yollarını bulup reg halde kaydedeyim desem uğraşılacak iş değil :) senin dediğin olay şu anladığım kadarı ile.katılımdan sonra kur yapılacağına reg kaydını direk göm diyorsun.sanırım şimdilik benim için mümkün gözükmüyor.ama 1 tane regde eklesem 1 tane batta eklesem 15-20 dk kurulum süresinin uzaması çok garip bir şey.ama bir şekilde alternatif yol ile çözeceğim bunu.ntlite kullanmadan nasıl yaptırabilirim bi kafamı toparlamam lazım.

merhaba deli_petro06.ntlite'ye bat ve reg ne dosya ekledi isem hepsini sorunsuz olarak kurulumunu sağlıyor.tek sorun eklediğim anda isoya bu dosyaları setup işleminin 15-20dk uzaması sorunum mevcut maalesef.senin dediğin gibi ne kadar işlevsel reg sistemi herkese göre farklılık gösterir.sen yazınca aklıma geldi birde winreducer üzerinden regleri ve batları ekleyip öyle deneyeceğim bakalım kurulum süresi normalmi yine uzayacakmı göreceğiz.ama aklımda bir fikir var.ntlite vb. kullanmadan reg bat gibi dosyaları otomatik gömecek bir şey düşünüyorum.

Edited by canhayelmert3
  • Like 1

canhayelmert3, 6 saat önce yazdı:

Merhaba arkadaşlar.Ntlite hakkında 2 sorum olacak.Bilen varsa bilgi verirse çok memnun olurum.

1.Soru : Ntlite'a windows imajını yükledikten sonra hiçbir ayar yapmadığımı düşünün tek yaptığım bir adet mesela saate saniye ekle regedit ayarı diyelim.bunu ekleyip iso olarak geri alıp boş bir diske(mekanik) kurulum yaptığımda ortalama 50dk falan sürüyor formatın bitmesi.mekanik diskte normal bir el değmemiş bir iso 25-30dk'da biter 15-20dk sırf bir tane regedit kaydı yapsın diye bekliyorum.normalmi yoksa benmi yanlış yerden regedit ayarını ekliyorum.ama başka yer yok ekleyecek. ?

2.Soru : aslında ilk soru ile tek farkı sadece bat dosyası ekliyorum.bat dosyası içeriği ise sadece reg kaydının bata dönmüş hali.ilk sorudaki regleri eklemeyip bu seferde sadece bat dosyası ekliyorum ve içinde sadece saate saniye ekle reg kaydı var diyelim.yine kurulum ortalama 15-20 dk uzuyor.Allah vermiye katılımsız ofis kursam 1 ay bekleyeceğim herhalde.

Varmıdır bu sorunu aşabileceğim bir yöntem arkadaşlar.Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Merhaba, elimde NTLite lisanslı v2.1.1.7917 var portable  "işlem esnasında neti kesin öyle çalışın" deniyordu. Drive'a yükledim bir test edin ben küçük bir iş için indirmiştim.

Please register to see this content.

Edited by 654

Merhaba 654.Link çalışmıyor.Ancak aklıma farklı bir seçenek geldi.elimdeki ayar arşivini exe'ye çevirdim.kurulum sonrası bölümüne attım.bakalım şimdi iso haline getiriyor.deneyeceğim.umarım çözülür olay.winreducer ile gömdüm bat dosyasını yine kurulum uzun sürdü.inşallah bat'ı exeye çevirme yöntemi işe yarar.yoksa biraz daha beyin fırtınası gerekecek.

canhayelmert3, 2 saat önce yazdı:

Merhaba 654.Link çalışmıyor.Ancak aklıma farklı bir seçenek geldi.elimdeki ayar arşivini exe'ye çevirdim.kurulum sonrası bölümüne attım.bakalım şimdi iso haline getiriyor.deneyeceğim.umarım çözülür olay.winreducer ile gömdüm bat dosyasını yine kurulum uzun sürdü.inşallah bat'ı exeye çevirme yöntemi işe yarar.yoksa biraz daha beyin fırtınası gerekecek.

GDrive linkiydi otomatik tncdebrid yönlendirmesi olmuş o yüzden çalışmamış, tekrar dener misin?

• Like 1

merhaba 654.link çalıştı.deneyeceğim.teşekkür ederim ilgin için.

merhaba MrRush.Addon programını daha önce farklı forum sayfasında görmüştüm indirmiştim.ancak program tepki vermiyordu.senin yönlendirdiğin sayfadan indirip tekrar denedim maalesef oda tepki vermedi.neden tepki vermediği konusunda bilgin varmı.yardımcı olursan memnun olurum.

arkadaşlar o zaman şöyle bir fikir almaya çalışayım.dediğim gibi elimde bol bol reg to bat ile elde ettiğim düzinelerce kayıt var hepsi bat dosyasına uyumlu olacak şekilde çevrilmiş ve reg kayıtları maalesef elimde yok.peki şöyle bir şey yapabilirmiyiz.

örnek reg to bat converter yapılmış hali ismine a.bat diyelim ve çalışıyor sorunsuz.

Reg.exe add "HKCU\Control Panel\Desktop" /v "MenuShowDelay" /t REG_SZ /d "0" /f

bu örneği bat to reg yapamıyoruz maalesef.onun yerine aşağıda vereceğim örneğe bakarsak.bunada a.reg diyelim.ancak tabiki bu şekilde çalışmıyor.

Windows Registry Editor Version 5.00
Reg.exe add "HKCU\Control Panel\Desktop" /v "MenuShowDelay" /t REG_SZ /d "0" /f

reg.exe add kısmını değiştirip .reg nasıl uyumlu yaparız.umarım anlatabilmişimdir isteğimi arkadaşlar.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKCU\Control Panel\Desktop]
"MenuShowDelay"="0"

;Eğer REG_SZ diyorsa bu şekilde

[HKCU\Control Panel\Desktop]
"MenuShowDelay"=dword:00000000

; Eğer dword diyorsa bu şekilde kullanabilirsin.

örnek bu şekilde

Reg to bat converter var ama tersi yok dolayısıyla uğraşman gerekebilir.

Edited by KiNGHaZe
  • Like 2

merhaba KiNGHaZe.dediğin şeyi anladım ancak çok uğraştırıcı ve dediğin gibi bat to reg yok maalesef.dün gece

1-) winreducer ile bat ekledim.sistem yine kurulurken 20dk uzadı.windows kurulu halde batı açtığımda 15 saniyede biten şey windows kurulurken yaptırdığımda 20dk uzaması :) şaka gibi.

2-) bat to exe yaparak tanıttım winreducere yine aynı olay geldi başıma.20 dk :(

3-) bu yaptıklarımın aynısını ntlite'de denedim yine yemedi.süre uzadı.

anlamadığım şey kurulum yaptırmıyorumki.reg ile yapacağı şeyi bat ile yaptırıyorum attarafı anlamadım gitti.batın içinde sadece "reg add" komutları mevcut herhangi bir install yaptırmıyorum.anlamadım garibime gitti.acaba bat ve exe ne koyarsak koyalım ntlite bunu otomatik olarak sistem süresini arttırma olarakmı anlıyor acaba.çünkü batın içine 1 satır reg add komutu... yazdım 1 satır için 20dk bekletti.çok garip.demekki katılım sonrası ne eklersek ekleyeceğim standart bir bekletme süresi koyuyor anladığım kadarıyla.çözüm arayışındayım.ancak bunu ntlite winreducer gibi programlarla değil windows kurulduktan sonra masaüstünde yaptırmam gerekiyor.değişik varyasyonlar deneyeceğim.alternatif fikirlere açığım.çözüm bulursamda eklerim buraya.

• Like 1

Ucuz etin yahnisi parasına göre oluyor. Satın alırsan sorun kalmaz.

Dostum o bat dosyanı, windows  normal kurulduktan sonra sessizce çalışacak şekilde katılımsız paketle. Windowsu normal kur dediğin gibi normal sürede kurulsun. Sonra katılımsız dosyana tıkla 1 dk da kurulsun. Sorun kalmaz, sürelere takılma. Çalışmalarını geliştirmeye odaklan. Kolay gelsin şimdiden.

Edited by kadetti
  • Like 1

canhayelmert3, 7 saat önce yazdı:

merhaba MrRush.Addon programını daha önce farklı forum sayfasında görmüştüm indirmiştim.ancak program tepki vermiyordu.senin yönlendirdiğin sayfadan indirip tekrar denedim maalesef oda tepki vermedi.neden tepki vermediği konusunda bilgin varmı.yardımcı olursan memnun olurum.

Bir sıkıntı yok normal çalışıyor. Güvenlik yazılımı devre dışı olmalı. Klasöre çıkarılmış iso dosyasının içeriğini ve AddonKopierer aracının bulunduğu klasörünü Masaüstüne al ve oradan Yönetici Olarak çalıştır.

Reg dosyası ekliyor ama .bat dosyası eklemiyormuş. Bende .bat ilk kez denedim.

u56oS.gif

Kolay gelsin.

Edited by MrRush

Eklediğin komut az ise Ntlite' de kurulum sonrası komut ekleme kısmı var. O komutları oraya ekleyip deneyebilirsin. Yalnız o kısıma sadece kod yazıyorsun. Ve Kurulum tamamlandıktan sonra o komutları çalıştırıyor. Çok uzun bir komut değilse o menüden ekleyebilirsin diye düşünüyorum. 

Ntlite' den benim anladığım. O reg dosyalarının içeriğini kurulum aşamasında ekliyor sanırım. Menünün ismini tam hatırlamıyorum ama Kurulum Sonrası v.s birşeydi. Oradan ekleyerekte deneyebilirsin...

• 1 ay sonra...
deli_petro06, 13.07.2021 - 20:04 yazdı:

Eklediğin komut az ise Ntlite' de kurulum sonrası komut ekleme kısmı var. O komutları oraya ekleyip deneyebilirsin. Yalnız o kısıma sadece kod yazıyorsun. Ve Kurulum tamamlandıktan sonra o komutları çalıştırıyor. Çok uzun bir komut değilse o menüden ekleyebilirsin diye düşünüyorum. 

Ntlite' den benim anladığım. O reg dosyalarının içeriğini kurulum aşamasında ekliyor sanırım. Menünün ismini tam hatırlamıyorum ama Kurulum Sonrası v.s birşeydi. Oradan ekleyerekte deneyebilirsin...

merhaba 

X:ıso\sources\$OEM$\$$\Setup\Files (Katıilımsız Programların olduğu Klasör)
X:ıso\sources\$OEM$\$$\Setup\Scripts (Komutların olduğu Klasör) de SetupComplete Adında CMD Komutların bulundugu dosya var.
 *** SetupComplete CMD İÇERİĞİ AŞAGIDAKİ GİBİDİR ****
@echo off
powercfg /hibernate off
net accounts /maxpwage:unlimited
"%WINDIR%\Setup\Files\Microsoft Visual C++.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\7-Zip.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\Adobe Acrobat Reader.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\Everything.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\Google Chrome.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\Internet Download Manager.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\Revo Uninstaller.exe" SETUP EXE
"%WINDIR%\Setup\Files\WinRAR.exe" SETUP EXE
rd /q /s "%WINDIR%\Setup\Files"
del /q /f "%0"
**************Files  (Katıilımsız Programların olduğu Klasör) DE şu PROG. VAR TAM ADLARI 
7-Zip
Adobe Acrobat Reader
Everything
Google Chrome
Internet Download Manager
Microsoft Visual C++
Revo Uninstaller
WinRAR
-----------Bunlarda SetupComplete CMD Komut dosyasının basında bulunan ilk 2 komut -------
powercfg /hibernate off >>>>> Hazırda Bekletme modunu kapat komutu
net accounts /maxpwage:unlimited>>>>> Sınırsız hesap giriş komutudur FİLES Klasöründe BULUNMAZLAR Zaten kendileri exe degil CMD Komutudur..FİLES Klasöründe sadece KATILIMSIZ EXE. ler vardır..SetupComplete (cmd) klasörü-ndeki komutlar onları SETUP EXE leri kur komutudur
-----------------------------------------------------------------------------------------
 Asagıda drivemde boş $OEM$ klasörü var (SetupComplete Adında CMD Komutların dosyası vardır)Bunu örnekleyip katılımsız program veya gecerli Cmd komutu ekleyerek ÇOGALTABİLİRSİNİZ Adeti önemli degil sadece kurulum süresi uzar .Kurulum süreleri aynı deskoptan nasıl süreyse isodan da aynı süre hatta daha biraz az sürer. NTLite de BU $OEM$ KLASÖRÜ kurulum sonrası kısmında Katılımsız program klasörünü veya dosya olarak tek tek  gösterip hazırlatabilirsiniz adlar önemli degil uzunda olsa hazırlar ben devamlı güncelledigim için sürüm noları vs koymuyorum yeni sürümü cmd Scripts teki adı ile Files (Katıilımsız Programların olduğu Klasör) atıp degiştiriyorum veya sabit programlar oldugu için files klasörünü silip aynı cmd deki adları verırsin farketmez
örnek: files klasörü > program adı: 7-Zip
SetupComplete cmd Adı:"%WINDIR%\Setup\Files\7-Zip.exe" SETUP EXE ...bu exeler yani katılımsızlar için örnek anlasıldıgı gibi \7-Zip.exe" SETUP EXE **hem exe hem setup exe oldugunu  işaret ediyor programı klasördeki tan adı:7-Zip

Please register to see this content.

burdan örnek  $OEM$ indrip icine hangi programı (katılımsız) koyarsanız cmd komutunu o ada göre örneğe bakıp düzenlerseiniz...bilmeyenler icin SetupComplete(CMD uzantılı dosya) sağ tık yap aç düzenledikten sonra kaydet kapat ..Aynı  REG..veya Not defteri mantığı ile aynı

$OEM$ hazırladıysanız NTLiteye ihtiyacınız olmaz ISO Dosyasını ultroıso veya dengi program  ile açıp Rot dizinindeki sources klasorüne atıp kaydedin tamamdır.zaten Ntlite de bunu yapıyor. Uzun oldu ama bilgisi az olan arkadaslarda faydalansın diye tefarruatli anlattım..tesekürlerr

uzun olunca benim kafada gitti NTLitede REG Dosyalarını ekleme Sol taraf Sekmesinde Kayıt Defteri Kısmını Acınca üstte ekle butonumnda 2 secenek var Dizin ve Dosya secenegi ya bir klasöre toplayıp reg kayıtlarını Dizinden o klasörü gösteriyorsun veya Dosya deyip herhang bir yerdeki reg kayıtlarını tek tek gösteriyorsun Eger REG Dosyaları düzgünse  yani masaüstünden pc dem tıklayıp calıstırdı isem adı vs uzun kısa hepsini kayıt eder ve hiç Şaşmaz. Eger eksik kayıt var ise pc acılınca kontro et (kurulum bitince ) o reg kaydını yine manuel Kayıt defterine ekleyemessin eksik izinler veya gecersiz yol hatası vardır ..Aynı mantık CMD dosyaları içinde gecerlidir pc açıkken CMD Komutları hangisi çalısır hata vermesse ISO Modifiyesindede Çalısır hata vermez ...Saygılar Herkese

• Thanks 1