Jump to content

Win7'yi Usb Bellekten Kurun !

wmismail
 Share

Recommended Posts

• Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sistemim xp win7 kuracagım şimdi vistaya döndürürsem bu sorun çıkarmı gene ?

win 7 de usb belleğe işletim sistemi attırabilirsin,

madem win 7 kurmayı düşünüyorsun tekrar vistaya dönmene gerek yok bence, çünkü win 7 vista'ya göre daha hızlı ve stabil çalışıyor...

önerim windos 7'yi kurman...

ztn onu kurmaya calışıyorum bak benim dwd rw sürücüm bozuldu okumuyor o yüzden flash bellek ile format atmaya çalışıyorum şuanda xp yüklü we arkadaşın anlatımını yapıyorum list disk yapınca sadece 1 tane görüyor . umarım anlatabilmişimdir derdimi !

ztn onu kurmaya calışıyorum bak benim dwd rw sürücüm bozuldu okumuyor o yüzden flash bellek ile format atmaya çalışıyorum şuanda xp yüklü we arkadaşın anlatımını yapıyorum list disk yapınca sadece 1 tane görüyor . umarım anlatabilmişimdir derdimi !

ok anladım... kusura bakma yanlış anlaşılma...

elinde xp ya da başka bir sistemin imajı olmalı (var mı?)...

varsa bu imajı ultra iso ya da benzeri bir sanal disk uygulaması ile açmalısın...

zaten morning'in bu konuyla alakalı güzel videolu bir anlatımı var... dilersen oraya bak: http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=64819

takıldığın bir yer olursa yardımcı olmaya çalışırım...

ama sanırım morning'in anlatımı win 7'de işe yaramayacaktır, onun için Bunun için;

mahmudem arkadaşltan bir alıntı,

1. usb belleğimi ntfs dosya sistemi ile hızlı biçimlendirdim.

2. iso dosyasını winrar'la açıp tüm içeriği usb belleğe kopyaladım.

3. bilgisayarın biosundan açılışı usb belleğe ayarladım.

4. bilgisayarı yeniden başlattım.

hiçbir sorun olmadan yukarıdaki tüm windows versiyonlarını kurdum. CD yada DVD'den kuruluma göre çok hızlı kuruluyor.

usb belleği ntfs ile biçimlendirmek için

Please register to see this content.

linkteki promramı indir ve PeToUSB uygulaması ile belleği ntfs şeklinde biçimlendir... sonra yukarıdaki anlatımı uygula, bu iş görür sanırım..

görmezse belleği ntfs ile formatladıktan sonra sanal dürücüye eklediğin win 7'yi olduğu gibi usbye kopyala, sonra komut istemini aç, sanal sürücünün G:, usb belleğin H: olduğunu varsayarak (sen de farklıdır), komut ile G'ye gir ardından boot klasörüne gir ve aşağıdaki komutu yaz

bootsect.exe /nt60 H: (senin usb belleğin sürücü ismi neyse onu yaz)

Bootcode was successfully updated on.... gibi bir yazı çıkacaktır

bu şekilde usb belleğin bootable olacaktır...

• 1 ay sonra...
Evet vista içinde aynısı geçerli ama bence hiç birine gerek yok en güzeli u3 belleklerle oluyo alıyosun update yerine istediğin isoyu yazdır gitsin istersen multiboot isonu al yazdır sonra git boot ettir kullan.

bu konuyla ilgili olarak u3 özelliğinin kullanımı ile ilgili biraz daha ayrıntılı açıklaya bilirsen seviniriz.

şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar geçen gün veteknoloji.com da okuduğum bir yazı bu sanırım tam aradığınız şey

MS: Win 7'yi USB bellekten kurabilirsiniz.

Windows 7'yi USB bellek üzerinden kurmaya ne dersiniz? MS'in bu aracını indirin; hayal gerçek olsun!

Microsoft, Windows 7'yi USB bellek veya harici disk üzerinden kurmayı mümkün kılan minik bir program yayımladı. "Windows 7 USB/DVD Download Tool" ismindeki araç sayesinde DVD sürücüsü olmayan kullanıcılar (örneğin netbook sahipleri) Windows 7'yi USB bellek üzerinden kurabilecek. Elbette DVD sürücüsü olan kullanıcılar da optik sürücüye göre çok daha hızlı gerçekleşen bu kurulum yöntemini kullanabilir.

Microsoft tarafından sağlanan araç bir ISO dosyası içindeki kurulum dosyalarını istenilen medya türüne aktarıp sürücüyü önyükleme yapabilir hale getiriyor. Araç Windows XP, Vista ve Windows 7 altında kullanılabiliyor. Aracın çalışabilmesi için Microsoft .NET Framework 2.0 veya üzerinin sistemde kurulu olması gerekiyor. Şayet .NET Framework sistemde yoksa araç kurulum sırasında sizi yönlendirerek eksik bileşeni indirip sisteminize kurmanızı sağlıyor.

Kullanacağınız USB belleğin en az 4 GB depolama alanı sunması gerektiği de ekleniyor. İşlem sırasında USB sürücünüz formatlanacağından içindeki verileri yedeklemeyi unutmayın.

;)

Buda download linki:

Please register to see this content.

• 2 hafta sonra ...

060109-1551-windows7yiu21.jpg

Kopyalama işlemi sona erdikten sonra son bir işlem daha bizi bekliyor. Bu da USB belleğimizi bootable hale getirmek. Bunun için Windows 7 kurulum dosyalarının bulunduğu klasör içerisindeki boot klasörüne girerek aşağıdaki komutu yazıyoruz. Aşağıdaki örnekte benim USB belleğimin sürücü harfi K. Siz kendi harfinizi yazarak devam edebilirsiniz.

060109-1551-windows7yiu31.jpg

hepsini tamamladim ve ensona geldim ama:

arkadaslar ben burda boot klasörüne girerek aşağıdaki komutu yazamadim

daha dogrusu

sadece bu komutu yazamadim

K: (\\?\Volume{bbbdb2057-4e99-11de-b38e005056c00008})

bu komutu yazıyorum ama

hata veriyor ustteki komutu tekrar yazdım Target volumes will be diye... baslayan yazi cikiyor devamina

aynen

bu komutu yaziyorum hata veriyor

daha kolay bir yolu varmi

bir turlu Successfully diye baslayan yazi cikmiyor

yardimlarinizi bekliyorum

Edited by mcorcina

060109-1551-windows7yiu21.jpg

Kopyalama işlemi sona erdikten sonra son bir işlem daha bizi bekliyor. Bu da USB belleğimizi bootable hale getirmek. Bunun için Windows 7 kurulum dosyalarının bulunduğu klasör içerisindeki boot klasörüne girerek aşağıdaki komutu yazıyoruz. Aşağıdaki örnekte benim USB belleğimin sürücü harfi K. Siz kendi harfinizi yazarak devam edebilirsiniz.

hepsini tamamladim ve ensona geldim ama:

arkadaslar ben burda boot klasörüne girerek aşağıdaki komutu yazamadim

daha dogrusu

sadece bu komutu yazamadim

bu komutu yazıyorum ama

hata veriyor ustteki komutu tekrar yazdım Target volumes will be diye... baslayan yazi cikiyor devamina

aynen

bu komutu yaziyorum hata veriyor

daha kolay bir yolu varmi

bir turlu Successfully diye baslayan yazi cikmiyor

yardimlarinizi bekliyorum

simdi yine komutu yazdim aynen

ama su hatayi veriyor

Could not map drive partitions to the associated volume device objects:

Eri

bilen varsa yardimlarinizi bekliyorum

dostum yazındaki yolla ilerledim,

hemde Saglikci_Salih in Windows 7 Lite 'ını 1 gb lık flash disk e,

şu Dos kısmında bi hata oldu kabul etmedi ama boot ettim kurulum ekranı geldi kapattım :download1:

aynen devam ettim

daha sonra pc ye usb den kurulum yapabildim

ilgine tesekkur..

merhaba arkadaşlar uzun uğraş sonucunda en sonunda başardım şimdi vistada usb belleğimizi takıp sağ tuş biçimlendir nfts olarak biçimlendir deyip bekliyoruz bu işlem tamamlandıktan sonra

Diskimizin işlemi bittikten sonra, UltraISO ile elimizdeki ISO dosyasını geçici olarak sanal bir DVD olarak göstermemiz gerekecek.

UltraISO'yu açın ve Araçlar menüsünden Sanal Sürücüye Ekle'yi seçin. UltraISO zaten kurulumda bilgisayarınıza sanal bir sürücü ekliyor. O yüzden Bilgisayar klasöründe başka bir CD sürücü görmüşseniz şaşırmayın.

Karşımıza çıkan ekranda, araçlar imaj ekle ksımından İmaj Dosyası yazan kısmın sağındaki ... işaretine basarak, indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçin.

Ekle düğmesine bastığınızda Bilgisayarım klasöründe yeni bir DVD içinde Windows 7 RC DVD'sini görmüş olacaksınız.

Sanal Sürücünüzün Sürücü harfini not edin. Kullandığım sistemde bu G: sürücüsü olarak gözükmekte, örneklerimde G: sürücüsünü göreceksiniz.

Böylelikle sanal sürücümüze ISO dosyasını yüklemiş olduk. Peki USB'mize?

Komut Satırı ekranına tekrar geri dönelim. Şimdi elimizde iki tane yeni sürücü var: USB Diskimiz ve sanal DVD'miz...

Bilgisayar klasörünü açarak her ikisinin de sürücü harflerini not edin. Benim sistemimde önceki sayfada belirttiğimiz gibi sanal sürücüm G: idi, ve USB sürücümün harfi ise N:

Komut satırında sanal sürücünüzün harfini ve : yazın

G:

Enter'a basın. Daha sonra sanal sürücü içindeki Boot klasörüne girmeliyiz.

CD BOOT

Aşağıdaki satırda USB diskimin sürücü harfi olduğu için N: kullandım. Siz bu satırda kendi USB'nizin sürücü harfini yazmalısınız.

BOOTSECT.EXE /NT60 N:

bu işlemden sonra bir uyarı yazısı çıkacak ve işlem tamamlanacak artık usb belleğiniz harddisk görüntüsü içerisinde

Şimdi sanal DVD sürücünüzü açın ve CTRL + A'ya basarak tüm klasör ve dosyaları seçin, üzerine sağ tıklayarak Gönder menüsünden USB sürücünüzün adını seçin

Bu işlem biraz uzun sürebilir.

Artık sistemi başlatabilecek bir USB sürücünüz var. Ama anakartınızda da yapılacak işlemler var. Şimdi yapılacak tek şey, bilgisayarınızı USB sürücüsünden başlatacak şekilde ayarlamak...

* Bilgisayarınızı yeniden başlatın

* Daha Windows'unuz yüklenmeden Boot seçeneklerine gelin. Kimi BIOS'larda bu F12'ye basarak, kimlerinde F2 veya ESC'ye basarak Boot seçeneklerine girebilirsiniz.

* Bu seçeneklerde USB sürücüsünü seçin. USB diskiniz Hard Disk kategorisinde görünecektir. Yani Hard Drives'ı seçip, oradan da USB diskinizi seçerek bilgisayarınızı başlatın

Edited by TeksasStyLe

kardesım sen bı ara bu konuyu yıne acmıstın bı program vardı usb flash dısc'ı okutuyorduk sonra kalıbı secıp ıcıne aktarıyorduk ve usb flash dısc formata hazır oluyordu bu da aynı yontem gıbı degılmı?o bıraz daha kolay gorunuyordu arasındakı fark ne soyleyebılırmısın dostum?

kardesım sen bı ara bu konuyu yıne acmıstın bı program vardı usb flash dısc'ı okutuyorduk sonra kalıbı secıp ıcıne aktarıyorduk ve usb flash dısc formata hazır oluyordu bu da aynı yontem gıbı degılmı?o bıraz daha kolay gorunuyordu arasındakı fark ne soyleyebılırmısın dostum?

Aynı. Sadece bu daha kolay. :)

kardesım sankı o daha kolaydı yaa onda 4 tık ıle hersey tamamdı acıyorduk usb'yı secıyorduk kalıbı secıyorduk tamam'a basıyorduk tamam oluyordu yanlısmıyım :)

Doğrusun.

Resimli anlatım > www.wmismail.org adresinde var zaten.

Doğrusun.

Resimli anlatım > www.wmismail.org adresinde var zaten.

cunku ınsallah bırazdan o yontemı kullanıp elımdekı notebook'a bır format atcam ınsallah bır sorun cıkmaz windows 7 ındırdım burdan secre++ dostumuzun win 7'sini insallah halledebılırım egerkı olursa bayram arıfesınde bol bol duamı alcaksınız kardesım :)

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...