Jump to content

Win7'yi Usb Bellekten Kurun !

wmismail
 Share

Recommended Posts

• Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 3 hafta sonra ...

2u6ci9d.jpg

Arkadaşlar benim bir problemim var usb diskimi hiç boot edemedim ne yaptıysam sanırım anakartımın desteği yok.Araştırdım ama karşıma çıkanlar ingilizce olunca birşey anlayamadım.

Anakart Asus P4 P800 SE 478 Soket

Toshiba USB Transmemory 16 GB Rady Boost

Edited by C@NgO

..

Arkadaşlar benim bir problemim var usb diskimi hiç boot edemedim ne yaptıysam sanırım anakartımın desteği yok.Araştırdım ama karşıma çıkanlar ingilizce olunca birşey anlayamadım.

Anakart Asus P4 P800 SE 478 Soket

Toshiba USB Transmemory 16 GB Rady Boost

Boot ederken henüz windows boot aşamasına gelmeden(anakart logosu çıktığı sırada) f8 tuşuna bas, boot menü çıkması gerekir. Orada hddleri, dvd/cd yi ve boot özellik kazandırdığın usb flash belleğini göreceksin. Seçimini yaparsın.

Kolay gelsin.

@C@NgO;

En az 30 makinada denedim, sorunla karşılaşmadım. Boot ayarlarında görünmüyormu flash bellek ?

Görünüyor arkadaşım ama boot etmeye gelince böyle bir problem var.Sanırım USB bellekte problem yok ama benim anakartta bir problem var.Google a baktımda hep benim anakartı yazmışlar bu problem yüzünden.

Edited by C@NgO

Beyler ben win7 kuracakken gece saat 1.30 ta benm dvd yi yakmıstım yanlıs ıslemden dolayı delı oldum evde gezınıyorum bende secret++ arkadasımın win7 kuruyordum onu dedım dvd yaktım oda dedı usb ıle kurulur bana resımlı anlatım verdı ultra ıso ıle cok rahat kurdum ultra ıso calısıyor yanı bu yontemı denemedım ama buda calısır ama secret++ arkadasıma ne kadar tesekkur etsem azdır gece 1.30 ta benmle ılgılendı :)

Görünüyor arkadaşım ama boot etmeye gelince böyle bir problem var.Sanırım USB bellekte problem yok ama benim anakartta bir problem var.Google a baktımda hep benim anakartı yazmışlar bu problem yüzünden.

Bak, bende p4p800 asus anakart kullanıyorum ve boot sırası için hiçbir zaman bios boot ayarlarına girmiyorum. PC'nin açılması sırasında henüz windows aşamasına geçmeden, anakartın logosu ekrana geldiğinde -onu kaçırmadan- f8'e basıyor ve çıkan boot menüsünden istediğimi ilk çalışması için seçiyorum. Bu işlem boot ayarlarında herhangi bir değişiklikte yapmıyor ayrıca(Belki biliyorsun ama bu durumda yeniden anlatmamın bir sakıncası olmamalı).

Sendede bu şekilde olabilmeli diye düşünüyorum. Denedinmi(Önceki mesajında resmini koyduğun ile alakalı değil. Oradaki windows boot ile ilgili)?

Not: Biosta daha önce yapılan herhangi bir değişiklikten kaynaklı bir sorun olma ihtimaline karşı önerimin uygulanması öncesinde biosu default ayarlarına getirmek gerekebilir.

Not2: Biosa bugüne kadar hiç update yapılmadıysa, çok eski bir bios yazılımı olmasından kaynaklı bir problemde olabilirki eğer böyleysede, çözüme bios update yolu ile gidilmesi gerekecektir.

Edited by temmuz

2u6ci9d.jpg

..

Cango kardeşim! Sende çıkan 'Windows Boot Manager' ekranı benim denememdede çıktı. Sen haklıymışsın ama durumu izah ederken 'Her şeyi yaptım boot gerçekleşmedi ve bu ekran ile karşılaştım' diyorsun. Yaptığın 'herşeyi'de özet şeklinde bile aktarmayınca bende bir yanlış yada eksik olabileceğini düşünerek yardımcı olabilme adına gayret sarfediyorum. Keşke en azından bir iyi niyet olarak değerlendirip 'Dediklerini zaten biliyorum ve bunları yaptımda. Bunlara rağmen sonuç olumsuz' şeklinde cevaben bir mesaj atsaydın. O zaman bende bugün 16gb bir flash bellek almaz ve senin başına gelen ile aynen karşılaşmazdım. Neyse oldu bir kere. Sen sorununu çözebilirsen TNCT'ye aktar bari. Ben başkalarına yardım etmeyi ve paylaşmayı sevdiğim gibi, herkesten yardım alabilme alçak gönüllülüğünüde gösterebiliyorum; sorun olmuyor.

..

bende bu program ile yaptım 3 pc de denedim 2 sinde kuruldu 1 de biosda problem verdi bi türlü asamadım herhalde aynı karsılastıgımız sey

Bu win7 kurulumlu flash bellek, asus p4p800 anakartlı desktop PC de boot etmiyor ama dell notebook bilgisayarımda gayet sorunsuz boot oluyor ve kuruluma geçiyor. Ama yaptığım flash belleğin u3 kesiminde bootlu uygulamalarda ise tam tersi bir durum sözkonusu oluyor. Yani u3 boot yapılmış flash bellekler, asus p4p800 lü desktopta kolaylıkla boot işlevi gerçekleştirirken bu defakide dell notebookumda boot sağlamıyor.

Demekki anakartlar ve bioslar boot konusunda farklı davranışlarda bulunabiliyorlar.

060109-1551-windows7yiu31.jpg

Bende komut satırı C 'yle açılıyor bunu usb nin harfi k komut satırını k 'lye nasıl başlatacağım.

Ayrıca bazı arkadaşlar burada hata aldıklarını yazmışlar. H:\Win7files\boot>Bootsect.exe /nt60 K:

kısmını böyle yapdım >bootsect /nt60 k: ve Successfully diye başlayan kısım çıkdı.Yalnız bu işlemi komut satırından

H den açamadığım için başka bir yerdeki anlatımdan direk C üzerinde komut satırıyla yapdım. Yarıdımlarınız için teşekkürler...

Edit : Resimdeki gibi komut satırını H 'den nasıl aça bilirim bir türlü beceremedim :D:(:)

Edited by karmakoo

Cango kardeşim! Sende çıkan 'Windows Boot Manager' ekranı benim denememdede çıktı. Sen haklıymışsın ama durumu izah ederken 'Her şeyi yaptım boot gerçekleşmedi ve bu ekran ile karşılaştım' diyorsun. Yaptığın 'herşeyi'de özet şeklinde bile aktarmayınca bende bir yanlış yada eksik olabileceğini düşünerek yardımcı olabilme adına gayret sarfediyorum. Keşke en azından bir iyi niyet olarak değerlendirip 'Dediklerini zaten biliyorum ve bunları yaptımda. Bunlara rağmen sonuç olumsuz' şeklinde cevaben bir mesaj atsaydın. O zaman bende bugün 16gb bir flash bellek almaz ve senin başına gelen ile aynen karşılaşmazdım. Neyse oldu bir kere. Sen sorununu çözebilirsen TNCT'ye aktar bari. Ben başkalarına yardım etmeyi ve paylaşmayı sevdiğim gibi, herkesten yardım alabilme alçak gönüllülüğünüde gösterebiliyorum; sorun olmuyor.

Ne yaptım ne ettim bütün seçenekleri denedim flash belleği en az 10 kere format çektim o hata mesajını her seferinde gördüm flash belleği en son ultra iso ile yazdım fakat benim pc de yine aynı hatayı verdi bende denemekten vazgeçtim çünkü her seferinde aynı hata ekranıyla karşılaştım sanal pc lerdede hata verdi bir laptopta denedim flash belleğimden boot etti ama henüz kuramadım ama boot ettiğini gördüm hata aslında flash bellekte değil bazı anakartlar flashtan boot özelliğini desteklemiyoren azından benim anakartım desteklemedi Asus P4 P800 SE 478 soket anakart.

Bende 8 gb vardı. Wmismail abinin kendi sitesindeki programla flasha atmıştım. Yükleme sırasında yeniden başladığında 'bir tuşa basın' uyarısı geldiğinde otomatik kendisi basıyordu. Flashı çıkarıp, o bölümü geçtikten sonra tekrar takmak zorunda kaldım. Zor birşey değil fakat bi yere gidip gelsen tekrar başlayacak.

He bu arada flashtan daha hızlı kuruyor.

Ne yaptım ne ettim bütün seçenekleri denedim flash belleği en az 10 kere format çektim o hata mesajını her seferinde gördüm flash belleği en son ultra iso ile yazdım fakat benim pc de yine aynı hatayı verdi bende denemekten vazgeçtim çünkü her seferinde aynı hata ekranıyla karşılaştım sanal pc lerdede hata verdi bir laptopta denedim flash belleğimden boot etti ama henüz kuramadım ama boot ettiğini gördüm hata aslında flash bellekte değil bazı anakartlar flashtan boot özelliğini desteklemiyoren azından benim anakartım desteklemedi Asus P4 P800 SE 478 soket anakart.

Senin anakartın aslında flashtan boot olayını destekliyor. Neredenmi biliyorum. Çünkü benimde anakartım aynı ve benim PC de flash bellekten bootu zaman zaman(Hatta sıkça..) kullanıyorum. Hiren boot cd, acronis true image universal vs menülü(kapsamlı) bir boot flash bellek bu.. Ancak bu flash bellek u3 özellikli(Sandisk Cruzer) ve bu flash belleğin u3 özelliği gonzor programıyla sanal cd haline getirilerek bu bölüme boottan çalışan programlardan oluşan iso update edilmiştir. Yani senin ve benim p4p800 asus anakartımızda -flash belleğin depoloma bölümlerinde boot çalışmamakla birlikte- u3 özellikli flash belleklerin cd haline getirilmiş u3 bölümünden boot gerçekleşebilmektedir.

Belki bu konuda bilgin ve deneyimin vardır ama ben yinede anlatmış olayım. Bilmeyenler faydalanabilir en azından.

Bu konuda bilgi ve gerekli gonzor programı TNCTR'de mevcuttur.

Not: U3'ten sanal CD'li bootlarda boot dosyaları çok büyük olursa sorun çıkabiliyor(Benim yaptığım yaklaşık 800mb ve sorunsuz..). Yani bu yöntemle Win 7 kurulumlu boot, öyle sanıyorumki -çok büyük boyutlu olduğundan- oluşturulamaz.

Edited by temmuz

• 3 years yıl...

hocam peki bu çalışmayı usb-bellek ya da hafıza kartlarına yapabiliyoruz. ama elimde bir harici harddisk var. bunun içerisine tüm windows o/s lerinin (98/me/2000/xp/vista/7/8/server 2003/2008/2012 gibi) kurulumlarını ekleme istiyorum. şirkete gelen dell laptop için koç sistem teknik servisinde görmüştüm. çok aradım ama bir türlü bulamadım. nasıl yaparım diye bilginiz var mı? bir çaresini bulabilir miyiz?

• 2 hafta sonra ...

hocam peki bu çalışmayı usb-bellek ya da hafıza kartlarına yapabiliyoruz. ama elimde bir harici harddisk var. bunun içerisine tüm windows o/s lerinin (98/me/2000/xp/vista/7/8/server 2003/2008/2012 gibi) kurulumlarını ekleme istiyorum. şirkete gelen dell laptop için koç sistem teknik servisinde görmüştüm. çok aradım ama bir türlü bulamadım. nasıl yaparım diye bilginiz var mı? bir çaresini bulabilir miyiz?

yumi denenebilir

Edited by efes34

• 5 ay sonra...
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...