Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@Loris_my_Morris

Üçüncü mesajdaki BL_WINBOOT programının vista/Win7 ye herangi bir zarar vermesi söz konusu deyildir.
Çünkü yaptığı sadece boot.ini dosyasına yazıp silmekti.

Sorun başka bir nedenden/programdan ötürü kaynaklanmış olabilir.
Belki crack vs. gibi aynı dosyalar sürücüye otomatik kopyalatılmıştır ve haliyle önyükleme bozulmuş olabilir.

Evet program çok eskidir. Yakın bir zamanda ilgili konuyu da güncelleyeceğim.
Ama şuan ara ara iso dosyasından xp kurulumuna bakıyorum.
Haliyle Ramazan da girince çalışmaların yavaşladı. Pc ye çok az takılıyorum.

@34ero

Son BlueLife MultiBoot USB v1.4' ün linki konunun ikinci mesajında mevcuttur!

@bluelife

sorunu şöyle çözdüm. Aklımda şöyle bir düşünce vardı; Şimdi bu böyle olmuyor lakin ben win7 kurarken hani, 100 mb'lık bir bölüm yapıyorya dedim ben kendim öyle birşey yapayım dedim. İyi ki de yapmışım. Sistemişmde C ve D diye iki bölüm mevcuttu. D'yi depo olarak C'yi de sistem olarak kullanıyordum. C sürücüsünün easeus partitionmaster programı ile sürücünün başından 100 mb'lık bir bölüm aldım. Ve ona kurulu sistemimin sürücüsnden Boot klasörü ve bootgmr config.sys autoexec.bat gibi deosyalaraı kopyaladım. Sonrada Bu yeni açtığım bölüme bir sürücü harfi verdik tabi haliyle yoksa dosya kopyalayamazsınız. Neyse ondan sonra oluşan 100 mblık bölümü etkino olarak işaretle dedim. Sonra pc'yi yeniden başlattım ondan sonra pc'm hata verdi açılmadı. Boot/BCD hatası verdi. Sonra win7 dvd'sini flash bellekle boot edip bilgisayarı onar deyip pc başlangıcını çözdüm. Ve windows açıldı. Sonra tekrar BL_WINBOOT programı ile kurdum grup4dos'u yerel sürücüme. Zaten artık windows boot sürücü olarak benim ayırdığım 100 mblık bölümü baz almış ve öyle ayarlamış. WİNBOOT klasörü de direk 100 mblık bölüme kopyalanmış. Windows açıkken C sürücüm kurulu sistemimin sürücüsü, D süürücüsü depo olarak kullandığım sürücü, e sürücüsü ise benim 100 mblık bölüm. Bunu neden anlatıyorum, çünki windows biosta C sürücüsünü benim 100 mblık bölümüme atıyor, d sürücüsünü kurulu sistemimin sürücüsüne , e sürücümüde depo olarak kullandığım sürücüme atıyor. E madem öyle ozaman biz bu BL_WINBOOT programını biosta kullanıyorsak ozaman şöyle bir değişiklik yapmak gerekti ve ben de boot.ini dosyasını düzenleyip e:\winboot\btldr'yi c:\winboot\btldr yaptım oh heleşükür sonunda hallettim. Eğer böyle bir sorunu olanlar varsa bu yolu izleyebilirler. Herkese saygılar...

@bluelife

sorunu şöyle çözdüm. Aklımda şöyle bir düşünce vardı; Şimdi bu böyle olmuyor lakin ben win7 kurarken hani, 100 mb'lık bir bölüm yapıyorya dedim ben kendim öyle birşey yapayım dedim. İyi ki de yapmışım. Sistemişmde C ve D diye iki bölüm mevcuttu. D'yi depo olarak C'yi de sistem olarak kullanıyordum. C sürücüsünün easeus partitionmaster programı ile sürücünün başından 100 mb'lık bir bölüm aldım. Ve ona kurulu sistemimin sürücüsnden Boot klasörü ve bootgmr config.sys autoexec.bat gibi deosyalaraı kopyaladım. Sonrada Bu yeni açtığım bölüme bir sürücü harfi verdik tabi haliyle yoksa dosya kopyalayamazsınız. Neyse ondan sonra oluşan 100 mblık bölümü etkino olarak işaretle dedim. Sonra pc'yi yeniden başlattım ondan sonra pc'm hata verdi açılmadı. Boot/BCD hatası verdi. Sonra win7 dvd'sini flash bellekle boot edip bilgisayarı onar deyip pc başlangıcını çözdüm. Ve windows açıldı. Sonra tekrar BL_WINBOOT programı ile kurdum grup4dos'u yerel sürücüme. Zaten artık windows boot sürücü olarak benim ayırdığım 100 mblık bölümü baz almış ve öyle ayarlamış. WİNBOOT klasörü de direk 100 mblık bölüme kopyalanmış. Windows açıkken C sürücüm kurulu sistemimin sürücüsü, D süürücüsü depo olarak kullandığım sürücü, e sürücüsü ise benim 100 mblık bölüm. Bunu neden anlatıyorum, çünki windows biosta C sürücüsünü benim 100 mblık bölümüme atıyor, d sürücüsünü kurulu sistemimin sürücüsüne , e sürücümüde depo olarak kullandığım sürücüme atıyor. E madem öyle ozaman biz bu BL_WINBOOT programını biosta kullanıyorsak ozaman şöyle bir değişiklik yapmak gerekti ve ben de boot.ini dosyasını düzenleyip e:\winboot\btldr'yi c:\winboot\btldr yaptım oh heleşükür sonunda hallettim. Eğer böyle bir sorunu olanlar varsa bu yolu izleyebilirler. Herkese saygılar...

bluelife öncelikle anlatımların ve paylaşların için teşekkürler tüm yazdıklarını tek tek okudum ve uyguladım sorunsuz bir şekilde usb bellekten kurulum yapabiliyorum yalnız birkaç noktada yardımın gerekiyor yardımcı olursan sevinirim;

1- .iso dosyasıyla win xp kurulum yapabiliyorum(NT5 klasöründen) yalnız bazı bilgisayarlarda bu yöntem çalışmıyor.Bende direk win 7 gibi USB_ROOT klasöründen win xp kurulumu nasıl yaptırmak istiyorum nasıl yaptırabilirim hangi komutları kullanmam gerekir?

2-usb'ye Ubuntu 11.04'ü da eklemek istiyorum acaba nasıl yapabilirim hangi yolu izlemeliyim hangi komutları kullanmalıyım?

3- son olarak :D açılan hazırlamış olduğun menüdeki; menü yazı puntosu, fontları ve renkleri, menüdeki yazıların duracağı yeri nasıl değiştirebiliriz hangi dosyayı nasıl editlememiz gerekiyor

yardımcı olursan çok sevinirim çok teşekkürler

@hur_82

Cevap 1 - Son çalışmayı ilgili bilgisayarlarda denedin mi? Çıkan sorun nedir? Sorunu detaylı yazarsan belki çözüm bulabiliriz.
Minixp üzerinden winntsetup programı vasıtasıyla xp ve benzerlerini yükleyebilirsin.

Cevap 2 - Iso dosyasından çalıştırabileceğin gibi, sorun yaşarsan iso içeriğini usbne çıkartıp çalıştırabileceğini düşünüyorum.
Tabi uygun komutları USBMENU\USBMENU.LST dosyasına yazacaksın.
Rastgele googleden bulduğum bir konu. Içerikteki kodlar işini görecektir.
[color="#0000FF"][u][b]http://reboot.pro/8797/[/b][/u][/color]

Cevap 3 - Görsel menüyü kastediyorsan, kulanmış olduğun gfx menüsünü düzenleyeceksin.
Ilk konuda gerekli dosyalar mevcuttu.
[color="#0000FF"][u][b]http://reboot.pro/9431/
http://diddy.boot-land.net/grub4dos/files/gfxmenu.htm[/b][/u][/color]

@crberus

Aşağıdaki linki tarayıcın ile açarsan, 4shared'den dosya indirme ile alakalı resimli anlatımlara ulaşabilirsin!
[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=4shared+dosya+indirme+resimli[/b][/u][/color]

Edited by blue_life

ilgilendiğin için saol bluelife

1- xp bazı bilgisayarlarda kuruluma geçmiyor yani boot oluyor driverlar yükleniyor sonra mavi ekranının gelip hangi diske yükleme yapmamı soran ekranın gelmesi gerekiyor o gelmiyor siyah ekran da kalıyor ama ne hikmetse bazı bilgisayarlada yapıyor

2- peki .iso dosyasını IMAGES klasörüne atıp şu komutları mı kullanmalıyım;

ls /USBMENU/IMAGES/UBUNTU.ISO || find --set-root --ignore-floppies /USBMENU/IMAGES/UBUNTU.ISO
map --mem /USBMENU/IMAGES/UBUNTU.ISO (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

3- sanırım biraz karmaşık :) senin verdiğin menüleri kullanmaya devam :D

[quote name='blue_life' date='12 August 2011 - 15:04 ' timestamp='1313150672' post='1061461']
@crberus

Aşağıdaki linki tarayıcın ile açarsan, 4shared'den dosya indirme ile alakalı resimli anlatımlara ulaşabilirsin!
[color="#0000FF"][u][b]http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=4shared+dosya+indirme+resimli[/b][/u][/color]
[/quote]

il defa bu siteye giriyorum dosya haric hersey indi dosaya indemedi gitti sagol indirdim
calısman gercekten süper olmus

[quote name='blue_life' date='12 August 2011 - 13:37 ' timestamp='1313149066' post='1061450']
@hur_82

Cevap 1 - Son çalışmayı ilgili bilgisayarlarda denedin mi? Çıkan sorun nedir? Sorunu detaylı yazarsan belki çözüm bulabiliriz.
Minixp üzerinden winntsetup programı vasıtasıyla xp ve benzerlerini yükleyebilirsin.

Cevap 2 - Iso dosyasından çalıştırabileceğin gibi, sorun yaşarsan iso içeriğini usbne çıkartıp çalıştırabileceğini düşünüyorum.
Tabi uygun komutları USBMENU\USBMENU.LST dosyasına yazacaksın.
Rastgele googleden bulduğum bir konu. Içerikteki kodlar işini görecektir.
[color="#0000FF"][u][b]http://reboot.pro/8797/[/b][/u][/color]

Cevap 3 - Görsel menüyü kastediyorsan, kulanmış olduğun gfx menüsünü düzenleyeceksin.
Ilk konuda gerekli dosyalar mevcuttu.
[color="#0000FF"][u][b]http://reboot.pro/9431/
http://diddy.boot-land.net/grub4dos/files/gfxmenu.htm[/b][/u][/color]
[/quote]
[color="#8B0000"]
http://reboot.pro/9431/[/color]
[color="#8B0000"]http://diddy.boot-land.net/grub4dos/files/gfxmenu.htm[/color] bu linkler çalışmıyor, bilginize..

@hur_82

Ilgili komut ile boot ubuntuyu çalıştırabilirsin, lakin ilerleyen aşamalarda sorun çıkabilir.
Bu yüzden verdiğim ilgili linkteki komutları denemelisin!
Mesela aşağıdaki bana mantıklı geldi. Tabi iso konumu düzelt!

[codebox]title Ubuntu 10.04 Desktop
find --set-root /ubuntu/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso
map /ubuntu/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso (hd32)
map --hook
root (hd32)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=/ubuntu/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz[/codebox]

@crberus
Rica ederim, kolay gelsin.

@shiftdelete.net
Linklerde herangi bir sorun yok. Bende açılıyor.

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='12 August 2011 - 12:19 ' timestamp='1313151563' post='1061471']
@hur_82

Ilgili komut ile boot ubuntuyu çalıştırabilirsin, lakin ilerleyen aşamalarda sorun çıkabilir.
Bu yüzden verdiğim ilgili linkteki komutları denemelisin!
Mesela aşağıdaki bana mantıklı geldi. Tabi iso konumu düzelt!

[codebox]title Ubuntu 10.04 Desktop
find --set-root /ubuntu/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso
map /ubuntu/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso (hd32)
map --hook
root (hd32)
kernel /casper/vmlinuz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper iso-scan/filename=/ubuntu/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz[/codebox]

@crberus
Rica ederim, kolay gelsin.

@shiftdelete.net
Linklerde herangi bir sorun yok. Bende açılıyor.
[/quote]

çok teşekkürler bluelife sana mantıklı geliyorsa çalışır, çalıştıda :D hatta usb'den çalıştırıp internete bile bağlandım :D

birde şu pardus 2011 live CD'yi çözdükmü bu iş tamam araştırdığım kadarıyla pardus isolinux.bin dosyası ile çalışıyor ama bi türlü yapamadım .iso olarak attım olmadı .iso dosyasını USB_ROOT klasörüne açtım denedim olmadı. pardus anlatımlarını okudum ama yapamadım (bu konuda 13. sayfada) onada bi el atabilirsen yardımcı olabilirsen çok sevinirim :D

Edited by hur_82

@hur_82

Malesef pardus hakkında bilgim yok. Googleden araştırıp bulunan sonuçarı denemek lazım.
Tabi denem amaçlı isolinux dosyasından boot etmeyi deneyebilirsin.
Bir örnek vereyim...

[codebox]title Deneme
find --set-root /pardus.iso
map /pardus.iso (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader chainloader () || (0xFF)/boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/codebox]

Iso dosyasının konunumu düzeltmeyi unutma!
Işe yaramaz ise, isolinux.cfg adında dosya vardır.
Onun içindeki komutlar, bir ihtimal çözüm olabilir...

Bu arada şu usbdeki iso dosyasından xp kurulumuna dair bir soru sormak istiyorum.
Acaba en son paketi bu sorun çıkan pcde denemişmiydin?
Bu sorun için bazı düzenlemeler yapılmıştı...

Keşke ilgili sorun bende olsaydı da çözseydim.
Şuana kadar denediğim pclerde böyle bir soruna denk gelmedim :(

Edited by blue_life

şu pardus olayını bundan yaklaşık 4-5 bilemedin 6 ay önce çözmüştüm DVD için
iso ismini pardusun iso adı yapıp öyle DVD'ye çekeceksin, pardusun mantığı basit, win7 gibi önce 10-15mb'lık bir önyükleme sistemi yüklüyor sonra pardusun adının olduğu sürücüden (adını tam hatırlayamadım ama pardusliveimage gibi birşeydi zannımca- isoyu ultraiso ile açınca sol üstte adı yazıyor) windows'un install.wim'den yükleme yaptığı gibi o da kendi dosya sisteminden yükleme yapıyor.
USB için hiç denemedim ama usb adını pardusun iso adı yaparsan sorun hallolur belki.
komutlar için pardus forumlarına bakmayı dene bol bol anlatım var orada.<br>

Edited by muharremerd

[quote name='blue_life' date='12 August 2011 - 14:23 ' timestamp='1313159003' post='1061536']
@hur_82

Malesef pardus hakkında bilgim yok. Googleden araştırıp bulunan sonuçarı denemek lazım.
Tabi denem amaçlı isolinux dosyasından boot etmeyi deneyebilirsin.
Bir örnek vereyim...

[codebox]title Deneme
find --set-root /pardus.iso
map /pardus.iso (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader chainloader () || (0xFF)/boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/codebox]

Iso dosyasının konunumu düzeltmeyi unutma!
Işe yaramaz ise, isolinux.cfg adında dosya vardır.
Onun içindeki komutlar, bir ihtimal çözüm olabilir...

Bu arada şu usbdeki iso dosyasından xp kurulumuna dair bir soru sormak istiyorum.
Acaba en son paketi bu sorun çıkan pcde denemişmiydin?
Bu sorun için bazı düzenlemeler yapılmıştı...

Keşke ilgili sorun bende olsaydı da çözseydim.
Şuana kadar denediğim pclerde böyle bir soruna denk gelmedim :(
[/quote]

ilgin için saol bluelife;
evet vermiş olduğun son paket ile yaptım .iso dosyasını dosya adı: "2011_08_09_Nt5SetupFromIso.zip" program adı "NT5 Setup iso v1.0.0.6(x86)" budur bluelife, birde Win 7 64 bit yüklü bir bilgisayarda deneyebilirmisin?

Edited by hur_82

[quote name='muharremerd' date='12 August 2011 - 14:47 ' timestamp='1313160453' post='1061551']
şu pardus olayını bundan yaklaşık 4-5 bilemedin 6 ay önce çözmüştüm DVD için
iso ismini pardusun iso adı yapıp öyle DVD'ye çekeceksin, pardusun mantığı basit, win7 gibi önce 10-15mb'lık bir önyükleme sistemi yüklüyor sonra pardusun adının olduğu sürücüden (adını tam hatırlayamadım ama pardusliveimage gibi birşeydi zannımca- isoyu ultraiso ile açınca sol üstte adı yazıyor) windows'un install.wim'den yükleme yaptığı gibi o da kendi dosya sisteminden yükleme yapıyor.
USB için hiç denemedim ama usb adını pardusun iso adı yaparsan sorun hallolur belki.
komutlar için pardus forumlarına bakmayı dene bol bol anlatım var orada.<br>
[/quote]

saol muharremerd ama multiboot usb yapıyorum tam olarak nasıl bi düzeltme yapabilirim?teşekkürler

merhaba Grub4Dos ile window7 oluyor xp yi yünlendirdigin linkeki gibi yaptım iso dosyasını ve kopyalanazak yeri seciyorum BOOT.GZ dosyasını yeni bir x diye birim olusturuyor oraya kopyalıyor flasha kopyalamıyor
neden böyle olmustur

@crberus

Öncelikle keşke ilgili konuya yazsaydın. Neyse...
Iso dosyasını seçtikten sonra, start tuşuna basınca sisteminde imdisk sanal sürücü programı yüklü deyilse yüklemeni istiyor.
Yükleme bitince ilgili seçtiğin iso dosyası imdisk vasıtasıyla sanal sürücüye takılıyor.
Daha sonra bu sanal sürücüden programın yanında oluşan Target klasörü içine bir takım dosyalar kopyalanıyor.
Bu işlemler sırasında programı sonlandırmamalısın.
Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra, sanal sürücüye takılan iso dosyası çıkartılıyor ve target klasörü altına kopyalanan dosyalar ile ilgili işlemeler başlıyor.
Bir ara bir cmd dosyası açılıp bir takım işlemler yapıyor.

Sonuçta boot.gz dosyası oluşturuluyor ve eğer daha önce sürücü seçtiysen ilgili sürüye bu boot.gz ile ilgili iso dosyası kopyalanıyor.
Bu aşamalarda işlemler uzun sürebilir.

Zaten bir kez boot.gz oluşturduktan sonra ilgili iso için bir kez daha boot.gz oluşturmana gerek yok.
Yani programın işlemini bitirmesini bekleyeceksin.

Bilgisayarımdaki sanal sürücüyü çıkartmak için sürücüye sağ tıklatıp, unmount imdisk... şeklinde olan seçeği seç.
Tabi bilgisayarı yeniden başlatırsanda ilgii sanal sürücüler silinir.
Işlemler sonunda program ekle kaldırdan imdiski kaldırabilirsin...

[quote name='blue_life' date='13 August 2011 - 12:42 ' timestamp='1313228550' post='1062061']
@crberus

Öncelikle keşke ilgili konuya yazsaydın. Neyse...
Iso dosyasını seçtikten sonra, start tuşuna basınca sisteminde imdisk sanal sürücü programı yüklü deyilse yüklemeni istiyor.
Yükleme bitince ilgili seçtiğin iso dosyası imdisk vasıtasıyla sanal sürücüye takılıyor.
Daha sonra bu sanal sürücüden programın yanında oluşan Target klasörü içine bir takım dosyalar kopyalanıyor.
Bu işlemler sırasında programı sonlandırmamalısın.
Gerekli dosyalar kopyalandıktan sonra, sanal sürücüye takılan iso dosyası çıkartılıyor ve target klasörü altına kopyalanan dosyalar ile ilgili işlemeler başlıyor.
Bir ara bir cmd dosyası açılıp bir takım işlemler yapıyor.

Sonuçta boot.gz dosyası oluşturuluyor ve eğer daha önce sürücü seçtiysen ilgili sürüye bu boot.gz ile ilgili iso dosyası kopyalanıyor.
Bu aşamalarda işlemler uzun sürebilir.

Zaten bir kez boot.gz oluşturduktan sonra ilgili iso için bir kez daha boot.gz oluşturmana gerek yok.
Yani programın işlemini bitirmesini bekleyeceksin.

Bilgisayarımdaki sanal sürücüyü çıkartmak için sürücüye sağ tıklatıp, unmount imdisk... şeklinde olan seçeği seç.
Tabi bilgisayarı yeniden başlatırsanda ilgii sanal sürücüler silinir.
Işlemler sonunda program ekle kaldırdan imdiski kaldırabilirsin...
[/quote]

yazılımdan anlamam calısma prensibinden programların
sunu demek istedin galiba
evet daemontools kurulu bilgisayarımda sanal olan disk sürücüsünü kaldırıp islemi öyle gerceklestirim

@crberus

Iso dosyasından xp kurulum projesi, şuan geliştirme aşamasında olduğundan haliyle ufak tefek sorunlar çıkabilir.
Ama tabi son aşamalara gelmiş bulunmaktayız...
Bu gün veyahut yarın yeni paketi yayınlayacağım... Yayınlayınca ilgili konudan bilgilendiririm....

Bir pakette bir çok düzeltme mevcut.
Bence şimdilik biraz bekle. Yeni paket ile tekrar denersin....

Tabi sorunları çözerken yeni özelliklerde ekliyorum.
En son kurulumda kullanıcının isteği doğrultusunda, ekran çözünürlülüğünü değiştirebilmesi için ufak bir uygulama ekledim.
Kurulum anında sağ alt köşedeki çalıştır iconundan istenilen program çalıştırılabiliyor...

[img]http://i.imgur.com/CW5Xv.png[/img]

hocam öncelikle emeğine sağlık sayende bişeyler kapmış oldum :) sana 2 sorum olacak önceki 40 sayfayı inceleyemedim onun için kusuruma bakma

1- bu multiboota birden fazla xp eklenebiliyormu? denedim ama Nt5 klasörünün içine atıyo dolayısıyla önceki değişiyo

2- gfx menüyü ne yaptıysam bir türlü değiştiremedim USBMENU.LST dosyasında gfx menülerinin başındaki # işaretini tek tek sırayla kaldırdım tıpkı BL_SPRING.GFX için yapılmış olan gibi ama bir türlü beceremedim

yardımınızı bekliyorum.