Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

multiboot DVD

hocam sonunda yaptım, gunlerdır ugrasıyordum
benım sorunum ISO_ROOT klasorune birden fazla xp atma ile ilgiliydi, rehberdeki dökümanı inceleyince olayı çözdüm

bu da sonuç
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1334838074__dvdmult.png[/img]

tekrar tşkler

iyiki varsın blue_life :)

Edited by ozanaus

@iso_manyak

Usbde sürücündeki iso dosyasından kurulumu yapıyorsan, ilgili sorun nadirde olsa bazı bilgisayarlarda çıkmaktadır malesef :(
Ben sayısını hatırlayamacağım kadar çok bilgisayara iso dosyasından xp kurdum ve henüz ilgili soruna rastlamadım.
Bazı arkdaşlar, anakartının biosundaki sata/ahci ayarını değiştirerek ilgili sorunu geçebildi. İstersen bir dene.

Ilgili bilgisayarda hata çıkmış olabilir ama farlı bilgisyarlarda bu hataya düşme ihtimalin çok az.

@ozanaus

Rica ederim, kolay gelsin...

4 "e böldüğüm 500 gb usb hdd"nin 4.bölümüne ubuntu kurdum ,ilk bölüm ntfs ve içinde multiboot sistemim mevcut bütün çabalarıma rağmen 4.bölümdeki ubuntuyu boot

edemedim usb kutuyu değiştirdim ,değişik usb kablolar denedim ve internetten indirdiğim yığınla lst ve cfg dosyasına rağmen olmadı .şuan usb kutudaki ubuntudan

yazıyorum bu satırları nasıl boot ettiğime gelince ,süpergrubdisk iso imajını multiboottan çalıştırıp ordan ubuntuya erişiyorum.ben bunu multiboot menuden

yapmak istiyorum önerisi olan arkadaşlardan bir iki kelam yazmalarını önemle istirham ederim saygılarımla. :blush: ..

@zeki ural

Ubuntu hakkında fazla bilgim yok ama grub4dos ile çalıştırabileceğini düşünüyorum. Kısaca ubuntuyu kurarken ilgili kurulduğu bölümün başına pbr (önyükleme) bilgisini yazmıştır. Sen ilgili bölümü önyükleyerek çalıştırmayı denedin mi?

Grub4dos komut istemine geç ve orda;
[b]find[/b]
yazıp
[b]Enter[/b]
tuşuna bas. Bu işlem sonunda grub4dos kullanılabilir sürücüleri listeleyecektir. Ilgili ubuntuya ait bölümü bulmakta zorluk çekersen, bölümün tipine bakabilirsin.
Bunun için;
[b]parttype (hd0,4)[/b]
yazıp
[b]Enter[/b]
tuşuna basman gerekiyor. (hd0,4) seninde anlayacağın üzere birinci diskteki 5. bölüm anlamını taşımaktadır.
Daha sonra önyüklemeyi denersin.
[b]root (hd0,4)
Enter
chainloader +1
Enter
boot[/b]

Ayrıca bu işlem için daha kolay bir yöntem olarak Plop BootManageri deneyebilirsin. Pbr bilgisinden önyükleme başarısız olur ise, heralde ubuntu da grub kullanıyordur. Ubuntunun konfigürasyon dosyasını (menu.lst olabilir) çalıştırmayı deneyebilirsin.
Neyse umarım başarırsın, sonucu yazmayı unutma!

bu ubuntunun grub önyükleme bilgisi.boot/grub/grub.cfg diye geçen dosya ..bazı bölümleri editleyip grub4dos"tan boot etmeyi
denedim açmadı sistemi ..

#
# DO NOT EDIT THIS FILE
#
# It is automatically generated by grub-mkconfig using templates
# from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub
#

### BEGIN /etc/grub.d/00_header ###
if [ -s $prefix/grubenv ]; then
set have_grubenv=true
load_env
fi
set default="0"
if [ "${prev_saved_entry}" ]; then
set saved_entry="${prev_saved_entry}"
save_env saved_entry
set prev_saved_entry=
save_env prev_saved_entry
set boot_once=true
fi

function savedefault {
if [ -z "${boot_once}" ]; then
saved_entry="${chosen}"
save_env saved_entry
fi
}

function recordfail {
set recordfail=1
if [ -n "${have_grubenv}" ]; then if [ -z "${boot_once}" ]; then save_env recordfail; fi; fi
}

function load_video {
insmod vbe
insmod vga
}

insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca
if loadfont /usr/share/grub/unicode.pf2 ; then
set gfxmode=640x480
load_video
insmod gfxterm
fi
terminal_output gfxterm
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
set locale_dir=($root)/boot/grub/locale
set lang=tr
insmod gettext
if [ "${recordfail}" = 1 ]; then
set timeout=-1
else
set timeout=10
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

### BEGIN /etc/grub.d/05_debian_theme ###
set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray
### END /etc/grub.d/05_debian_theme ###

### BEGIN /etc/grub.d/10_linux ###
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-32-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-32-generic root=UUID=331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-32-generic
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-32-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
echo 'Loading Linux 2.6.35-32-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-32-generic root=UUID=331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca ro single
echo 'Loading initial ramdisk ...'
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-22-generic' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-22-generic root=UUID=331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-22-generic
}
menuentry 'Ubuntu, with Linux 2.6.35-22-generic (recovery mode)' --class ubuntu --class gnu-linux --class gnu --class os {
recordfail
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
echo 'Loading Linux 2.6.35-22-generic ...'
linux /boot/vmlinuz-2.6.35-22-generic root=UUID=331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca ro single
echo 'Loading initial ramdisk ...'
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-22-generic
}
### END /etc/grub.d/10_linux ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_linux_xen ###
### END /etc/grub.d/20_linux_xen ###

### BEGIN /etc/grub.d/20_memtest86+ ###
menuentry "Memory test (memtest86+)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
linux16 /boot/memtest86+.bin
}
menuentry "Memory test (memtest86+, serial console 115200)" {
insmod part_msdos
insmod ext2
set root='(hd1,msdos4)'
linux16 /boot/memtest86+.bin console=ttyS0,115200n8
}
### END /etc/grub.d/20_memtest86+ ###

### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ###
menuentry "Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)" {
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='(hd0,msdos1)'
search --no-floppy --fs-uuid --set 528476E68476CC4B
chainloader +1
}
menuentry "Windows Vista (loader) (on /dev/sdb2)" {
insmod part_msdos
insmod ntfs
set root='(hd1,msdos2)'
search --no-floppy --fs-uuid --set BEF8F447F8F3FF87
chainloader +1
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries. Simply type the
# menu entries you want to add after this comment. Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

### BEGIN /etc/grub.d/41_custom ###
if [ -f $prefix/custom.cfg ]; then
source $prefix/custom.cfg;
fi
### END /etc/grub.d/41_custom ###

[img]http://f1204.hizliresim.com/w/q/4rgs4.png[/img]

Edited by zeki ural

@zeki ural

Fazla bir fikrim yok ama aşağıdaki salladığım kodları bir dene :) Bu arada dana önceki önerimi denedin mi? Yani Plop ile ilgili ubuntunun bölümünü çalıştırmaya çalıştığında ubuntu açılırsa, bunu grub4dos uyarlayabiliriz...

[code]title Ubuntu, with Linux 2.6.35-32-generic
find --set-root --ignore-floppies /331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca
kernel /boot/vmlinuz-2.6.35-32-generic root=UUID=331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca ro quiet splash

title Ubuntu, with Linux 2.6.35-32-generic (recovery mode)
find --set-root --ignore-floppies /331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca
kernel /boot/vmlinuz-2.6.35-32-generic root=UUID=331024b7-2ed9-47ba-bc93-c9ccad6e86ca ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.35-32-generic[/code]

malesef plop"da bi işe yaramadı.galiba plop ntfs fat32 fat16 gibi bildiğimiz microsoft dosya sistemleriyle iyi

çalışıyor.birkaç denemeden sonra yazarım yine .hocam title"lar için teşekkürler çalışırsa eğer multiboot"un ubuntu bölümüne

bir dahaki sürümde (ubuntu bul ve başlat) diye eklersek çok güzel olacak inşallah..

bu akşam deneme fırsatım olursa gece sonucu yazarım.. saygılar size ve herkese

blue life hocam size bir sorum olacak sadece bir fikir olurmu olmaz mı sizin gibi uzmanlardan değerlendirmesini almak istiyoum
acaba harddiskimizi bölümlesekte harddiskin bölünmüş kısmına boot edilebilir olarak bu işlemi yapılabilirmi cevabınızı bekliyorum çalışmalarınızda başarılar şimdiden teşekkürler her şey için

@serhat100

Sen windows ile beraber mi kullanmak istiyorsun? Windows için olan programı indirip, kurulumda farklı bir bölüm göstererek istediğini zaten yapabilirsin.
Yani windows önyükleme menüsünden ilgili grub4dos menüsünü başlatabiliyoruz...

Ayrıca usb paketiylede diskine mbr yazdırarak grub4dosu herangi bir diske kurabiliyorsun. Lakin windowsun önyükleme yaptığı bir diske usb paketiyle kurulum yaparsan, windows yerine ilgili grub4dos menün açılır.

@tkhns

Evet 4sahred.com böyle bir yöntem izlemeye başladı. Bir çok çalışmam ilgili sitede olduğundan bunları farklı bir yere upload etmek baya zaman alacaktır.
mediafire.com sitesine yüklemeyi düşünüyorum. Tavsiye edebileceğiniz farklı bir adres varmı?

windows 7 kurulu harddiskimize yeni bir partition bölüm açıp pc yi açarken istediğimizde windows 7 den başlattıp istediğimiz zaman partition bölümede multibooot usb gibi göstermek diye yani nasıl ki bir harddiske iki ayrı işletim sistemi kurupta istediğimizi seçme imkanımız var aynen öyle ikinci bir işletim sistemi gibi gösterip bunları o bölüme yapabilirmiyiz cevabın için teşekkür ederim

@tkhns

En son usb paketini upload ettim...
[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Files/Grub4dos/USB/2012_03_14_USB_BOOT.ZIP[/u][/color]

@serhat100

Aşağıdaki resimde bulunan programla istediğini yapabilirsin. Lakin ilgili paketin içindeki grub4dos biraz eskiydi. İlgili program ait link konunun üçüncü mesajında! Kurcala...
[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/WinBootMenu_2-1.jpg[/img]

@STAN

Yeterli bilgi vermezsen haliyle yanış anlayabilirim. Sonuçta medyum felan deyiliz :whistle:
İlgili iso dosyasındaki sistemler nedir? WindowsXP vs. ise ilgili anlatılan yöntelerle sürücünün boyutuna bağlı olarak istediğin kadar iso dosaysı ekleyebilirisn...

sanırım usb bellegine baglı olarak istedigin kadar ekleyebilirsin ben şuan 16 gb nin sınırlarını zorlıyacam eğer işlemler istedigim gibi ilerlerse 64 gb alıcam driver paketleri ve program arşivi de ekliycem cd lerden kurtulucaz inşallah blue_life sayesinde :)

blue life hocam çooookkk teşekkür ederim konuyu inceledim tamda benim istediğim şekilde ayrıntılı yazmışsın eline emeğine sağlık en kısa sürede winboot menü yapacam birde win7pe ile windows 7 sp1 menü içerisine koyarsak ayrı ayrı çalıştırma imkanımız olurmu usb de denedim windows 7 kur u başlatıyorum win7pe açılıyor bunun bir çözümü varmı tekrar teşekkürler hiç bilenlerle bilmeyenler bir olurmu sora sora öğreniyoruz umarım başını ağrıtmıyordurum.

@STAN

Konuyu inceleyip kurcalarsan, yazdıklarının hemen hemen hepsini grub4dos ile usb üzerinden çalıştırabilirsin...

@serhat100

Ben win7 kurulumunu aşağdaki yöntemi kullanarak iso dosyasından yapıyorum. Ilgili paketteki program bazı win7lerde sorun çıkarıyordu. Sorun yaşarsan xp gibi farklı bir sistemde denersin. Şuan ilgili programdaki sorunu çözmek için malesef yeterli zamanım yok :(

[b]http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-[/b]