Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

pascal multibot sistemdeki hbcd 15.2 iso şeklinde çalıştırmamış exe şeklinde çalıştırıp multibota eklemiş bizde bunu aynı şekilde yapabilirmiyiz v

zaten açık halde çalıştırıyoruz sorunuzu anlamadım tam

iso içerisindeki HBCD kalsörünü ana dizine çıkarıyoruz

komut

title Hiren's BootCD 15.2
ls /HBCD/menu.lst || ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
ls /HBCD/menu.lst && configfile /HBCD/menu.lst
ls /HBCD/MENU.LST && configfile /HBCD/MENU.LST

zaten açık halde çalıştırıyoruz sorunuzu anlamadım tam

iso içerisindeki HBCD kalsörünü ana dizine çıkarıyoruz

komut

title Hiren's BootCD 15.2
ls /HBCD/menu.lst || ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
ls /HBCD/menu.lst && configfile /HBCD/menu.lst
ls /HBCD/MENU.LST && configfile /HBCD/MENU.LST

oguzhan43 merhaba bu komut ile çalışıyor ancak hiren boot cd 15.2 restored editon hepsi çalışmıyor şöyle ki 

q4na35.jpg

burada iso içeriği gözüküyor biz multiboot kullanırken sadece HBCD klasörünün içerisini kopyalıyoruz mesela örnek veriyorum rescue dosyasında olan kaspersky çalışmıyor çalışabilmesi için herhalde dosyaların ana dizinde olması gerekiyor bunu nasıl ayarlayabiliriz bilginiz var mı acaba 

oguzhan43 merhaba bu komut ile çalışıyor ancak hiren boot cd 15.2 restored editon hepsi çalışmıyor şöyle ki 

burada iso içeriği gözüküyor biz multiboot kullanırken sadece HBCD klasörünün içerisini kopyalıyoruz mesela örnek veriyorum rescue dosyasında olan kaspersky çalışmıyor çalışabilmesi için herhalde dosyaların ana dizinde olması gerekiyor bunu nasıl ayarlayabiliriz bilginiz var mı acaba 

tüm içeriği ana dizine çıkartıp deneyiniz kasperksy ayrı kullanıyorum ben hirende tek kullandığım açıkcası mini xp ve içindeki programlar diğerlerinin pek önemi yok benim için :)

tüm içeriği ana dizine çıkartıp deneyiniz kasperksy ayrı kullanıyorum ben hirende tek kullandığım açıkcası mini xp ve içindeki programlar diğerlerinin pek önemi yok benim için :)

Bende ayrı kullanıyorum kaspersky örnek vermek için söyledim sadece ana dizine bu kadar dosya ve klasör kopyalarsak flash içi karman çorman olabilir ondan dolayı kopyalamak istemiyorum açıkcası. Birde aynı dosya isimleri benim flash içinde mevcut bu sefer iyice çorba olabilir :) 

USTAD ellerine saglık mukemmel bir sistem yapmışsınız uzun ugraş tan sonra kendı multıboot umu hazırladım yine uzun ugraş tan sonra kendı resimleri editleyıp gfx menü yu da yaptım yalnız bunu yapamadım gfx menüdeki yazı beyaz olarak gelıyor bunu nasıl yazı renklerını kod larını nereye ve nasıl yapacağız

2:multıboot la xp mukemmel derecede hızlı yüklüyor masa üstü resmini degiştirebilme şansımız varmı yani kendi begendigimiz temayı  veya resmi multıboota eklıyebilmek  yani format bittiginde masaustunde begendıgımız resım veya tema gelsın tşkler

bide ustad baidu antıvurus  2012_06_14_Nt5SetupFromIso virus olarak algılıyor ve sılıyor

USTAD ellerine saglık mukemmel bir sistem yapmışsınız uzun ugraş tan sonra kendı multıboot umu hazırladım yine uzun ugraş tan sonra kendı resimleri editleyıp gfx menü yu da yaptım yalnız bunu yapamadım gfx menüdeki yazı beyaz olarak gelıyor bunu nasıl yazı renklerını kod larını nereye ve nasıl yapacağız

2:multıboot la xp mukemmel derecede hızlı yüklüyor masa üstü resmini degiştirebilme şansımız varmı yani kendi begendigimiz temayı  veya resmi multıboota eklıyebilmek  yani format bittiginde masaustunde begendıgımız resım veya tema gelsın tşkler

bide ustad baidu antıvurus  2012_06_14_Nt5SetupFromIso virus olarak algılıyor ve sılıyor

vallaha sende benim gibi gfx menü editlemisin  bende bilmiyorum aslinda ögrsensem cok güzel olur :) 

2 sorun ise yeniden düzenleme yapman lazim yani söyle söyleyim kendin editleyip sistem i iso haline getirip yeniden  boot etmen lazim yoksa boot edilmis dosya ile oynama yapilmiyor diye biliyorum yanlis isem düzeltin arkadaslar

Ben Genelde Bu programı Kullanarak Tasarlıyorum GFX menülerimi 1024 Çözünürlüğüde Destekliyoru bi bakın derim

Örnek Menü Benimki 

[spoiler]pre_1425379319__multiboot_men_2015.png[/spoiler]

Merhaba windows 7 eski pc için yazmışsınız bu nedir acaba öğrenebilir miyim. Eğer sadece eski pclere yükleniyor ise nereden indirdiniz bana link verebilir misin acaba. 

• Like 1

Merhaba windows 7 eski pc için yazmışsınız bu nedir acaba öğrenebilir miyim. Eğer sadece eski pclere yükleniyor ise nereden indirdiniz bana link verebilir misin acaba. 

benim demek ıstedıgım mesele xp yazısı veya wındows7 yukle veya sıstemden başlat yazısı

benim demek ıstedıgım mesele xp yazısı veya wındows7 yukle veya sıstemden başlat yazısı

Konuyu açarmısın anlamadım yükle sistemden başlat yazıcı ? ne demek istedigini anlamadım 

Bazı Windows 7 lerde Yeni İso kalıplarını kabul etmiyor kabul etmedimi onu kullanıyorum sorunsuz kurulum yapıyor

Peki bu çalışmayı nereden indirebilirim. Kendi multiboot kullanmak için. Winodws 8.1 içinde bu şekilde bir iso kalıbı var mı 

Konuyu açarmısın anlamadım yükle sistemden başlat yazıcı ? ne demek istedigini anlamadım 

cevabın icin tşkler demek istedıgım hazırladıgımıxz xp ve wın7 sistemleri multıboot a eklıyoruz format attıgımız zaman hangi işletım sistemını secıyoruz ya ana menüdeki yazı beyaz dır biz başka resım ekledık  ama beyaz yazısı uymuyor mesela ilk sayfadaki tiger resmi beyaz uyuşuyor bunun yazı rengini değiştirmek

örnek bu ana menü  deki yazı tipini degiştirmek istıyorum bunu sarı renk olarak

WinBootMenu_6-1.jpg

cevabın icin tşkler demek istedıgım hazırladıgımıxz xp ve wın7 sistemleri multıboot a eklıyoruz format attıgımız zaman hangi işletım sistemını secıyoruz ya ana menüdeki yazı beyaz dır biz başka resım ekledık  ama beyaz yazısı uymuyor mesela ilk sayfadaki tiger resmi beyaz uyuşuyor bunun yazı rengini değiştirmek

örnek bu ana menü  deki yazı tipini degiştirmek istıyorum bunu sarı renk olarak

gfxboot.cfg dosyasından değiştirebilirsin

renk kodları için

http://www.nthelp.com/colorcodes.htm

Edited by oguzhan43
  • Like 2

ustad cevabın icin tşkler ama benim multıbootta gfxboot.cfg dosyasını bulamadım sende hazır varsa yada nasıl yapacagımızı söylersen makbule gecer tşkler

blue_life ın paketini indirip BL_GIRL.GFX paketini extract ederseniz içerisinde mevcut, resmi değiştirip gfxboot.cfg dosyasını editlemeniz yeterli

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/AABU9gsY4EhAXdqlB40gWUs3a/04_OTHER/GFX_MENU/MAKING_GFX_MENU_v1.4.zip?dl=0

içerisinde anlatım mevcut kolay gelsin.

• Like 1

ustad cevabın icin tşkler bu zaten bende var vede resımlerı edıtlıyebiliyorum ama yazı tipi rengini yapamadım ayrıca bu dosyada 

gfxboot.cfg böyle bir klasor yok yoksa siz normal   OPENSUSE_ENG.GFX bunamı diyorsun ben mesale acılışta bu menu yazısı beyaz olarak gelıyor ben sarı ya cevırmek ıstıyorum

ustad cevabın icin tşkler bu zaten bende var vede resımlerı edıtlıyebiliyorum ama yazı tipi rengini yapamadım ayrıca bu dosyada 

gfxboot.cfg böyle bir klasor yok yoksa siz normal   OPENSUSE_ENG.GFX bunamı diyorsun ben mesale acılışta bu menu yazısı beyaz olarak gelıyor ben sarı ya cevırmek ıstıyorum

klasör değil dosyadır indirdiğin pakette

MAKING_GFX_MENU_v1.4\MY_GFX_MENU

klasörü altındaki gfx leri extract edersen dosyanın var olduğunu göreceksin

örneğin ben bir gfx i maviye çevirmişim

http://i.imgur.com/Xx95Q04.jpg

Edited by oguzhan43
  • Like 1

Cevabın icin tşkler ustad az kaldı bu işi çözmeye sayende şimdi gördüm şimdi bu kodları nereye ve nasıl katmaya notpead ile actım

hangi isimleri degiştirecegiz farklı kaydetmı yoksa kaydet demek yeterlimi :D

arkadaşlar kullanmış olduğum ana boot menüyü nasıl sağa yada sola kaydırabiliriz ve yazı renklerini nasıl değiştirebiliriz? gfxmenü içerisindeki boot menüsünün ayarının yapıldığı gfxboot.cfg dosyasında nereleri değiştirmemiz gerekiyor?bi türlü beceremedim ana boot menüsü her zaman ortada çıkıyor ve rengi her zaman aynı (menu_start_x=50 menu_start_y=50 buraları değiştirmeme rağmen olmuyor başka neresi değişecek acaba rengi için neresi değişecek herhangi bir fikrim yok)

pre1318222291bootmenu.jpg

burda arkadaş ta sormuş