Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Cevabın icin tşkler ustad az kaldı bu işi çözmeye sayende şimdi gördüm şimdi bu kodları nereye ve nasıl katmaya notpead ile actım

hangi isimleri degiştirecegiz farklı kaydetmı yoksa kaydet demek yeterlimi :D

burda arkadaş ta sormuş

kaydet demeniz yeterli ayarları değiştireceksin artık karıştıra karıştıra öğren :)

cevabın ıcın tşkler (vaz gectim) gece 3 kadar karıştırdım  beynim gitti elinde bu tiger gfx: hazır olarak sarı,ve mavi rengi olan arkadaşlar paylaşırsa makbule gecer

ustad yinede sana tşkler beni m sorularıma 2 gündür cevab verdin ama bir türlü nasıl ve nereye renk kodlarını yapıştıracagımı bir türlü anlatamadın  bana kendi yaptıgın gfx menu yazı resim olarak gösterdın saolasın bir tek sen yapan degilsin başka bir sitede kodları nerey ve nasıl kaydedecimi anlatan resimli ve resmin üzerine işaret katarak tarıf ettıler bana kurcala diyorsun zaten bilseydim sormazdım tam vazgecmiştim google amcadan aratıp buldum site tam tarıf ettıgı gibi yaptım ve oldu

cevabın ıcın tşkler (vaz gectim) gece 3 kadar karıştırdım  beynim gitti elinde bu tiger gfx: hazır olarak sarı,ve mavi rengi olan arkadaşlar paylaşırsa makbule gecer

ustad yinede sana tşkler beni m sorularıma 2 gündür cevab verdin ama bir türlü nasıl ve nereye renk kodlarını yapıştıracagımı bir türlü anlatamadın  bana kendi yaptıgın gfx menu yazı resim olarak gösterdın saolasın bir tek sen yapan degilsin başka bir sitede kodları nerey ve nasıl kaydedecimi anlatan resimli ve resmin üzerine işaret katarak tarıf ettıler bana kurcala diyorsun zaten bilseydim sormazdım tam vazgecmiştim google amcadan aratıp buldum site tam tarıf ettıgı gibi yaptım ve oldu

2 sene önce kurcalaya kurcalaya yaptığım bişey hatırlamıyorum inan vaktimde yok bakmaya sadece yol gösterdim hiçbiyerde de bitek ben yaptım diye bi imada da bulunmadım  bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum herkese ne kimseyi hakir gördüm ne kendimi kimseden üstün yazın çok kırıcı olmuş

2 sene önce kurcalaya kurcalaya yaptığım bişey hatırlamıyorum inan vaktimde yok bakmaya sadece yol gösterdim hiçbiyerde de bitek ben yaptım diye bi imada da bulunmadım  bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum herkese ne kimseyi hakir gördüm ne kendimi kimseden üstün yazın çok kırıcı olmuş

eyer yazım da kırıcı bişey varsa özür dilerim; senınde sadece ben yaptım ama hatırlamıyorum demek   ama sende kurcala diyorsun:,ti hakıkaten 2 gündür canım cıktı başka sitelere bakmak ta aklıma gelmedı  aslında yapmış olan kımse ler icin cok basit tir 

sadece kod ları yapıştıryorsun o kadare

tekrar kalbini kırdımsa hakkını helal et

Nextadam merhaba, acaba google'da bulduğun siteyi öğrenebilirmiyiz, 2-3 tane gfx menülü multibootlarım var, yazı renklerinde ve boşluklarda düzenleme yapacağım, yardımcı olursan sevinirim. Saygılarımla.

Arkadaşlar bu sorunu çözen varsa yardımcı olabilirmi. Aşağıdaki hatayı neden verir bu soru çok sorulmuş ama netleşmemiş bilen varsa lütfen paylaşırsa sevinirim.

pre_1424302445__usb_boot_hata.jpg

sorunu çözdünmü bilmiyorum ama sorun yaşayanlar için cvp vereyım, aynı sorunu ben de yaşadım, sorun kullandığın komutlarda daır, sanırım win7 için 4, win8 için de 3 komut oluşuyordu, ben bu komutların hepsını menulıste ekledım ve 1.2.. dıye numaralandırdım, sonra kurulum yaparak,tüm komutları deneyerek çalışmayan komutları sildim, yani çalışan komutu bırakarak diğerlerini sildim

arkadaşlar ben pascal multiboot içindkei güncel Windows isolardan bir kaçını  burdaki sistemin  kurulu olduğu multibootama attım örnek wın7 klasöründen çeken  dosya için klasör içindkei menü.lst dosyasınd agerekli yerlerid eğiştim usbmenu lstdende değiştim  sistem başlıyor sonrasınd a wın7 iso dossyaısnın yerini bulamıyor hatası geliyor  yerini sçein diyor  bu olayı aşamadım   usbmenu/wın7/wın7.iso gibi konumda doğru sorun ne olabilir acaba

arkadaşlar ben pascal multiboot içindkei güncel Windows isolardan bir kaçını  burdaki sistemin  kurulu olduğu multibootama attım örnek wın7 klasöründen çeken  dosya için klasör içindkei menü.lst dosyasınd agerekli yerlerid eğiştim usbmenu lstdende değiştim  sistem başlıyor sonrasınd a wın7 iso dossyaısnın yerini bulamıyor hatası geliyor  yerini sçein diyor  bu olayı aşamadım   usbmenu/wın7/wın7.iso gibi konumda doğru sorun ne olabilir acaba

nt6 oluştururken dosyanın yolu belirtilir sizde konum farklı olduğu için hata alıyorsunuzdur.

oguzhan abimin daha önceden bizlerle paylastigi menu listen kodlari dan bulup paylstim  

# =========================================================================

title Windows 8.1  UPDATE WITH X86 X64 Kurulumu MSDN (16in1)
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 8.1 UPDATE WITH X86 X64 Kurulumu AGUSTOS 2014 (16in1) ESD
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN81GE/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN81GE/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN81GE/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN81GE/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN81GE/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 8.1 UPDATE PRO X86 LITE HAZIRAN 2014
errorcheck off
ls /WINDOWS/81LIT86/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/81LIT86/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/81LIT86/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/81LIT86/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/81LIT86/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 8.1 UPDATE PRO X64 LITE HAZIRAN 2014
errorcheck off
ls /WINDOWS/81LIT64/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/81LIT64/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/81LIT64/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/81LIT64/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/81LIT64/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 8  Core Single X64 Kurulumu MSDN 
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN8C/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN8C/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN8C/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN8C/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN8C/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 SP1  X86 X64 Kurulumu MSDN (13in1) ESD
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 SP1  X86 X64 Kurulumu TEMMUZ 2014 (13in1)
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN7G/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN7G/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN7G/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN7G/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN7G/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 SP1  X86 X64 Kurulumu TEMMUZ 2014 (13in1) ESD
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN7GE/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN7GE/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN7GE/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN7GE/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN7GE/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 SP1  X86 ULTIMATE LITE TEMMUZ 2014 ESD
errorcheck off
ls /WINDOWS/W7LITE/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/W7LITE/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/W7LITE/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/W7LITE/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/W7LITE/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 Embedded Standard Sp1 | X86 | Tr-En 
errorcheck off
ls /WINDOWS/W7EMB/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/W7EMB/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/W7EMB/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/W7EMB/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/W7EMB/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

ben ise 

#FİRTİNA_LİMANİ

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows 7 Sp1 Tum Surumler Subat 2015 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
echo ----------------------------------------------------------
echo Loading [..... By firtina_limani tafindan subat ayinda guncellemistir .....!!! ]
set /p DUMMY=Devam etmek icin bir tusa basin......!!!
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/W7MSD/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows 8.1 Update 3 pro vl Surumler subat\n Iso dosyasından önyükleme yapar
echo Loading [..... By firtina_limani tafindan subat ayinda guncellemistir .....!!! ]
set /p DUMMY=Devam etmek icin bir tusa basin......!!!
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/W8MSD/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

pascalda kullanılan isim ile aynı yol ama sorun oluyor sizin kullandığınız grupdos kodu nedir Windows 7 ve 8 için

oguzhan abimin daha önceden bizlerle paylastigi menu listen kodlari dan bulup paylstim  

bide böyle dene bakalım kodunu

title Windows 8.1 Update 3 pro vl Surumler subat\n Iso dosyasından önyükleme yapar
pause --wait=5
set ISOFILE=/USBMENU/ISO/W8MSD/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

Arkadaşlar merhabalar. Multiboot Usb ye attığım  Easeus Partition Master Bootable isoyu çalıştıramıyorum.Acaba kodlar mı çalışmıyor.Hemen hemen hepsini denedim.Yoksa bendeki isomu olmuyor.

İsoyu Easeus programının kendisi ile oluşturuyorum. 9 ve 10 versiyonları ile denedim olmuyor. Bileniniz yada bunu usbye atıp kullanan varsa bir yardım etse. Şimdiden çok teşekkürler.

Arkadaşlar merhabalar. Multiboot Usb ye attığım  Easeus Partition Master Bootable isoyu çalıştıramıyorum.Acaba kodlar mı çalışmıyor.Hemen hemen hepsini denedim.Yoksa bendeki isomu olmuyor.

İsoyu Easeus programının kendisi ile oluşturuyorum. 9 ve 10 versiyonları ile denedim olmuyor. Bileniniz yada bunu usbye atıp kullanan varsa bir yardım etse. Şimdiden çok teşekkürler.

aşağıdaki kodu deneyin

title EASEUS Partition Master 10.2
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/ImagePE.iso
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

qemu da ram yetmediği için hata almanız muhtemel sistemi boot edip deneyin yada sanal sistemlerde deneyin

aşağıdaki kodu deneyin

title EASEUS Partition Master 10.2
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/ImagePE.iso
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

qemu da ram yetmediği için hata almanız muhtemel sistemi boot edip deneyin yada sanal sistemlerde deneyin

Söylediğin gibi yaptım oguzhan43, iso dosyasını multiboottan seçince cd-dvd den yükleme için tuşa basınız geliyor, basıp devam edince bir süre siyah ekran bekliyor, sonra windows açılışındaki logo geliyor ve mavi ekrana düşüyor.Hata kodu 0xc000021a. Anlamadım

Söylediğin gibi yaptım oguzhan43, iso dosyasını multiboottan seçince cd-dvd den yükleme için tuşa basınız geliyor, basıp devam edince bir süre siyah ekran bekliyor, sonra windows açılışındaki logo geliyor ve mavi ekrana düşüyor.Hata kodu 0xc000021a. Anlamadım

oluşturduğun isoyu defrag edip dene winpe bi sistem hata vermemesi gerekir

xp için olanı varmı fırtına limanının paylaştığı kodun.birde bu başka projeden aldım ya  isoları acaba bu dosya yolu nt6boot.isoyamı yazıyor wın7epc .isoyamı yazıyor Oğuzhan arkadaşım sen gördün dosyaları ana dizine al demiştin

Edited by mustafakarasan

xp için olanı varmı fırtına limanının paylaştığı kodun.birde bu başka projeden aldım ya  isoları acaba bu dosya yolu nt6boot.isoyamı yazıyor wın7epc .isoyamı yazıyor Oğuzhan arkadaşım sen gördün dosyaları ana dizine al demiştin

xp için nt5, vista ve sonrası için nt6 uygulanır. yolu değiştirmek istiyorsan temiz isolara bu işlemleri baştan uygulamalısın başka sistemlerden alacağın isoların dosya konumları aynı olmalıdır

xp için kod

title WIN XP KURULUMLARI
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
ls /WINSETUP/WINXP/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /WINSETUP/WINXP/BOOT.GZ
clear
echo ----------------------------------------------------
echo Loading Windows XP KURULUMLARI
echo Please wait...
echo ----------------------------------------------------
map --mem /WINSETUP/WINXP/BOOT.GZ (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot