Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Usb paketinde ufak tefek güncellemeler yapıldı istekler üzerine. Kısaca yapılan değişikliklerden bazıları;

- Grub4dos versiyonu güncellendi. (grub4dos-0.4.6a-2015-03-04)

- Plop boot manager güncellendi. (USBMENU\IMAGES\PLOP5015.GZ)

- MB_USB.exe de format seçeneklerine exFat seçeneği eklendi.

- MB_USB.exe de bir takım düzeltmeler yapıldı.

...

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/AABFE3o9jzww1r8GRHn5uWYWa/01_USB_BOOT?dl=0

Yeterli vakit ayıramadığım için bir süredir sizlere fazla yardımım olmuyor. Lütfen kusurumu mazur görün. @oguzhan43 gibi sizlere yardımcı olup yönlendiren arkadaşlara da teşekkürlerimi sunarım...

• Like 6

oğuzhan43 merhaba 

hiren boot cd 15.2 restored editon 2.8 gb indirdim multiboot atmak istiyorum ve bütün içeriğinin çalışmasını istiyorum. Dos programlarını çalıştırmak istiyorum nfts formatlı olduğundan çalıştıramadım. Bluelife hocanın hirendsk dosyasını indirdim ancak imaj dosyası dolu olduğundan yeniden oluşturamadım bana bu konu da yardımcı olabilir misin. 

oğuzhan43 merhaba 

hiren boot cd 15.2 restored editon 2.8 gb indirdim multiboot atmak istiyorum ve bütün içeriğinin çalışmasını istiyorum. Dos programlarını çalıştırmak istiyorum nfts formatlı olduğundan çalıştıramadım. Bluelife hocanın hirendsk dosyasını indirdim ancak imaj dosyası dolu olduğundan yeniden oluşturamadım bana bu konu da yardımcı olabilir misin. 

sisteme winimage programını kur. indirdiğin dsk dosyasını bu programla aç.

image-change format ı seç

açılan pencerede en alttaki select custom image format ı seç yeni bir edit fat image size pencersi açılır

total number of sector değerini yükselt örneğin 69200 gibi tamam de dos klasörünü image içine sürükle artık hata vermemesi gerekir. dosyayı kaydedip çık

• Like 2

@blue_life hocam

USBDR

grldr

usbdrive.tag

Bunlar tam olarak ne işe yarıyor? 

Görevleri nedir?

Güncellemek ne gibi fayda sağlar bilgi verebilir misiniz hocam

windows 7, 8.1 esd sıkıştırmalı  çift bootlu  isolarda multibootta çalışır mı? ben yapamadım yardımcı olur musunuz?

• Like 1

@Cancagir

Yapamazsan ne kadarlık bir kapasitesinin olması söylersin. Senin için ayarlayıp göndermeye çalışırım...

sisteme winimage programını kur. indirdiğin dsk dosyasını bu programla aç.

image-change format ı seç

açılan pencerede en alttaki select custom image format ı seç yeni bir edit fat image size pencersi açılır

total number of sector değerini yükselt örneğin 69200 gibi tamam de dos klasörünü image içine sürükle artık hata vermemesi gerekir. dosyayı kaydedip çık

Çok teşekkür ederim şimdi denedim dos programlarını attım ancak bir sorunum var şimdi sadece hiren boot cd dos programları çalışacak ben indirdiğim hiren boot cd restored editon tüm içeriğinin çalışmasını istiyorum. İso içinde bir sürü dosya var aklım karıştı nasıl çalıştırabilirim yardımlarınız bekliyorum. 

q4na35.jpg

Çok teşekkür ederim şimdi denedim dos programlarını attım ancak bir sorunum var şimdi sadece hiren boot cd dos programları çalışacak ben indirdiğim hiren boot cd restored editon tüm içeriğinin çalışmasını istiyorum. İso içinde bir sürü dosya var aklım karıştı nasıl çalıştırabilirim yardımlarınız bekliyorum. 

yaptığın dsk imajı sadece dos programları çalışsın diye diğerlerini normal olarak çalıştıracaksın 2 ayrı komut dosyası oluşturacaksın

# =========================================================================

title Hiren's BootCD 15.2 Restored Edition
ls /HBCD/menu.lst || ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
ls /HBCD/menu.lst && configfile /HBCD/menu.lst
ls /HBCD/MENU.LST && configfile /HBCD/MENU.LST

title Start Hiren's BootCD 15.2 - NTFS DOS 
pause --wait=0 Hiren Disk Imaji rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...
pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...
pause --wait=0
set FILE=/USBMENU/IMAGES/HIREN152.DSK
ls %FILE% || find --set-root --ignore-floppies %FILE%
map --mem %FILE% (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

@blue_life hocam

USBDR

grldr

usbdrive.tag

Bunlar tam olarak ne işe yarıyor? 

Görevleri nedir?

Güncellemek ne gibi fayda sağlar bilgi verebilir misiniz hocam

windows 7, 8.1 esd sıkıştırmalı  çift bootlu  isolarda multibootta çalışır mı? ben yapamadım yardımcı olur musunuz?

esd ve çift boot.wim ler sıkıntısız çalışır

köylü üstadın kendi sisteminde multiboot a ekleme açıklaması size yol gösterebilir.

http://www.tnctr.com/topic/273306-windows-81-16in1-aralyk-2014-uefi-destekli/

Edited by oguzhan43
  • Like 2

BlueLife üstadın hazırlamış olduğu nt6 işlemini yapmak istiyorum. Oluşan NT6BOOT.ISO dosyayı hem windows 10 hem windows 8.1 hemde windows 7 içinde kullanabilir miyim. Her windows için nt6 işleminden geçirmem gerekiyor mı yoksa NT6BOOT.ISO iso bir defa oluştursam. Bütün windows sürümlerini kullanabilir miyim 

yaptığın dsk imajı sadece dos programları çalışsın diye diğerlerini normal olarak çalıştıracaksın 2 ayrı komut dosyası oluşturacaksın

title Hiren's BootCD 15.2 Restored Edition
ls /HBCD/menu.lst || ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/menu.lst || find --set-root /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5 HBCD/MENU.LST bulunamadi!
ls /HBCD/menu.lst && configfile /HBCD/menu.lst
ls /HBCD/MENU.LST && configfile /HBCD/MENU.LST

title Start Hiren's BootCD 15.2 - NTFS DOS 
pause --wait=0 Hiren Disk Imaji rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...
pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...
pause --wait=0
set FILE=/USBMENU/IMAGES/HIREN152.DSK
ls %FILE% || find --set-root --ignore-floppies %FILE%
map --mem %FILE% (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

esd ve çift boot.wim ler sıkıntısız çalışır

köylü üstadın kendi sisteminde multiboot a ekleme açıklaması size yol gösterebilir.

http://www.tnctr.com/topic/273306-windows-81-16in1-aralyk-2014-uefi-destekli/

https://www.youtube.com/watch?v=jQqIxp3rDl0

indirme link video altindadir 

• Like 1

BlueLife üstadın hazırlamış olduğu nt6 işlemini yapmak istiyorum. Oluşan NT6BOOT.ISO dosyayı hem windows 10 hem windows 8.1 hemde windows 7 içinde kullanabilir miyim. Her windows için nt6 işleminden geçirmem gerekiyor mı yoksa NT6BOOT.ISO iso bir defa oluştursam. Bütün windows sürümlerini kullanabilir miyim 

her iso ve sistem için ayrı oluşturmalısın

• Like 1

1. Selam arkadaşım multiboot konusundaki çalışmaların takdire şayan lakin ben birden fazla bölümü olan harici diskin bölümlerine farklı multibootlar yapmak istiyorum. Grub4Dos prg ile bu mümkün mü?  Yani açılışta

Harici Hardiskin birinci bölümünden başlat

Harici Hardiskin ikinci  bölümünden başlat

Harici Hardiskin üçüncü  bölümünden başlat gibi bir menü yardımıyla diskin bütün bölümlerindeki multibootlara ulaşmam mümkün mü?

Yardımcı olursanız sevinirim... Şimdiden teşekkürler....

Hocam benim bir sorunum var. Önceden BlueXPE açılıyordu. Ama şimdi açmaya çalıştığımda böyle bir sorunla karşılaşıyorum.

HDD Fat32 formatlı sonra çevirecektim.

MjNVtzj.png

@blue_life Yardım ederseniz sevinirim.

@rastlanti09 Ilgili bölümlerde de grub4dos menüsü kullanmak istiyorsan, her bir bölüme menu dosyası ayarlayıp bunu sürücülerde arayıp bulabilirsin. Tabi bölümdeki pbr bilgisinden de yaparlanabilirsin lakin menu dosyasını çalıştırmak daha basit ve hızlı sayılır.

title Test Menu.lst
set MENUFILE=/TEST.LST
if exist %MENUFILE% || find --set-root --ignore-floppies %MENUFILE% || echo -> %MENUFILE% bulunamadi!
configfile %MENUFILE% || pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
Yukarıdaki örnekte TEST.LST dosyası tüm sürücülerde aranıp bulunduğunda içerdiği komutlar işletiliyor. Misal diskinin ikinci bölümüne TEST.LST dosyasını, üçüncü bölümüne TEST_2.LST dosyasını koyup bunları yukarıdaki örnek komutları kullanarak çağırabilirsin. Sadece dosya konumlarını düzenlemen kafi. Umarım analmıştırsın. @canavar123 Ilgili çalışma çok eski. Daha güncel bir pe çalışmasını kullanmanı tavsiye ederim. Hataya gelirsek, hata qemudan kaynaklı olabilir. Qemuda yeterli ram yoksa vehaut farklı bir nedenden ilgili hataları yaşaman muhtemel. Gerçek bir pcde test etmelisin...
  • Like 2

Bende win 7 esd siz sürüm dün denedim hdd bölümleri siliyor ama yeni bölüm oluşturmuyor neyle ilgili olabilir yardımcı olabilirmisiniz.

pre_1424302445__usb_boot_hata.jpg

Arkadaşlar Bende Böyle Bir Hata Veriyo.Xp Yi Kuruyor Sorunsuz Ama W7 ve W8.1 de Hdd Biçimlendirmede Bu Hatayı Veriyo.Yardımcı Olurmusunuz?Şimdiden Teşekkür...

Beyler bende de aynı sorun var ne yapmalıyım

KUllandıgın win 7 isosu sıkıntılı farklı bir isoyle bölümleme yapıp tekrar kurulum yapabılırsın daha öncesinde bende böyle bir hatayla karşılaşmıstım farklı iso ile düzelmiştim 

Arkadaşlar bu sorunu çözen varsa yardımcı olabilirmi. Aşağıdaki hatayı neden verir bu soru çok sorulmuş ama netleşmemiş bilen varsa lütfen paylaşırsa sevinirim.

pre_1424302445__usb_boot_hata.jpg

Hacam ihtimaller söylediler ama daha deneme fırsatım olmadı aynı sorun bende var farklı iso deniyecem olmadı kopyalama sırasında sorun oluyor muş yada nt6 yaparken bazen bu sorun oluyormuş dediler ama daha fırsat bulup deneyemedim dener denemez bilgilendircem veya bilenler yardım ederse iyi olur :D

bundan anlayan var mı bilmiyorum ama bu ahci ve legacy'de çalışıyor bu multi boot usb için uefi modda çalışan bir yöntem var mı ?

uefi olarak calisan yapilmis hazir sistemler var  multiboot konu basliginda 

http://www.tnctr.com/topic/277497-pascal-usb-multiboot-extreme-edition-v30/

http://www.tnctr.com/topic/276723-usb-multiboot-2015-uefi-edition/