Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Kaspersky denedim, aşağıdaki hatayı aldım:

http://i.hizliresim.com/VAPpDj.jpg

Ancak Eset sorunsuz çalıştı, çok teşekkür ediyorum.

Kaspersky iso dosyasini indir md degerini kontrol et ve rar yada sanal sürüücü ile icini ac usb bellek icersine dosyalari ana dizilim e at 

title Kaspersky Rescue CD 2013
find --set-root /BOOT/rescue
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=frtnlmn rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot

frtnlmn olan bölümü sil ve usb bellek deki adini oraya yapistir yada yaz 

Merhaba arkadaşlar yine bir derdim var benim (:

Benim 32lik flash aşağıdaki gibi. Her istediğim sistemi ekledim sizlerin yardımı ile. Aşağıdaki sistemlerin içinde Hiren's Boot CD dışındakilerin hepsi ISO dosyasından çalışıyor.

Hiren's Boot CD yi direkt ISO dosyasından çalıştırabilir miyim?

Eğer çalışırsa NTFS belleğimde içindeki programlarda çalışır mı? Duyduğum kadarıyla NTFS bellek kullandığım için Hiren içindeki DOS programlarında sorun yaşayacakmışım...

Sistemi ISO üzerinden çalıştıran varsa bana kodları gönderebilir mi?

Ebr5LB.jpg

Merhaba arkadaşlar yine bir derdim var benim (:

Benim 32lik flash aşağıdaki gibi. Her istediğim sistemi ekledim sizlerin yardımı ile. Aşağıdaki sistemlerin içinde Hiren's Boot CD dışındakilerin hepsi ISO dosyasından çalışıyor.

Hiren's Boot CD yi direkt ISO dosyasından çalıştırabilir miyim?

Eğer çalışırsa NTFS belleğimde içindeki programlarda çalışır mı? Duyduğum kadarıyla NTFS bellek kullandığım için Hiren içindeki DOS programlarında sorun yaşayacakmışım...

Sistemi ISO üzerinden çalıştıran varsa bana kodları gönderebilir mi?

Ebr5LB.jpg

benim bildigim kadari ile iso dosyasinda calismiyor  usb ana dizilim e hirenboot icin klasör aciliyor ve iso o klasör e aktrariliyor yani bir nevi klasör komut üzerine 

Kaspersky iso dosyasini indir md degerini kontrol et ve rar yada sanal sürüücü ile icini ac usb bellek icersine dosyalari ana dizilim e at 

kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=frtnlmn rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot

frtnlmn olan bölümü sil ve usb bellek deki adini oraya yapistir yada yaz 

Bende kaspersky kurtarma cd sini çalıştıramadım, yukardakileride yaptım ama aynı hatayı aldım. İlk açılışta kaspersky önyükleme ekranı geliyor açılacak sanıyor insan ama sonradan o hata ekrana geliyor.

Birde frtnlmn yi usb bellekteki adını yaz, ne demek istedin tam anlayamadım.

Active@ Boot Disk Windows (WinPE 3.1)  icin kod bulamadim arkadaslar yardimci olurmusunuz  

linux icinde olursa sevinirim yani hem win hem linux 

Bendeki Active Boot diskteki isoyu aşağıdaki kodla çalıştırıyorum.

title Active Boot Disk \n Active Boot Disk kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /DIGER/ACBOOT.ISO || find --set-root /DIGER/ACBOOT.ISO
map /DIGER/ACBOOT.ISO (0xff) || map --mem /DIGER/ACBOOT.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

ama benim active boot disk key istiyor.onun içinde keyi not defterine yazıp uzantısını .key olarak kaydedip usb nin içine attım.

Key ekranı açılınca kaydettiğim yerden göstererek keyi giriyorum.

Bendeki Active Boot diskteki isoyu aşağıdaki kodla çalıştırıyorum.

title Active Boot Disk \n Active Boot Disk kurulumu.
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
ls /DIGER/ACBOOT.ISO || find --set-root /DIGER/ACBOOT.ISO
map /DIGER/ACBOOT.ISO (0xff) || map --mem /DIGER/ACBOOT.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot

ama benim active boot disk key istiyor.onun içinde keyi not defterine yazıp uzantısını .key olarak kaydedip usb nin içine attım.

Key ekranı açılınca kaydettiğim yerden göstererek keyi giriyorum.

key istememesi için aşağıdakileri yapabilirsiniz

oluşan iso dosyasını ultraiso ile aç içinden BOOTDISK.KEY ve sources klasörü altındaki BOOT.WIM dosyalarını masaüstüne çıkar 

boot.wim i d ye at d ye yeni bi klasör aç gimagex i aç Mount sekmesine gel 

mount point e d ye açtığın klasörü seç

source ye d ye attığımız boot.wim i seç

read and write seçeneğindeki tiki işaretle

mount a bas succesful yazana kadar bekle gimagex açık kalsın

d ye açtığımız klasöre boot wim içeriğini çıkarır

içinde BOOTDISK.KEY dosyasını masaüstündeki BOOTDISK.KEY dosyamızla değiştir değişime onay ver

şimdi gimagex e geri dön 

commit changes i işaretle

ordaki image 1 in üzerine tıkla mavi olsun unmount a bas bekle

hata verse bile d ye attığımız BOOT.WIM dosyası değişir.

şimdi ultraiso ile isoyu tekrar aç sources de ki BOOT.WIM i sil D de oluşanı at ve isoyu kaydet yanında oluşan bak dosyasını sil

sonra multiboot usb programını aç programdaki menülerde sürücü ve yahut dosyayı birleştir diye bi buton var ona tıkla açılan pencerede dosyayı seç yeni iso dosyamızı göster. birleştir (defrag) de cmd penceresi kapanana kadar bekle

işlem bitmiştir.

Bende kaspersky kurtarma cd sini çalıştıramadım, yukardakileride yaptım ama aynı hatayı aldım. İlk açılışta kaspersky önyükleme ekranı geliyor açılacak sanıyor insan ama sonradan o hata ekrana geliyor.

multibootta kullandığın usb ye ait label adını yazacaksın bilgisayarımda ismi ne görünüyor örneğin MULTIBOOT ise

kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=MULTIBOOT rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset

initrd /BOOT/rescue.igz

boot

Edited by oguzhan43
  • Like 2

Komut aşağıda ama yine hata ekranı çıktı. Usb labeli Multiboot idi.

title 5- Kaspersky Rescue CD\n Kaspersky 2015 Kurtarma Konsolu
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=Multiboot rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot

Edited by ByAdmin

Komut aşağıda ama yine hata ekranı çıktı. Usb labeli Multiboot idi.

title 5- Kaspersky Rescue CD\n Kaspersky 2015 Kurtarma Konsolu
kernel /BOOT/rescue root=live:CDLABEL=Multiboot rootfstype=auto vga=791 init=/init initrd=rescue.igz kav_lang=en udev liveimg splash quiet doscsi nomodeset
initrd /BOOT/rescue.igz
boot

aşağıdaki dosyayı indirin

http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.iso

iso yu ana dizine çıkarınız

boot ve rescue klasörleri ile boot.catalog, efi.img ve livecd dosyaları ana dizine çıkmış olacak

kodlar aşağıdaki şekilde olacak

title Kaspersky Rescue CD 2014
initrd /BOOT/rescue.igz
boot 

yada direk isodan çalıştırabilirsin ama her pc de çalışmaz sağlıklı olanı ilk verdiğimdir

set ISO=/antivir/kaspersky.iso
ls (hd0,0)/antivir/kaspersky.iso && partnew (hd0,3) 0x00 /antivir/kaspersky.iso
map /antivir/kaspersky.iso (0xff)
echo -e \r\n
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

ilk verdiğim şekilde hiç hata almadım bugüne kadar

http://www.tnctr.com/topic/276291-pardus-topluluk-30/ 

http://www.tnctr.com/topic/200903-ubuntu-1410-1404-lts-final/ 

http://www.tnctr.com/topic/252858-android-x86-44-r2/ 

Bu Linklerdeki İsoları Nasıl Multiboota Eklerim Yardım Edermisiniz ?

Biraz Acemiyim Multiboot Arkaplanı Ve Multiboot Menüsü Yardım Edebilirmi Veya Paylaşabilirmi ?

http://www.tnctr.com/topic/276291-pardus-topluluk-30/ 

http://www.tnctr.com/topic/200903-ubuntu-1410-1404-lts-final/ 

http://www.tnctr.com/topic/252858-android-x86-44-r2/

Bu Linklerdeki İsoları Nasıl Multiboota Eklerim Yardım Edermisiniz ?

Biraz Acemiyim Multiboot Arkaplanı Ve Multiboot Menüsü Yardım Edebilirmi Veya Paylaşabilirmi ?

title Pardus Kurumsal 2014 KDE 64bit 2014.1-181
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/p3gnm32.iso 
map /LINUX/p3gnm32.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Ubuntu 14.04 Desktop X86
find --set-root /LINUX/UBUNTUI386.ISO
map /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTUI386.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

# =========================================================================

title Ubuntu 14.04 Desktop X64
find --set-root /LINUX/UBUNTUI364.ISO
map /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTUI364.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

title Android-x86 4.4 R2 ISO MOD
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/android-x86-4.4-r2.iso
map /LINUX/android-x86-4.4-r2.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

title Android-x86 4.4 R2 LIVE SAVE MOD (iso içeriğini usb ana dizinde android klasörüne çıkarınız)
kernel /android/kernel root=/dev/ram0 androidboot.hardware=android_x86  acpi_sleep=s3_bios,s3_mode SRC=/android
initrd /android/initrd.img

komutlardaki iso yolunu ve iso isimlerini kendine göre düzenle
  • Like 1

aşağıdaki dosyayı indirin

http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.iso

iso yu ana dizine çıkarınız

boot ve rescue klasörleri ile boot.catalog, efi.img ve livecd dosyaları ana dizine çıkmış olacak

kodlar aşağıdaki şekilde olacak

initrd /BOOT/rescue.igz
boot 

yada direk isodan çalıştırabilirsin ama her pc de çalışmaz sağlıklı olanı ilk verdiğimdir

set ISO=/antivir/kaspersky.iso
ls (hd0,0)/antivir/kaspersky.iso && partnew (hd0,3) 0x00 /antivir/kaspersky.iso
map /antivir/kaspersky.iso (0xff)
echo -e \r\n
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

ilk verdiğim şekilde hiç hata almadım bugüne kadar

İso zaten aynısını indirmiştim, ana dizine atıp winrar ile çıkardım. Bahsettiğin düm dosyalar mevut idi, kodda aynıydı zaten ama kaspersky ilk yükleme ekranından sonra aşağıdaki şekilde ekran çıkıyor ve öylece kalıyor.

20150206_085556_zpsdk1c1lzm.jpg

İso zaten aynısını indirmiştim, ana dizine atıp winrar ile çıkardım. Bahsettiğin düm dosyalar mevut idi, kodda aynıydı zaten ama kaspersky ilk yükleme ekranından sonra aşağıdaki şekilde ekran çıkıyor ve öylece kalıyor.

20150206_085556_zpsdk1c1lzm.jpg

bir baska pc ile denedinizmi ? bios ayarlarina baktinizmi ?

bilgisayarim bölümünde her usb adi olur benim hazirladigim 2 adet usb multiboot var onlarin adi ayni  gördügün gibi  bunu anlatmaya calistim size 

[spoiler]

m2ta2fpl.png

[/spoiler]

Başka bilgisayarda denemedim bios ayarında neyi kontrol etmem gerek, aynı multiboot cd de hiren boot, acronis 2015, active password chaner vs sorunsuz  çalışıyor.

kurmak istedigin kullanmak istedigin linux isletim sistemi bazi pclerde win yüklemek icin boot secegeni var boot  güvenligi galiba adi ordan ayar yapman gerekiyor 

kurmak istedigin kullanmak istedigin linux isletim sistemi bazi pclerde win yüklemek icin boot secegeni var boot  güvenligi galiba adi ordan ayar yapman gerekiyor 

Secure Boot diye ayar vardı, ordada Uefi ve bir seçenek daha vardı. Seçili olan Uefiyi diğeriyle değiştirdim ama yine çalışmadı. Neyse başka çözüm bakalım artık.

Secure Boot diye ayar vardı, sordada Uefi ve bir seçenek daha vardı. Seçili olan Uefiyi diğeriyle değiştirdim ama yine çalışmadı. Neyse başka çözüm bakalım artık.

linux icin sürekli takildigim bir gurup a senin sorunun hakkinda biraz bilgi verdim arkadaslar yorum yazar ise sana iletirim 

kullandığınız flash tan kaynaklandığını düşünüyorum hp usb format tool la flash ı baştan biçimlendirdiğinizde sorun büyük ihtimalle çözülmeli (quick formatı seçmeyin)

usbdrv dosyanızı değiştirip deneyin

https://yadi.sk/d/RG1rofmIeEhfm

kullandığınız flash tan kaynaklandığını düşünüyorum hp usb format tool la flash ı baştan biçimlendirdiğinizde sorun büyük ihtimalle çözülmeli (quick formatı seçmeyin)

benim düsüncem de o yönde abi bakalim bu islemleri yapinca da bir degisme göstericekmi :)

benim düsüncem de o yönde abi bakalim bu islemleri yapinca da bir degisme göstericekmi :)

İkinizede teşekkürler, format atmaya çalıştığımda arada bir sanki usb yi çıkarıp takmışım gibi hata veriyor. Dediğiniz gibi flashda sıkıntı var, uzun zamandır kullandığımdan pek sıkıntı olmuyordu ama problemli demekki. Zaten 32lik almayı planlıyordum buda bahanesi olur. Ne yapalım sağlık olsun B)

pardus 32 bit için kod verebilirmisiniz ?

32 bit gnome yi denedim 
kodlar

title Pardus 3.0 GNOME 32 bit
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/p3gnm32.iso 
map /LINUX/p3gnm32.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

diğerleri de yüzde 99 çalışır dosya konumu ve iso adını kendinize göre uyarlayınız

bu komut çalışmıyorsa USBDR dosyanızı aşağıdaki ile değiştiriniz

bide ufak bi eleştiri türkçe sistem deyip hibarnete power off terimlerini kullanmak tuhaf olmuş

http://www.tnctr.com/topic/276291-pardus-topluluk-30/?p=1521014

İkinizede teşekkürler, format atmaya çalıştığımda arada bir sanki usb yi çıkarıp takmışım gibi hata veriyor. Dediğiniz gibi flashda sıkıntı var, uzun zamandır kullandığımdan pek sıkıntı olmuyordu ama problemli demekki. Zaten 32lik almayı planlıyordum buda bahanesi olur. Ne yapalım sağlık olsun B)

ByAdmin kardeş, Bootice diye portable bir program var, nette kullanımı hakkında bilgi bulabilirsin, flash belleğini ilk günkü yeni haline getirebilirsin, ben kullanıyorum, gerçekten mükemmel bir program, sorunlu 2 adet 16 Gb.lık Sandisk Cruzer Blade belleğimi Fabrikadan yeni çıkmış haline getirdi, özellikle tavsiye ediyorum. Kolaylıklar dilerim.

isolar direk çalışır

örneğin

title MINI WIN7 x64 UEFI ( CD DEN CALISAN )
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/7X64.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

komutları iso isimleri ve dosya konumuna göre kendine uyarla