Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@esmeler

Şuan deneme fırsatım yok, bu yüzden net yanıt veremiyorum. Denemelerini sanalpc üzerinde yapıyorsan, sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Pardus'un kendi iso dosyasını denediğinde sanal pc emulatöründe sorunsuz çalışıyor mu?

Pardus'u çalıştırmak için hangi komutları kullandın? vs vs. biraz daha detaylı bilgi vermelisin.

@NoComment79

Bu konunun ilk mesajında gerekli anlatım vardı.

Her XP için rootta bir klasör oluşturacaksın. Klasörler 4 harfli olmak zorundadır.

Misal XP01 - XP02 - XP03 vb gibi.

Tüm xp içeriğini bu klasörlere kopyalayacaksın. Yani bu oluturduğun klasörlere atacaksın.

Daha sonra paketteki ilgili programı kullanacaksın. vs vs... gibi...

Gerekli açıklamayı daha önce yapmıştım. Fazla zor bir işlem deyil.

Kolay gelsin...

live parudusun kendi orjinal iso dosyası wmware workstation da düzgün çalışıyor ben bu iso nun içindeki dosyaları cdroot klasörüne kopyalırorun ve şu komutu kullanıyorum

title Pardus \n 2009.1 surumu...

errorcheck off

ls /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || pause --wait=5 BOOT/ISOLUNUX/ISOLINUX.BIN bulunamadi!

chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || configfile /MENU.LST

errnum && chainloader ()

ve

daha sonra dosyayı isoya çeviriyorum bu komutla

Mkisofs - MakeISO.CMD

dahasonra emülatör ile otomatik çalışıyor gelen menüden pardusu seçiyorum ordanada pardusun kendi grub menüsü geliyor ordada pardusu seçiyorum ve ordan daha ileriye gitmiyor

wmware ilede denedim yine aynı hatayı verdi ama pardusun kendi orjinal isosu düzgün çalışıyor

Edited by esmeler

@esmeler

Geldim...

Qemuda sorun verebilir. Testlerini daha gelişmi sanalpc yazılımlarında yapmalısın. Sende yapmışsın zaten.

Birde şuanu dene;

BL_UIS.EXE programını başlatıp, ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yapıp tekrar dene.

Tabi rockridge formatını seçtiğimiz için grub4dos komutunu düzeltmen gerekebilir.

Yani BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN konumunda küçük harf var ise, bunları düzenltmelisin...

Neyse kolay gelsin...

2v9b4w3.png

Bu aralar pc ye fazla takılamıyorum. :(

Niyse, bazen multiboottaki dosya sayısı fazla olunca sorun yaşanabiliyor.

Bir arkadaş böyle bir durum ile karşılaşmıştı.

Bunun anlamak için, sadece cd'ye pardus dosyalarını koyup deneme yapabilirmisin. Yani pardustan başka bir şey olmayak. (xp vs. vs. dosyaları)

Pardus'un yeni versiyonunu malesef indiremem. :(

Arşivimde 2008 versiyonu varmış. Onunla ufak bir test yaptım. Herangi bir sorun yaşamadım.

Yaptıklarım kısaca;

7zip ile pardusun iso dosyasını CD_ROOT kalasörüne çıkardım. (Bazı programlar extract(çıkarma) esnasında dosyaya zarar verebiliyor)

Sonra *.lst dosyasına aşağıdaki basit komutu yazdım.

chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN
boot[/CODE]

Mkisofs - MakeISO iso oluşturup wmwarede test ettim.

2co4d34.png

Öneriler;

Temiz bir şekilde benim izlediğim yol ile tekar dene.

Olmaz ise;

1 - Çalışan pardus iso dosyasını masaüstüne kopyala.

2 - UltraIso ile bu kopyaladığını iso dosyasını aç.

3 - Grub4dos için gerekli dosyaları iso dosyasının rootuna ekle (CD_ROOT klasöründeki dosyaları) Tabi menu.lst dosyasındaki dosya konumunda küçük harf var ise düzelt. Misal;

[CODE]title Pardus \n 2009.1 surumu...
chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin
boot[/CODE]

4 - UltraIso da yukarıdaki menüden Bootable -> Load Boot File seçeneği ile pakette bulunan BootFiles\Grub4Dos.bin dosyasını gösterip kayıt et.

5 - Wmwarede bu iso dosyasını test et...

Diğer bir fikir olarakta; belki ufak bir düzenleme ile pardus.iso dosyası direk grub4dos ile çalıştırılabilir. (Denemedim.)

Neyse umarım sorunu çözebilirsin... Sorunu çözersen bizimle paylaşmayı unutma. Kolay gelsin...

Pardus'un yeni versiyonunu malesef indiremem. :(

Arşivimde 2008 versiyonu varmış. Onunla ufak bir test yaptım. Herangi bir sorun yaşamadım.

Yaptıklarım kısaca;

7zip ile pardusun iso dosyasını CD_ROOT kalasörüne çıkardım. (Bazı programlar extract(çıkarma) esnasında dosyaya zarar verebiliyor)

Sonra *.lst dosyasına aşağıdaki basit komutu yazdım.

chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN
boot[/CODE]

Mkisofs - MakeISO iso oluşturup wmwarede test ettim.

2co4d34.png

Öneriler;

Temiz bir şekilde benim izlediğim yol ile tekar dene.

Olmaz ise;

1 - Çalışan pardus iso dosyasını masaüstüne kopyala.

2 - UltraIso ile bu kopyaladığını iso dosyasını aç.

3 - Grub4dos için gerekli dosyaları iso dosyasının rootuna ekle (CD_ROOT klasöründeki dosyaları) Tabi menu.lst dosyasındaki dosya konumunda küçük harf var ise düzelt. Misal;

[CODE]title Pardus \n 2009.1 surumu...
boot[/CODE]

4 - UltraIso da yukarıdaki menüden Bootable -> Load Boot File seçeneği ile pakette bulunan BootFiles\Grub4Dos.bin dosyasını gösterip kayıt et.

5 - Wmwarede bu iso dosyasını test et...

Diğer bir fikir olarakta; belki ufak bir düzenleme ile pardus.iso dosyası direk grub4dos ile çalıştırılabilir. (Denemedim.)

Neyse umarım sorunu çözebilirsin... Sorunu çözersen bizimle paylaşmayı unutma. Kolay gelsin...

Multiboot menuyu hazırladım baya bi uğraşlardan sonra arkaplan resmi değiştirmek çok uğraştırdı sebebi de gxf menu yapımından değiştirdiğim dosyayı flash diske yapıştırıyordum ve birtürlü sonuca ulaşamıyordum önceki sayfalarda bir arkadaşın bahsettiği gibi arkaplan yerine siyah ekra geliyordu, ben de flash içindeki gfx menuleri değitirince sorun halloldu...

Blue_life herşey tamam emeğine sağlık iso ları da yerleştirdim menuyü de düzenldim fakat son indirdiğim pardus 2009 çalışn cd iso su hata veriyo foruma resim eklemeyi ayıptır söylemesi bilmiyorum nasıl yapıldığını açıklarsanız sorunu eklerim resim ekleye tıklayınca benden bi url istiyo...

@filipov

Heralde usbden pardus kurulumunu çalıştırmaya çalışıyorsun.

Pardus iso dosyasını usb diskine çıkartıp çalıştırmayı denedin mi?

Tabi usb sürücüne çıkardıktan sonra,

boot[/CODE]

komutunu kullanmalısın... (İlgili Pardus sürümü bende bulunmadığından net yanıt veremiyorum. Kusura bakmayın)

Kolay gelsin...

@esmeler

@NoComment79

Bu konunun ilk mesajında gerekli anlatım vardı.

Her XP için rootta bir klasör oluşturacaksın. Klasörler 4 harfli olmak zorundadır.

Misal XP01 - XP02 - XP03 vb gibi.

Tüm xp içeriğini bu klasörlere kopyalayacaksın. Yani bu oluturduğun klasörlere atacaksın.

Daha sonra paketteki ilgili programı kullanacaksın. vs vs... gibi...

Gerekli açıklamayı daha önce yapmıştım. Fazla zor bir işlem deyil.

Kolay gelsin...

tamamdır xp ile ilgili kısmını çözdüm.Ama yeni sorunlarla karşınızdayım :) hiren's bootcd 10.2 versiyonu var elimde içinde mini xp de mevcut,diger uygulamalarun hepsi çalışıyor ama mini xp çalışmıyor bununla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

@NoComment79

Hiren'de hatırladığım kadarıyla yaptığı BootCD de grub4dos kullanmaya başlamıştı. Tabi isolinux desteğini kaldırmamıştı.

HBCD klasöründe menu.lst dosyasında gerekli komutlar mevcuttur. Ordan gerekli komutlara bakabilirsin.

Yada direk HBCD/MENU.LST dosyasını çalıştırabilirsin;

title Hiren BootCD
configfile /HBCD/MENU.LST[/CODE]

@esmeler

Sorununu çözmene sevindim.

Kolay gelsin arkadaşlar...

@NoComment79

Hiren'de hatırladığım kadarıyla yaptığı BootCD de grub4dos kullanmaya başlamıştı. Tabi isolinux desteğini kaldırmamıştı.

HBCD klasöründe menu.lst dosyasında gerekli komutlar mevcuttur. Ordan gerekli komutlara bakabilirsin.

Yada direk HBCD/MENU.LST dosyasını çalıştırabilirsin;

title Hiren BootCD
configfile /HBCD/MENU.LST[/CODE]

Kolay gelsin arkadaşlar...

HBCD deki MENU.LST nin içinde

[CODE]title Mini Windows Xp\nRun Antivirus and other windows programs
find --set-root /HBCD/XPLOADER.BIN
chainloader /HBCD/XPLOADER.BIN[/CODE]

yazıyor.Bu yazıyı aynen kopyalayıp benim MENU.LST dosyamın içine yazdım.Yine aynı hatayı aldım.

image-53DD_4B88E3A1.jpg

@NoComment79

Büyük ihtimal karşılaştığın sorun Qemu'dan kaynaklanıyor. Qemuda ayarlanmış sanal bellek miktarı çok azdı.

Testlerini Wmware - Virtualbox gibi daha gelişmiş sanalpc emulatorleri ile yapmalısın.

Tabi kısa test olarak paketteki iso test ile testler yapabilirsin. Ram miktarını en az 256 yapmalısın.

Hirendeki MiniXP ne kadar rame ihtiyaç duyoyordu tam hatırlamıyorum. Belki 256 ram bile yetmeyebilir.

@NoComment79

Büyük ihtimal karşılaştığın sorun Qemu'dan kaynaklanıyor. Qemuda ayarlanmış sanal bellek miktarı çok azdı.

Testlerini Wmware - Virtualbox gibi daha gelişmiş sanalpc emulatorleri ile yapmalısın.

Tabi kısa test olarak paketteki iso test ile testler yapabilirsin. Ram miktarını en az 256 yapmalısın.

Hirendeki MiniXP ne kadar rame ihtiyaç duyoyordu tam hatırlamıyorum. Belki 256 ram bile yetmeyebilir.

tamamdır oldu sagolasın.

Yeni sorunlarla karşı karşıya kalmış bulunmaktayım :D Menu.lst ye bir menu daha eklemek istiyorum Kaspersky Rescue-CD8.8.1.36.Bu cd nin içerigini CD_ROOT içine KAVR diye bir klasör açıp kopyaladım sonrada MENU.LST ye aşagıdaki kodu yazdım.

title Kaspersky Rescue-CD8.8.1.36
kernel /KAVR/isolinux/rescue subdir=/KAVR setkmap=us scandelay=5 root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/KAVR/image.squashfs cdroot
initrd  /KAVR/isolinux/rescue.igz[/CODE]

grub4dos a hakim olmadıgımdan komutların tam ne anlama geldigini bilmiyorum.Biryerlerde eksik fazla birşeyler var ama nerde ?

Ben nerde yanlış yaptım.

@NoComment79

Kaspersky Rescue Disk hakkında malesef bilgim yok. Önerim ise;

Iso dosyasının içindekinleri direkt CD_ROOT klasörüne 7zip gibi bir program ile çıkart. (Alt klasöre deyil)

Sonra aşağıdaki komutları dene.....

title Kaspersky Rescue Disk: default
kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet noapic
initrd /isolinux/rescue.igz

title Kaspersky Rescue Disk: safe
kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot nox trace noapic

title Kaspersky Rescue Disk: trace
kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet trace noapic

title Kaspersky Rescue Disk: text
kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot console=tty2 console=ttyS2,115200 softlevel=iamt nox kavshell trace noapic
initrd /isolinux/rescue.igz[/CODE]

Link:

Please register to see this content.

Edited by blue_life

blue_life sana bir sorum daha olacak maruz görürsen

senin harlamış olduğun gfx dosyalarını açamıyorum örnek verdiklerini açabiliyorum ve düzenlememi yapıyorum flash diskte çalışıyor fakat cd yapınca çalışmıyor ama senin hazırladıkların hem flashta hem cd de çalışıyor yardımcı olabilirsen sevinirim

@esmeler

Yaptığın gfx menuler usbde çalışıyorsa, CD/DVD'de de sorunsuz çalışacaktır. Resimlerinizi sorunsuz entegre etmek için;

1. Gim programını indirip düzenlemek istediğiniz paketi açınız.

2. Açtığınız paketteki arkaplan resmini Gimp programına yükleyiniz.

3. Hazırlamış olduğunuz kendi resminizide bu açtığınız resimin üzerine sürükleyip kayıt ediniz.

4. Paketi gfx biçiminde tekrar oluşturunuz.

Benim yaptığım gfx menülere kurcalama yapılmaması için koruma koymuştum. Yani o program onları açamaz....

Kolay gelsin...

@NoComment79

Kaspersky Rescue Disk hakkında malesef bilgim yok. Önerim ise;

Iso dosyasının içindekinleri direkt CD_ROOT klasörüne 7zip gibi bir program ile çıkart. (Alt klasöre deyil)

Sonra aşağıdaki komutları dene.....

kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet noapic

kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot nox trace noapic

kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet trace noapic

kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot console=tty2 console=ttyS2,115200 softlevel=iamt nox kavshell trace noapic
initrd /isolinux/rescue.igz[/CODE]

Link:

Bu komutlarıda denedim ama bir türlü olmuyor.

Please register to see this content.
daki mesajlarıda okudum bu mesajlar genelde usb üzerinde çalıştırmak için,foruma kendim konu açmak istedim ama üye alımı durduruldugundan yazamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

@NoComment79

Rast gele googleden ilgili iso dosyasını indirdim (fazla büyük olmadığı için indirdim), lakin sorunlu çıktı.

Neyse yinede çalıştırdım.

Çalıştırdığım kodlar yukarıdakinin aynısıdır. Tabi ilgili dosyaların isimlerini düzelttim.. (Büyük harfli yaptım)

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot quiet noapic
initrd /ISOLINUX/RESCUE.IGZ

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot nox trace noapic

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot quiet trace noapic

Edit: Wmware ile ilk seçeneği test ettim çalışıyor. Tavsiye ayrı bir münü oluşturup ilgili komutları onun altında toplamandır..
[img=http://i.imagehost.org/0266/Rss.png]

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot console=tty2 console=ttyS2,115200 softlevel=iamt nox kavshell trace noapic
initrd /ISOLINUX/RESCUE.IGZ[/CODE]

Edit: Az önce iso oluşturup wmwarede ilk seçeneği test ettim ve çalışıyor. Sana tavsiyem Kaspersky için ayrı bir menu oluşturmandır.

Kolay gelsin...

Rss.png

Edited by blue_life

@NoComment79

Rast gele googleden ilgili iso dosyasını indirdim (fazla büyük olmadığı için indirdim), lakin sorunlu çıktı.

Neyse yinede çalıştırdım.

Çalıştırdığım kodlar yukarıdakinin aynısıdır. Tabi ilgili dosyaların isimlerini düzelttim.. (Büyük harfli yaptım)

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot quiet noapic

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot nox trace noapic

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot quiet trace noapic

kernel /ISOLINUX/RESCUE root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/IMAGE.SQUASHFS cdroot console=tty2 console=ttyS2,115200 softlevel=iamt nox kavshell trace noapic
initrd /ISOLINUX/RESCUE.IGZ[/CODE]

BLUE LIFE ın verdiği kodlar sanalda çalıştı ancak gercek pc de çalışmadı sebebi nedir bilmiyorum denemek için baktım.

izleyebilirsiniz.

@synergicx

Neme yalan söylim, yapmış olduğun gfx menüsünü kıskandım. :)

Bizimle paylaşırmısın? (Arkadaşlar yaptığınız bu tip çalışmaları paylaşırsanız sevinirim.)

Soruna gelirsek;

Linuxda küçük ve büyük harfteki dosya isimleri farklıdır. Yani örnek olarak blue ile Blue isimli iki dosya linuxda yan yana olabilir.

Biz burdaki konuda iso dosyasını oluştururken ISO9660 formatı için Uppercase kullanıyoruz. (Yani tüm dosyaların isimlerini büyük harfli yapıyoruz)

Bu nedenle, linux sistemleriyle ilgili sorunlar yaşanıyor (Boot ile ilgili.)

Böyle yapmamın nedeni, konuyu açarken asıl amacım windows, disket imajları ve iso gibi farklı imajları basit şekilde çalıştırmaktı.

Soruna gelirsek uygun hazırlanmış bir iso ile sorunu çözebilrisin. Sistem açıldığındaki popup güncelleme ile alakalı (bir sorun yok)

Kısavadeli çözüm olarak BL_UIS programını açıp en alttaki RockRidge seçeneğini işaretlemen olacaktır.

Aslında ilgili bileşen için bilgim az olasada (ilk kez bu gün test ettim) bir kaç değişiklik ile direkt iso dosyasından çalışabileceğini düşünüyorum...

İlgilenirsen ufak bir test yapabilirim..

Edit: Imla hatası...

Edited by blue_life