Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@arslanfm

Kaç kere yazdığımın sayısını inan unuttum :(

Hadi senin için tekrar bir özet geçeyim.

Grub4dos'ta büyük ve küçük harfler farklıdır. Büyük ihtimal ilgili komutta harf hatası yapıyorsundur.

Misal, diyelim komutta acronis true image için ACTI.ISO dosyasını gösterdik. Senin belleğine kopyaladığın dosya ACTI.iso ise tabiki çalışmayacaktır.

Tek harf bile komuttakinden değişik olsa hata alırsın.

Hiren içinde aynı hatayı yaptığını düşünüyoru. Hiren için hirendeki HBCD klasöründeki menu.lst dosyasını kullanabilirsin...

Kolay gelsin...

@arslanfm

Kaç kere yazdığımın sayısını inan unuttum :(

Hadi senin için tekrar bir özet geçeyim.

Grub4dos'ta büyük ve küçük harfler farklıdır. Büyük ihtimal ilgili komutta harf hatası yapıyorsundur.

Misal, diyelim komutta acronis true image için ACTI.ISO dosyasını gösterdik. Senin belleğine kopyaladığın dosya ACTI.iso ise tabiki çalışmayacaktır.

Tek harf bile komuttakinden değişik olsa hata alırsın.

Hiren içinde aynı hatayı yaptığını düşünüyoru. Hiren için hirendeki HBCD klasöründeki menu.lst dosyasını kullanabilirsin...

Kolay gelsin...

ilgin icin tesekkürler,ama yanlislik menu girdilerdenmis.Ben birinci hirentten deniyordum olmuyodu,acroniside birinci menuden deniyordum,simdi ikisinide ikinci menulerden girince oluyomus zaten.Ha birde kendim Paragon Hardtdisk Manager ekledim yedekleme programi olarak,sizlerle paylasayim dedim.

iso sunu bildiginiz gibi USBMENU/IMAGEYE atiyosunuz.Menutextede herhangi bi yerine :

title Paragon Hartdisk Manager yedekleme programidir ghost gibi

errorcheck off

ls /USBMENU/IMAGES/PARAGON.ISO || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/PARAGON.ISO bulunamadi!

map /USBMENU/IMAGES/PARAGON.ISO (0xff) || map --mem /USBMENU/IMAGES/PARAGON.ISO (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff) || chainloader (hd0)+1

ekliyosunuz.Programin kullaniminda zorlanirsaniz özele yazin insaallah,tesekkürler konuyu acan ve emekleri gecen site sahiplerine.

Edited by arslanfm

biz bu diske atacağımız dosyaları illaki usbmenu klasörüne mi atmamız lazım yoksa roota atsak olur mu, ilk açılan menu dosyası usbmenu.lst dosyasını roota koysak görür mü, bu usbmenu.lst dosyasının adını menu.lst dosyası yapıp roota koysak görür mü, bunun başlangıç kaydın nerededir?

Blue life arkadasim hersey icin tesekkurler.Yalniz benim bir sorunum var ve ne yazik ki 3 gundur cozebilmis degilim.Konu hakkinda gercekten ehil biri oldugun icin sana danismak istiyorum izninle.

Kuzenimin Toshiba Laptopu var.Vista kullaniyorlarmis yalniz PC acilmiyor.Bildigim Siyah ekranda donuyor.Kurtarilmasi gereken veriler vardir.Ubuntu ile bir sekilde verileri aldim.Sonra Format atip Windows 7 kurmak istedim.Kuruluma basladi gayet normal.Disk tekdi ikiye silip ikiye boldum.Yuklemeye basladi Windows 7 yi.Hersey sorunsuz derken yukleme tamamlaniyor kismina gecerken dondu.Bir sure sonra hata verip tekrar windowsu yukleyin uyarisi cikti.Tekrar yukledigimde ayni sorun bu sefer hata bile vermeden duruyordu.

XP kurayim dedim.XP de yuklemeye bile girmeden Mavi ekrana gecti.Sonra tekrar ubuntuyla bakayim dedim.Bad sector uyarisi cikiyor.144 tane bad sector bulundu diye uyari veriyor.Sonra Hiren's ile HDdat2 yi deneyim dedim olumlu sonuc alanlar vardi.Indirdim Hiren's i Cd ye yazdirdim.Bu seferde hicbir sekilde menuyu kullanmiyorum.Kullanmaya calisirken yukarida bazi arkadaslarin yasadigi hatayi aliyorum hep "HBCD klasorunu bulunamadi tekrar denemek ister misiniz"

Zarzor MiniXP ye girebildim.Dona dona islem yapiyor.Cok beklemek zorunda kaliyorum.HD TUNE ile bad sector taramasi yapiyorum Masaallah evlere senlik :) daha ilk satir dolmadan 25 tane bad sector var.

Sevgili arkadasim bana ne onerebilirsin.Ne yapmam lazim.Su anda Windows 7 yukleme sayfasi bile acilmiyor artik.Onceden yuklemenin bitimine kadar sorunsuz calisirdi.simdi hic acilmiyor bile.

Hersey icin simdiden cok cok tesekkurler.

@muharremerd

Usb diskine atacağın dosyaları tabi eklediğin bileşene göre istediğin yere atabilrisin.

Konudaki çalışmalarda benim isim değişikliğine gitmemin sebebi, ilgili bilgisayarda linux veyahut grub ile alakalı (crack vs.) bir bileşenin olma ihtimalidir.

Haliyle böyle bir şey olursa karışıklık olacaktır. Bu yüzden isim değişikliğine gittim.

ilgili grub dosyasını bir hex editor ile açıp düzenleyebilirsin. Usb paketindeki dosyanın ismi aklıma gelmedi, lakin USBDR olabilir. (Emin deyilim)

@Unnamedmi

Bad sectorlü alana veri yazılmaya çalışıldığında, veyahut bad sectorlü kısımdan veri okumaya çalışıldığında, bad sectorler çağalabilir.

Diskin çok kötü durumdaysa malesef sistem yüklemeyi başarsan bile, bir süre sonra sistem mefta olacaktır. :(

Ben bad sectorlu disklere low level format atmak için Acronis Disk Directoru kullanıyorum. Şu malum konudaki dostan çalışan yaklaşık 2 MB lik programı yani.

Bu konudaki paketlerde de mevcut.

Kısaca anlatmam gerekirse;

1- Acronis disk directoru başlat ve başladığında ilk gelen ekrandan Manual Mode seçeneğini seç.

2- Diskin sorunsuz bir şekilde program tarafından tanındıktan sonra aşağıda bulunan disk simgesine sağ tıklatıp (grafik alnın en başında) Clear seçeneğini seç.

3- Karşına gelen ekranda ikinci seçeneği seçip kutudanda 1 rakamını seç. Kutuda buluanan rakam kaç kere silme işleminin yapılacağını belirler. 1 yeterlidir fazla zorlamaya gerek yok.

4- Okeyleyip yukarıdkai menüde bulunan Operations altındaki Commit seçenğine basıp sonraki ekranlara olumlu yanıt ver.

5- Low level formatın bitmesini bekle. Bu işlem diskin kapasitesine ve diskin özelliği ile durumuna göre çok uzun sürebilir....

Umarım işe yarar, kolay gelsin...

Yok!Olmuyor.Az kaldi parcalayacam sanirim.Simdide tum menudeki programlar calisiyor HBCD klasoru hatasini almiyorum.Bu seferde Programlar (hddat2 HDD regenrator ...) laptopun harddiskini gormuyor.Bir tane gurunun low level format programini buldum.Usb ye yukledim.Mini XP den calistirmak isteyince program calisiyor.Hatta HDD yi de goruyor.Format at dedigimde surekli "seek error occurred at offset" hatasi aliyorum.

Dostum ne yapmam gerekiyor.Atayim mi en sonunda su hard diski.Pes etmekde istemiyorum acikcasi.Onerilerini bekliyorum.

Hersey icin tekrar tesekkurler

Tekrar Merhaba.Blue_life kardesim hersey icin bu arada sana tekrar tesekkur edeyim.Sorunumu bir sekilde hallettim (Pes etmek cok koydu cunku :))

Belki benim gibi sorun yasayan arkadaslar olur en azindan onlara bir yol gostermis olabilirim.

Ustteki mesajimi okuyan arkadaslar derdimi anlayacaktir kisaca ozetlersem Format Atmak icin Aldigim kuzenimin Laptopunda Hard diskte suruyle bad sectorle mucadele etmek zorunda kaldim.Bunun icin Bu konuda anlatilan tum yontemleri denedim Sagolsun Blue_life usenmeden sorularima cevap vererek bana yardimci olmaya calisti.Nihayetinde Idarelikde olsa bir cozume ulasmis oldum.

Ubuntu Denen mucizevi bir isletim sistemi var :)Olmayanlar edinsin.

Laptop Elime ilk geldiginde Bilgisayarla ilgilenen arkadaslarin mutlaka karsilastigi klasik siyah ekran sorunu vardi.Siyah ekranda kaliyor ve Windows acilmiyordu.Internet biraz arastirinca Ubuntu denen bir isletim sisteminin oldugunu gordum ve hemen indirip CD ye kopyaladim (Active ISO Burner ile)

Sistemi CD den baslattim ve Tum Dosyalari boylelikle Hard Diskten Kurtarabilmis oldum.(Hard Diskin icindeki tum verileri Ubuntu ile gorme sansiniz mevcut)

Verileri kurtardiktan Sonra Haliyle Sira format atmaya geldi.Windows 7 yi kurmak istedim.Ilk denememde %100 de durdu.Hata verip kapandi cihaz.Yeniden kurmaya calistim bu sefer Hata bile vermeden dondu oyle.Ne oluyor La diyerek XP kurayim bari dedim.XP yi kurmak istedigimde de Mavi ekran hatasi aldim.Mavi ekran hatasida alinca Dedim Hard disk sanirim hapi yutmus.Tekrar Ubuntuyu actim.Bad Sector uyarisi veriyor diskte.Ayrintilara bakmak istedigimde 144 bad sectorun oldugunu soyledi (Sonra bu 220 ye cikti bu arada nasil oldu anlamadim)

Ne denediysem Care etmedi.Low format bile atamadim Cunku gormuyordu Hard Diski.

Mini Xp de HD TUNE ile Hard Diskte Bad sector taramasi yaptim.Tespit edilmis Bad Sectorlerle Hesaplama yapti (Ubuntu da Disklerin bolunmesi ve saglam yerin kullanilmasi icin.Belki bir yoldur diyerek en son sans adina bu yolu denedim)

Laptoptaki Hard Diskin (Diskin boyutu 250 gb)

Ilk 40.000 mb i Hasarli 40.000 mb den sonraki sectorlerin icinde sadece biri hasarli (Saka gibi degil mi?) Bozuk sectorde 90.000 civarlarinda.

3 kisim acmak istedim ne kadar mb kurtarirsak kar diyerekten.Her ne kadar iyi hesaplama yapip acmak istesemde Hep hata verdi.Son Umut olarak 100.000 mb ve 140.000 mb lik iki kisima Ayirdim hard diski...

Ubuntu da Soyle guzel bir olay var.HDD nizi istediginiz gibi Bolumlere ayirip formatlayabiliyorsunuz.(FAT 32 NTFS vs )

Bende Ilk 100.000 mb lik bolumu Ayirdim.Sonra geri kalan 140.000 mb lik bolumu ayirdim.BOOTABLE denilen bir secenek vardi.Ayirdigim 140.000 mb lik kismi Bootable olarak isaretledim.(Baslangic Noktasi.yani Sistemin baslayacagi yer)

Sonra Ayirdigim 100.000 mb lik kismi sildim(Sayet Windows u kurabilirsem Windows Bilgisayarimda Hard diskin o bolumunu gormesin diye)

En nihayetinde bir sans diyerek Windows 7 cd siyle isletim sistemini kurdum ve su anda sorunsuz olarak calismakta.Ne yazik ki 100 gb dan olmus olduk.140 gb da mutlaka is gorur tabii.En azindan gittigi yere kadar.HDD Regenerator programiyla Windows7 uzerinden bad sector repair denemeyi dusunuyorum ama tabii bir fikir.

Umarim benim gibi sorun yasayan Arkadaslara ufakta olsa yardimci olabilmisimdir.

HDD nin Bad Sectorlu bolumunu hesaplarken

Please register to see this content.
siteden yardim aldim.

En buyuk yardimi da tabii buradan Aldim.Yeri gelmisken Blue_life'a tekrar tesekkurler.(Kac etti tesekkur sayisi sevgili dostum :) )

Edited by Unnamedmi

@Unnamedmi

Rica ederim, ufak bir katkım olduysa ne mutlu. Bu arada bad sectorlu kısmın belli bir alanda olması gerçekten büyük şans.

Tavsiyem bu disk üzerinde çok önemli dosya konulmaması veyahut önemli dosyaların yedeğinin alınması şeklinde olacaktır.

Hocam kolay gelsin ne zamandır takılamıyordum. baya bi yeni çalışmalar yapmıssınız :) bende bu arada cd dvd usb ve usb harddiskte grup enteğre çalışmaları yapmaya devam ediyorum ufak tefek sorunlar haricinde her işimi görüyorum.

Hocam şu konuya

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=647107

binaen yeni bi çalışmanız oldumu yani demek istediğim otomatik ghost çalışmanızla da direk grub4dos u açabiliyorum ama özellikle windows 7 ye bl_winbotu tek tuşla sistem seçnekleri altında eklemek gibi bi şansımız var mı .

(yinede bu yöntemle işlemleri kolayca yapıyoruz onuda belirtmeden geçmeyeyim) selamlar

Merhaba

uzun suredir forumu takip ediyorum ama ilk defa yazıyorum @blue_life sana bir sorum olacak Bluexpe calısmanı indirdim. bu sayfadanda flash icin yukleme dosyalarını indirdim fakat ben flash disk degilde eski telefonumdan kalan 2GB SD kartı kullanmak istiyorum bu mumkunmudur ilk sayfada verdigin flash disk icin hazırlık aracları sd yi gormedi mumkunse nasıl yapabilirim?

Heralde program görmüyor?

Son olarak Grub Installer ile ilgili sürücüye mbr yazdırmayı deneyebilirsin.

http://www.hiren.info/pages/bootcd-on-usb-disk[/CODE]

Step 3 ten devam et.

Dikkat etmen gereken yer 1 işareti olan kısımdan kesinlinlikle grub4dos kurmak istediğin sürücüyü seçeceksin.

Yanlışlıkla farklı bir disk veyahut sistemin yüklü olduğu diski seçme. Sistemin boot ettiği diski seçer ve işlem yaparsan işletim sistemin başlamaz...

grubinst.gif

Kurulumdan sonra gerekli dosyaları kopyalamadan ilgili sürücünü test edebilirsin. Eğer anakartının boot menüsünde görünürse, yani boot edebilirsen grub mbr hatası verecektir.

O zaman ilgili dosyaları kopyalar ve grub4dosu sorunsuz çalıştırabilirsin...

Yardımların icin çok teşekkürler

dedigin adımları izledim son kısımda bahsettigin gibi hata verdi bende grldr ve menu.lst dosyalarını surucunun root una kopyaladım sonra bluexpe calısmanı menu.lst ye ekledim test ettim calısıyor buraya kadar hersey gayet iyi gitti fakat bendeki menu dos modunda acılıyor siyah beyaz seninki gibi grafik menu degil onu nasıl yapabilecegim hakkında bilgi verebilirmisin?

• 2 hafta sonra ...

neleri güncelledin dostum onuda belirte bilirmisin sonuçda kendi elimizdeki editlediğimiz çalıştırmaları editlemeye değermi ? diye merek attımde

edit 1 msj bakmamıştım şimdi baktım pardon ;)

Edited by HaYTo

Slm çalışmalarıniçin ve büyük sabırla tüm sorulara cevap verdiğin için teşekkür ederim.

Dün CD/DVD güncel paketini ve USB güncel paketini indirdim.

CD/DVD paketinde daha önce CD_Root klasörü yeni pakette ISO_Root klasörü olmuş .Mkisofs - MakeISO.CMD programı 1.2 den 1.3 sürümüne güncellenmiş.

Daha önceki (CD_Root paketi) menu.lst dosyalarım ROOT dizininde duruyodu. Menü1.lst ,Menü2.lst ,Menü3.lst ,Menü4.lst listelerini oluşturdum içeriklerini kendime göre düzenledim. image dosyalarınıda ARACLAR diye bi klasör açıp içine koymuştum xp,win7,live cd leride anlattığın şekilde ROOT dizinine koydum. Mkisofs - MakeISO.CMD ile ISO oluşturup sanalda denediğimde tüm image dosyalarına ve sistemlere geçiş yapabiliyodum yani herşey normal çalışıyodu. (Gerçi şöyle bi sıkıntım vardı perfect xp (barış seven ) nin XXG1,XXG2,XXK1,XXK1 serileri kur dosyaları yükleniyo ekranı çıkıyo ondan sonra hata veriyodu yada SP3 dosyası bulunamıyor hatası veriyodu bunun grup4dos ile alakalı old. düşünmediğim için önemsemedim . Modifiye XP lerde durum farklı oluyo sanırım)

Yeni paketindeki grupmenu.lst dosyalarını benim menu.lst dosyaları ile değiştirdim. grupmenu klasöründen alıp root dizinine koydum gfxmenu klasörünüde aldım root a koydum image klasörünü benim Araclar klasörü ile değiştirdim yani anlayacağın daha önce kendi yaptığım CD_Root klasöründeki verileri aldım yeni paketindeki ISO_Root klasörüne koydum Mkisofs - MakeISO.CMD programını çalıştırdım aşağıdaki hata oluştu

açılan pencerede ISO_ROOT\GRUBMENU/GRUP4DOS.BIN dosyası bulunamadı . Hemen senin yeni paketteki GRUBMENU klasörüne baktım gizli olarak BOOT (güvenlik Kataloğu) ve GRUB4DOS.BIN dosyalarının olduğunu gördüm daha önce bunlar yoktu.

Daha önceki pakette Mkisofs - MakeISO.CMD programını çalıştırdığımda GRUP4DOS.BIN dosyası kendiliğinden oluşuyodu. Sormak istediğim bu paketin olmazsa olmazı GRUP4DOS.BIN dosyasının var olmasımı yani kendiliğinden oluşmuyormu önceki CD_ROOT paketinde olduğu gibi.

En son şunu farkettim Grupmenu.lst dosyalarının ismini ve yerini değiştiremiyorum.Daha önce bunları rahatlıkla yapıyodum. GRUBMENU klasörünün içindekilerinin hepsini alıp ROOT dizinine kopyalayıp GRUPMENU klasörünü silemiyorum.

Yeni pakette şartlandırma var sanırım GRUPMENU klasörü olmazsa olmaz.

Bu paket daha sorunsuz oldu demişsin acaba düzenlemeler .lst dosyalarının içindeki kodlardamı yapıldı.

Tabi sorunlar benden de kaynaklanıyo olabilir diğer arkadaşların yeni paket görüşlerini beklemekte fayda var.

Yazı biraz uzun ve karışık olmuş olabilir . Kusura bakma

@freea

CD/DVD paketinde, dosya konumları, Mkisofs - MakeISO.CMD dosyası gibi bir çok değişiklik bulunmakta.

Tabi yeni peketin, düzenlenmesinin en büyük nedeni linux sürümleri için uyumlu hale getirmekti. (Büyük ve küçük dosya isimlerine dikkat etmelisini.)

Menu.lst dosyasını değiştirmemin başlıca nedeni de; ilgili sistemde daha önceden grub4dos olma ihtimalidir. Yani ilgili sistemdeki bir sürücüde menu.lst var ise bir takım sorunlar ortaya çıkabilirdi. Bu yüzden ilgili konumu değiştirdim. Tabi sen istersen eski usulden devam edebilrisin.

Bunun için yapman gerekenler kısaca boot dosyasını değiştirmendir...

1 - Mkisofs - MakeISO.CMD dosayasını notepad ile aç.

2 - Aşağıdaki kısımdaki bilgiyi;

:: ================================ Boot Files ===================================
:: ===============================================================================
Set bootfolder=BootFiles
:: Set bootfile=AEROSTUDIO.BIN
:: Set bootfile=GRUB4DOS.BIN
:: Set bootfile=EASYBOOT.BIN
:: -------------------------------------------------------------------------------
:: Set bootfile=BOOT/ETFSBOOT.COM
:: Set bootfile=I386/BOOTSECT.BIN
:: Set bootfile=boot/isolinux/isolinux.bin
:: Set bootfile=isolinux/isolinux.bin
:: Set bootfile=BXPE/BXPE.BIN
Set bootfile=GRUBMENU/GRUB4DOS.BIN
:: -------------------------------------------------------------------------------[/CODE]

Aşağıdaki ile yer değiştir...

[CODE]:: ================================ Boot Files ===================================
:: ===============================================================================
Set bootfolder=BootFiles
Set bootfile=GRUB4DOS.BIN
:: -------------------------------------------------------------------------------
:: Set bootfile=GRUBMENU/GRUB4DOS.BIN
:: -------------------------------------------------------------------------------[/CODE]

XP de yaşadığın sorun gelirsek; benzer sorunu başka bir forumda bir arkadaşımız daha yaşamıştı.

Tavsiyem klasör isimlerini değiştirmendir. XXG1,XXG2,XXK1,XXK1 -> 01G1,12G2,03K1,04K1

Tabi bu değişlikten sonra Tools\MultiXP\BL_MBXP.exe ile klasörleri göstererek konum bilgilerini düzelt.

Grub4dos komutunuda düzelteceksin tabi.....

Kolay gelsin....

slm bilgi için sağol

dediğin gibi Mkisofs - MakeISO.CMD dosayasını notepad ile açmayı deniyorum ama açmıyo bir türlü.

bende bi bildiği vardır diyerekten GRUBMENU klasörünü ve içeriğini aynen kullandım grubmenu.lst dosyasının içeriğini düzenledim diğer .lst dosyalarını menu1.lst,menu2.lst vs.. adlandırdım bi sorun çıkmadı şu an bütün image dosyalarını ve 3 ayrı live cd yi Qemu dan çalıştırıyorum başka sanal programda henüz da denemedim. yalnız senin live cd (BXPE ) den elimde 2 adet var internetli ve internetsiz sürümler. Root dizinine LIVECD diye bi klasör açtım her iki klasörünü içine attım tabi birini BXPE (internetsiz) diğerini BXPI (internetli) olarak harf değiştirdim. Sanalda test ettiğimde BXPI çalışıyo ancak BXPE olan inf. dosyası hatası veriyor.

bugün verdiğin düzenleme kodlarına baktım .

CODE

:: ================================ Boot Files ===================================

Set bootfolder=BootFiles

:: Set bootfile=GRUB4DOS.BIN

Set bootfile=GRUBMENU/GRUB4DOS.BIN

Aşağıdaki ile yer değiştir...

CODE

Set bootfolder=BootFiles

Set bootfile=GRUB4DOS.BIN

:: Set bootfile=GRUBMENU/GRUB4DOS.BIN

sanırım BXPE klasörünü ROOT dizinine koyma şartı koymuşsun . Herneyse oda root dizininde olsun sakıncası yok. Zaten internetliyi LIVECD klasöründen BXPI - dosya ismi olarak açıyo

aklıma takılan bişey daha var eski kodlar ile yeni kodlar örnek

eski kod :

# ===================================

title Symantec Norton Ghost 11.5\n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi... Bu secenegi sectiginizde program ile ilgili ufak bir aciklama goruntuleyebilirsiniz...

errorcheck off

ls /IMAGES/GHST11BL.GZ || pause --wait=5 /IMAGES/GHST11BL.GZ bulunamadi!

map --mem /IMAGES/GHST11BL.GZ (fd0)

map --hook

root (fd0)

chainloader (fd0)+1 || configfile /MENU2.LST

errnum && chainloader ()

# ===================================

yeni kod:

# =========================================================================

title Symantec Norton Ghost 11.5\n Dostan calisan cok basarili bir yedekleme programi... Bu secenegi sectiginizde program ile ilgili ufak bir aciklama goruntuleyebilirsiniz...

ls /IMAGES/GHST11BL.GZ || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/GHST11BL.GZ

map --mem /IMAGES/GHST11BL.GZ (fd0)

map --hook

chainloader (fd0)+1

rootnoverify (fd0)

map --floppies=1

boot

# =========================================================================

her iki kod sistemindede programlar çalışıyo yeni kodların bi avantajı varmı

Multiboot a henüz sistem ekleme yapmadım yapınca sonuçları bildiririm.

Çalışmalarında başarılar.