Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Please register to see this content.

birde şu linkteki iso imajını sanal makinada deneyin...

Daha sonra grub4dos ile deneyin aradaki farkı görünce anlayacaksınız....

Bu arada çin sitelerinde beini ile ilgili bulduğum kodlarıda paylaşayım...

title Beini (Y430)(HD)

find --set-root /boot/bzImage

kernel /boot/bzImage quiet tinycore tce=hda1

initrd /boot/tinycore.gz

# =========================================================================

title [1] Start Beini finalssss

find --set-root /boot/bzImage

kernel /boot/bzImage quiet tinycore tce=hda1

initrd /boot/tinycore.gz

# =========================================================================

title [1] Start Beini f

Kernel: \boot\bzImage

Initrd: \boot\tinycore.gz

Options: \boot\isolinux\isolinux.cfg

title Beini

kernel (cd)/bootBeini/bzImage quiet tinycore

initrd (cd)/bootBeini/tinycore.gz

Edited by naturel

@naturel

Indirip denemedim, sadece düşüncelerimi çok kısa bir şekilde yazmak istiyorum.

Daha öncede bu konuyla ilgili, (linux) bir yerde yazı yazmıştım.

Belki bu konu altındadır, emin deyilim.

Neyse bazı linux çalışmaları, boot olup görsel arayüz gelmeden veyahut geldikten hemen sonra bazı dosyaları kullanmak için sürücülerde (cd/dvd/hdd) arayabilir.

Ilgili dosyaları bulamayınca bazen hata verir bazende seninde olduğu gibi bazı özellikleri olmaz.

Çözüm ise aslında çok basit sayılır. Kısaca yazım sen denersin.

Elindeki iso dosyasının adı BEINI.ISO olsun.

1 - BEINI.ISO dosyasını UltraISO,7Zip gibi bir programla açarak içindeki tüm dosyaları Roota olacak şekilde çıkar. Root klasörü CD/DVD paketinde ISO_ROOT klasörü idi.

2 - BEINI.ISO dosyası için *.lst dosyasına iso çalıştırma komutlarını yazıp sanalpc de dene. Qemu olmaz ise iyi olur tabi.

Eğer menu eksiksiz geldiyse root klasörüne çıkarttığın dosyaları tekek teker silerek dene. Yani diyelim boot klasörünü silip iso oluşturup dene.

Burda yaptığımız görsel arayüz geldikten sonra hangi dosyalar kullanılıyorsa onları tespit edip roota bırakmak. Slax,Ubuntu,Pardus vs vs. bir çok linux sürümünde bu yöntem işe yaryordu...

Kolay gelsin...

BlueLife hocam BLUELIFEXP üzerinden windows kur dosyalarını winNTsetup ile c sürücüsüna ayarlıyorum her şey yolunda gidiyor -yeniden başlatıp kur dosyalarını yüklemeye başlıyor sata sürücülerini yüklemeye geçtiğinde sata sürücülerini yüklemeye geçmeden hata veriyor

1 desktop pc 2 asus netbook 1 tane de notebook olmak üzeri 4 bilgisayarda denedim sonuç aynı yardımları bekliyorum

@yunus_28

Ben programın eski sürümlerinden birisini (hangi sürüm olduğunu hatırlamıyorum) denemiş ve farklı pclere sorunsuz XP kurulumunu gerçekleştirmiştim.

Geçenlerde bir arkdaş daha sorun yaşamış ve özelden yazmıştı. Belki programda bir sorun olabilir. Programı ben hazırlamadığım ve ilgili sürümü denemediğim için emin deyilim.

Tavsiyem @JFX'in yayınladığı son sürüm ile tekrar denemen yönünde olacaktır.

Belki söylediğin gibi sata sürücüsüyle alakalı sorunda yaşıyor olabilirsin. PCnin biosunda malum ayar var ise onu değiştirip (IDE modu vs.) denemen sonuç verebilir.

XP kur senin diskin için hatalı bir sürücü yüklüyor ve bu yüzden mavi ekrana düşüyor olabilirsin. Ilgili xpye ilgili pcnin sata sürücülerini eklemekte bir ihtimal sorunu çözebilir.

Az çok ingilizce biliyorsan (ben cümle kuramıyorum)@JFX'e de sorabilirsin.

Son olarak, konu hakkında bizleri bilgilendirmeyi unutmaz isen sevinirim.

@yunus_28

WinNTSetup'u tabki livesistem üzerinden kullanacaksın. Burdaki amaç kurulum yapılacak pcde ilgili dosyaları hazırlamak (kopyalatmak).

Asında kurulum yükseltme ilede XP kurulabilir. Hani cdye girip setupa tıklatıp kurulum yapabiliyoruz ya, o tarzda.

CD/DVD sürücün mevcut ise niye livesistem üzerinden kurulum yapmaya çalışıyorsun?

Mesela bir laptobun var ve dvd sürücüsü arızalı. Işte bunun gibi bir durum ile karşılaşırsan usbden livesistemi açıp kurulum yapmak için...

BlueXPE'yi usb ve cd/dvd den çalıştırabilmek için gerekli anlatımı yapmıştım. Sen tam olarak nerde takıldın?

@yunus_28

Herangi bir diske atıp livesistemi açınca bulunduğu konuma gidip WinNTSetup.exe'yi çalışıtırabilirsin.

Mesela Usbflash diskine atıp livesistemi açınca, ilgili konuma gidip, WinNTSetupu çalıştırabilirsin. WinNTSetup portabledir.

@34ero

Ben genel olarak lisanslı (ücretli) program,sistem vs. gibi. dökümanları paylaşmamaya özen göstermeye çalışıyorum.

Bu yüzden forumda böyle bir çalışmam bulunmamakta. Kolay kolayda bulunmayacak!

Konu üzerinde biraz kafasını yoran bir kişinin istediği multiboot menüsünü rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.

Zaten bilgili arkadaşlar ile birlikte, sorun yaşayan arkadaşlara yardımcı oluyoruz...

• 2 hafta sonra ...

@blue_life.

Çok güzel bir paylaşım yapmışsın.

Konunun arkasındada sonuna kadarda durmuşsun.

Daha önce azcık grup4dos a el atmış ve birkaç çalışma yapmıştım.

Buradaki yazılanlardanda yararlanarak daha iyi çalışmalar yapabilirim artık.

Başarı ve çalışmalarının devamını dilerim.

@naturel

Malesef Ubuntu 10.10 versiyonu hakkında herangi bir bilgim yok! Içerikte isolinux.bin dosyası var ise bunu önyüklemeyi deneyebilirsin.

Bilmiyorum, belki Ubuntu'da isolinux yerine grub4dosa geçmiştir. Iso dosyasını incelemek lazım...

Sorun yaşarsan, iso içeriği hakkında bilgi verirsin. Yani içerikte hangi dosyaların, klasörlerin oluduğunu yazarsın...

Kolay gelsin...

---------

Bu arada konuda bulunmayan ve multiboot çalışmanıza eklediğiniz çeşitli bileşenler için, yeni başlayacak arkadaşlara yardımcı olmak adına, izlediğiniz yolu paylaşmayı unutmayınız...

---------

Bu arada konuda bulunmayan ve multiboot çalışmanıza eklediğiniz çeşitli bileşenler için, yeni başlayacak arkadaşlara yardımcı olmak adına, izlediğiniz yolu paylaşmayı unutmayınız...

Hocam sizin yazdıklarınızı kendi çalışmamıza eklemekten başka yaptığımız birşey yok..

Komutları anlayarak yazamadığımız için kopyala yapıştırla iş yapıyoruz...

bu konuda benim farklı olarak keşfettiğim olay easyboot ile yapılan bir çalışmayı iso olarak kaydederek

grub4dos üzerinden açabiliyoruz.. Artısı da şu diyelimki windows7 ile cd'den çalışan vista grub4dosta çalışmaz (tabi benim bildiğim öyle )

cd'den çalışan vistayı easyboot içinden .. windows7'yide direkt grub4dos üzerinden çalıştırırsak aynı anda ikisinide kullanmış oluruz..

Farklı olarak size daha önce sormuş olduğum soru vardı beini ile ilgili onuda şu kodla çözdüm

title 1. Start Beini

kernel (hd0,0)/boot/bzImage quiet tinycore tce=hda1

initrd (hd0,0)/boot/tinycore.gz

@naturel

Ben o cümleyi genel olara söyledim. Yani sadece senin için söylemedim. :)

EasyBoot üzerinden grub4dos çalıştıralabileceği gibi, grub4dos üzerinden de tabiki easyboot çalıştırılabilir.

EasyBoot'un çalıştırdığı herşey grub4dos üzerinden çalışır diyebilirim. Umarım yamuk olmaz. Iddalı bir cümle kurdum. :)

Cdden çalışan heralde Win7pe niye grub4dos ile çalışmasın. bootmgr yi önyükleyebilirsin. Vayahut iso komutlarını kullanabiirsin.

Ilgili win7nin Iso içeriği hakkında bilgi verirsen senin yönlendiririm.

@naturel

Peki bu sendeki win7Pe isosu direkt grub4dos iso komutuyla çalışmadı mı? Normalde çalışması lazım.

Ayrıca alternatif olarak Vista & win7nin kurulum yolunuda değiştirebiiyoruz. Tabi ilgili konuda eksiklikler var...

Bir ara yeniden düzenlecek!

hocam arka plan resmini nasıl değiştireceğim kafayı yedim bir türlü olmuyor lütfen yardım edin.

Ben Flash Diskten hafıza kartından çalıştırdım ama bir türlü görünümü editleyemedim

nasıl yaptığımı anlatttım hatam nerede olabilir

Edited by korasoglu

@djallyy

Konuda zaten multiboot menüsü bulunmakta. Ilgili bileşenleri anlatıldığı gibi ilgili klasöre koyup iso oluşturabilirsin.

Usb için ise grub4dos kurulumunu yapıp, ilgili bileşenleri usb sürücüne koyabilirsin.

@korasoglu

Bir eksik hariç doğru! USBMENU.LST dosyasını notepad ile açıp aşağıdaki satırı eklemelisin.

Ayrıca diğer gfxmenu ile başlayan tüm satırları sil!

gfxmenu /USBMENU/GFXMENU/OPENSUSE_ENG.GFX