Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@cenkenj

Istediğini yapmana sevindim. Ben fazla ilgilenmiyorum ama XP kuru usb boot menüsünden sorunsuz bir şekilde çalıştırdığın yöntemi, başka arkadaşlara yardımcı olman açısından yazarsan sevinirim.

@AliArslan

CD/DVD konusunda yaşadığın sorun nedir? Birden fazla XP eklemek için gerekli anlatımlar yapılmıştır.

Sorun yaşadığın kısımları daha net yazabilrsen, bilgili arkadaşlar ile birlikte seni daha iyi yönlendirebiliriz...

Kolay gelsin arkadaşlar...

@cenkenj

Istediğini yapmana sevindim. Ben fazla ilgilenmiyorum ama XP kuru usb boot menüsünden sorunsuz bir şekilde çalıştırdığın yöntemi, başka arkadaşlara yardımcı olman açısından yazarsan sevinirim.

@AliArslan

CD/DVD konusunda yaşadığın sorun nedir? Birden fazla XP eklemek için gerekli anlatımlar yapılmıştır.

Sorun yaşadığın kısımları daha net yazabilrsen, bilgili arkadaşlar ile birlikte seni daha iyi yönlendirebiliriz...

günaydın ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

yaptıgım calışmada aldıgım görüntüyü aktarıyorum

31349977.jpg

bu görüntüde gördügün sadece ortadaki xp calışıyor bense 2 tane xp olmasını stiyorum şirkette oem lisans var ben evde ise volume lisans kullanıyorum bu xp leri güncelleiyorum sürekli yeni cıkan updatetlerle bi önceki menüde belirttiğim gibi

1. hdd dn acılması

2. xp sp3 volume

3. xp sp3 oem

4. hiren boot cd

şu şekilde olmasını ayarlamaya calıştım, yaptıgım ayarlar şu şekilde

ben bu ayarları nasıl düzenlemeliyim? şimdiden teşşekürler

# Thank you Blue Life

default 0

timeout 25

color yellow/blue blue/light-gray

gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_SPRING.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_ANIMATE.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_GIRL.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_PENGUEN.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_TIGER.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/OPENSUSE_ENG.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/SUSE_LINUX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/SUSE_LINUX-2.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/91307-MESSAGE8.GFX

# gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/73806-DRXNELE.GFX

# splashimage /GRUBMENU/GFXMENU/MY_IMAGE.GZ

# =========================================================================

title Sistemi Brinci Diskten Baslat\n Birinci harddiskten onyukleme yapar...

chainloader (hd0)+1

rootnoverify (hd0)

boot

title Windows XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...

ls /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN

ls /I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

title Windows XP Kurulumu

chainloader /01XP/SETUPLDR.BIN

boot

title Windows XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...

ls /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN

title Windows XP Kurulumu-2

chainloader /02XP/SETUPLDR.BIN

boot

blue_life'ın verdiği linki incelememişsiniz galiba, yaptığınız hata büyük ihtimalle çoklu XPyi yanlış yapmanız yoksa çalışmaması gibi gibi bir ihtimal yok. şunu da belirtiyim hiren boot CD yazmışınız ama menüde böyle bir seçenek yok 3 tane XP var.,

ls /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root  --ignore-floppies /I386/SETUPLDR.BIN

buradaki I386 yerine sizin XP dizininizin adı olacak mesela 02XP ya da 01XP, ön yükleme işlemi chainloader'dır geri kalanı boş.

kısaca chainloader /02XP/SETUPLDR.BIN demeniz yeterlidir.

merhaba ben ı386 ve dışındakileride 01XP nin içine attım sonra multi bootı calıştırdım ordaki yönergeleri izledim 01XP ve 02XP nin içinde birsürü dosyalar oluştu ben hiren için calışma yapmadım sadece istediğim menü bunlar oldugunu belirttim zaten xp de de başarılı olmadım teamwier bilgilerimi verebilirim eger yapmak isterseniz ?

@AliArslan

Kısca çoğaltarak yazayım...

Birinci sıradaki XP için;

1 - ISO_ROOT klasöründe 01XP adında bir klasör oluşturup XP kaynak dosyalarını içine kopyala.

2 - BL_MBXP.exe ile bu 01XP klasörünü gösterip videoda anlatılan işlemleri yap.

3 - Aşağıdaki kodları kullan!

Ikinci sıradaki XP için;

1 - ISO_ROOT klasöründe 02XP adında bir klasör oluşturup XP kaynak dosyalarını içine kopyala.

2 - BL_MBXP.exe ile bu 02XP klasörünü gösterip videoda anlatılan işlemleri yap.

Üçüncü sıradaki XP için;

1 - ISO_ROOT klasöründe 03XP adında bir klasör oluşturup XP kaynak dosyalarını içine kopyala.

2 - BL_MBXP.exe ile bu 03XP klasörünü gösterip videoda anlatılan işlemleri yap.

Hiren BootCD için;

1 - HBCD klasörünü ISO_ROOT klasörüne kopyala.

2 - HBCD klasörünün ve MENU.LST dosyasının büyük harfli olmasına dikkat et.

default 0
timeout 25
color yellow/blue blue/light-gray
gfxmenu /GRUBMENU/GFXMENU/BL_TIGER.GFX

title Sistemi Brinci Diskten Baslat\n Birinci harddiskten onyukleme yapar...
chainloader (hd0)+1
rootnoverify (hd0)
boot

title Windows XP Kurulumu -1
ls /01XP/SETUPLDR.BIN || find --set-root  --ignore-floppies /01XP/SETUPLDR.BIN
ls /01XP/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 01XP/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /01XP/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

title Windows XP Kurulumu -2
ls /02XP/SETUPLDR.BIN || find --set-root  --ignore-floppies /02XP/SETUPLDR.BIN
ls /02XP/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 02XP/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /02XP/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

title Windows XP Kurulumu -3
ls /03XP/SETUPLDR.BIN || find --set-root  --ignore-floppies /03XP/SETUPLDR.BIN
ls /03XP/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 03XP/SETUPLDR.BIN bulunamadi!
chainloader /03XP/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

title Hiren's BootCD\n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu bir paket...
errorcheck off
# www.hiren.info
ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST
ls /HBCD/MENU.LST || pause --wait=5		HBCD/MENU.LST bulunamadi!
configfile /HBCD/MENU.LST || chainloader ()

title Yeniden Baslat
savedefault --wait=2
reboot

title Windows XP Kurulumu -3

bu kısmı sildim

digerlerni aynen kopyaladım ve işlem başaldım bakalım nasıl olacak

şimdi istediğim gibi olmuş sagol farklı programlar eklersem nasıl olacak senin girdiğin o parametreleri ben nerden ögrenecem yada bulup yapacam ?

birde son bi soru biliyorum çok şey istiyorum sade bi görüntü olsun istiyorum hiren boot cd de oldugu gibi mesela arkası fon siyah yazılar beyaz olan bi menü bunu nasıl yapabilriz

Edited by AliArslan

multiboot konusuna kafayı takmış vaziyette nette dolanırken açtığınız konuya rasladım. gerçektende çok güzel anlarım yapmışsınız ellerinize sağlık.

us üzerinden xp kurmaya çalışyorumda. bluexp ile açıp winntsetup ile kopyalama işlemini yaptım ama kurulum yaparken eksik dosya uyarısı veriyo sürekli. acaba sorun nedir?

birde

BL_MBXP.exe ile bu 01XP klasörünü gösterip videoda anlatılan işlemleri yap

olayını tam anlayamadım.

Edited by zodyak2

@AliArslan

Eklemek istediğin bileşen forum sayfalarında veyahut googleden arayarak gerekli grub4dos kodlarını bulabilirsin.

Eğer bulamazsan zaten birda yardımcı oluyoruz, burdan yazarsın...

Diğer soruna gelirsek, biz menülerde görsellik olması açısından gfx menü kullanıyoruz.

Sen normal (gösteriş olmayan) bir menü istersen ilgili *.lst dosyasının başındaki gfxmenu satırlarını sil.

Renklendirmeyide color satırıyla yapabilirsin...

@zodyak2

BlueXPE üzerinden ilgili dosyanın C:\ sürücüsünde olup olmadığına bak! (Ilgili dosyayı arat.) Sonucu tekrar yaz.

Ben fazla kurcalanmamış XP ler ile her seferinde WinNtSetup ile başarılı kurulumlar yapabilmiştim.

BL_MBXP.exe CD/DVD için XP kaynak klasörünün kurulum yolunu değiştirmek için hazırlanmıştır. Yani birden fazla xp - 2003 vs eklemek için,

"kur dosyaları koplayarken bekleyin" diye bir mavi ekran geliyo ve birsürü dosya kopyalaması yapıyo ya başlarken. işte orada

advpack.mui

ie4uinit.mui

iedkcs32.mui

ieframe.mui

mshta.mui

msrating.mui

jscript.mui

vbscript.mui

dosyalarının kayıp olduğu hatasını veriyo. atlata atlata geçiyorum ama iki farklı kurulum paketinde denedim ikisinde de aynı hatayı verdi. ancak bu paketleri cd den kurduğumda hata yok.

bu dosyalar kurulum cd sinnin içinde yok ama cd den kurarken dosya bulunamadı hatası vermiyo.

garip bir durum. aynı sorunla karşılaşan varmı acaba??

yaptıgım iso başarılı oldu aynı şekilde flash bellek içinde yaptım isoyu sanal makinede denedim xp sp3 volume ile kurulum yaptım hata almadım yardımların için teşekkür ederim bi arkdaş da win7 yide ekle diyor aynı şekilde yapıyorum değilmi ?

Tekrar merhaba;

Amacım= Xpsp3 kurulumu, hiren cd , acronis 2011 boot cd den oluşan 3 menülü boot USB bellek yapmak.

Denemelerim sonucu bulduğum yöntem,

İşlem sırası

1- Nlite ile istediğim ayarlara sahip bir xp kurulumunu bir klasöre oluşturdum.

5vvyvq.jpg

2- WinSetupFromUSB_0-2-3 ile USB belleği uygun şekilde formatladım ayarlar aşagıda

dwquds.jpg

b7046c.jpg

ve WinSetupFromUSB_0-2-3 ile XP kurulumunu USB ye yükledim.

3- Hiren's.BootCD.11.0.iso nun içindeki, HBCD klasörünü USB bellegime kopyaladım.

4- Acronis true image Home 2011 ile ISO formatında kurtarma CD oluşturup A.ISO adıyla USB ye kopyaladım.

5- USB belleğin durumu aşagıda

2lm6kjt.jpg

Burada araçlar kendi kullandığım bazı programları içeriyor depolama amaçlı boot ile alakası yok GFX.GFX ise boot menüsüne görsellik katan dosyadır.

6- Menu.lst dosyası içeriğini aşağıdaki şekilde değiştirdim.

n3u1jo.jpg

7- Hepsi Bu kadar sorunsuzca çalışıyor..

son durum..

1zn1xfo.jpg

Öncelikle biraz rahatsız olduğum için (başım ağrıyor) cevaplar gecikti, kusura bakmayın arkadaşlar.

@zodyak2

Gerçekten ilginç bir durum. Peki bu dosyaları atlayınca kurulum sorunsuz bir şekilde devam edip bitiyor mu?

Daha önceden böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Ben XP modifiyesiyle fazla ilgili deyilim ama belki ilgili xp içerisindeki bir addon vs. buna neden olmuş olabilir.

@AliArslan

Win7 ve benzerleri CD/DVD ve Usb disk gibi herangi bir ortamdan genelde sorunsuz çalışmaktadır. Ilgili kaynak dosyalarını iso için ISO_ROOT klasörüne kopyalayacaksın.

Usb gibi disk ortamları için bu dosyaları roota (anadizine) kopyalayacaksın. Grub4dos komutlarını ise zaten yazmıştım...

@cenkenj

Cevap ve anlatım için teşekkürler. Evet bu yöntemi biliyorum lakin bazı pclerde sorun çıkardığı için (kurulumda hata oluyor) önermemiştim.

Öncelikle biraz rahatsız olduğum için (başım ağrıyor) cevaplar gecikti, kusura bakmayın arkadaşlar.

@zodyak2

Gerçekten ilginç bir durum. Peki bu dosyaları atlayınca kurulum sorunsuz bir şekilde devam edip bitiyor mu?

Daha önceden böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Ben XP modifiyesiyle fazla ilgili deyilim ama belki ilgili xp içerisindeki bir addon vs. buna neden olmuş olabilir.

@AliArslan

Win7 ve benzerleri CD/DVD ve Usb disk gibi herangi bir ortamdan genelde sorunsuz çalışmaktadır. Ilgili kaynak dosyalarını iso için ISO_ROOT klasörüne kopyalayacaksın.

Usb gibi disk ortamları için bu dosyaları roota (anadizine) kopyalayacaksın. Grub4dos komutlarını ise zaten yazmıştım...

@cenkenj

Cevap ve anlatım için teşekkürler. Evet bu yöntemi biliyorum lakin bazı pclerde sorun çıkardığı için (kurulumda hata oluyor) önermemiştim.

geçmiş olsun bu arada isim neydi ? usb ye atması çok uzun sürüyor buda kaçınılmaz bi sabır işi acıkcası bide hızlı diye ocz rally2 kullanıyorum bide normal usb olsa kimbilir nasıl olur du

@AliArslan

Isim BlueLife :) hehe :rolleyes:

Evet haliyle boyut büyük olunca uzun sürüyor. Ama kurulum DVD ye göre daha hızlı olabilir. Lakin senin anakartın usb portların hızı, flash belleğin hızı vs vs. gibi bir çok etken kurulumun süresini belirleyecektir...

@AliArslan - anlamadığım önyüklemeyi NTLDR ile yapıyorsun ama boot ekranı grub, bu nasıl oluyor?

ben dediğinizi anlamadım arkadaşım 2 ayrı xp ve bir tane hirenboot koydum boot menü ayarı için blue_life arkadaşım gerekli ayarı 27. sayfada verdi hepsi bu

ben dediğinizi anlamadım arkadaşım 2 ayrı xp ve bir tane hirenboot koydum boot menü ayarı için blue_life arkadaşım gerekli ayarı 27. sayfada verdi hepsi bu

çok özür dilerim :blush:

isimleri karıştırmışım, sizin isminizi çok görünce yukardaki resimli anlatımı da sizin yaptığınızı düşünüyorum. ismin farklı olduğunu gördüğüm halde :blush: kusura bakmayın

Edited by muharremerd

@cenkenj

Evet dediğin gibi... Usb den kurulum işinde tam garanti vermek zor donanımsal ve hiç hesapta olmayan sıkıntılar oluşabiliyor.

@AliArslan

Hiren Boot Menüsünde bulunan dos programların çalışması için, usb sürücün Fat32 yapmalısın. Ilgili bölüm NTFS olur ise çalışmaz.

Ilgili usb sürücüsünün dosyas sistemi nedir?

iso için BL_UIS.EXE ile yapınca hiren boot cd deki programlar calışmıyor digeri ile yapınca çalıştı bende anlamadım dogrusu dvd den hepsi calışıyor flash bellekten hirenboot cd de calışıyor ama xp ler calışmıyor sadece, konuyu 16. sayfaya kadar inceledim xpyi sanırım flashbellekten kuramayacagız neyse belki ilerleyen zamanlar çözülür

ilgin için teşekkürler...

@AliArslan

Büyük ihtimal ile dosya isimleriyle alakalı! Heralde BL_UIS.EXE ISO 9660 formatındaki dosyas isimlerinin hepsini büyük harfli yapıyordu! (Emin deyilim, unuttum)

Sonrun bundan kaynaklanıyor olabilir. Neyse mkisofs daha iyi bir seçenek. Onu kullanmanı tavsiye ederim.

XP konusuna gelirsek, düşüncelerimi daha önce yazmıştım...

Başarılar dilerim, kolay gelsin...

blue_life anlatım ve paylaşımların çok güzel tamda aradığım şeyler ancak ilk sayfadaki verdiğin linklerde(linkler aşağıda) avira trojan uyarısı veriyor ve download yaptırtmıyor acaba sorun avira damı?

link 1 :

link 2 :

Please register to see this content.