Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Tabiki logoyu değiştirebilirsin. Ayrıca logoyu çoğaltabilirsin. LOGO_00.JPG, LOGO_01.JPG

Bunun için yine resim formatı uygun olmalı! Gimp sorun verir mi emin deyilim.

Uzun zaman önce hazırladığım için, tam hatırlayacamdım. Ilgili logo resimlerini normal menüde de gösterilebiliyordu.

Tabi bunun içim *.lst dosyasından bir numara yapılıyordu.

Bir örnek verim;

title BlueXPE Light v1.8[0]

Ilgili satırda en sonrda bulunan [0] hangi logonun görüntüleneceğini belirliyordu.

title Deneme[1] haliyle ikinci logoyu görüntülüyordu.

Tam hatırlayamadım, kusura bakma...

hocam zeminin değiştiği gibi o logo da değişiyor gimle fakat size ait olanda da logo alanı diye bir yazı çıkıyor, hani dünyanın sonu değil fakat görsellik her zaman iyidir.

Sizin çalışma örnek olarak hazırlandığı için eleştirmek abesle iştigal olur.

Ben gimle değiştirdim, fakat logo alanı yazısı hiç bir resimde yok kanatimce editlenecek bir yerler var

@korasoglu

Hım, sen yazıları değiştirmek istiyorsun. Heralde o yazılar INIT dosyasındaydı. Hex editor ile açıp değiştirebilirsin.

Lakin hex editorde değişiklik yaparken dikkat etmen gerekiyor. Ilgili yazıyı aratıp değiştirirsin...

blue_life seni hiç açıkken bulamadığımız kadar da varsın, hep gizli takılıyorsun. ne zaman profiline baksam son erişim: gizli yazıyor.

logo dediğiniz yeri ben de anlamadım, yukarda blue-life multiboot menü yazan yeri mi diyorsunuz, yoksa windows logosunun olduğu yeri mi?

eğer windows logosunun olduğu yer ise zaten o değişebilir, ben de sadece ana menü yüklenirken geliyor o windows logosu ana menüde durmuyor.

hocam artık logoya takılmıyorum teşekkür ederim.

oldu mu laf şimdi, bir konu hakkında tartışmaya başlıyoruz hemen kapatıyorsun.

yapmak istediğin yere dair bir resim koyacaksın sadece ve resimde işaretleyeceksin o yeri, bundan ibaret olay.

yukarıya bakarsan eğer en az 20-25 tane mesaj yazmışımdır bu konuda, aklıma takılan ya da yardım etmek istediğim.

boş geçme bu konuyu çünkü yapabilirsin, şimdi söyle hangi logodan bahsediyorsun:

4137.jpg

4138.jpg

@muharremerd

Ilgilendiğim konuları genelde mail bilgilendirmesi ile takip ediyorum. Mail gelince pc başındaysan ve uygunsam konuya bakıyorum.

Bu nedenden dolayı gerek evet gizli olarak foruma takılıyorum diyebilirim. :)

Bu arada gfxmenun güzel olmuş :)

@korasoglu

Niye hemen vageçtin. Genelde sorulan sorulara geçte olsa yanıt vermeye çalışırım.

Neyse konuya gelirsek ilgili kısımdan bir ss çek veyahut biraz ayrıntılı bahset...

Yoksa sen @muharremerd eklediği resimdeki Menu yazısını mı kaldırmak istiyorsun?

Öyleyse dediğim gibi o yazı INIT dosyasında idi. Ben senin için o mesajı silim..

Please register to see this content.

Kolay gelsin arkadaşlar...

hocam başkalarına fazla ricada bulunuldumu insan ister istemez artık utanıyor

kaçtığımdan değil sirf bu duygudan dolayıdır.

hocam ben resindeki işaretli yerdeki logoyu kaldırmak istiyorum. aslında kaldırmadan daha ziyade kendim kaldırıp veya yerini değiştirmek istiyorum hex editorunu hiç kullanmadım en azından logo aklksın yeter dedim birde orada logo alanı diye bir yazı çıkıyor benim kalkmasını isteğim şey bunlar

www.resimupload.com/ds795724915_41372.html

hocam ben direk resmi neden gösteremiyorum sadece link vermek zorunda kalıyorum yardımcı olurmusunuz

Edited by korasoglu

@korasoglu

Resimin direkt linkini aşağıdaki gibi kullanacaksın...

[img]Resimin Linki[/img]

Örenk yapalım...

resim_795724915.jpg

Soruna gelirsek, malesef ordaki logoyu kaldıramazsın. Menu yazarı öyle tasarlamış. Kaldırınca hata veriyor.

Senin için uygun bir resim koymalısın...

Ilgili yazıyı ise bir önceki mesajımda kaldırıp, link vermiştim....

Edited by blue_life

kaldırmak yerine hangi resmi kullanacaksan eğer logonun geleceği yeri o resimde seçip ya da kesip onu logo olarak kullanabilirsin. böylece logon belli olmaz. mesela benim resim siyah olduğu için o bölgeyi resimden logonun boyutlarında keserek logo yaparsam eğer yine siyah görünür, böylece kimse farketmez. benim tavsiyem ise oraya eğer fotoşop ya da güzel resim yapmayı biliyorsan küçük bir reklam logosu tasarlaman, böylece sadece 5 saniye de olsa reklamını yapmış olursun

@yunus_28

Ben programın eski sürümlerinden birisini (hangi sürüm olduğunu hatırlamıyorum) denemiş ve farklı pclere sorunsuz XP kurulumunu gerçekleştirmiştim.

Geçenlerde bir arkdaş daha sorun yaşamış ve özelden yazmıştı. Belki programda bir sorun olabilir. Programı ben hazırlamadığım ve ilgili sürümü denemediğim için emin deyilim.

Tavsiyem @JFX'in yayınladığı son sürüm ile tekrar denemen yönünde olacaktır.

Belki söylediğin gibi sata sürücüsüyle alakalı sorunda yaşıyor olabilirsin. PCnin biosunda malum ayar var ise onu değiştirip (IDE modu vs.) denemen sonuç verebilir.

XP kur senin diskin için hatalı bir sürücü yüklüyor ve bu yüzden mavi ekrana düşüyor olabilirsin. Ilgili xpye ilgili pcnin sata sürücülerini eklemekte bir ihtimal sorunu çözebilir.

Az çok ingilizce biliyorsan (ben cümle kuramıyorum)@JFX'e de sorabilirsin.

Son olarak, konu hakkında bizleri bilgilendirmeyi unutmaz isen sevinirim.

bu da çalışmıyor aynı hatasyı veriyor

@yunus_28

Malesef sorunun nedeni hakkında herangi bir fikrim yok :(

Senin yaşadığın sorundan sonra deneme amçlı ilgili WinNtSetup versiyonunu wmwarede (XP SP3 TR X86 ile) denedim ve herangi bir sorun yaşamadan kurulum tamamlandı!

Kusura bakma aklıma bir şey gelmiyor!

@korasoglu

Resim ekleme ile yaşadığın sorun hakkında herangi bir fikrim yok! Ben Firefox kullanıyorum ve böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım!

Farklı bir tarayıcı ile denemeni tavsiye ederim.

Tabi sonucu yazki, forum sorun varsa forum yöneticileri sorunu çözsün...

Kolay gelsin arkadaşlar...

deneme

ds795724915_41372.html

deneme

ds795724915_41372.html

hocam bende frifox kullanıyorum ama bir türlü resim ekliyemiyorum.

resim_795724915.jpg

TugruL -> Kullanacağınız resmin tam URL sini alıp picture.png botonuna basarak çıkan kutucuğa eklmelisiniz. Resimin uzantısı html değil direk jpg olmalı.

27 sayfayı okuyamadım 6. sayfada kaldım ancak bir sorum olacaktı..Cevaplandıysa kusuruma bakmayın. Anladığım kadarıyla grub4dos sistemi ile xp dosyaları klasöre doğrudan atılarak kurulamıyor. Yani yapılan menü ile xp yi 1 seçenekle CD gibi kuramıyoruz. Fakat tncxp sp2 li kurulum cd sinde ise kurulbiliyor. Aradaki fark nedirki cd de olan birşey usb den olamıyor.

@cenkenj

Tam anlayamadım :( Usbden XP kurulumu mu yapmak istiyorsun?

XP ve benzerleri geliştirilirken usb den kurulum yapmak için gerekli destek verilmemiştir. Haliyle ozamanlar usb flash diskler vs. bu kadar yaygın deyildi.

Bu yüzden bu sistemler usbden direkt boot edilip kurulamıyor. Kaynakta bir takım değişiklikler ile kurulum yapılabiliyor ama bu yöntem bazen sorun verebiliyor.

Arka sayfalarda bu konularda bir çok yazı bulunmaktadır... Kolay gelsin...

Cevap için teşekkürler...İstediğim elimde bir usb olması ve boot edildiğinde 2 seçenekli bir menü çıkması 1 i hiren's boot cd diğeri ise Xp kurulumu olmasıydı. Anladımki Kolay yapılacak birşey değil gibi duruyor..Herkese kolay gelsin ben araştırmaya devam edeyim : )

EKLEME: İstediğimi başardım. Xp Kurulumu ,hiren boot cd, ve acronis 2011 bootcd bulunan 3 menülü usb bellek,

Edited by cenkenj

Cevap için teşekkürler...İstediğim elimde bir usb olması ve boot edildiğinde 2 seçenekli bir menü çıkması 1 i hiren's boot cd diğeri ise Xp kurulumu olmasıydı. Anladımki Kolay yapılacak birşey değil gibi duruyor..Herkese kolay gelsin ben araştırmaya devam edeyim : )

EKLEME: İstediğimi başardım. Xp Kurulumu ,hiren boot cd, ve acronis 2011 bootcd bulunan 3 menülü usb bellek,

bende böyle bişey yapmak istiyorum lakin hep başarısız oluyorum benim istediğim 3 veya 4 secenek sunan bi boot menüsü yapmak örnegin

1. hdd dn acılması

2. xp sp3 volume

3. xp sp3 oem

4. hiren boot cd

bu şekilde bi cd den bide usb den multi boot hazırlamak istiyorum ilerleyen zamanlarda belki menüleri çoaglatırım şimdilik 4 menü benim ihtiyacımı görüyor görselliğe ihtiyacım yok hirenboot cd de oldugu gibi olsa da olur blue_life ın calışmalarını inceledim hepsinde görsellik var ben o şekilde istemiyorum bide GRUBMENU ne kadar düzenlesemde tek xp den yüklemeye kalkıyor bu problemide çözemedim yardımcı olursanız sevinirim