Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

XP yükleme hatası veriyo Perfect XP klasör adlarını değiştirip BL_MBXP programınla tekrar tanıtıyorum (BL_MBXP programı işlem tamamlandı uyarı verirdi şimdi vermiyo sanki yarım kalıyonuş gibi bi noktada durup ilerlemiyor bende kapatmak zorunda kalıyorum ) acaba ondan kaynaklanıyo olabilirmi çünkü daha önce baska xp de denedim sistemi kurdu aynı sistemi yeni pakete entegre edip BL_MBXP programınla tanıtmaya çalıştığımda ondada işlem tamamlandı demiyo sanki yarım kalıyo o haliyle sanalda deniyorum kuruluma başlıyo ama bi noktada XP cd sini takın uyarısı veriyo

@freea

Bir *.cmd dosyasını düzenlemek için sağ tıklatıp Edit (Düzenle) seçeneğini seçmelisin. Veyahut notepadi açıp ilgili dosyayı üzerine sürükle.

Qemu basit testler yapmak için gerçekten güzel bir emulator. Ama her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir. Sen ilgili XP çalışmalarını Qemu'da deniyorsan, Qemu'dan kaynaklı bir sorunda yaşamış olabilirsin. (Emin deyilim). BL_MBXP programını neden takıldı inan hiç bir fikrim yok. Manuel değiştirmeyi deneyebilirsin. Hatırladğım kadarıyla kısaca XXG1 klasörünü örnek olarak yazım.

1 - XXG1 klasörünğn içindeki Setupldr.bin dosyasını hex editor ile aç. (XXG1\setupldr.bin)

2 - Hex editorde XXG1 olan kısımları yeni klasör adıyla değiştirip kayıt et. Dikkat et! Ne eksik ne fazla bir karakter olacak.

3 -Txtsetup.sif dosyasını açıp XXG1 yazısını arat ve bulunca yeni klasör isminle değiştirip kayıt et.

Diğer dosyalar zaten kopyalandığı için bir sorun olmaması gerek.Gerçi ilgili çalışma hakkında bilgim olmadığı için, ilerleyen aşamalarda başka sorunlar çıkması muhtemel.

Misal diyelim ilgili konumdan bir program çalışacak şeklinde ayarlandı ama sen klasörün adını değiştirdiğin için program bulunamayacaktır....

Bence, sadece ilgili XP çalışmalarını ISO_ROOT klasörüne ekleyip (Win7 vs gibi diğer bileşenler hariç) sorunyaşayıp yaşamadığına bak!

Eğer sorun yaşarsan ISO_ROOT klasörüne eksik dosya koymuş olabilirsin.

BlueXPE gelirsek;

BlueXPE BXPE klasöründen çalışmak üzere hazırlandı. Yani programlar ve ilgili klasörden çalışıyor.

Iki çalışmayıda eklemek istersen tavsiyem;

1 - BlueXPE Network sürümü BXPE klasöründe olsun.

2 - BlueXPE Light sürümüne ait paketi masaüstüne çıkart.

3 - BXPE\!PROGRAMS,BXPE\PROGRAMS.WIM dosyalarını ve IMAGES klasörünü sil. (BlueXPE Light için)

4 - BlueXPE_MakeISO.CMD dosyasını Notepad ile açıp aşağıdaki kodu;

:: ================================ Boot Files ===================================
:: ===============================================================================
set bootfolder=BootFiles
:: Set bootfile=Grub4Dos.bin
Set bootfile=AeroStudio.bin
:: Set bootfile=EasyBoot.bin

:: Set bootfile=boot/isolinux/isolinux.bin
:: Set bootfile=isolinux/isolinux.bin
:: Set bootfile=I386/BOOTSECT.BIN
:: bootfile=BXPE/BXPE.BIN
:: Set bootcat=BOOT.CAT
Set bootcat=boot.catalog[/CODE]

Aşağıdaki ile değiştir.

[CODE]:: ================================ Boot Files ===================================
:: ===============================================================================
set bootfolder=BootFiles
:: Set bootfile=Grub4Dos.bin
:: Set bootfile=AeroStudio.bin
:: Set bootfile=EasyBoot.bin

:: Set bootfile=boot/isolinux/isolinux.bin
:: Set bootfile=isolinux/isolinux.bin
:: Set bootfile=I386/BOOTSECT.BIN
Set bootfile=BXPE/BXPE.BIN
:: Set bootcat=BOOT.CAT
Set bootcat=boot.catalog[/CODE]

6 - Elde ettiğin iso dosyasını da Grub4dos ile kendi çalışmanda çalıştırıp kullanabilrisin. Grub4dosta Iso komutlarını kullanacaksın.

Edited by blue_life

XP yükleme hatası veriyo Perfect XP klasör adlarını değiştirip BL_MBXP programınla tekrar tanıtıyorum (BL_MBXP programı işlem tamamlandı uyarı verirdi şimdi vermiyo sanki yarım kalıyonuş gibi bi noktada durup ilerlemiyor bende kapatmak zorunda kalıyorum ) acaba ondan kaynaklanıyo olabilirmi çünkü daha önce baska xp de denedim sistemi kurdu aynı sistemi yeni pakete entegre edip BL_MBXP programınla tanıtmaya çalıştığımda ondada işlem tamamlandı demiyo sanki yarım kalıyo o haliyle sanalda deniyorum kuruluma başlıyo ama bi noktada XP cd sini takın uyarısı veriyo

perfectXP de 4 tane klasör var, bunların isimlerini setupldr.bin içinde bulup değiştirmen gerekiyor. blue_life doğru söylüyor, bence direk klasör içindeki setupldr.bin dosyasını göster eğer lite yapmayacaksan böylece sorun çıkmayacaktır ki ben öyle yaptım.

selam.

Birden fazla XP yi bir arada kurdurabiliyorum ancak modifiye sistemlerde belirtilen programlar vs kurulmuyor . örneğin morning ve necooy un en son yaptığı xp versiyonlarını grup4dos ile multiboot yaptım ancak konu tanıtımlarında anlattıkları programlar kurulmuyor yada driver kurmuyor (morning temel driver eklemiş) muhtemelen benden kaynaklı bişi olsa gerek ama özel bi yöntem varsa belirtirmisiniz.

Yaptığım multiboot menüyü olduğu gibi usb ye aktarmayı deniyorum "Grub4Dos ile Usb Flash disk veya Harici Diskler için MultiBoot Yapımı" dosyanı indirdim herşeyi ona göre uyarladım GRUBMENU.LST ve diğer dosyaları USBMENU.LST olarak uyarladım (tabi bu dosya içeriklerindeki GRUBMENU.LST leri USBMENU.LST vs yaptım.).USBMENU klasörüne ekledim. Acronis,ghost,Win98 imaj,Hirens CD,BXPE vs hepsi sorunsuz usb den çalışıyo ama sistem kurma yapmıyo tekrar ana ekrana dönüyo (XP denedim mornig ve necooy sistemi).nedeni ne olabilir.

"Grub4Dos ile Usb Flash disk veya Harici Diskler için MultiBoot Yapımı" Root klasöründe yer alan USBMENU klasörün ve USBMENU.LST dosyanın adlarınıda GRUBMENU olarak kodlayıp yayınlayabilirmisin böylelikle CD-DVD için yaptığımız multibootu ISO_ROOT klasörünün içindekileri olduğu gibi USB Root klasörüne direk aktarabilirdik(MB_USB.exe programını kullanarak). kodları ve klasörleri düzenlemeden.

@freea

İlgili XP çalışmalarını indirip denemediğim için herangi bir fikrim yok!

Lakin, büyük ihtimal senin hatandan kayaklanıyor. Bir takım dosyaları ilgili konumlara koymuyorsundur. (Yada yollarını değiştiriyorsundur)

Usb için Multiboot konusuna gelirsek, kaç kez yazdığımı inan hatırlamıyorum :( Kısaca tekrar yazım.

Windows xp ve benzerleri usb disk veyahut normal disk üzerinden direkt önyüklenip kurulmuyor. (Misal I386/SETUPLDR.BIN)

Bir takım işlemler yapmak lazım, ama bu yöntemler her pc de düzgün çalışmıyor!

Ben liveXp üzerinden WinNtSetup programı ile kurulum yapıyorum.

Xp/2003 ve benzerleri haricindekiler, Vista,Win7, linux sürümleri Usb disk üzerinden sorunsuz çalışabilir....

Neyse kolay gelsin...

şöyle bir sorun var, modifiye edilmiş bir XP'yi usb'den gerçekten kurmak çok zor ama morning'in bir anlatımı vardı bir kaç tıklamayla olayı hallediyorduk zamanın birinde DVD yazıcısı bozuk bir dizüstüne format atmıştım. morning'in başlıklarını arat bakalım kesin bulursun oradanda multibootla çalıştırabilirsin belki.

blue_life'ın dediği de olabilir ki bence en iyisi o, BLUEXPE içinde bulabilirsin bu programı.

Arkadaşlar internette gördüğüm kadarı ile multi boot ile ilgili en profesyönel alan burası aşşa yukari 20 sayfayida okudum benim isteğim bir şey var ama ne yaptıysam beceremedim win7 + ubuntu + hiren +olsada olur olmasada xp bunların hepsini nasil bir şekilde tek bir bootlu cd de toplayabilirim sanirim easy boot ile ve earo studio ile yapilamiyor sanırım tek yok grub ile bana yol gösterecek birisi varsa çok memnun olucam tam 1 haftadır uğraşıyorum ama bu işi sonlandıracağıma inanmış durumdayım..

Arkadaşlar internette gördüğüm kadarı ile multi boot ile ilgili en profesyönel alan burası aşşa yukari 20 sayfayida okudum benim isteğim bir şey var ama ne yaptıysam beceremedim win7 + ubuntu + hiren +olsada olur olmasada xp bunların hepsini nasil bir şekilde tek bir bootlu cd de toplayabilirim sanirim easy boot ile ve earo studio ile yapilamiyor sanırım tek yok grub ile bana yol gösterecek birisi varsa çok memnun olucam tam 1 haftadır uğraşıyorum ama bu işi sonlandıracağıma inanmış durumdayım..

demek ki iyi okuyamamışsın ilk mesajı, ben bu anlatımla ki süper anlatmış ellerine sağlık bu dediklerin fazlasını hem aero stüdyo hem de grub4dos ile yaptım, bir önceki sayfada bakabilirsin. ilk mesajı iyi oku ve anlamaya çalış yapacağın tek şey zaten menu.lst dosyasına gerekli komutları girmek ki onlarda zaten ilk mesajda var. madem 20 sayfayı okudun şimdiye yapman lazımdı yardım istemen değil yok şurada takıldım nasıl yapılır diyorsan resimli olursa iyi olur herkes yardım eder. kolay gelsin.

Multiboot menümde herşeyi çalıştırıyorum artık yalnız şöyle bi sorun var modifiye xp ler de svpack klasöründe olan ve otomatik kurulması gereken programlar hiç kurulmuyor oysa aynı sistemleri kendi iso larından kurduğumda programlar kuruluyor sorun nedir anlamadım.

title Sistemi Birinci Disk Ikinci Partitiondan Baslat
chainloader (hd0,1)+1
rootnoverify (hd0,1)
boot[/CODE]

Tabi senin ikinci partiiton grub4dosta farklı olabilir. (hd0,1) rakamı ile oynayarak denersin...

[CODE]title Sistemi Birinci Disk Ikinci Partitiondan Baslat
chainloader (hd0,2)+1
rootnoverify (hd0,2)
boot[/CODE]

Kolay gelsin...

@freea

Senin mesajını atlamışım, kusura bakma.

Ben katılımsız sistem çalışmalarıyla ilgili deyilim. Belki ilgili çalışmalar I386 dan çalışmak üzere düzenlendi!

@wampir

Ayrıca Plop Boot Menager kullanabilirsin. Tavsiye ederim...

@HaYTo

Hiren's BootCD için gerekli anlatımı usb bölümünde yapmıştım. Yani NTFS sürücüde Hiren's BootCD yi çalıştırmak için disk imajı kullanabilirsin.

Hiren's BootCD deki HDD Regeneratoruda uplad edim. Disket yöntemiyle Grub4dosla istediğin sürücüden çalıştırabilirsin...

Please register to see this content.

@HaYTo

Hiren's BootCD için gerekli anlatımı usb bölümünde yapmıştım. Yani NTFS sürücüde Hiren's BootCD yi çalıştırmak için disk imajı kullanabilirsin.

Hiren's BootCD deki HDD Regeneratoruda uplad edim. Disket yöntemiyle Grub4dosla istediğin sürücüden çalıştırabilirsin...

Please register to see this content.

Sağolasın Dostum Çalıştı ;)

Belki Lazım olur arkadaşın birine

# ===================================
title HDD Regenerator
errorcheck off
ls /GRUBOOT/IMAGES/HDDREG.IMG || pause --wait=5 GRUBOOT/IMAGES/HDDREG.IMG bulunamadi!
map --mem /GRUBOOT/IMAGES/HDDREG.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1
boot

ve Ben Hiren olayınıda araştırıyorum suan başladım onuda çalıştıracam ;)

resim_716447606.png

Disk imagesi ile çalıştırıyorum ama Yukardaki ekrana geliyor.! hdd reg.. seçiyorum ordan neyi seçmem lazım ne seçersem seçeyim olmuyor.. ?

title Start Hiren's BootCD 10 - Disk Image

errorcheck off

# NTFS suruculerde de sorunsuz calisacabilecek bir yontem

pause --wait=0 Hiren Disk Imaji rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...

pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...

pause --wait=0

ls /USBMENU/IMAGES/HIREN10.DSK || pause --wait=5 USBMENU/IMAGES/HIREN10.DSK bulunamadi!

map --mem /USBMENU/IMAGES/HIREN10.DSK (fd0)

map --hook

root (fd0)

chainloader (fd0)+1 || chainloader (hd0)+1

boot

hey sen dostum HAYTO (sakın kızma :D) sorun nerede biliyor musun HIREN'in sadece normal sistemde çalışması yani QEMU, Virtualbox vb. sanal makinalarda çalışmaması. normalde HIREN'i bir CD'ye yazdırıp yada çoklu açılışta sorunsuz çalıştırabilirsin.

HİREN 10.4'ü biraz karıştırdım ve ne buldum biliyormusun eski sistem yani disketten çalışma hala duruyormuş sadece işi uzatmış.

elimde benim yaptığım sadece boot dosyaları ve çalışması için gerekli disket imajı var, istersen indirebilirsin 10.4 sürümü:

http://rapidshare.com/files/377906342/hiren.exe[/CODE]

hey sen dostum HAYTO (sakın kızma :D) sorun nerede biliyor musun HIREN'in sadece normal sistemde çalışması yani QEMU, Virtualbox vb. sanal makinalarda çalışmaması. normalde HIREN'i bir CD'ye yazdırıp yada çoklu açılışta sorunsuz çalıştırabilirsin.

HİREN 10.4'ü biraz karıştırdım ve ne buldum biliyormusun eski sistem yani disketten çalışma hala duruyormuş sadece işi uzatmış.

elimde benim yaptığım sadece boot dosyaları ve çalışması için gerekli disket imajı var, istersen indirebilirsin 10.4 sürümü:

http://rapidshare.com/files/377906342/hiren.exe[/CODE]

Dosttum ben zaten resım vermek ıcın qemu ıle calıstırdım sonucda grubudoslada calıstıramadım sağlam şekilde imagesini sağolasın hemen senın olayıda indirecem baqacam sağol illgilendiğin için ;)

@HaYTo

Kısaca Grub4dos ile ilgili disk imajı rame yüklenerek A:\ sürücü harfine atanır ve dos menüsü karşına çıkar.

Yani normalde herangi bir seçeneği seçtiğinde varsayılan ayarlar ile başlaması lazım.

Ilgili menüde sadece HDD Regenerator mü çalışmıyor acaba?

Ilgili menüde sadece HDD Regenerator mü çalışmıyor acaba?

üstad denileni anlamamışsın, HIREN'in hiçbir programı çalışmaz, HIREN sadece normal sistemde çalışıyor CD ile başlatınca sanal makinelerde çalışmıyor, disketten normal yükleme yapıyor menüler ve programlar geliyor ama programı çalıştırmıyor. HaYTo'da QEMU ile test etmiş, normal olarak dosyaları çıkartıyor ama program boot olmadığından başlamıyor yani bir sorun yok ortada. HIREN'in gıcıklığı işte :D

senin DSK uzantını denemedim ama büyük ihtimalle onda da aynısını yapar.

@muharremerd

Yok yok sen anlamadın. Hiren's bir ntfs sürücüden kullanılırsa normal şekilde dos menüsü açılır lakin seçilen programın dosyaları ntfs sürücüde bulunamaz.

İşte bunu aşmak için yıllar önce bulduğumuz bu dsk yöntemi çalışıyor. Defalarca denenmitir.

Bu dsk yöntemi sürücü ne olursa olsun Hiren's BootCD nin çalışması lazım.

Çünkü tüm dosyalar Grub4dos ile rame yüklenip ordan kullanılıyor...

@muharremerd

Yok yok sen anlamadın. Hiren's bir ntfs sürücüden kullanılırsa normal şekilde dos menüsü açılır lakin seçilen programın dosyaları ntfs sürücüde bulunamaz.

İşte bunu aşmak için yıllar önce bulduğumuz bu dsk yöntemi çalışıyor. Defalarca denenmitir.

Bu dsk yöntemi sürücü ne olursa olsun Hiren's BootCD nin çalışması lazım.

Çünkü tüm dosyalar Grub4dos ile rame yüklenip ordan kullanılıyor...

title Start Hiren's BootCD 10 - Disk Image
errorcheck off
pause --wait=0 Diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenme suresi uzun surebilir...
pause --wait=0  
ls /GRUBOOT/IMAGES/HIREN10.DSK || pause --wait=5 GRUBOOT/IMAGES/HIREN10.DSK bulunamadi!
map --mem /GRUBOOT/IMAGES/HIREN10.DSK (fd0)
map --hook
root (fd0)
chainloader (fd0)+1 || configfile /GRUBOOT/HIREN.LST
errnum && chainloader (hd0)+1
title 222Start Hiren's BootCD 10 - Disk Image
errorcheck off
pause --wait=0  
ls /GRUBOOT/IMAGES/HIREN2.DSK || pause --wait=5 GRUBOOT/IMAGES/HIREN2.DSK bulunamadi!
map --mem /GRUBOOT/IMAGES/HIREN2.DSK (fd0)
map --hook
root (fd0)
chainloader (fd0)+1 || configfile /GRUBOOT/HIREN.LST
errnum && chainloader (hd0)+1
title 1Hiren's BootCD Yeni \n Sistem Arizalarina karsi kullanabileceginiz bir cok programin bulundugu bir paket...
errorcheck off
ls /GRUBOOT/HBCD/ISOLINUX.BIN || pause --wait=5		GRUBOOT/HBCD/ISOLINUX.BIN bulunamadi!
chainloader /GRUBOOT/HBCD/ISOLINUX.BIN || configfile /GRUBOOT/HIREN.LST
errnum && chainloader ()
title 2Start Hiren's BootCD 10.2\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
errorcheck off
ls /GRUBOOT/IMAGES/HREN.ISO || find --set-root --ignore-floppies /GRUBOOT/IMAGES/HREN.ISO  
ls /GRUBOOT/IMAGES/HREN.ISO || pause --wait=5 /GRUBOOT/IMAGES/HREN.ISO bulunamadi!
map /BLUEXPE/HREN.ISO (0xff) || map --mem /GRUBOOT/IMAGES/HREN.ISO (0xff)
map --hook
chainloader (0xff) || configfile /GRUBOOT/GRUBOOT.LST
errnum && chainloader ()

Dostum bu komutlarla çalıştıramadım qemu yuda sadece acılan ekranı gostermek ıcın kullandım sorunum quemuda acılmaması degıl HBCD dizinini de bulununmakda dks imgeside bulunmakda

acaba hangi kodlarla hangisini kullanmalıyım ?

@HaYTo

Şimdi CD/DVD paketine HIREN104.DSK yi ekleyip Qemu ile test ettim ve sorunsuz içindeki bileşenler çalıştı!

Bence sen HIREN104.DSKye gerekli dosyaları ekleyemedin. HIREN104.DSK dosyasının boyutunu alabilirmiyim?

Kısaca HIREN104.DSK yi UltraISo ile açıp HBCD klasöründe ilgili dosyaların olup olmadığını kontrol et.

Gurb4dos'a gelirsek, dos menüsü açıldığına göre Grub4dos ile alakalı bir sorun yok demektir!

Tabi bu arada HIREN104.DSK dosyasının rame yüklenmesi için yeterli ram olması gerekiyor. Qemuda gibi emulatorlerde buna dikkat et!

Çözünce nerde hata yaptığını yazarsan sevinirim.

Kolay gelsin....

• 2 hafta sonra ...

EMEGİNE SAGLIK Bİ RİCADA BULUNABILIRMIYIM BENDE BİR XP CDSİ WAR ONUN İÇİNE MİNİXP BOOT NASI EDEBILIRIM YADA HAZIR

BİR DOSYA WARMI DIREK XP CDSINE ATIP CALISTIRABILECEGIM WARSA VEDE REKLAMSIZSA SEVINIRIM

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER EDİYORUM ELLERİNİZE SAGLIK