Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@destroychip

Daha önceden yazdığım gibi ben ihtiyacım olunca xp vs. kurulumun minixp üzerinden yapıyorum. WinntSetup programı ile.

Boot.inideki sorun tam olarak neymiş?

Pardus için gerekli komutları googleden arayarak bulabilirsin. Aslında bunun gibi linuxları usb den çalıştırmak için hazırlanmış bir program olacaktır ama hatırlayamadım :(

@yunus_28

Usb/HDD gibi ortamlardan XP direkt kurulmuyor! Bazı extra işlemler ile kurulum yapmak için hazırlık yapılarak kurmak mümkün.

Nomral şekilde I386/SETUPLDR.BIN dosyasını önyüklesen bile kurulumun ilerleyen aşamalarında sorun ile kaşılaşırsın.

Yukarılarda yazıyor. Gözat...

@bluelife

boot.ini dosya içeriğini aşağıdaki şekilde düzenledim. sadece gui moda geçmeden önce minixp ile sistemi açıp windowsun yüklendiği sürücüye gidip oraya yeni atılan boot.ini dosyasındaki time out değerini yükseltip sistemi yeniden başlatınca karşıma gelen 2 seçenekten biri mutlaka gui modda yüklemeye devam ediyor. winnt setupa gerek duymadan 2 farklı xp yi de entegre ettim. yalnız setupldr.bin,setupdd.sys,winnt.sif dosyasında bazı yerleri editledim.. boot.ini içeriği şöyle:

[Boot Loader]
Timeout=10
Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[Operating Systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /FASTDETECT

burada rdisk 1 olucan bizim flash diskin yolu oluyormuş...

pardus'a gelince.. nette bir çok yerde isolinux.bin i çağırma şekillerini araştırdım. hepsiyle deneme yaptım. her birinde farklı hatalar aldım.. aslında en mantıklısı iso da boot klasörü kalacak şekilde (kaspersky rescue,avira rescue gibi) ayarlamak ama onda da boot olduktan sonra ilerleme çubuğu donuyor devam etmiyor.. isolinux.cfg de (syslinux.cfg şeklinde de düzenleyip denedim) çok defa düzenleme yapmama rağmen sonuca ulaşamadım. denemelere devam ediyorum..sonuca ulaşırsam yazarım foruma..

takıldığı ekran da bu:

adszsmall.png

Edited by destroychip

@bluelife hocam Hiren' Boot CD Yi Tarif ettiğin gibi USB Bellğime Entegre etim.. türkçe olan hirens boot cd usb belleğe atınca ingilizce ye döndü ve hdd araçlarında ki HDD REGENARATOR açılmıyor galiba program yok diyor.. Yine forum da tavsiye edilen HBCD lerden download yaptın onlarıda denedim olmuyor:( yardımcı olursan sevinirim

@destroychip

Açıkçası kullandığın yöntemi fazla incelemedim. WinnetSetup işimi gördüğü için, ihtiyacım olduğunda onu kullanıyorum

Pardusa gelirsek; googlede arama yaparak bulabileceğini düşünüyorum. Arama sonucu;

http://www.google.com/search?q=pardus+usb+kurulum&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

@ynx_

Anlattığım iki yöntem bulunmaktadır! Sen kısaca hangi yöntemi kullandın. Dsk yöntemini mi kullandın acaba!

Anlattığım iki yöntem bulunmaktadır! Sen kısaca hangi yöntemi kullandın. Dsk yöntemini mi kullandın acaba!

DSK yöntemiyle yaptık

title Start Hiren's BootCD

find --set-root /HBCD/boot.gz

kernel /HBCD/memdisk

initrd /HBCD/boot.gz

bu kodları kullanarak yapamam çünkü elimde olan bütün hiren's cdlerinde gz uzantılı olan bir dosya yok olan cdlerdeki dosyalar bunlar ekranalntskh.png

Edited by ynx_

hocam harika bir çalışma ben bunula xp isosunu çalıştırdım fakat kurulum yapmadım.

acronis çalıştırdım fakat kullanmadım.

yani

1-bu çalışmayla xp iso sundan xp kurulumu yapabilirmiyiz sağlıklı olurmu.

2-zemini nasıl değiştirirz

3-hafıza kartları bu işlerde kullanılabilirmi

@ynx_

Ilgili paylaştığım dsk ile kullanmış olduğun Hiren versiyonu farklı olabilir.

Yarın bir ara bakıp tekrar yazarım.

@korasoglu

1 - Xp isosunu çalıştırabilirsin, lakin kurulumun ilerleyen aşamalarında sorun çıkar. XP isosunu tam olarak rame yükleyerek (en az iki kez) kurulum yapılabiliyor.

Ama o zaman kurulum çok uzun sürebiliyor (rame yüklenmek) ve ram miktarı çok önemli bir hale geliyor. Kısaca hiç kullanışlı bir yöntem deyil.

Heralde daha önceki sayfalarda bunun ile ilgili bir şeyler yazmıştım.

2 - Zemini değiştirmek anlatılmıştır. Ilk mesajda yazıyor.

3 - Anakartın tarafından boot edebildiğin tüm depolama birimlerinde grub4dosu kullanabilirsin. Yani ankartının desteğine göre hafıza kartları bu iş için kullanılabilir...

Hiren's BootCD 11.0 için disk imaj dosyası:

Please register to see this content.

İçerisinde açıklama bulunmaktadır...

@ynx_

Malsef HDD Regenerator bu sürümde yok! Hiren onun yerine HDAT2 4.53 eklemiş.

Kısaca Hiren lisanslı programları çalışmasından çıkartmış gibi görünüyor.

Kısaca daha önce üzerinde uğraştığın dsk dosyası ile uyumlu bir Hiren's BootCD versiyonu indirirsen sorununu çözmüş olursun. Misal HIREN104.DSK için uygun olan Hiren's BootCD 10.4 sürümüdür.

Kolay gelsin arkadaşlar...

@muharremerd

Cab bildiğin gibi Microsoft tarafından üretilmiş dosya sıkıştırma yöntemidir.

Boot için ise ilgili sıkıştırılmış dosyayı rama açarak kullanacak bir önyükleyici gerekmetedir haliyle.

Yani direk cab dosyasını grub4dos ile çalışıtramazsın.

Tam olarak ne yapmak, neyi çalıştırmak istiyorsun?

Grub4dos için gzip seçeneğiylede iso dosyasını sıkıştırıp kullanman da mümkün...

herhangi bir boot edilebilir isoyu bu yöntemle çalıştırmak istiyorum

190mb'lık isoyu ki erd commander olan win7 kurtarma araçları var içinde sıkıştırınca 64mb yaptı.

gzip ile çalışıyorsa neden cab ya da is_ şeklinde çalıştıramayım dedim denedim

ama bir türlü yapamadım, is_'den çıkarıyor ama isoyu boot etmiyor.

eğer çalışırsa her isodan yerden kazanç sağlarız. örnek dosya (zaten cab'la sıkıştırıldığı için fazla sıkışmadı)

http://www.sharehoster.com/wait/3091b4654616a4e2e3bd564dffa2b07d

Edited by muharremerd

@muharremerd

Malesef yanlış sularda yüzüyorsun :(

Verdiğin dosyada setupldr.bin vasıtasıyla cab imajı rame yüklenip, ramden okunup sistem çalışıyor. Yani setupldr.bin rame yükledikten sonra system klasöründeki bir çok dosyayı illaki kullanıyordur. Yani burdaki yöntem ile başka isoları karıştırma!

Aynen bootmgrnin boot.wim dosyasını rame yükleyip gerekli işlemleri (çağrıları) yapması gibi!

Eğer kullandığın kaynak ile uyumlu sıkıştırma şekli bulamaz isen ve illa sıkıştırma yapmak istersen, gzip kullanmanı tavsiye ederim!

Tabi gzip ile çok fark olmaz ise hiç kullanma!

Kolay gelsin...

Hazır pakette bulunan win7 kurulumu için kullanılan şu kod ile windows 7 kurulum hatası veriyor... error 15 file not found hatası veriyor

title Windows 7 KURULUMU

ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies /SOURCES/BOOT.WIM

ls /BOOTMGR || pause --wait=5 BOOTMGR bulunamadi!

chainloader /BOOTMGR || chainloader ()

ama şu kod ile kuruyor (ben cd'den kuruyorum )fark edermi....

title Harddsikten Vista & Win7 Kur

errorcheck off

find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM

errnum && pause --wait=3 sources\boot.wim bulunamadi!

chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR

errnum && chainloader (hd0)+1

veya denemedim ama şu kodu kullansam olurmu ?

title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...

chainloader /BOOTMGR

kullanman gereken komut zaten bu chainloader /BOOTMGR, eğer senin dosyanın adı bootmgr ise görmez. büyük-küçük harflere dikkat etmelisin.

@blue_life - tamam bende senin dediğin gibi yapmak istiyorum zaten, önce is_'deki iso RAM'e çıkacak sonra iso çalışacak doğal olarak iso'nun da RAM'e çıkması gerekiyor. benim istediğim komut is_'yi çıkardıktan sonra iso'yu çalıştırmak. 3gb RAM için sorun değil. sıkıştırmak zorunda değilim zaten kullandığım dosya .wim'li. .wim'li isoyu sıkıştırınca 64mb yaptı. yukarda verdiğim sadece boot edilebilir basit ve küçük bir dosya olduğu için verdim. mantık aynı olunca hangi dosyayı versen farketmez.

gzip'teki mantık aynı değil mi? gzip'de önce gzip içindeki dosya RAM'e çıkıyor sonra disket imajı olarak başlıyor.

@naturel'e cevap - blue_life'a soracaksın, kodları uzatmayı çok seviyor :)

aslında chainloader ile kuruluyor programların çoğu (isolar ve disket imajları hariç)

Edited by muharremerd

kullanman gereken komut zaten bu chainloader /BOOTMGR, eğer senin dosyanın adı bootmgr ise görmez. büyük-küçük harflere dikkat etmelisin.

büyük harf küçük harf sorunu yok kontrol ettim .....

chainloader /BOOTMGR bu kodu denedim sorun çözüldü....

Madem bu kod windows7 kurulumu için yeterli.... Kodu uzun tutmanın mantığı nedir acaba....

İlginize şimdiden teşekkürler....

@naturel

Kısaca verdiğin kodu satır satır sana analtım.

title Windows 7 KURULUMU # Başlık Bilgisi

ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies /SOURCES/BOOT.WIM # Rootta (bulunduğun sürücüde) SOURCES/BOOT.WIM dosyasına bak. Eğer yoksa tüm sürücülerde SOURCES/BOOT.WIM dosyasını ara ve bulursan bu sürücüyü root olarak ayarla.

ls /BOOTMGR || pause --wait=5 BOOTMGR bulunamadi![/b] #Bir önceki satıra bağlı olarak rootta BOOTMGR dosyasına bak bulamaz isen kullancıya ilgili mesajı ver.

chainloader /BOOTMGR || chainloader () # BOOTMGR dosyasını önyüklemeye çalış, eğer başarısız olursan root sürücüsünü tekrar önyükle.

Kısa komut ile uzun komut arasında tabiki farklar vardır. Uzun komut daha avantajlıdır.

Bazen grub4dos bulunduğu root sürücüsünü kayıp edebilir ve böyle olursa hata alırsınız.

Bu yüzden uzun komut daha avantajlı. Yani uzun komut ile kur dosyaları roota bulunamaz ise tüm sürücülerde bakılıyor.

Hata almanın nedeni ise @muharremerd söylediği gibi küçük büyük harf yüzündendir.

SOURCES/BOOT.WIM

BOOTMGR

Hepsi büyük olacak. Klasörde dahil!

@muharremerd

Malesef farklı cab imajlarını grub4dos ile çalıştıracak bilgiye sahip deyilim :(

Gzip grub4dos ile uyumludur. Yani gzip ile sıkıştırılan bir dosya grub4dos ile rama açılıp önyüklenebiliyor...

Cab imajı için grub4dosun desteği yok...

Kolay gelsin arkadaşlar...

Edited by blue_life

ilk mesajında anlatımlarında disket imajı için bu kodu yazmışsın

errorcheck off

ls /IMAGES/GHST11BL.GZ || pause --wait=5 IMAGES/GHST11BL.GZ bulunamadi!

map --mem /IMAGES/GHST11BL.GZ

(fd0) map --hook

root (fd0)

chainloader (fd0)+1 || chainloader ()

bu kodu gzip ile sıkıştırılmış isoyu çalıştırmak için nasıl kullanırız?

(çok mu soru soruyorum?)

@muharremerd

Dosyamızın adı TEST.ISO ve rootta olsun.

Once gzip ile sıkıştıralım.

1 - Hızlı bir şekilde sıkıştırma yapmak için Tools\Gzip Gui.exe programını çalıştırın.

2 - TEST.ISO dosyasını saatin yanında çıkan Gzip üzerine sürükleyip bırakın.

3 - Sıkıştırma bitene kadar bekleyin.

4 - Sıkıştırma bitince TEST.ISO.gz şeklinde bir dosya elde etmiş olursunuz. Gerek yok ama biz .gzyi silelim.

5 - Sıkıştırılmış dosyamızın adı .gzyi sildiğimiz için halen TEST.ISO

Şimdi *.lst dosyamıza uygun komutları yazalım.

Tabi biz skıştırma yaptığımız için mem komutunu kullanacağız.

title TEST.ISO \n Rame Yuklenecek...
errorcheck off
ls /TEST.ISO || find --set-root --ignore-floppies /TEST.ISO
ls /TEST.ISO || pause --wait=5 TEST.ISO bulunamadi!
clear
ls /TEST.ISO && pause --wait=0 , rame yuklenirken lutfen bekleyiniz...
ls /TEST.ISO && pause --wait=0 , diskinizin hizina bagli olarak rame yuklenmesi uzun surebilir...
pause --wait=0
map --mem /TEST.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
clear
chainloader (0xff) || chainloader ()

Yukarıda kodları uzatmamın başlıca nedeni, daha önce dediğim gibi rootta TEST.ISO bulunamaz ise tüm sürücülerde aranıyor ve bulunan sürücü root olarak ayarlanıp, TEST.ISO çalıştırılıyor.

Ayrıca kullanıcıya Türkçe mesaj vermek için biaz daha uzattım.

Kısa komut;

title TEST.ISO \n Rame Yuklenecek...
map --mem /TEST.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

Gurub4Dos Komutları;

Yavaş yavaş birşeyler yapmaya çalışıyorum ....

Güzel sonuçlar alıyorum......

Bir konuda daha ricam var sizden ama inşallah yardımcı olursunuz...

Beini diye bir iso dağıtımı var...

Multiboot'a bu sistemide eklemek istiyorum ama sonuç hep olumsuz...

Menüler hep eksik çıkıyor....

Hatta iso olarak deniyorum yine menüler eksik....

Acaba beini hakkında bilginiz varmı... Şimdiden teşekkürler...