Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@TLnY

Hım, sen mbr yazdırıyorsun... grubinst.exe nin bende Türkçe versiyonu yok!

O mesaj değiştirilebilir, lakin bu iş biraz komplex bir şey. Eğer uğraşmak istersen bir sanal pcde denemelerini yapmanı tavsiye ederim.

Heralde nasıl yapılacağını daha önce yazmıştım ama nerde yazdım hatırlamıyorum.

1 - Upx ile ilgili *.exe dosyasını açın. (Unupx)

2 - WinHex gibi heangi bir hex editor ile ilgili yazıyı arayıp değiştirmeyi deneyin!

Lakin biraz dikkat etmen lazım. Mesaj içersinde, yazı ile ilgili olmayan kısımlar olabilir. Bu kısımlara dikkat etmelisin.

Neyin nasıl yapıldığını biliyorum, sadece bulaşmak istemedim :D:pardon:

blue_life ve diğer konuyu takip eden arkadaşlar JFX in programıyla güncel ve güzel kurula bilen denediğiniz ve başarılı ve başarısız olduklarınızı yazarsanız sevinirim

Edited by HaYTo

title Acronis True IMage - ISO\n Kendini ispatlamis bir bekap alma programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!

errorcheck off

ls /IMAGES/ACTI.ISO || pause --wait=5 IMAGES/ACTI.ISO bulunamadi!

map /IMAGES/ACTI.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/ACTI.ISO (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff) || chainloader ()

bu kodları kullanarak bütün iso dosyalarını çalıştırırmı yoksa sadece isoformatında olan programlar içinmi örneğin windows7 iso dosyasını çalıştırmı

title Acronis True IMage - ISO\n Kendini ispatlamis bir bekap alma programidir. \n Secersen ISO dosyasindan onyukleme yapilacak!
errorcheck off
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

bu kodları kullanarak bütün iso dosyalarını çalıştırırmı yoksa sadece isoformatında olan programlar içinmi örneğin windows7 iso dosyasını çalıştırmı

evet çalıştırır ama şöyle bir sorun var bu komutla iso dosyasının içeriğini RAMe yüklüyon, isonun içeriği senin RAMden büyükse yükleme yapmaz ve senin sistem çalışmaz.

evet çalıştırır ama şöyle bir sorun var bu komutla iso dosyasının içeriğini RAMe yüklüyon, isonun içeriği senin RAMden büyükse yükleme yapmaz ve senin sistem çalışmaz.

peki bu dosyaları hardiske açcak bi kod varmı D sürücüsüne

@HaYTo

Güncel demiyelim, bir kaç kez @JFX'in programıyla sorunsuz XP kurmuştum.

@muharremerd

errorcheck off
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()[/CODE]

Yukarıdaki komutta, eğer gerek olursa iso dosyası rame yükleniyor. map /IMAGES/ACTI.ISO (0xff) || map --mem /IMAGES/ACTI.ISO (0xff)

Kısaca map /IMAGES/ACTI.ISO (0xff) komutu işe yaramaz ise map --mem /IMAGES/ACTI.ISO (0xff) komutu devreye giriyor.

Ben direk iso dosyasından win7 yi önyükleyip kurmayı başarmıştım. Ama yaptığım yöntemin biraz geliştirilmesi lazım.

@beytocan

Ne yapmak istiyorsun?

Vista & Win7'yi harddiskten mi kurmak istiyorsun?

Eğer öyleyse, ilgili iso dosyasını sürücülerinin birinin rootuna çıkart.

Sonra ilgili *.lst dosyasına aşağıdaki komutu ekleyip, boot menüsünden seçerek kurulum yapabilirsin.

[CODE]# =========================================================================

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat
errorcheck off
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
errnum && pause --wait=3 sources\boot.wim bulunamadi!
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1

# =========================================================================[/CODE]

blue_life bilgi için teşkürler öncelikle benim multiboot10 programıyla yaptıgım usb flash var xp ghost filan yüklü zaten ben windows 7 yide iso

olarak eklemeyi düşnüyorum yanlız bu komutla ram e açtığı için ram düşük olunca hata veriyormus bende ram yerine hdd d ye acarsa format

bitince d ye açtığı dosyaları silsem böle bişeyolurmu diye ve hani olursa 14 gb flashım var baska isolarda eklemeyi veya böle olursa zaman

isoyu değiştirmek daha kolay olur sıfırdan usb yapınca zahmetli oluyor Hdd den yüklemye benziyor ama çöken bilgisayarda inşallah anlatabildim neyse senin verdiğin yönetmle yaparım artık çok teşekürler

Edited by beytocan

@HaYTo

Güncel demiyelim, bir kaç kez @JFX'in programıyla sorunsuz XP kurmuştum.

tamam zaten erhan benimde bir şey dediğim yok ama xp-sp2 li fazla modifiye olmayan bir sistemi kurmayı başara bildim onunda modası geçti tarafımca

benim istediğim sitemizde bulunan modifiyteli veya az modifiyeli sp3lü ,kullanıcı adı reklamsız olan , int.exp8 , wmp11, olan bir sistemi kurmayı başaramadım!

denediğim sistemleri soyleyem :)

yeniceri arkadaşımızın son 1 haftada cıkardığı 3 sistemde calısmadı :(

benim favorim olan morning dostumuzun yaptıgı mxp de çalışmadı varsa sizın kurmayı başara bildiğiniz ? yazarsanız sevinirim kurulan sistemleri bilmek istiyorum

@muharremerd

Zaten, normal Vista, Win7 kurmaya kalktığımızda, içinde PE ortamı olan boot.wim dosyasını önyükleyerek kurulumu gerçekleştiriyoruz.

boot.wim içinde bulunan pe ortamı açıldığında, ilgili setup programı başlıyor. Bu setup programı tüm sürücülerde ilgili kurulum dosyalarını arıyor. Tabi böyle olunca ilk bulunan ilgili dosyalar kullanılacaktır. Fazla incelemedim.

Biz Grub4dos'da iso yöntemini kullanarak, Vista veyahut Win7 yi önyükleme yaparsak, iso dosyası Grub4dos ile uyumluysa boot.wim sorunsuz yüklenecektir.

Lakin setup düzgün çalışmayacaktır. Nedeni ise tabiki, ilgili kurlum dosylarının herangi bir sürücüde bulunamaması olacak.

İşte bu yüzden biz boot.wim içinde yapacağımız ufak bir değişiklik ile boot.wim içindeki pe ortamına bir sanal cd/dvd yazılımı kuruyor ve otomatik olarak iso dosyamızı sanal cd/dvd sürücüsüne takıyoruz. Bu sayede kurulumu sorunsuz gerçekleştirebiliyoruz. Lakin bu yöntemi çok fazla incelemediğim için, Grub4dos ile uyumlu iso oluşturma kısmında sorun var.

Sorun biraz incelemeyle çözülebilir....

@HaYTo

Malesef, ben sitedeki hiç bir modiye çalışmasını indirip denemedim. Kendi ufak ayarlar çektiğim fazla oynanmamış sistemleri tercih ediyorum.

Bu tip sistemleri kurmaya kalktığından aynı yerdemi hata alıyorsun? Aldığın hata tam olarak nedir?

Belki basit bir şeydir ve aklımıza alternatif bir çözüm gelebilir...

@HaYTo

Benin kurduğum XP lerde, nt.exp8 , wmp11 vs. yoktu...

Şimdi WinNtSetup ile dosyaları kopyalattık ve sistemi yeniden başlattık.

İlk önce windows XP kurun dosya kopyalama ekranı geliyor.

Dosya kopyalama bittikten sonra ise, reset atıp kurulum devam ediyor.

Sen tam olarak bu hataları hangi kısımda alıyorsun? Eğerki başlangıçta alıyorsan, WinNTSetup eksik dosya kopyalıyor olabilir.

Eğer başlangıçta hata alıyorsan, gerekli dosyayı tespit edip manuel olarak ilgili konuma kopyalayıp, sorunu bertaraf edebilirsin diye düşünüyorum...

Oncelikle paylasdıgın bilgiler ve deneyimlerin icin tesekur ederim.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=70828 necooy un burdaki xp sini indirdim.ancak benım sızde bekledıgım yardım ; indirdigim iso dosyasını usb flash bellekden calısdırmak.bunu nasıl yapacagım konusunda yardım edersenız bı kez daha teekur ederım :)

not :pretousb gıbı programlarla denedım ama olmadı

Edited by rifatna

neccoy burada xp'yi xxxp adında klasöre koymuş değil mi ayrıca bir sürü program falan var, yapacağın şey çok basit bu ezboot adlı klasördeki ultimate.bin dosyasını göstermek. normalde i386 olurdu ama neccoy gıcıklık yapmış işi zora sokmuş :D

Edited by muharremerd

neccoy burada xp'yi xxxp adında klasöre koymuş değil mi ayrıca bir sürü program falan var, yapacağın şey çok basit bu ezboot adlı klasördeki ultimate.bin dosyasını göstermek. normalde i386 olurdu ama neccoy gıcıklık yapmış işi zora sokmuş :D

muharremmerd arkadasım alaka gosterdıgın ıcın tesekur ederım. eger zahmet olmazsa resimli olarak goterırmısın.dedigini yapdım olmaı yada yapamadım :)

@rifatna

Daha önce dediğim gibi forumdaki hiç bir modifiyeli sistemi indirip denemdim. Bu yüzden ilgili CD/DVD içeriği hakkında fazla bir bilgim yok.

BootMenüsünün resminden yola çıkarsam; Windows XP dışındakilerin hepsini normal disk (fixed,removable) ortamından boot edip kullanabilirsin.

İlgili bileşenleri nasıl ekleyebileceğine dair bir çok örnek bulunmaktadır. Bu örneklerden yola çıkarak, deneme yanılma yöntemiyle kendin de yapabilirsin.

Tabi farklı yöntemler ile direkt iso dosyasını flash belleğine yazdırıp kullanabilmen mümkün;

Aşağıdaki linklere bak. Tabi aşağıdki linkte bulunan yöntemlerde ufak bir ihtimal flash diskinin zarar görme ihtimali olduğunu unutma!

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=67563&view=getnewpost
http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm[/CODE]

@akifbaba40

Tam olarak sorunu anlamadım. Sorun oluşan iso dosyasının boyutunun fazla olması mı?

@akifbaba40

Tam olarak sorunu anlamadım. Sorun oluşan iso dosyasının boyutunun fazla olması mı?

Sorun şu ben 2 tane xp tek cd de toplamak istiyorum xxg1 xxg2 şeklinde 2 klasör oluşrurdum BL_MBXP.exe ile anlattınız şekilde yaptım ama iso boyutu 1.5 gb oluyor yani ben 2 xp nasıl 700 mb yaparım ?

Edited by akifbaba40

@akifbaba40

BL_UIS.EXE çalıştırdığında aşağılarda bir yerde optemize et seçeneği olması lazım. Onu işaretlemelisin.

İşaretlediğin halde, çok büyük iso oluşuyorsa, eklemeye çalıştığın XPler bir birinden farklı dosyaslar kullanıyordur.

Optemize seçeneği sadece aynı dosyalar için geçerlidir.

Misal iki XP içinde de Shell32.dl_ dosyası var ama bu dosyalar bir birinin aynısı deyilse (misal md5 değerleri tutmuyorsa) bu iki dosya için bir sıkışıtrma olmaz.

Umarım söylediğimi anlamıştırsın...

@akifbaba40

BL_UIS.EXE çalıştırdığında aşağılarda bir yerde optemize et seçeneği olması lazım. Onu işaretlemelisin.

İşaretlediğin halde, çok büyük iso oluşuyorsa, eklemeye çalıştığın XPler bir birinden farklı dosyaslar kullanıyordur.

Misal iki XP içinde de Shell32.dl_ dosyası var ama bu dosyalar bir birinin aynısı deyilse (misal md5 değerleri tutmuyorsa) bu iki dosya için bir sıkışıtrma olmaz.

Umarım söylediğimi anlamıştırsın...

çok teşekkür ederim blue_life sonunda oldu başarılarının devamını dilerim

örnek olarak, modifiyeli yani görüntüsü değiştirilmiş bazı dosyaları düzenlenmiş xpleri tek cd de birleştirmek imkansız. ben black dark ile başka bir liteı denedim ama boyuttan fazla bir değişim olmadı çünkü yeniçeri black darkın sistem dosyalarının çoğunu değiştirmiş ve boyutunu büyütmüş öbür liteın ise sistem dosyaları değişmediği içn boyut 2sinin toplamından sadece 200mb farketti. anlayacağınız bu işlemleri sadece sistem dosyaları oynanmamış xplerde yapın. barış seven'in yaptığı 4 çeşit xp yi indirip deneyin kurcalayın.

http://x7.to/list/n5arvs[/CODE]

buarada da xp ve win7 için modifiye anlatımları var benim yaptığım, işinize yarar.

Edited by muharremerd

@rifatna

Daha önce dediğim gibi forumdaki hiç bir modifiyeli sistemi indirip denemdim. Bu yüzden ilgili CD/DVD içeriği hakkında fazla bir bilgim yok.

BootMenüsünün resminden yola çıkarsam; Windows XP dışındakilerin hepsini normal disk (fixed,removable) ortamından boot edip kullanabilirsin.

İlgili bileşenleri nasıl ekleyebileceğine dair bir çok örnek bulunmaktadır. Bu örneklerden yola çıkarak, deneme yanılma yöntemiyle kendin de yapabilirsin.

Tabi farklı yöntemler ile direkt iso dosyasını flash belleğine yazdırıp kullanabilmen mümkün;

Aşağıdaki linklere bak. Tabi aşağıdki linkte bulunan yöntemlerde ufak bir ihtimal flash diskinin zarar görme ihtimali olduğunu unutma!

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=67563&view=getnewpost
http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm[/CODE]

@akifbaba40

Tesekür ederim blue_life hem yardımların ıcın hm paylasımların ıcın hemde alaka gosterıp cevap verdıgın ıcın :)