Jump to content

YÖk'ün Katsayı Kararı

YeniçeRiyan-i

Recommended Posts

YÖK bugünkü toplantısında katsayı puanı uygulamasını kaldırma kararı aldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında gerçekleşen toplantıya, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da katıldı.

Yeni sistem 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Umarım bu yasayı koyanlar öteki dünyada bu kadar insanın günahı ile hep yanacaklar. Benim gibi nice insanın ahı hep arkalarında olacak. O katsayı katlanarak onlara ceza olsun.

'''O kadar insan yazmış hiç birinizmi anlamadınız yaw.Adamlar istediginiz bölüme gidin die vaad ediyor halen isyan edenleri görüyorum Manyakmıdır nedir. yahoo.gif '''

arkadaşım katsayıların kalkması seni istediğin bölüme ******ürmez örn: sayısal bölümünde bir öğrencisin matematik ve fiziğin çok iyi ama türkçe ve tarihten birşey anlamıyorsan bu sistem ile birlikte sen tarih ve türkçe çözemezsen matematik bölümü okuyamayacaksın bir düşün matematik okumak istiyorsun ama puanı tutturmak için tarihi fullemen gerekecek!!:..

arkadaşım katsayıların kalkması seni istediğin bölüme ******ürmez örn: sayısal bölümünde bir öğrencisin matematik ve fiziğin çok iyi ama türkçe ve tarihten birşey anlamıyorsan bu sistem ile birlikte sen tarih ve türkçe çözemezsen matematik bölümü okuyamayacaksın bir düşün matematik okumak istiyorsun ama puanı tutturmak için tarihi fullemen gerekecek!!:..

Arkadaşım sen matematik bölümünü yatarak kazanmayı mı düşünüyorsun ? 70 milyonluk ülkede yaşıyoruz, ve eğitim sistemimizin standartları belli. Dün de matematiği (öğretmenlik) kazanmak için full yapman gerekiyordu, bugünde ... Ülkedeki her vatandaş eşit haklara sahip olmalı. Adamlar da bunun için çalışıyor, kötü m yani!

Takım tutar gibi parti tutanları bi türlü anlamıyorum ...

Bunlar bir yeri yapalım derken bir yeri(bilerek!)yıkıyor.İmam hatiplilerin önünü açtı bu katsayı kalkma kararı.Olan öğrencilere oldu.emre90 şöyle düşün sen sayısal okuyorsun ama tarih öğretmeni olmak istiyorsun.Ona gidebilmen için senin sosyal bilgileri fullemen gerekir.Sayısal öğrencisi tarihi tam görmediği için sıkıntı çeker.Sayısala gittiğin yıllar heba oluyor.Bunları bir düşünün.İmam hatiplilerin sesi çok çıkıyor şu sıralar ondan yaptılar.Aklıma şu soru geliyor madem imam hatipli öğrenci başka bir mesleği okumak istiyorda neden imam hatip lisesine gidiyor? Düz liseye,anadolu,fen liselerine giden çocukların aklı geridemi de bu tür liselere gidiyor? İşte asıl sorun burda.Bunu çözmeden sistemi değiştirmek çok yanlış.

Arkadaşlar neden bu kızgınlık! Kimin ne eğitimi aldığı önemli değil bu şekilde. Sen zaten sayısal okuyorsan aldığın eğitimle bir artın üniversitenin sayısal bölümlerine girmen için. Katsayıların kalkması ile her öğrenciye ikinci bir seçme fırsatı sunulmuş oldu. Daha 14 yaşında gelecek kararını alan ve sonunda pişman olan onbinlerce genç bu sayede akıllıca düşünme fırsatı buldu. Bunun dışında çalışan kazanacak bu sistemle, okul farkından malup ya da galip gelmeyecek. Bu sistem sadece çalışanı ödüllendiriyor. İmam Hatip'li bir öğrenciyi geçemeyeceğinizi düşünüyorsanız ki bu sistemde 15bin küsür sayıları, e şimdiden pes etmişsiniz yazık olmuş size demektir.

Eğitim hakkı katsayılarla sınırlandırılamazdı, artık isteyen öğrenci mesleki eğitimini alıp başarılı bir şekilde bölüm seçebilecek. Ayrıca eşit ağarlık okuyup sayısal veya sözel bölümde seçebilecek. Çıkarın at gözlüklerinizi!

bakıldığında meslek lisesi yararına görünüyor ama kesinlikle değil çünkü

eski sistemde öss sınavında 200 puan alan teknik lise öğrencisi bölüm ve okul puanıyla öğretmenliği secebiliyor ve gidebiliyordu.

Artık yeni sistemde 1.sınavı gectikten sonra 2. sınava girecekler ve ikinci sınavdada SAY2'den yapmaları gerekecek.Gel gelelim Teknik lise son sınıf öğrencisiyim Bugüne kadar SAY2 GÖRMEDİMMMMM...!!!

Bune hal bu nasıl özgürlük sadece ve sadece imam hatip e yarıyor ...

Bizi gectim anadolu da ve düz lisede okuyanlara Allah sabır versin işleri daha zor ...

Eşitlikten mi bahsediyorsunuz, bu devirde ne eşitliği? meslek liselerinin önü açıldı deniyor tamam anladık herkes istediği bölüme gidebilecek deniyor tamam.. peki meslek lisesinde okuyan bir öğrencinin fenle ilgili bir yere nasıl gitmesini bekliyorsunuz bize sadece 1.sınıftan öss için gerekli dersler veriliyor sonrası yok.. meslek lisesinde okuyan bir öğrenci hiç bir şekilde farklı bir bölüme gidemez.. illa özel ders veya dershaneye gitmesi şart, e bunun içinde ailelerin günümüzdeki durumu ortada, herkesin özel derse verecek parası yok. herşeyi özelleştirdiler devlet resmen öğrenciye okulu bıraksın diye baskı uyguluyor, kimse gelipte sormuyor bu öğrenciler ne yapacak nasıl olacak, herkes oturduğu yerden bişeyleri değiştiriyor ağzına geleni söylüyor. şu son dört senede kaç kere sistem değiştirdiler, biz geçen sene hedefimizi belirlemişken bunları bunları yapacağım demişken bütün sistemleri alt üst ettiler.. kendi bölümümüzle ilgili bir yüksek okula sınavsız geçiş hakkımız vardı, ALINDI. 4yıllık fakülte için katsayı puanı vardı, ALINDI. öss denen şeyin sorusu arttırıldı parçalandı iyice zor hale getirildi bizim için gerekli hiç bir şey kalmadı.. Bu insanların hayatını mahvetmek değilde nedir soruyorum size, öyle bir hale geldiki okul birincisi olan insanlar artık dersten zevk alamaz hale geldi iyice bunaldı sıkıldı, başarısı düştü.. eminim aranızda bu tür insanlar vardır. kimse çıkıpta herkese eşit hak verildi demesin böyle eşitlik olmaz, madem eşitlik olacak o zaman devlet bana bütün dersleri en ince ayrıntısına kadar öğretmek zorunda, ben bilmediğim görmediğim dersten sorumlu tutulamam bu haksızlığın en büyüğüdür. bu konuda da başka yorum yapmıyorum bana yönelik yazılan iletilere cevap vermeyeceğim...

mrtgrkme aslında çok doğru bir yorum yapmış.Zaten meslek lisesine gidiyorsan bölümü sevdiğin için gideceksin ki ileride , gittiğin lise bir işine yarasın.Bende bu sene okul birincisi olarak bitirdim.Tek umudumda okul birincilği kontejyanları.Aslında meslek lisesine giden bir öğrencide derslere çalışarak güzel bir üniversite kazanabilir ama çok çalışması lazım.Ben şahsen össye çalışsam meslek lisesine boş girip boş çıkmış olacaktım.Zaten doğru dürüst ilgilenilmiyor.Tabi yökünde kendince haklı tarafları vardır.Bunlarıda zamanda görücez.

Eşitlikten mi bahsediyorsunuz, bu devirde ne eşitliği? meslek liselerinin önü açıldı deniyor tamam anladık herkes istediği bölüme gidebilecek deniyor tamam.. peki meslek lisesinde okuyan bir öğrencinin fenle ilgili bir yere nasıl gitmesini bekliyorsunuz bize sadece 1.sınıftan öss için gerekli dersler veriliyor sonrası yok.. meslek lisesinde okuyan bir öğrenci hiç bir şekilde farklı bir bölüme gidemez.. illa özel ders veya dershaneye gitmesi şart, e bunun içinde ailelerin günümüzdeki durumu ortada, herkesin özel derse verecek parası yok. herşeyi özelleştirdiler devlet resmen öğrenciye okulu bıraksın diye baskı uyguluyor, kimse gelipte sormuyor bu öğrenciler ne yapacak nasıl olacak, herkes oturduğu yerden bişeyleri değiştiriyor ağzına geleni söylüyor. şu son dört senede kaç kere sistem değiştirdiler, biz geçen sene hedefimizi belirlemişken bunları bunları yapacağım demişken bütün sistemleri alt üst ettiler.. kendi bölümümüzle ilgili bir yüksek okula sınavsız geçiş hakkımız vardı, ALINDI. 4yıllık fakülte için katsayı puanı vardı, ALINDI. öss denen şeyin sorusu arttırıldı parçalandı iyice zor hale getirildi bizim için gerekli hiç bir şey kalmadı.. Bu insanların hayatını mahvetmek değilde nedir soruyorum size, öyle bir hale geldiki okul birincisi olan insanlar artık dersten zevk alamaz hale geldi iyice bunaldı sıkıldı, başarısı düştü.. eminim aranızda bu tür insanlar vardır. kimse çıkıpta herkese eşit hak verildi demesin böyle eşitlik olmaz, madem eşitlik olacak o zaman devlet bana bütün dersleri en ince ayrıntısına kadar öğretmek zorunda, ben bilmediğim görmediğim dersten sorumlu tutulamam bu haksızlığın en büyüğüdür. bu konuda da başka yorum yapmıyorum bana yönelik yazılan iletilere cevap vermeyeceğim...

dostum sen boşuna konuşuyorsun dershaneler çok para istiyor diyorsun devlet okulu bırakıp dershanelere yönelmeleri amaçlıyor falan diyorsun da. illa dershaneye git diyen yok :) ewinde çalış gidemeyen adam daha azimli olur bir çok kişi de şahit oldum. bu sistem konusunda da cidden abartı ve saçmalıklar dolaşıyor dillerde. adam lar ver dersi git diyorlar şimdi . eskiden versende dersi otur ıturduğun yerde diyorlardı öğrencilere. bu yönden iyi değil mi ?? ikincisi bunu yapmak zorundalar tıpa gitmek isteyen öğrenci bilmeyecek de kimyayı biyolojiyi inşaat mühendisimi bilecek :p bu sistem güzel olacak ama neye göre güzel orası var :) tabiki işi yaramaz şuan ki saçma sisteme göre :)

ya allah askına neden korkuyorsunuz bu kadar imamhatıplılerden nıye onlar sızden dahamı zekıler alakası yok onlar ders calısırken ii calısıyorlar oyun meyhane eglenme gezi vb.. seyler yoktur bunlarda yuzde doksanı bole bundan dolayı bos zamanları fazla olur ders calısırlar ve iyi derece yaparlar gelelım bu korkanlara ee bunlar pek fazla calısmazlar onlardan ii calısanlar cıkcak ya yerlesemıcekler ya bundan dolayı korkuyorlar bole sacma sapan katsayı mı olur ya kaldırılması çok iyi oldu turkıye gunden güne demokrasi ülkesine dönüşüyor örnekte vereyim gecen haberde almanya baskanı markel orda bulunan turklere artık ulkenıze donun tr demokrası ulkesi artık bu lafı eskıden soyleyebılırmıydi.... makamlarından ve cıkarlarından mahrum kalacak insanlar(korkanlar) kaybetmeye mahkumdur elinde sonunda

eğer sayısal okuyacaksan matematikte hepsini yapmak zorunda değilsin çünkü senin rakibinde aynı şartlarda... ama daha önce meslek liselerinin önü gerçekten kapanıyor ve belli bir yerlerden başka şansları yoktu.daha önceki durum tamamen siyasi bir karardı.

Az buz puan kırılmıyordu, tebrikler kalktı. Ülkemizdeki saçma sapan eğitim sistemine bir destek geldi ama neye yarar. 8 yıl ilkokul, tarihini öğretmeyen(ki bilmeyen) öğretmenlerle nesiller süüüüper olucak!

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...