Jump to content

İşlemci O/c

ReckLess'Spark

Recommended Posts

Pentium Dual Core E5200 2.5mhz işlemcim var arkadaşlar. Bilen bilir bu işlemci çok iyi overclock oluyor. Yalnız sorun şu ki benim biosta overclocka dair hiç birşey yok. Ne yapmalıyım işin ehli arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim

Demedi deme bu işin sonu iyi değil :)

Ayrıca o/c en iyi ASUS markalı anakartlarda yapılmaktadir. Özellikle P5 Deluxe serisinde. Ben p5 deluxe ile çok başarılı sonuçlar elde ettim. Kolay gelsin :D

Biostan İşlemcinin FSB Hızını Kademe Kademe Arttırın ve Orthos, Prime95 ve Cinebenchr10 Gibi Programlarla Stabilite Testi Yapın. Daha Sonra İşlemci Sıcaklıklarına; Hw Monitör, Speedfan yada Everest Ultimate Edition İle Bakın. İşlemci Sıcaklığı 70 Dereceyi Geçtiği Taktirde Biostan Fsb Hızını Biraz Düşürün. Stok Fan Kullanıyorsanız 3.40 Ghz'nin Üstüne Çıkmayın.

Tam üstüne bastın ayağını kaldır :D

Elimdeki anakart Asus p5sd2-vm :D

Ama bios eski sanırım overclocka ait tek bi kelime yok

Advanced sekmesinde tekrar bak ister. CPU Configuration daki ayarlarla yapacaksın.

stok soğutma ile deniyosan hiç deneme zaten havalar sıcak aşırı derecede ısıtırsın işlemciyi... eğer elinde prof. bir soğutucu bloğu ve çok iyi hava üfleyen bir fanın varsa dene....

ayrıca sadece işlemciye oc yapmak yetmez anakart kuzey köprüsü hızları ile bellek hızları ile de oynaman lazım çok çok iyi araştır ve en ince ayrıntısına kadar öğren yoksa iş alırsın başına

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Şu anki işlemci ddram hız oranı 5:3 . ramlar fabrika ayarlı 800 mhz de çalışıyor. Şuan işlemci boşta 47 C. İşlemci Stok fan war. Termal macun var ama pek iyi olduğunu sanmıyorum. Termal macun alıp değiştirecem ve kasa içi hava sirkülasyonunu saglamak için yana 1 tane fan takıcam. Ama bildiğim bişey var benim biosta overclock yok çok sade bi bios. sanırım biraz yaşlı güncellemem gerek disket sürücüm yok nasıl yapabilirim?????

Yazın OverClock yapılmaz :D Ve stok fanla deneme.. :D bile.. öyle bir işlemciye.. bu yaz aylarında.. kıyarsın !

Doğru diorsun sence yukarda yazdığım sıcaklıklar fazla mı? bence çok ısınmıyor. hd4670 ekran kartım var oyunlarda belki biraz darbogaz yapıyodur diye o c ye karar verdim. Ve işlemcimin en iyi oc olanlardan olduğunu anlayınca bi bakayım dedim sizce yanlıs karar mı?

Bence kesinlikle yanlış bir karar. O/C ile birşey elde edemezsin. Nerden biliyorsun dersen bu işlerle baya uğraştım. Sadece makinenin ömrünü azaltırsın. Zaten O/C yaptıktan sonra makinen bir süre sonra eski performansından kat kat aşağılarda olucak. Bu yüzden o.c yapma ama karar senin. İyi geceler :D

Bence kesinlikle yanlış bir karar. O/C ile birşey elde edemezsin. Nerden biliyorsun dersen bu işlerle baya uğraştım. Sadece makinenin ömrünü azaltırsın. Zaten O/C yaptıktan sonra makinen bir süre sonra eski performansından kat kat aşağılarda olucak. Bu yüzden o.c yapma ama karar senin. İyi geceler :D

Yorumun için saol sana da iyi geceler

O kadar da tehlikeli değil arkadaşı korkutmayalım ama elinde patlarsa üzülmeyeceğin bir şeyde deneyip tecrübe etmeni öneririm yine de.Ayrıca direk işlemciyi kuzey köprüsünü falan oc etme bak bakalım fsb hz yle oynayınca sana yetiyor mu? İşin aşırısına kaçma.Ayrıca her türlü ihtimale karşı artık bilgisayarını buzdolabına koyarda mı çalıştırırsın bilmem ama dandik fanlarla bu işe girme beş dakka sonra stok fanın camdan aşağı uçar sonra bilgisayarıda peşinden atarsın haberin olsun.

pekala 55 derece gayet iyi bir sıcaklık, zaten işlemci fanı belli bir ısının üstüne çıkınca tam güç çalışır.. belli ki iyi bir soğutucu var.. ram ayarlarını yaparken kat sayılara dikkat et .. bütün zamanlar birbiriyle orantılı birbirinin toplamı olmalı,, zaten araştırdığın yerde bu bilgileri vermişlerdir.. neyse şu işi tam olarak bir hallet sonuçları bekliyorum :D

pekala 55 derece gayet iyi bir sıcaklık, zaten işlemci fanı belli bir ısının üstüne çıkınca tam güç çalışır.. belli ki iyi bir soğutucu var.. ram ayarlarını yaparken kat sayılara dikkat et .. bütün zamanlar birbiriyle orantılı birbirinin toplamı olmalı,, zaten araştırdığın yerde bu bilgileri vermişlerdir.. neyse şu işi tam olarak bir hallet sonuçları bekliyorum :spiteful:

Yorumu için saol arkadaşım ramlar 800 de çalışıyor onlara dokunmasakta olur. P.tesi bi tane termal macun 1 tane de yantarafa ek fan sipariş edeceğim. Malum çünkü sadece psu fanım ve egzos die tabir edilen bi fanım var.

Şu kuzey köprüsü olayını biraz daha açar mısın? Ve bir sorum olacak benim bios eski sanırım gerçi pc 4 aylık. Ama overclock die bişey yok. Nasıl güncellerim şu biosu :help:

Yorumu için saol arkadaşım ramlar 800 de çalışıyor onlara dokunmasakta olur. P.tesi bi tane termal macun 1 tane de yantarafa ek fan sipariş edeceğim. Malum çünkü sadece psu fanım ve egzos die tabir edilen bi fanım var.

Biosta zaten overclock diye bişey olmaz, nadirdir anakartların kendi standart ayarlarıyla overclock yapması.. sen işlemcinin ramin vs. ayarlarıyla yapacaksın her şeyi zaten.. anakartın kendi sitesinden biosu güncellemeyle ilgili yazılara baksan iyi olur güncel bir bios her zaman daha iyidir bence, eğer disket sürücün varsa disket üzerinden güncellersin ya da anakartın kendi sitesinde program falan varsa windows üzerinden de güncelleyebilirsin.. Termal macun yenileyeceksin sana önerim, soğutucu üzerindeki termal macun kalıntılarını küçük matkap gibi bişeye fırça ucu takıp temizlersen daha sağlıklı olur pürüzsüz olması açısından, pürüzlü olursa ısı iletimi tam sağlıklı olmaz ısı fazla artar,, ayna gibi olması lazım :spiteful: .. bak benim fan sistemini anlatayım sana;;

işlemcinin üstünde 15cm çaplı bir fan var.. onun tam yanında arka tarafta yine o çapta egzos fanı,, ön tarafta harddiskler için aynı çapta bir fan var.. kasanın yan kapağında kendi küçük fanı var ama o olmasa da olur zaten..

Biosta zaten overclock diye bişey olmaz, nadirdir anakartların kendi standart ayarlarıyla overclock yapması.. sen işlemcinin ramin vs. ayarlarıyla yapacaksın her şeyi zaten.. anakartın kendi sitesinden biosu güncellemeyle ilgili yazılara baksan iyi olur güncel bir bios her zaman daha iyidir bence, eğer disket sürücün varsa disket üzerinden güncellersin ya da anakartın kendi sitesinde program falan varsa windows üzerinden de güncelleyebilirsin.. Termal macun yenileyeceksin sana önerim, soğutucu üzerindeki termal macun kalıntılarını küçük matkap gibi bişeye fırça ucu takıp temizlersen daha sağlıklı olur pürüzsüz olması açısından, pürüzlü olursa ısı iletimi tam sağlıklı olmaz ısı fazla artar,, ayna gibi olması lazım :spiteful: .. bak benim fan sistemini anlatayım sana;;

işlemcinin üstünde 15cm çaplı bir fan var.. onun tam yanında arka tarafta yine o çapta egzos fanı,, ön tarafta harddiskler için aynı çapta bir fan var.. kasanın yan kapağında kendi küçük fanı var ama o olmasa da olur zaten..

Anladım arkadaşım int den güncellemeyi deneyeceğim çünkü floppy yok :S

Tek korkum yarım kalacakta bios tan olacağım die.

Bi de fan alacam kasanın yan tarafında bi büyük bi küçük 2 fan yeri var.

Ön tarafa takamam çükü yer yok öne taksam daha iyi olurdu ama

Bir de matkap bulamayacagım kolonya pamuk işe yarar mı? zaten üzerindeki macun çok kuru değil daha taze

Bendede aynı işlemci var.Anakartım Gigabyte G31M-ES2L.

3.12 Ghz'e kadar yükseltebildim.Tabi soğutucu işlemciden çıkan soğutucu olunca riske girmek istemedim.Bu yüzden geriye sardım.Daha ilerisinide görebilirdim ama iyi bir soğutucuyla.

Senin anakartın desteklemiyor olabilir.FSB değerleriyle oynamalısın ama önerim bu işe gireceksen soğutucun kaliteli ve iyi soğutan bişey olmalı ve tabikide anakartının buna elverişli olması lazım.

Sanırım destekleme problemi var Asus anakartlarda genellikle sınırların üzerine çıkamazsın ama bios updateyi bir dene belki işe yarar.

Bendede aynı işlemci var.Anakartım Gigabyte G31M-ES2L.

3.12 Ghz'e kadar yükseltebildim.Tabi soğutucu işlemciden çıkan soğutucu olunca riske girmek istemedim.Bu yüzden geriye sardım.Daha ilerisinide görebilirdim ama iyi bir soğutucuyla.

Senin anakartın desteklemiyor olabilir.FSB değerleriyle oynamalısın ama önerim bu işe gireceksen soğutucun kaliteli ve iyi soğutan bişey olmalı ve tabikide anakartının buna elverişli olması lazım.

Sanırım destekleme problemi var Asus anakartlarda genellikle sınırların üzerine çıkamazsın ama bios updateyi bir dene belki işe yarar.

Öncelikle soğutmayı biraz kaliteli hale getirmeyi planlıyorum. Bios ta cpu configuration sekmesindeki fsb çarpanı falan hepsi kilitli oynanmıyor. Bunu açmanın yolu yok mu bios update deneyeceğim ama biraz daha bilgi toplasam iyi olur. Macun falan yenilemem lazım

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...