Jump to content

Bios Silindi

matahari218534

Recommended Posts

bana bir tane bilgisayar getirdiler anakartı asustu bios ayarları ile çocuklar oynamışlar sistemide çökertmişler çernobil gibi çocuk bunlar ya bende biosun pilini çıkarttım ve o şekilde biraz çalıştırdıktan sonra ayaları yaptım ve pili yerine taktım ama bilgisayara ondan sonra hiç görüntü gelmiyor delete tuşuna basıyorum ama biosa bile giremiyorum ne yapmam lazım 2006 yılında böyle birşey benim başıma gelmişti o zaman lar ne kadar araştırdıysam olmadı teknik servise ******ürmemi söylemişlerdi

şuan için yapılıcak birşey yokmu acaba

aynı olaya benzer olay bana oldu ve asus 58 p6t anakatıma yeni olay yani.bende pilini çıkardım ve görüntüyü yakaladım ve biosu fabrika ayarlarına döndürdüm ve sevledip çıktım ve sorun halledilmiş oldu.pilini yanlış takmış olmayasıntekrar çıkarıp tak isytersen.

aynı olaya benzer olay bana oldu ve asus 58 p6t anakatıma yeni olay yani.bende pilini çıkardım ve görüntüyü yakaladım ve biosu fabrika ayarlarına döndürdüm ve sevledip çıktım ve sorun halledilmiş oldu.pilini yanlış takmış olmayasıntekrar çıkarıp tak isytersen.

pili defalarca çıkartıp yerine taktım pilin doğru oturduğundan eminim. ondan bir şüphem yok

kasanın enerjı fısını cıkar bıos pılını sök sonra remlerı sonrada ekran kartını olmadımı anakartı komple ayır kasadan yanı kablolarını sök yenıden tak bıyerden kısa devre falan olmadıysa temassızlık var buyuk ıhtımal bu arada monıtoru de kontrol et baska monıtorde dene

monitor çalışıyor kendi monitorumu kullandım ona takıyorum siyah ekran başka hiçbirşey olmuyor dediklerinizi yarın yaparım şuan geç oldu eski anakarttan nasıl bios sökülür elimde asusun başka bir anakartı var ondan söküp buna nasıl takabilirim acaba cevap yazan herkese teşekkür ederim yarın bakarım şuan yatıyorum bütün tctr ailesine iyi geceler

matahari218534 arkadaşım, bize benzer şekilde bir blg. geldi. Onda da ekranda herhangi bir görüntü vb. gelmiyordu. İlk bakıldığında herşey normal çalışıyor görünüyor. Kendi ekran kartımı ve ramleri takıp denedim. Olmadı. Sonra internette birkaç gün önceki okumuş olduğum bir yazı aklıma geldi. Anakartı kendi makinamın güç kaynağına bağladım ve makina açıldı. Sorun güç kaynağında imiş. Halbuki güç kaynağının fanı çalışıyor ve anakarta elektrik gönderiyordu. Sorunun güç kaynağı olabilir. Belki çok düşük bir ihtimal ama bir dene istersen. KAzalar ve arızalar hiç ummadığın zaman ve yerde oluşurlar. Aklında bulunsun. Bir dene istersen. Kolaylıklar.

monitor çalışıyor kendi monitorumu kullandım ona takıyorum siyah ekran başka hiçbirşey olmuyor dediklerinizi yarın yaparım şuan geç oldu eski anakarttan nasıl bios sökülür elimde asusun başka bir anakartı var ondan söküp buna nasıl takabilirim acaba cevap yazan herkese teşekkür ederim yarın bakarım şuan yatıyorum bütün tctr ailesine iyi geceler

o bios ona uymuyabılır dıkkat et anakart cuflamasın

Sorun biosta mı bilmiyorum ama biosunuz uçtuysa 2 seçeneğiniz var: 1.si tabiki servise gönderip biosunu yeniletmek(onlarda özel araçlar var yazıyorlar biosu tekrar)

2. si ise aynı marka model bir anakart bulup biosunu sökerek(sökerken dikkatli olun, lehimli değillerdir genelde, bir yuvaya takılırlar, takıldıkları yuvadan çıkarırken bios çipinin bacaklarını eğmemeye dikkat edin) sağlam biosu bozuk anakarta takın ve çalıştırın. Şimdi sistem çalışıyorsa biosu sistem çalışırken sökün(dikkatli olun, hatta önceki takma işlemini çok bastırarak yapmayın ki sistem çalışırken sökmesi kolay olsun) ve bozuk biosu takın ve bios güncellemesi yapın.

İşlem tamamdır, dikkatli olun, kısa devre falan yaptırtmayın...

Ama BIOS'a gelene kadar bir sürü seçenek daha var. Donanımlarınızı kontrol edin ve slotlarından çıkartıp temizleyip tekrar (mümkünse başka bir slota) takın.

Ayrıca niye ve nasıl bios pilini çıkartıp bilgisayarı çalıştırdınız anlamadım. Eğer amaç biosu sıfırlamaksa zaten biosun oralarda bir bir sıfırlama jumper'ı mevcuttur. Yok bilmiyorsanız o jumperı, fişi çekip pili çıkartırsınız, makinanın güç düğmesine 1-2 basarsınız ki güç kaynağındaki ve donanımdaki biriken elektrik de boşalır. Ya da yarım saat beklemek de aynı işi görür. Sonra pili takarsınız ve bios ayarları sıfırlanmış olur. Pili çıkartıp makinayı ne amaçla çalıştırdınız anlayamadım halen?!!:)

Aynı sorun bende de oldu ekran hiç açılmıyordu.ne yaptıysam olmadı.sonra aklıma parçalardan birinin bozuk olabileceğini düşündüm ve parçaları çıkartıp tek tek denedim.Örnegin bende 3 Adet Rem 2 Adet Harddisk 2 Adet DVD RW Ekran kartı felan filan. Tek tek denedim ve hata Rem in birisi bozul ve kendi yatağınıda bozmuş bende onu çıkardım yerine de birşey takmadım sorunsuz çalıştı.Sende bir dene istersen.

Kolay gelsin.

Bios sökme işini boşverin, teknik serviste özel aletlerle yapıyorlar o işleri.. Sizin sorununuz biosta olmayabilir, donanımda bir parça zarar görmüş olabilir, işlemci de sorun olabilir, ramlerden kaynaklı bir sorun olabilir, ekran kartıyla ilgili bir sorun olabilir, ekran kartı yerine tam oturmamıştır, işlemci düzgün çalışmıyordur vs. bir sürü ihtimal var.. Bios un o kadar çabuk bozulacağını sanmıyorum.. Pili çıkarıp veya ters takıp çalıştırmanın faydası veya zararı olmaz, pil sadece saat görevi görüyor ve bios ayarlarını saklı tutuyor başka bir görevi yok..

dosdum biosu sökmek basittir fakat çok dikkatlı çapraz bıcımde delıklerıne sok ince bi saatçi tornavıdasını ve kaldır çıkar bence biosu tekrar ******ür anakartla bırlıkde eprom programlayıcıyla birlikde programlasınlar fabrıka ayarına

Sorununuz kesinlikle bios dan değildir zannetmiyorum bios pili sadece bios ayaralrını tutan bellege gerilim verir. ( Bakın biosa değil bios ayarlarına ) Biosun ucması ya ozel yazılımla girişcen yada fiziksel olarak bios epromuna hasar vericeksin sizin sorununuz donanımda pcyi uzay montajı yapıp çalıştırmayı deneyin. Pile gelince herhangi bir saatciden alabilirsin.

Bios entegresini sakın sokmeyin sokseniz ne olcaak eprom programlyıcınızmı var? anakart ile t.servise goturun 5dkkalık iş onlar için

bende de aynı sorun oldu bilgisayarcı eski kart kapasitör ömrü bitmiş dedi yenisini takabiliriz dedi ama 2hafta beklersin dedi bende yeni anakart aldım

eski kart kapasitör ne ya biraz keklenmişsin gibi geliyor :whistle:

kapasitorden kastı pil mi kondansatormü pili deişmek 10sn kondansator deiştirmek 10dkka

yenı bır ekran kartı takı ver cunku 2 gun once benımde basıma geldı

butun paracalara baktım kontrol ettım en sonun dada ekran kartı sorun cıkarmıs

anakaratı baglı olan onboardı da denemıstım oda bozulmus meger

onboardda varsa hıc kullanmadıysak ta onada guvenmemek lazım

Arkadaşlar cevap yazan herkese çok teşekkür ederim işten yeni geldim ve şuan denemelere başlıyorum dediklerinizi yapıcam ama biosu sökme işini en son yapıcam artık son çare bilgisayarın sahibide komşum eve gelirken sordu valla dedim hala uğraşıyorum sizi sayenizde yorum yazan herkese binlerce teşekkür ederim bir sonuca ulaşırsam yazarım

arkadaşım ekrana görüntü gelmemesinin sebebi güç kaynagından kaynaklanabilir şayet senin pc nin bios çökse bile o cihazdan mutlak görüntü alırsın senin görüntü alamanın sebebi güç kaynagından kaynaklanabilir senden ricam senin o pc yi başka bir Power Supply denemen mutlak o zaman sorunun ortadan gider şayet eger pc'nin biosu çökmüş ise onu sen bile yapabilirsin makınanın anakart modelinden sitesine girip orda Bios ayarlarını alıp disket yoluyla Flash lıyabiliris eger onuda yapamazsan hiç ugraşma en yakın Bilgisayarcıya yada Servise ******ürmeni dilerim... kıolay gelsin

Mesaj yazan herkese çok çok Teşekkür ederim sağolun olayı galiba çözdüm bilgisayarımı kapattım ve o diğer kasanın bütün parçalarını söktüm hepsinitemizledim kabloları tek tek kontrol ettim ve bios pilini taktım ve birden görüntü geldi biosa artık girebiliyorum ayaları yaptım sistem çöktüğü için içeri giremedim mini xp ile c deki verileri resimleri müzikleri d ye taşıdım artık yarında format atarım Allah hepinizden razı olsun belki biraz düşünsem bende birşeyler yapabilirdim ama insan bir yerde taklıyor

flood yaptığım için özürdilerim ama kasayı yine bana geri getirdiler ve yine açınca siyah ekranda kalıyor hiçbir uyarı vermiyor benden ne disket istiyor nede bir yazı çıkıyor o anakarta uygun bir tane ekran kartı buldum zor bela taktım çalıştırdım yine birşey olmadı ekran kartında sorun olduğunu sanmıyorum harddiski kendi bilgisayarıma taktım sistem çökmemiş harddiskte çalışıyor sorun ramlardan mi kaynaklanıyor ne yapmalıyım bilmiyorum neden böyle olduğunu öğrenmek çok isterdim ama daha fazla bu bilgisayarla uğraşıcağımı sanmıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...